Zeeland Goes' bedrijf wil hotel Het hOUt is ZO voor Polen beginnen Ervaring Dijkstra maakt indruk bij alle fracties En ineens heette iedereen Izaak Winter Fair in Arnemuiden Goes' uitzendbureau zoekt huisvestingsplek voor werknemers. □2 Positieve reacties op benoeming van Wim Dijkstra. Oude technieken gebruikt bij herbouw landbouwschuur. Voor het eerst is Rinus van Es dit jaar geen hulpsinterklaas. 22 I Woensdag 5 december 2007 PZC W ARNEMUIDEN - Winkeliers, vereni gingen en instellingen houden vrij dagavond open huis tijdens de Winter Fair in Arnemuiden. Er is een historische draaimolen, er wor den babbelaars gebakken, het Zuid-Bevelands koor treedt op en het historisch museum, scheeps werf Meerman en de kerk op de Markt zijn open. Ook de winkels zijn geopend. De winterfair duurt van 18.00 tot 21.00 uur. door Lilian Dominicus GOES - Uitzendbureau Groenflex in Goes is op zoek naar een plek op Zuid-Beveland om een hotel voor Polen te beginnen. Het hotel moet zo'n 350 a 400 Poolse werk nemers kunnen herbergen. Eigenaar Pascal van den Broeke wil zijn medewerkers een 'moder ne huisvesting' bieden, met eigen badkamer, toilet, keukenblokje, te levisie en internet. Beneden komt een grote, gezamenlijke woonka mer. Nu zwerven Poolse uitzendkrach ten vaak over heel Zeeland. De ene keer in een tijdelijk gehuurde woning, dan weer antikraak of in een pension. „Hoe vaak gebeurt het niet in Zeeland dat Poolse werknemers slapen in een oude ca ravan op het terrein van de fruitte ler?", aldus Van den Broeke. De eigenaar van het bureau zendt zijn, voor het merendeel Poolse, werknemers met name uit in de land- en tuinbouwsector en de in dustrie. In Zeeland is dat bijvoor beeld in de paprika- en tomaten teelt, de fruitteelt en de mossel en oesterindustrie. „We willen ze dezelfde leefomstandigheden bie den als de Nederlanders hebben. Met een beetje rust, voorzieningen om eten te kunnen koken en socia le contacten op te bouwen. We willen ze een echt thuisgevoel ge ven." Waar het hotel komt, is nog niet bekend. Van den Broeke: „We zoe ken iets in de gemeente Goes en Borsele. Nieuwbouw of de ver bouw van een bestaande locatie, dat weten we nog niet." De zustervestiging in het West- land verbouwde medio dit jaar een oud kantoorpand in Waterin gen om tot 'Polenhotel'. In het ho tel werken twee mensen die voor het beheer zorgen en het hotel schoonhouden. Uitzendbureau Groenflex in Goes wil een hotel beginnen voor Poolse werknemers. Veel Po len slapen nu nog in een oude ca ravan, pension of antikraak. door Wendy van den Hurk VLiSSlNGEN - Geen enkele fractie voorzitter ging zaterdag met een onbehaaglijk gevoel weg uit het huis van Karla Peijs. Wim Dijks tra, dat had de commissaris van de koningin goed bedacht. En het klikte nog ook. Ja, hij wordt waar nemend burgemeester van Vlissin- gen. Een Bourgondiër. Een bruggenbou wer. Een aimabel man. Geen luid ruchtig figuur. Het lijkt lang gele den dat Vlissingse politici zich zo positief uitlieten over een bestuur der. Hün bestuurder, want Dijks tra komt per 1 januari het burge meesterschap van Vlissingen waar nemen voor ten minste twee jaar. PvdA'er Henk de Haas ziet het wel zitten. En heus niet alleen omdat Dijkstra van dezelfde partij is. „Dat is op zich leuk, maar capaci teiten zijn belangrijker. Hij kent de situatie hier en daar is hij niet van geschrokken. Er moet iets worden opgezet en ik denk dat hij dat kan. Puinruimen? Zo dramatisch is het nou ook weer niet." Maar hij moet de organisatie van het stadhuis wel aanpakken, zegt Cock Kapaan van de