Zeeland aangebroken voor Sluis aan Zee Steun voor het in ere herstellen van carillon Vrouw die tankstation inreed genoeg gestraft De kansen en bedreigingen van Sluis aan Zee v~>. •- Schelpenhoekje in kerstsferen V Z PZC Woensdag 5 december 2007 23 geen onvertogen woord over de Sluis aan Zee lippen van fimderingsexpert Lex Verstraeten en projectontwik kelaar Ron van Pamelen. „Alle ideeën en voorstellen zijn be spreekbaar. Alle vorige plannen waren tenslotte ook niet meer als blauwdrukken." Zelfs voor het plan van Helder Zeeuws voor een groot watersport- meer aan de rand van Sluis haalt Verstraeten zijn neus niet op. „Maar ik hoop wel dat Helder Zeeuws de verbinding met de zee in stand wil houden. Een groot gat in de grond graven kan je ook wel op andere plaatsen in de regio. Het aantrekkelijke van de locatie in de Paspolder is nou juist dat je er vanaf zee kunt komen." Verstraeten is niet te beroerd om nieuwe ideeën van raadsleden te bekijken. Hij waarschuwt wel dat nieuwe eisen en elementen op haalbaarheid moeten worden ge toetst. „We kunnen niet uit de los se pols zeggen of nieuwe plannen haalbaar zijn, maar moeten alles gedegen doorrekenen." Van Pamelen reageert voorzichti ger. „Ik doe geen uitspraak voordat het collegevoorstel door de raad is behandeld. Het ligt zo gevoelig." foto Peter Nicolai door Frank van Cooten en René Hoonhorst De ontwikkeling van Sluis aan Zee heeft grote invloed op de Paspolder van 280 hectare tussen Sluis en Sint Anna ter Muiden en tussen Sluis en Cadzand-Bad. Zo wel bij Retranchement als bij het gemaal in Cadzand-Bad, waar een zeesluis is gepland, zul len belangrijke veranderingen plaatsvinden. Het aangepaste plan behelst de bouw van maxi maal vierhonderd woningen, waarvan driehon derd villa's buiten de bebouwde kom en hon derd appartementen bij het Walplein in Sluis, een golfbaan van 35 hectare, een jachthaven in Sluis voor 150 schepen, een vaarroute naar zee voor boten tot vijftien meter lang en een diep gang van 2,4 meter, een zeesluis in Cadzand- Bad met wachtplaatsen en een passantenstei ger bij Retranchement. Tevens is 130 hectare recreatiegebieden en na tuur voorzien. Ook wordt vijftien hectare wal lengebied in historische staat hersteld, inclusief een deel van de voormalige Spaanse Schans. Zowel het dagelijks bestuur van de gebiedscom- missie en burgemeester en wethouders van de gemeente Sluis zien kansen, zoals voor de eco nomie, het toerisme en het inwonertal, maar ook bedreigingen. Worden alle vierhonderd huizen wel verkocht, is een vraag. Het plan slokt wel erg veel ruimte op, is een ander kri tiekpunt. Het is aan de gemeenteraad van Sluis een rich ting aan te geven. Te beginnen op dinsdag 11 de cember in de vergadering van de raadscommis sie Ruimte en vervolgens in de raadsvergade ring van donderdag 20 december. Het college legt de raad drie mogelijkheden voor. Stoppen met Sluis aan Zee omdat de risi co's te groot zijn, onverkort doorgaan en onder handelen over een samenwerkingsovereen komst, of doorgaan maar met de nodige mit sen en maren. Bij de laatste optie moet de ini tiatiefgroep Sluis aan Zee bv absolute garanties geven over alle onderdelen van het plan. In een overeenkomst wordt dan vastgelegd dat alle on derdelen van Sluis aan Zee worden uitgevoerd. De eerste paal gaat dan ook pas de grond in na dat er zekerheid is over alle planonderdelen. Volgens wethouder Maria le Roy vergt het aan gepaste plan een aanpassing in denken van de raad. De nadruk ligt nu meer op wonen in plaats van op recreatie. „De raad moet nu echt aangeven of ze kan le ven met een geheel andere planopvatting." Het college neemt bewust geen standpunt in maar laat dat geheel volgens de regels van het dualisme over aan de raad. „Wij maken zicht baar dat er keuzemogelijkheden zijn. Het is be langrijk dat de raad eens aangeeft hoe we ver der gaan met het aangepaste plan. We moeten niet meer op elkaar wachten." