Zeelan I Geen geld voor klagers turbines Oude glorie van Sas herleeft in boek Raad Terneuzen kibbelt over subsidie voor levensbeschouwing College Sluis wijst schadevergoeding wederom af. Fotoboek Het Sas zoals het was brengt lezer terug in jeugdjaren. Duivententoonstelling Sluiskilse Reisduif Auto's botsen op elkaar in Terneuzen Fietster gewond bij aanrijding Claushof Afgestudeerd en gepromoveerd Adventsconcert met koorzang in Hoek Or. Jekyll speelt covers in Groese Duintjes Z pzc Woensdag 5 december 2007 25 door Frank van Cooten HOOFDPLAAT - Het heeft even ge duurd, maar het dagelijks gemeen tebestuur van Sluis wijst wederom drie verzoeken om planschadever goeding voor vermeende overlast van de vijf windmolens bij Hoofd plaat af Het college wees deze verzoeken in januari van dit jaar al af, maar de gemeenteraad stelde besluitvor ming uit in afwachting van de re sultaten van diverse studies naar het geluid van de turbines. Het college besloot begin vorige maand de vijf molens niet stil te leggen omdat het geluid binnen de wettelijke norm blijft. Het dage lijks gemeentebestuur besloot dat op basis van drie onafhankelijke rapporten. Het college besloot ver volgens de drie planschadeverzoe- ken wederom af te wijzen. H. Post uit IJzendijke meende op basis van een uitspraak van de be lastingrechter dat zij aanspraak kon maken op een schadevergoe ding. Zij meende dat de waarde van haar woning door geluidsover last was verminderd met dertig procent. W. Priester-Schouten en R. van der Lijke meenden ook recht te hebben op een schadever goeding. Priester-Schouten zegt als gevolg van de vijf windturbines verlies van uitzicht en geluidsoverlast te hebben. Van der Lijke zegt last te hebben van slagschaduw. De drie families krijgen echter I** De vijf windmolens bij Hoofd- plaat maken niet te veel herrie, wijzen rapporten uit. Het Sluise college wijst daarom wederom planschadeverzoeken af. geen geld van de gemeente. Van een van de klagers staat de woning op 1250 meter afstand. Te ver om overlast van een windmolen te hebben, oordeelt het college. Dit criterium heeft de gemeente overi gens niet zelf bedacht. Daar zijn landelijke richtlijnen voor. De andere twee families hadden volgens het college kunnen weten dat er ooit windmolens zouden ko men. Dat was ten tijde van de aan koop van de betreffende woning al bekend. J. Temmerman uit Hoofdplaat krijgt wel een schadevergoeding. Volgens het college is sprake van een 'lichte belemmering'. Afwij zing van de drie planschadeverzoe ken wordt binnenkort aan de raad voorgelegd. Inmiddels zeggen ook drie andere families (Pentland en De Vries uit IJzendijke en Van den Berg uit Schoondijke) last te hebben van de vijf windmolens. Het college stelt de raad op 20 de cember voor deze verzoeken als niet-ontvankelijk te verklaren. De ze drie families kochten de wo ning immers pas op het moment dat het herziene bestemmingsplan voor de bouw van de molens al in werking was getreden. door Joeri Wisse SAS VAN GENT - Het schoonspuiten van suikerbieten. Wie in de decen nia na de oorlog in Sas van Gent opgroeide, moet dat beeld maar al te bekend voorkomen. En wat te denken van de grootschalige wer ken waarmee het kanaal van Ter- neuzen naar Gent werd verbreed? Dat waren niet alleen ingrijpende gebeurtenissen voor het industrie stadje, het zorgde er ook voor dat het stadsbeeld opnieuw drastisch veranderde. Vrijwel alle grote veranderingen vanaf de bevrijding tot aan de dag van vandaag in Sas van Gent zijn door de Heemkundige Kring Sas van Gent in beeld gebracht in het fotoboek Het Sas zoals het was. Meer dan tweehonderd pagina's telt het boek, met zo'n 850 foto's van straten, gebouwen en vereni gingen uit Sas. Twee jaar geleden ontstond het idee voor het foto boek, zegt Frank Cappaert, één van de initiatiefnemers van het boek. „Omdat we in januari veer tig jaar bestaan, wilden we iets bij zonders doen. Dit boek is vooral interessant voor veertigers en vijfti gers, die bijna alles uit hun jeugd terug zullen zien in het boek." Met die insteek hoopt de heem kundige kring meteen die specifie ke doelgroep warm te krijgen om Frank Cappaert, Erna Ranschaert en Jan-Pierre Winne van de heemkundige kring stelden het fotoboek Het Sas zo als het was samen, met daarin onder meer beelden van de Oostkade in Sas van Cent. foto Peter Nicolai lid te worden van de vereniging. Een jaar lang heeft Cappaert bijna elke vrije avond besteed aan het boek. „Ik had er bijna een tweede baan bij. Alle foto's scannen en uit zoeken kost