RPCU. „Zeg gen wie je bent, waar je voor staat en desnoods met de vuist op tafel slaan. En dan voorwaarts mars. Zo'n man lijkt het me wel. Ik heb hem goed gegoogeld." Dat Dijkstra politiek al veel heeft meegemaakt, spreekt Wim Hirdes 1^ Fracties in de gemeenteraad van Vlissingen zijn positief over waar nemend burgemeester Wim Dijkstra. Hij komt voor ten min ste twee jaar naar de stad. Wim Dijkstra. foto Bart Homburg (LPV) aan. „Ik zeg altijd maar: hoe meer tegenwind, hoe beter je kan besturen." Marianne Reinders van de WD zag een zekere gelouterdheid. „De motie van ongenoegen, die in Sit- tard-Geleen tegen hem werd inge diend, betrof zaken waarvan ik denk dat hij integer is gebleven. Dat werd daar niet gewaardeerd. Dat doen wij hier wel." door Selma Osman ZOUTELANDE - Windkracht tien maakte op 18 januari een definitief einde aan de monumentale schuur van het Sint Janshof tussen Zoutelande en Meliskerke. Ruim tien maanden later is de ruïne ver dwenen. De landbouwschuur die nu aan de Boomweg verrijst is niet alleen een knap staaltje vakman schap; hij is ook nog eens authen tieker dan de ingestorte schuur. De stenen voorgevel is weer zwart gepotdekseld. Zo moet hij er pak weg een eeuw geleden ook heb ben uitgezien, weet aannemer Jo- han Maljaars van Bouwbedrijf Me liskerke van foto's. Stenen (voor de achterkant van de schuur) en oude pannen konden opnieuw worden gebruikt. Helaas bleek dat niet mogelijk met de originele hou ten constructie. Toch werd ook de ze met nieuwe materialen weer te ruggebracht in de oude staat. „Uniek", zegt Maljaars die voor de houtconstructie in zee ging met een Duits bedrijf Dat ontwierp een massief houten skelet met oude pen- en gat-verbindingen. „Dat massieve hout kom je in Ne derland in de bouw niet meer te gen in dit formaat", legt zoon Al- bert Maljaars uit. De zwaarste balk is 27 bij 30 centimeter en ruim der tien meter lang. „Helemaal uit één boom gemaakt." Het hout komt van de Douglasspar, die overigens op Nederlandse bodem wordt ge kweekt. „Tegenwoordig worden overal stalen verbindingsmiddelen gebruikt en is het hout gelami neerd. Dat 'werkt' niet meer." De massieve balken die een maand geleden in de schuur van het Sint Janshof werden gemon teerd zijn vers en nat. „Meteen na dat de bast van de boom is ge haald, is het hout verwerkt. Toen het een tijdje droog weer was, en met een zonnetje erop, hoorde je het gewoon knappen." Zes medewerkers van de Duitse fa brikant kwamen een week naar Zoutelande om de constructie met onder meer negen forse spanten in elkaar te zetten. Bouwbedrijf Meliskerke neemt de rest van de restauratieklus op zich. Gisteren werden de dakplaten aangebracht. Johan Maljaars is ondertussen naarstig op zoek geweest naar rode oud-Hollandse pannen, die kapot te exemplaren kunnen vervangen. „Ik heb er nog heel veel moeten aankopen. Eenvoudig was dat niet, want je had vroeger heel veel pan- nenfabriekjes met elk hun eigen modelletjes." De schuur moest na een hevige storm in 2004 al zon der dak stellen. 'Zijn jongens' leverden een flinke inspanning met het bikken van de 'De oude spanten klapten in de container als luciferhoutjes uit elkaar' originele gevelstenen. Met vier man werden achtduizend waaltjes steen voor steen losgewrikt. Mal jaars kijkt trots naar de inmiddels weer opgemetselde achtergevel. „Het is mooi dat die oude stenen er weer inzitten. Dat hadden we met die oude spanten ook graag ge wild. Achteraf toch goed dat dat niet is gebeurd. We gooiden ze in de container en ze klapten als luci ferhoutjes uit elkaar." Bouwbedrijf