Cultuur Inner Strength heeft haar eigen stijl ontwikkeld Koren samen tot Choirs 4 Christmas Brabantse popfolkband verzorgt optreden in De Zaete in Yerseke. Zeeuws Mannenkoor, Cadans, Nova Melodica en Nova Musica bijeen. SI Platform kunstenaars bijeen in Westkapelle Museum in Domburg open in kerstvakantie PZC Woensdag 5 december 2007 29 door Marius Roeting YERSEKE - Met onder meer een viool, fluiten, een doedelzak en een didgeridoo in de gelederen wijkt Inner Strength duidelijk af van platgetreden paden. Met die mix van instrumenten maakt ze ook nog muziek die moeilijk in de onvermijdelijke hokjes valt te plaatsen. Zaterdagavond geeft de zevenpersoonsformatie een optre den in Yerseke. „We worden tegenwoordig in het hokje popfolk geplaatst, maar in de eerste plaats maken we muziek die we zelf leuk vinden", zegt didgeridoospeler Roland Mathijs- sen. Inner Strength kent met een bezetting van zeven personen di verse invloeden. Soms wordt de groep aangeduid als gothic, voorna melijk vanwege de typerende stem buigingen, uithalen en de hoge alt van zangeres Noortje van de Voort. Maar hier geen somber zwart. De stevige ritmes, voorzien door drummer Mare Rosiers en bassist Endy Kasanardo, associëren eerder met rockmuziek. Het instrumenta rium met viool, fluiten, doedelzak en het oorspronkelijke Australi sche instrument de didgeridoo past weer bij de folk of wereldmu ziek. Er zijn wat vergelijkingen te ma ken met de muziek van de Corrs, the Cranberries, K's Choice, met de Vlaamse folkrockers Kadril of 'Nu richten we ons meer op kleine zaaltjes, waar met aandacht geluisterd wordt' het Nederlandse Tjane. „En Char lie McMahon, een Australische pio nier in de ontwikkeling van de didgeridoomuziek. Maar ja, wie kent die?" Inner Strength heeft in het nu achtjarige bestaan een eigen stijl ontwikkeld. De aanleiding was een concert van jazzfluitist Chris Hinze waarvan een aantal leden van de groep onafhankelijk van el kaar getuige was. Met advertenties werden mensen gezocht die mu ziek met een mix van diverse stij len, zoals bij Hinze, aansprak. Er was geen vastomlijnd plan, maar via het spelen van covers en het ondervinden hoe die diverse stijlen en instrumenten bij en in el kaar pasten werd langzamerhand toegewerkt naar een eigen creatie. Dat proces werd versneld door het schrijven van eigen composities. „Dat is een bewuste keuze. In een eigen werkstuk kun je toch meer je ei kwijt. Je kunt er jezelf meer in vinden. Het componeren is een uitdaging en het geeft veel voldoe ning. Meestal komen de gitarist, de fluitiste en violiste met een aan zet. Met de hele groep werken we het thema verder uit, waarbij ieder met zijn eigen instrument zijn in breng bepaalt." In 2004 verscheen een eerste mi- ni-cd Drivenen in 2005 een volle Inner Strength. dige schijf: Meltemi. Dit jaar werd Unforgotten uitgebracht. De sound van het Brabantse gezelschap ver anderde in de loop der jaren. „Dri ven werd opgenomen in de tijd dat we nog hoofdzakelijk clubs en festivalletjes aandeden en een strakke drummer en gitarist in de gelederen hadden. Inmiddels heb ben we een andere drummer en een gitarist die veel meer met me lodielijnen doet. Het geeft tevens de groei van de mensen aan. Van nummers met een rockachtige ach tergrond, naar een meer poppy en folky repertoire. Nu richten we ons meer op kleine zaaltjes, waar met aandacht geluisterd wordt." foto Hans van Diemen RR „Toch missen we wat up-tempo nummers. Daaraan werken we nu weer erg hard. We zijn geen profes sionals, dus de inzet van tijd is be perkt. We willen het als band ech ter steeds beter doen." Inner Strength, zaterdag 8 decem- ber, De Zaete, Yerseke, 20.00 uur. door AM Pankow KAPELLE - „Daar was ik al een beet je bang voor. In de tweede regel klinkt het direct te sterk. We moe ten zachter beginnen, anders zit ten we veel te snel aan de top." Di rigent Marcel van Westen