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense CDA-fractie krijgt steun in het stre ven om het carillon van de Willi- brordustoren in de Terneuzense binnenstad weer regelmatig te la ten klingelen. „Tot mijn genoegen las ik dat er eindelijk weer iemand geïnteres seerd is in mijn geliefd carillon", reageert oud-stadscarilloniste Jan- neke Veling (88). Zij heeft enige ja ren op het carillon gespeeld. De speeltafel stond toen nog in de hal van het stadhuis en de klokken stoel stond buiten. Het carillon werd daar in 1995 ontmanteld, om dat het muziekinstrument niet in het beeld zou passen van het plan Steenen Beer. De gereviseerde klokken werden in 1999 in de Wil- librordustoren gehangen, maar een paar jaar later werd het caril lon het zwijgen opgelegd door de rechter. Het klokkenspel zou te veel geluidsoverlast geven. Volgens CDA-raadslid Henk Sierse- ma is er geen structureel verbod op het ten gehore brengen van mu ziek. Daarmee lijkt volgens hem de weg vrij om op gezette tijden het carillon weer te laten bespelen. „We hebben destijds een zware vergeefse strijd gestreden", zegt Ve ling. „Ik hoop dan ook dat de po gingen van de heer Siersema een positief gevolg hebben en wens hem daarmee van harte sterkte." TERNEUZEN - In het buurthuis 't Schelpenhoekje aan de Dokweg in Terneuzen heeft het activiteiten team van het buurthuis deze maand verschillende activiteiten in kerstsfeer op de agenda staan. Zaterdag 15 december is er een Christmas Party. Die begint om 20.30 uur en de toegang is gratis. Het duo de 'J8tJ band van de over kant' zorgt voor de muziek. Op vrijdag 21 december wordt om 20.00 uur een familiebingo gehou den. De winnaars gaan met vlees- prijzen naar huis. Countryzanger Silver treedt zater dag 22 december op tijdens een Country Christmas Avond. Dat evenement begint om 20.30 uur en ook hier geldt: de toegang is gra tis. door Joeri Wisse TERNEUZEN - Een 72-jarige vrouw die in mei van dit jaar de winkel van benzinestation Aers aan de N61 bij IJzendijke binnenreed, zal geen directe hinder ondervinden van de straf die de kantonrechter haar gisteren in Terneuzen opleg de. Weliswaar krijgt de bejaarde in woonster van Hoek een rijontzeg ging en een voorwaardelijke boete van 200 euro, maar aangezien ze het autorijden heeft afgezworen, zal ze daar niet veel van merken. Afgelopen zomer overwoog de vrouw nog even om weer auto te rijden, maar omdat ze last kreeg van de verschijnselen van de ziek te van Parkinson, zag ze daar van af Kantonrechter C. Kool citeerde tij dens de zitting uit het politierap port dat mevrouw had geprobeerd af te remmen, maar per ongeluk het gaspedaal had ingetrapt. Waar om ze dat deed, weet ze zelf ook niet. „Wel wist ik nog dat ik niet de weg moest oprijden en niet met een warme auto op de benzi nepompen in moest rijden", ver klaarde de vrouw tegenover de rechtbank. De rechter was het eens met de officier van jusititie die vond dat de vrouw al genoeg gestraft was: ze brak haar knie schijf en was haar auto en daar mee haar mobiliteit kwijt. nieuwe zeesluis Cadzand-Bad Cadzand Retranchement <St BELCIE Nieuwe inwoners, watersporters en golfers geven Sluis een stevige economische impuls, verwachten de initiatiefnemers. Natuurliefheb bers vrezen echter niet alleen dat er geen markt is voor honderden woningen, maar ook dat natuur, rust en ruimte definitief verloren gaan. BELGIË Vaarroute naar zee nieuw plan Sluis aan Zee totale oppervlakte 280 ha oud plan Sluis aan Zee jachthaven PZC Felix Binicewicz Graphic News bron Gemeente Sluis In het nieuwe plan is plaats voor vierhonderd woningen, waarvan driehonderd villa's in de Paspolder. Zuiddijk Jachthaven met plaats voor 150schepen meteen maximale lengte van 15 meter en een diepgang van 2,4 meter Ook een golfbaan ontbreekt niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37