Geld verdienen met en door onderhoud Duurzaamheid innovatie belangrijk Onverwachte combinaties mm «syntens SYNTENS Nederland loopt Europees gezien voorop als het gaat om Maintenance Management. In zuidwest Nederland is al veel expertise aanwezig en door innovatie kan dit (inter)nationaal worden geëxploiteerd. Syntens is er niet alleen voor innovatieve ideeën van ondernemers, ook de duurzaamheid van de innovaties speelt een belangrijke rol. Innova tieadviseur Willy Reijniers is bekend met de drie P's van duurzame inno vatieve ontwikkelingen. Reijniers vat de dne P's kort samen: „Profit - levert het zakelijke idee geld op, Planet - voldoet het idee aan de verschil lende milieueisen, en People - is het idee een sociale vernieuwing of verbetering ten opzichte van bestaande varianten." De innovatieadviseur ziet een groeiende be langstelling bij ondernemen om behalve innoverend ook duurzaam bezig te zijn. ..Dat is niet vreemd want vaak levert duurzaamheid een interessante omzet Syntens, innovatienetwerk voor ondernemers Bezoekadres: Buitenruststraat 225 4337 ER Middelburg Postadres: Postbus 8128 4330 EC Middelburg telefoon: 088 444 0 444 telefax: 088 444 0 588 Internet: www.syntens.nl E-mail: middelburg@syntens.nl Volgens Syntensadviseur Jan Schulenberg is het tekort aan technici niet iets van vandaag; dit speelt al jaren. "Ik denk dan ook dat de Nederlandse voorsprong juist voortkomt uit dit tekort: men móest wel innovatief worden om het onderhoud nog gedaan te krijgen. Ik verwacht dat de huidige en de verwachte arbeidstekorten het innovatieve vermogen van onder houdsbedrijven verder zal versterken. Maintenance Management is dan ook een term die in Nederland is uitgevonden." Schulenberg tekent daarbij aan dat er nog veel te winnen valt in de breedte. "Lang niet alle bedrijven zijn zich bewust van hun onderhoud en de kosten. Pas als je deze gaat analyseren kun je hier slimmer mee omgaan." Dit blijkt uit de eerste re sultaten van zijn inventarisatie naar de aard en de omvang van de onderhoudsac- tiviteiten in Zeeland. De hogere beschikbaarheid van goed on derhouden machines en apparatuur ver hoogt de omzet en het rendement van een onderneming. Leveranciers van deze machines moeten af van het idee dat het bijbehorende onderhoud een onrendabe le kostenpost is. Schulenberg: "Gelukkig maken steeds meer machinebouwers en onderhoudsbedrijven een innovatieslag in hun onderhoud en service. Door dit goed in te richten, hebben zij hun klanten meerwaarde te bieden, en dat kunnen zij in hun prijs verrekenen. Bedrijven als Leak Repairs Specam in Vlissingen en DCI Meettechniek in Kapelle zijn Zeeuwse voorbeelden van de internatio naal hoog aangeschreven specialisten die ons voor ogen staan." www. leak-repairs-specamnl www.dci-meettechniek.com en/of kostenbesparing op. Of kan een be drijf zich met een duurzaam geprodu ceerd of duurzaam werkend product on derscheiden van concurrenten." De nog jonge bednjfstak zilte (binnen- dijkse) aquacultuurbednjven is een aan sprekend voorbeeld van duurzame inno vaties. Bij deze branche is vanaf de eerste ontwikkelingen ook gekeken naar duur zaamheid. Zo wordt er bijvoorbeeld gewerkt aan de ontwikkeling van een systeem (fototrofe biofilm reactor) waarbij bacteriën samen met algen het zoute afvalwater van vis- kwekers zuiveren. Vervolgens dienen de algen als voedsel voor alikruiken, zagers en mosselen. Ook is een meetlat voor duurzame zilte aquacultures ontwikkeld. Daarmee kunnen (binnendijkse) aquacul- tuurbedrijven meten hoe duurzaam hun bedrijfsvoering is en waar verbeteringen aan te brengen zijn. Reijniers: „Duur zaam innovatief ondernemen is niet meer weg te denken. Dat