zegt het maar meteen helder tijdens een ge- zamelijke repetitie van vier Zeeuw se koren in de gereformeerde kerk in Kapelle. Van Westen weet de vaart erin te houden. Dat lijkt ook van belang bij een gezelschap met ruim tweehonderd koorleden. Zij staan borg voor een breed, geva rieerd concert, volgende week woensdag in de Sint Jacobskerk in Vlissingen en vrijdags in de Grote kerk in Goes. Het programma biedt kerstliede ren uit de hele wereld, klassiek, ei gentijds en gospel. De uitvoeren den zijn het Zeeuws Mannenkoor o.l.v. Marcel van Westen, Vrouwen koor Cadans met dirigente Emilia Tabatchnik-Li en Nova Musica en Nova Melodica, met één en dezelf de dirigente - Stoffelien den Dek ker - en met ieder een eigen com bo. Het belooft een concert te wor den waarin zowel de eigenheid Repetitie van de vier koren in Kapelle. van elk koor afzonderlijk tot uiting zal komen, als de enorme kracht van een collectief optreden. Jaap Zandee van het Zeeuws Man nenkoor lanceerde het idee voor deze brede samenwerking. „Dwars verbanden zijn simpel te leggen binnen de koorwereld. Je kent el kaar", zegt Zandee. Zijn koor kan bogen op een eerder samengaan met Cadans. Terwijl tussen gospel koor Nova Musica en jongeren koor Nova Melodica al jaren een organische samenwerking bestaat. Samen verrasten zij vorig jaar met foto Willem Mieras de kerstshow Light of the World in theater De Mythe in Goes. „Elk koor treedt afzonderlijk op met eigen kerstrepertoire en tot 'Dwarsverbanden zijn simpel te leggen binnen de koorwereld. Je kent elkaar' slot zingen we met elkaar vier lie deren. Elke dirigent heeft daar een eigen keus in gemaakt en zij zul len ook bij toerbeurt het mas sa-koor leiden", vertelt Zandee. Hij is enthousiast over de vier to taal verschillende nummers: How far is it to Bethlemhem, The litrle road tot Bethlehem, Minuit Chretien en O come, all ye faithful. Elk koor studeerde het repertoire in eigen huis in. Voor het gezamen lijke slotstuk werden twee repeti ties georganiseerd. De gereformeer de kerk in Kapelle, de thuisbasis ook van de twee koren van Stoffe lien den Dekker, bood daarvoor net genoeg ruimte. „Naast het zingen, moet er uiter aard geoefend worden op het op en afkomen. Dat moet georgani seerd gebeuren", zegt voorzitter Jo- han de Jong van Nova Musica. Dat daar enige regie bij nodig is, blijkt meteen al. „Waar ligt precies de scheiding tussen de sopranen en de alten", vraagt dirigent Van Wes ten zich af Het wordt hem uiteraard snel dui delijk. Aan hem en de twee ande re dirigenten de taak eenheid te smeden in Choirs 4 Christmas. Aan het einde van de avond teke nen de contouren van twee in drukwekkende concerten zich al af Choirs 4 Christmas, wo. 12 dec, St. Jacobskerk Vlissingen, vrij. 14 dec., Grote Kerk, Goes, 20.00 uur, reser veringen: tel.nr. 0900-3300033. WESTKAPELLE - Het 'Platform ter bescherming van de bron van de kunsten' houdt morgenavond een eerste bijeenkomst. Deze is in het Museum voor Actuele Kunst aan gaande het Leven op Aarde in Westkapelle (d'Arke 22) en begint om 20.00 uur. Het platform is een initiatief van drie Zeeuwse kunstenaars die zich zorgen maken over de financiële positie van kunstenaars. De ten dens is dat subsidiegeld vooral naar kunstinstellingen gaat en niet naar de kunstenaars. Het platform zoekt wegen om het tij te keren. DOMBURG - Het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg opent zijn deuren in de kerstva kantie. Dan is de tentoonstelling De Verzameling 1994-2007, die be gin november werd afgesloten, nogmaals te zien. De expositie toont de eigen collectie die het mu seum sinds de oprichting in 1994 heeft opgebouwd door middel van aankopen en schenkingen van der den. Het museum is geopend van 27 de cember tot en met 6 januari, dage lijks van 13.00 tot 16.00 uur. Alleen op maandag is het gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51