'Er zijn te veel managers' DRV evenement Verlaag deze maand uw belastingdruk 2007 DRUKBEZOCHTE KWALITEITSDAG IN GOES mr. Anja Zandee-Dingemanse is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Middelburg a.zandee@drv.nl De maand december is dé maand om de mogelijkheden te bekijken om de belastingdruk, privé en /of zakelijk, zo laag mogelijk te houden. Daarom in deze column een aantal tips om het oude belastingjaar fiscaal optimaal uit te luiden. Netwerken in de pauzes. Bedrijven in Nederland hebben veel te veel managers, mensen die verga deren en zeggen hoe het moet. "En dan heb je ook nog de turvers, men sen die kijken of alles wel via de regeltjes verloopt. Er zijn veel te weinig men sen die echt aan het productieproces werken. Met zo'n organisatie wordt het nooit wat. En innoveren kun je helemaal al vergeten." door Ron Gregoor GOES - Harold Janssen, organisatieacti vist, moderator en organisatieadviseur van DeLimes, wond er tijdens zijn betoog tij dens de negende Zeeuwse Kwaliteitsdag geen doekjes om. Het is allemaal 'zwaar pet' met de bedrijven die hun organisatie volgens het Angelsaksisch denken op po ten hebben gezet. En dat zijn in ons land bijna alle ondernemingen. Veel ge schreeuw en weinig wol. In hotel Van der Valk en later in de Zee landhallen in Goes werd op 15 november de Zeeuwse Kwaliteitsdag gehouden. De Kwaliteitskring Zeeland wil, in regionaal verband, een wezenlijke bijdrage leveren aan het succes van ondernemingen, instel lingen en organisaties. Zij doet dat vooral door aandacht te besteden aan nieuwe ontwikkelingen op het gebied van organi satie- en productkwaliteit en kwaliteit van diensten. Ieder jaar wordt in dat kader de Kwaliteitsdag Zeeland gehouden, dit jaar alweer voor de negende keer. 'Creatiexln- novatie=bron van kwaliteit' was het thema dit jaar. Er waren interessante sessies van Jan Maas, directeur van MBQC kwalisofi- sche adviezen, Frans Verkooijen, consul tant bij Right Management en trend- watcher Richard Lamb. Janssen fungeerde niet alleen als dagvoorzitter, maar hield ook nog eens een gloedvol betoog over het bedrijf als organisatie. Ordeverstoorder Janssen en zijn collega's van DeLimes zet ten zich steeds vaker af tegen het Angel saksisch organisatiedenken. De waan dat een structuur van strakke regels alle risico's dekt, is ongegrond. Overregulering leidt tot schijnveiligheid. "Bent u een ordeverstoorder of een orde handhaver", zo vroeg hij zijn publiek. Het merendeel presenteerde zich als 'handha ver'. "Jammer, ik ben een verstoorder. Daar verdien ik zelfs mijn brood mee." De organisatie van een gemiddeld bedrijf in een Angelsaksisch land ziet er niet goed uit, vindt Janssen. "Daar is zo'n 13,5 pro cent van de beroepsbevolking een hogere beleidsbepaler. Kijk nou eens naar de VS, waar die cijfers nog wat hoger liggen. Dat is een rommelig zootje. Kijk dan eens naar Noorwegen. Daar is slechts 2 procent van de bevolking een hogere beleidsbepaler, zeg manager. Er is geen land en geen be drijf dat zo goed georganiseerd is als Noor wegen. Veel leidinggevenden betekent niet automatisch dat het beter gaat met het bedrijf, integendeel", zei Janssen. Om dan nog maar te zwijgen over de 'tur vers', de mensen die kijken of de regels wel goed worden nageleefd. "Mensen houden zichzelf door al die regeltjes aan het werk. Maar wordt het eigenlijke werk, waar het bedrijf voor staat, de core business dus, ge daan? Nauwelijks." Vernieuwers Om nog maar te zwijgen over de innova tiemogelijkheden van zo'n gemiddeld An gelsaksisch bedrijf. "Is het niet beter te werken volgens de chaostheorie", hield Janssen zijn gehoor voor. "Chaos betekent letterlijk creativiteit. Creativiteit die zich bij ieder mens in zijn eigen tijd en tempo kan ontwikkelen. Innovatieve krachten la ten zich niet leiden door regels, maar zoe- Foto's: Willem Mieras ken een eigen weg. Mensen laten zich uit eindelijk met op afstand besturen." Vol gens Janssen komt vernieuwen niet van boven. "Waar denkt u dat vernieuwende, innovatieve ideeën ontstaan. Niet op een afdeling Research en Development. Ja, daar wordt