wordt op 27 maart volgend jaar dui delijk aangetoond tijdens het grote eve nement over Maatschappelijk Verant woord Ondernemen dat de provincie or ganiseert in de Zeelandhallen in Goes. Ook daar zal Syntens zich presenteren op het gebied van duurzaam innoveren." Iedereen kent dat wel: je raakt met ondernemer uit een andere branche aan de praat en die heeft een spannend verhaal. Dan blijken er dan raakvlakken te zijn, en deze kunnen leiden tot innovatieve, on verwachte samenwerkingscombina- ties. En met succes! Zo raakte FMI in Bergen op Zoom eens aan de praat met VTU in Barendrecht. De een is producent van onder meer fijn- mechanische componenten in kleine deelseries; de ander gespecialiseerd in het uitzenden van vakmensen in de procesin dustrie en bouw. Elk bedrijf is sinds de sa menwerking sterk gegroeid en een krach tige, innovatieve speler in zijn eigen seg ment geworden. „Nieuwe combinaties van mensen, pro ducten en vakgebieden kunnen onderne mers veel rendement opleveren", stelt re giodirecteur van Syntens, Murk Peutz vast. „Zo'n onverwachte combinatie kan door toeval ontstaan, omdat twee onder nemers elkaar op het juiste moment tref fen. Je kunt het ook afdwingen door je visie te verbreden en je te oriënteren op wat de markt doet buiten je eigen vakge bied." Syntens werkt zelf nauw samen met bij voorbeeld de Kamer van Koophandel en MKB Zeeland, en is altijd op zoek naar nieuwe interessante partners. De nieuwe combinatie met Stichting Economische Impuls ziet de regiodirecteur als een heel positieve ontwikkeling die, net als met de andere partners, in 2008 versterkt zal worden. In de transportsector heeft Syntens al een eerste aanzet tot nieuwe combinaties ge geven. Syntensadviseurs ondersteunen grote en kleine transporteurs die het transport van de jaarlijks groeiende goe derenstroom beter willen coördineren. Nieuwe combinaties tussen vervoer over de weg, het water en het spoor moeten Murk Peutz. ervoor zorgen dat het goederenvervoer zo duurzaam mogelijk verloopt. Peutz: „Hier liggen prachtige kansen. Dat geldt ook voor maintenance management, het effectief onderhoud van machines en ap paratuur. Zuidwest Nederland kan daar, gestimuleerd door de krappe arbeids markt, een onderscheidende rol in gaan spelen. Het is vooral een kwestie van over de eigen grenzen willen kijken en onder nemers uit andere sectoren willen leren kennen. Want als je elkaar niet kent, kun je ook niet bepalen of samenwerking zin heeft." Peutz noemt als voorbeeld de duurzame biobrandstoffen. Voor de landbouw in zuidwest Nederland liggen er verschillen de mogelijkheden om gewassen voor de biobrandstofindustrie te gaan telen. Het verbouwen van deze gewassen heeft ech ter ook toeristisch-educatieve elementen in zich en samenwerking met de trans portsector en afnemer/producent van het eindproduct is ook goed mogelijk. „Uit nieuwe, al dan niet onverwachte combi naties volgt vrijwel altijd een doordachte innovatie", legt Peutz uit. „Dat maakt dat 1 1 samen 3 wordt. Juist omdat onder nemers over hun eigen werkveld heen kijken en openstaan voor andere inzich ten en mogelijkheden, komen zij tot in spirerende vernieuwingen. De Syntens adviseurs kunnen hen met hun netwerk en kennis ondersteunen en stimuleren." Ook STN uit Hulst kijkt over de eigen grenzen heen en wist zo de Zeeuwse In novatieprijs Emergo 2007 te behalen. Bent u trots op uw nieuwe product, of heeft u een innovatieve werkmethode in gevoerd? Heeft bij u de nieuwe combina tie geleid tot succesvolle vernieuwing? Ding dan mee naar de Emergo 2008 en meldt u aan bij Jan Schulenberg (jjs@syn- tens.nl).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70