Meliskerke werkt in opdracht van particulieren en de kleine zakelijke markt. Het bedrijf heeft meer bijzondere projecten op zijn naam. De bouw van het landhuis met de rieten kap vlakbij de Rondweg Koudekerke bijvoor beeld. „Qua vormgeving erg bijzon der." De restauratie van het Sint Janshof vindt Johan Maljaars 'een mooie klus'. „Deze schuur is voor Walcheren uniek. Zo hoog en dus ook breed zie je ze verder niet." Restauratie Sint Janshof Zoutelande De schuur stamt uit 1832 en herbergt een koeien- en paardenstal, een wagenhuis en een hooi- en graanzolder. Het woonhuis is een stuk ouder. Dat verrees in 1668 als buitenplaats en werd later een boerderij. Sint Janshof verwierf in de jaren zeventig de status Rijksmonument. Over een halfjaar is de restauratie voltooid. Het huis is al in 2004 gereno veerd. Na de monumentale schuur volgt het varkenshok. De bewoner, die zelf geen landbouwer is, heeft nog geen bestemming voor de schuur. Sinterklaas kan Rinus van Es (76) niet meer inroepen als hulpsinterklaas. De Vlissinger heeft het zestig jaar volgehouden. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Die keer, aan boord, met het zoontje van de kapitein! En die keren bij juffrouw De Vin. Toen het paard in Borsele weiger de. En toen, bij de loodsen, de poli tie achter zwarte piet aan zat. Oh, en toen hij in de jaren zestig met zijn noppen achter zijn mantel bleef hangen en hij languit vooro ver gleed over het voetbalgras! „Het is een chaos van herinnerin gen", zegt Rinus van Es uit Vlissin gen, als hij door zijn fotoboek bla dert. Bijna vijftig jaar was hij hulp sinterklaas, niet de échte natuur- j lijk, voor scholen en verenigingen. „Kijk, dit was bij een voetbalwed strijd van de Mission to Seamen." Op de zwart-wit foto met nog net geen karteltjes rent Sinterklaas met blote benen en hoge kousen als een dolle over het veld. „Ik sprong over de bal, wilde een hak je geven, maar bleef met de nop pen achter mijn mantel hangen. Ik viel voorover, languit op het gras! Tegelijkertijd hield ik de mijter vast, zodat de kinderen niet van hun geloof zouden vallen. Ik hield er gekneusde ribben aan over." Jaren zestig was dat. Maar het be gon eerder, in de Zuid-Amerikaan- Na bijna vijftig jaar komt er een einde aan de hulpsinterklaascar rière van Vlissinger Rinus van Es. Met veel anekdotes bladert hij door zijn rijke fotoboeken. se wateren, toen Van Es stuurman was. Meteen zijn mooiste sinter klaasfeest ooit. „Bo, het zoontje van de kapitein was aan boord. En dus moesten we Sinterklaas vie ren. Matrozen maakten een paard van linnen. Een Haagse vluchte ling, senor Paul, zorgde voor mu ziek. En de kok doopte de hele be manning tot Izaak. Omdat dat han dig was met de boterletters. Al die grote kerels hebben tot diep in de nacht sinterklaasliedjes gezongen. Geweldig! De Braziliaanse loodsen wisten niet wat ze zagen." Rinus van Es was hulpsint bij het loodswezen, basisschool Louise de Coligny, een school in Borsele, de turnvereniging, het zwembad, de kleuterschool van zijn kinderen. Bijna vijftig jaar lang. Tot dit jaar. „Ik heb het altijd prachtig gevon den. De gekste dingen heb ik mee gemaakt. Maar ik word ook ouder. Het is mooi geweest. Hoewel, toen ik las van Arnemuiden, heb ik nog even getwijfeld. Maar nee, dit jaar vier ik het zelf met mijn kleinkin deren." En dan haalt hij niet stie kem tóch nog even de verkleedkof- fer van zolder? Van Es denkt diep na. Een stilte. „In principe niet." Grote Kade 40/42 Segeersstraat AA/68 GOES MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44