wel eens iets bedacht. Maar de eigenlijke ideeën ontstaan op de werk vloer, waar de mensen eens iets uitprobe ren. Bekijken hoe het beter, anders kan." In twee sessies legden de meer dan drie honderd aanwezigen hun oor te luister bij de drie gastsprekers. Jan Maas, directeur van MBQC. is een ervaren kwaliteitsden ker. Hij het zijn publiek de kwaliteit van verbeelding zien. Organisatieadviseur Frans Verkooijen had een passend ant woord op het betoog van Janssen. "Het blijkt dat het overgrote deel van de nieuwe werknemer, zeg de generatie werknemers die er nu aankomt, de pas afgestudeerden dus, geen interesse heeft in een manage mentfunctie. Ze willen wel hard werken, maar niet huil hele leven bij een werkge ver blijven hangen. Jobhoppen is erg in." Trendwatcher Richard Lamb testte de creativiteit van zijn publiek in zijn eigen sessies. Voor het tweede deel van het programma, de plenaire sessie, verhuisde het gezelschap naar de Zeelandhallen. Daar genoten zij ook van een schitterende act van de caba retgroep Aksident en een uitgebreid buffet. Profiteer van het lage dividendtarief Dit jaar is het tarief van box 2 nog 22 Dit percentage geldt echter alleen voor de eerste 250.000 aan dividenduitkering. Het bedrag geldt per per soon. Dus als u een fiscaal partner heeft, geldt tot 500.000 het tarief van 22%. Bent u van plan om dividend uit te keren, overweeg dan om dit nog in 2007 te doen, want in 2008 bedraagt het tarief weer 25%. Hypotheek aflossen? Het kabinet wil eigenwoningbezitters stimuleren om hun woning te financie ren met eigen middelen. Als de hypotheekrente lager is dan het eigenwoning- forfait hoeft geen bijtelling van het eigenwoningforfait plaats te vinden. Met ingang van 2009 vervalt tevens het maximum bedrag van het eigenwoning forfait en wordt het eigenwoningforfait verhoogd voor woningen met een WOZ-waarde van 1 miljoen of meer. Hierdoor kan het zinvol zijn de hypo theekschuld af te lossen. Zet een voorziening op de balans Mede door de verlaging van de tarieven vennootschapsbelasting en de invoe ring van de MKB-winstvrijstelling kan het zinvol zijn om dit jaar nog fiscale voorzieningen te vormen. Gaat u daarbij na in hoeverre u in de toekomst ge confronteerd zult worden met kosten die verband houden met de bedrijfsuit oefening van de afgelopen jaren. U kunt daarbij denken aan een voorziening voor dubieuze debiteuren, een voorziening voor groot onderhoud, een reor ganisatievoorziening, een voorziening voor WAO in eigen beheer, de ver plichting om vakantiegeld te betalen aan uw personeel, etcetera. Kiezen voor een zuinige auto? Met ingang van 2008 wordt de fiscale bijtelling voor de auto van de zaak ver hoogd van 22 naar 25%. Voor milieuvriendelijke auto's wordt de bijtelling echter 14%. Dit betreft auto's waarvan de C02-uitstoot per kilometer niet meer bedraagt dan 95 of 110 gram per kilometer. Bijvoorbeeld een Honda Civic, Toyota Prius, Citroen C1 en Peugeot 107. I Belastingvrij schenken r Als u dit jaar nog een schenking doet aan uw kinderen, kunt u gebruikmaken S van de jaarlijkse vrijstelling. Voor 2007 bedraagt deze vrijstelling 4.412. E Voor kinderen tussen de 18 en 35 jaar geldt een eenmalige vrijstelling van 22.048. Door nog voor 1 januari te schenken kunt u tevens belasting in box 3 besparen. Door deze schenking daalt uw vermogen immers. Uitstellen tot 2008? S Op onze site www.drv.nl vindt u in de publicatie 'Eindejaarstips' meer moge- I lijkheden om in 2007 belasting te sparen én tips over zaken die u beter kunt uitstellen tot 2008. L Het einde van het jaar is voor velen ook een moment om op te ruimen. Daarom tot slot deze tip: Opruimen. Heerlijk! De wettelijke bewaartermijn voor de administratie is zeven jaar. Dit betekent dat u de administratie over 2000 en eerdere jaren mag vernietigen. Echter, met uitzondering van de BTW en onroerende zaken. Daarvoor geldt een ter mijn van tien jaar. ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van I 375 medewerkers en 77 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en I West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67