heel veel tijd." Die fo to's komen voor het grootste deel uit de archieven van amateurfoto graaf Peet Martens. „Dat is een oom van mij. Hij heeft Sas na de oorlog systematisch gefotogra feerd. Zo heeft hij alle straten op de foto gezet en als er wat veran derde, maakte hij weer een foto." Dankzij dat systeem heeft de heemkundige kring een boek kun nen maken waarin alle wat oudere straten van Sas van Gent terugko men. Om het contrast met nu dui delijk te maken, zijn er ook recen te foto's afgebeeld. „En af en toe staat er een plaat bij van voor de oorlog, als een knipoog naar het verdere verleden", zegt Cappaert. Het fotoboek zal ook mensen van buiten Sas aanspreken, verwacht Jean-Pierre Winne. „We hebben hier vijf fabrieken gehad, waar dui zenden mensen van buiten Sas van Gent hebben gewerkt." De industrie, waardoor veel histo rie van Sas is verdwenen, komt prominent terug in het boek. Win ne: „Zo laten we de restanten van 'Sas van Cent was de mooiste vestingstad in de wijde omtrek' de vesting zien, die de mooiste was in de wijde omtrek." Hetzelf de geldt voor het steeds groter groeiende kanaal. „Niet alleen kwam er steeds een nieuw of bre der kanaal, al de bagger die daarbij vrij kwam, is in elk gat gegooid wat ze konden vinden." Die verlo ren historie, een oud sluisje, een spuikom met schaatsende kinde ren: Het Sas zoals het was laat het weer even herleven. Het boek is te bestellen bij de kapsa lon van Frank Cappaert, Wilhelmina- laan 7 in Sas van Gent. door Eugène Verstraeten terneuzen - Een deel van de Ter- neuzense gemeenteraad wil dat uit de subsidieverordening wordt geschrapt dat activiteiten op le vensbeschouwelijke grondslag hoe dan ook niet gesubsidieerd wor den. De WD kondigde in de com missie Samenleving bij .monde van Jan van Harmelen een motie of voorstel aan voor de volgende raadsvergadering. Hiermee doet de raad een al eerder gevoerde dis cussie nog eens dunnetjes over. In de door de raad vast te stellen verordening staat dat subsidieaan vragen voor activiteiten die niet al gemeen toegankelijk zijn worden afgewezen. „In dit kader worden in elk geval activiteiten op levens beschouwelijke grondslag niet be schouwd als algemeen toeganke lijk", wordt gesteld. „Die toevoe ging is nodeloos betuttelend", be toogde Van Harmelen. Gerrie Loof-Bakker (Christen- Unie) wees er op dat veel activitei ten op levensbeschouwelijke grondslag wel degelijk toegankelijk zijn. Maar dat is volgens wethou der Co van Schaik eigenlijk geen criterium. Want organisatoren pro beren volgens hem toch sympathi santen voor hun organisatie bin nen te halen, of het nou gaat om activiteiten van kerken of van de socialistische jongerenbeweging. „Dus moet de overheid daar niet aan meebetalen." Van Harmelen bleef echter bij zijn standpunt en kreeg alvast steun van Christenunie, SGP en CDA. sluiskil - De postduivenvereni ging De Sluiskilse Reisduif houdt zaterdag de jaarlijkse tentoonstel ling in het clublokaal aan de Bal- juwlaan. De duiven zijn te bezichti gen vanaf 13.30 uur. Om 15.00 uur is er prijsuitreiking van de jeugd- competitie. Vanaf 20.00 uur is er een bonnenverkoop. terneuzen - Twee auto's raakten gistermiddag om vijf uur bescha digd bij een aanrijding op de Gui- do Gezellestraat in Terneuzen. Een 40-jarige Terneuzenaar had te laat in de gaten dat zijn voorganger, een 53-jarige Terneuzense, vaart minderde. Hij botste achterop. terneuzen - Een 71-jarige Terneu zense vrouw is gistermiddag met kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis na een aanrijding op het Claushof in Terneuzen. De fietsster werd aangereden door een automobiliste die haar op de kruising met de Willem de Zwij gerlaan geen voorrang verleende. Aan de Universiteit Wageningen rondde Davey Smet uit Sint-Jan- steen zijn studie celbiologie met succes af Annelies de Ridder uit Hulst promoveerde aan de Rad boud Universiteit op het proef schrift 'The dynamics of alliances. A game theoretical approach'. hoek - In de protestantse kerk in Hoek is zaterdag om 20.00 uur een koren-Adventsconcert. Advents- en kerstliederen worden gezongen door de koren Cantate Deo uit Hoek, het Zwinkoor uit Sluis en het Vocaal Kwartet Ter neuzen. Organist is Adriaan Krij ger. groede - De coverband Dr. jekyll zet zaterdag café De Groese Duin tjes op stelten met spetterende uit voeringen van vooral hedendaagse hits. Vanaf 21.30 uur spelen de vijf muzikanten onder meer nummers van Coldplay, Keane, Kaiser Chiefs en Robbie Williams.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39