Zeeland in het nauw gedreven Ligplaatsen Oosterschelde 'Cannabistelers in België, trekt uw plant' Uitgeslapen? Slimme wiet JLi Hastens 7^ LOGUS Marie Curieweg 9-13 PZC Woensdag 5 december 2007 3 door Raymond de Frel Vroeger was het relatief mak kelijk. Natuurlijk, een beet je Belg is toch niet gek? In Nederland, daar hadden ze een drugsprobleem. Een probleem dat mede werd veroorzaakt door Bel gische klandizie. En zolang dat pro bleem niet richting de grens ver schoof, lieten de Belgen het graag aan de Hollanders over. Maar tijden veranderen. De in heemse teelt van cannabis in Bel gië neemt toe. Het probleem ligt dus steeds meer om de hoek én ook België kampt inmiddels met een tweeslachtig drugsbeleid: het telen en gebruiken van cannabis is strafbaar, maar het bezitten van maximaal drie gram softdrugs wordt oogluikend toegestaan. In een tweelandenconferentie van het Instituut voor Sociaal Drugson derzoek bogen wetenschappers, politie- en justitie-ambtenaren, po litici en hulpverleners zich in Gent de voorbije twee dagen over alle ins en outs van cannabisteelt in de lage landen. Zo vroeg onder zoeksrechter Karei van Cauwen- berghe om klare taal van de wetge ver. „Wie vandaag drie gram bezit, heeft dat morgen misschien ook op zak. Trek die lijn door en er doet zich wél een probleem op het gebied van de openbare orde voor. Iemand die onder invloed van cannabis achter het stuur kruipt, kan vreselijke ongelukken maken. Maar daar staat niemand bij stil. Het is hoog tijd dat de wet geving klare taal spreekt. Er is nu nog veel te veel onduidelijk", al dus Van Cauwenberghe. Hoofd van de cannabisdesk van de federale gerechterlijke politie in België, Benny van Camp, liet met cijfers zien dat de problematiek in België toeneemt. Zo werden er in 2006 48 middelgrote (500 tot 1000 planten) en 30 grote (meer dan 1000 planten) hennepkwekerijen ontmanteld. „En het aantal mi ni-plantages (2 tot 49 planten) stijgt veruit het hardst. De maat schappelijke acceptatie van canna bis stijgt, maar het is nog niet zo als in Nederland. Onze buren heb ben een heel grote invloed op de teelt in België. Bijna alle teelt in ons land is in handen van Neder landers, of heeft tenminste ban den met Nederland." Waarom er steeds meer wordt ge kozen voor telen op Belgisch grondgebied? „Omdat de Neder landse regelgeving verhardt en wij nog geen convenanten hebben met bijvoorbeeld elektriciteitsbe drijven om kwekerijen aan te pak ken. Bovendien kennen criminele organisaties geen grenzen. Ze krij gen steeds meer macht, wat hen de mogelijkheid geeft om zich steeds ruimer te ontplooien", zei Van Camp. Met name het aantal Belgische thuistelers groeit. Joep Oomen van de Europese Coalitie voor Rechtvaardig en Effectief Drugbe leid lichtte in dat kader de visie van de stichting 'Trekt uw plant' uit. Een wietroker kan voor vijftig euro lid worden van 'Trekt uw plant' en geeft de stichting daarbij toestemming om een cannabis plant voor hem of haar groot te brengen. „Er is geen enkel argu ment om nog vast te houden aan het cannabisverbod in België. Wij hebben een niet-commercieel al ternatief, dat zo kan worden uitge voerd. En daarvoor hoeven we dus geen verkooppunten toe te staan, zoals in Nederland", aldus Oomen. Van Cauwenberghe plaatste daar een kanttekening bij. „Dit initiatief kan ook aanzetten tot gebruik van drugs. En dat is volgens onze huidige drugswet strafbaar." Burgemeester Gerd Leers van Maastricht benadrukte opnieuw de noodzaak van internationaal overleg. „Nu gooien alle buurlan den elkaar de bal toe, omdat zij an dere regels hebben. Dat leidt tot niets. Criminelen denken niet in grenzen. Daarom is euregionaal overleg noodzakelijk. In Terneu- zen en Maastricht zijn we wat dat betreft op de goede weg." Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17a (naast Kids Factory) Info: 0900-225 0 225 (Lokaal tarief) door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur onderzoekt uitbreiding van het aantal ligplaatsen aan de Oosterschelde. In de loop van vol gend jaar moet daarover duidelijk heid zijn. Gedeputeerde Frans Hamelink (Christenunie, natuur en water) wil van de gemeentebesturen - ook dat van Bergen op Zoom - we ten of er plannen zijn voor meer ligplaatsen en welke gevolgen die plannen hebben op de vaarbelas- ting op de Oosterschelde. Omdat de zeearm beschermd natuurge bied is, kan (uitbreiding van) lig plaatsen niet zomaar worden uitge voerd. Er is onder meer een zoge noemde 'passende beoordeling' nodig. Daarom vraagt Hamelink aan de gemeenten om precies aan te ge ven om hoeveel ligplaatsen het gaat en welke havens in het geding zijn. Ook moeten de gemeentebe sturen aangeven hoe ze aankijken tegen de gevolgen van de verschil lende plannen voor het bijzondere karakter van de Oosterschelde. Momenteel zijn er circa 2700 vaste ligplaatsen en passantenplaatsen in het Oosterscheldegebied, ver deeld over 12 havens. Grootste zijn die van Colijnsplaat (530 plaatsen) en Wemeldinge (564). In het huidige beheer- en inrich tingsplan van het Nationaal Park Oosterschelde (uit 2001) staat dat uitbreiding van het aantal lig- en passantenplaatsen niet wenselijk wordt geacht. COMMENTAAR De Zeeuwse politie lijkt greep te krijgen op de illegale wietteelt. Dit jaar werden opnieuw tientallen plantages opgerold. Weliswaar iets minder dan in 2006, maar dat komt waarschijnlijk omdat de teelt zich naar België verplaatst. Zo krijgt de criminele handel het steeds moeilijker. Dat is de bedoeling. Het is nu wel zaak dat de uitwassen van cannabisgebruik in België even doeltreffend worden bestreden. Precies daarop mikte de conferentie die gisteren in Gent werd afgesloten. De conclusie was niet schokkend: Nederland en België moeten hun strijd tegen drugs optimaal afstemmen. Maar dat is niet genoeg. De groeiende acceptatie van softdrugs in België en het gemak waarmee Nederlandse telers hun zaakjes over de grens tillen, wijzen erop dat er meer nodig is dan wat overleg tussen politie en justitie. Nederland en België kunnen bewijzen dat het ook zonder Europa kan, soms zelfs móet. Zo zou met vergaande uniformering van de wetgeving en van de strafmaat in beide landen al heel wat gewonnen zijn. Verder kan Nederland nog wel wat leren van de Belgische creativiteit. Daar biedt de stichting Trekt Uw Plant een niet-commercieel alternatief voor iedereen die geen thuisteelt wil, maar die ook niets moet hebben van de schimmige handel. www.logusafbouw.nl LOGUS Afbouw biedt de totaaloplossing voor een perfecte interieurafwerking van plafonds, wanden, kasten, vloeren en tegelwerken. Kom naar onze showroom en bekijk het grootste assortiment vloeren van Zeeland. a Vlissingen, v afbouw T: 0118 - 69 00 00 Zeeuws-Vlaanderen Zeeland Dit jaar zijn er in Zeeland tot dusver 89 hennepkwekerijen opgerold, waarvan bijna de helft in Zeeuws-Vlaanderen. j Schouwen-Duiveland 1 1 Bruinisse 2 1 Burgh-Haamstede 3 Kerkwerve 1 1 Zierikzee 5 totaal 11 j Bevelanden Heinkenszand 1 I Goes 8 I Kattendijke 1 Colijnsplaat 2 Kortgene 1 Krabbendijke 3 Kruiningen 2 1 Rilland 5 Wissenkerke 1 Yerseke 2 totaal 26 j Walcheren Middelburg 5 Oost-Souburg 1 Ritthem 1 Vlissingen 8 totaal Clinge Graauw Hengstdijk Hulst Kapellebrug Nieuw-Namen Terhole Aardenburg Breskens Oostburg Axel Philippine Sas van Gent Sluiskil Terneuzen Zaamslag totaal totaal PZC Donja Odijk foto Willem Mieras Hennepplantages in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3