Verhuizing Br«se Reuzenheilbot Boys komt dichterbij Brouwenaar wil Oop op de dijk Belasting niet omhoog voor urnenmuur Rotary geeft cheque aan oogartsen CDA bezorgd over bus naar Rotterdam Adrie Lievense pleit voor praatkot voor ouderen in smalstad. Nieuw bouwsel op Vredehof krijgt groen binnenplaatsje. Voetbalclub gaat met gemeente in gesprek over wensen en kansen. Vangst 120 kilo zware 'big mama' doet Greenpeace verdriet. 22 Woensdag 5 december 2007 PZC ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Rota- ryclub Schouwen-Duiveland is gis teravond een cheque van 8ooo eu ro overhandigd aan voorzitter K. Dijkhuis van de stichting Focus 2. Deze club Zeeuwse (oog)artsen voert belangeloos oogoperaties uit in ontwikkelingslanden, met na me in Burkina Faso. Twee keer per jaar reist een team af naar Afrika. In twee weken tijd worden ruim honderd operaties uitgevoerd. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Hij ziet de ouderen in zijn woonplaats Brou wershaven wind en regen trotse ren tijdens hun dagelijkse praatje. Waarom geen beusje op Brouwers haven, is de brandende vraag die Adrie Lievense bezighoudt. Bij de Stadsraad heeft hij de wens neerge legd om een Oop, een Ouderenop- vangplaats, in de smalstad te reali seren. De Oop is een seniorenvariant op de veelbesproken Jongerenontmoe- door Martijn de Koning BURCH-HAAMSTEDE - De lijkbezor- gingsrechten op Schouwen-Duive land gaan niet omhoog om de komst van een urnenmuur op be graafplaats Vredehof in Burgh- Haamstede mogelijk te maken. De gemeenteraad koos er maandag avond voor om het geld daarvoor uit andere potjes te halen. De bouw van het object, dat straks uit vier delen bestaat en plaats biedt aan 147 urnen, kost 190.000 euro. Een deel daarvan wordt be taald uit een meevaller: de uitbrei ding van Vredehof, die bijna klaar is, pakt een stuk goedkoper uit dan verwacht. Voor de overige kos ten kon de raad kiezen uit twee al ternatieven: de lijkbezorgingsrech- door Martijn de Koning BRUINISSE - De verhuizing van de voetbalvelden van Bruse Boys komt stapje voor stapje dichterbij. Morgen gaat de club met de ge meente Schouwen-Duiveland om de tafel om te praten over de wen sen en mogelijkheden. De club, die momenteel vier senio renelftallen en acht jeugdteams in competitie heeft, hangt al lang een verplaatsing boven het hoofd. „Daar werd tien jaar geleden al over gepraat", zegt voorzitter Jacob Muller. De gemeente wil op de plek van de huidige velden aan de Dijkstraat huizen bouwen als on derdeel van het bouwplan Rie- kusweel 4. De locatie van de nieuwe velden is bekend: die komen tussen de Mo lenweg en het industrieterrein. Muller heeft er gemengde gevoe lens over. „Wij hoeven niet per se weg. We zitten nu vlakbij het dorp en straks toch iets verder weg. Dat kan wat problemen ople veren voor onze jongste jeugd." Aan de andere kant gaat de club er tingsplaats (Jop). Het moet een plek zijn waar opa én oma kun nen neerstrijken om, beschut, hun babbeltje te kunnen doen. Nu ziet Lievense ouderen her en der in het dorp verspreid rondhangen. Ze staan op straathoeken, schetst hij. Of zitten ergens op een bank je. Een Oop brengt mensen bij el kaar? „Juist. Dat zou het mooie zijn. Als iedereen naar dezelfde plek toe kon. Liefst met elektrici teit, zodat je koffie kunt zetten. En met uitzicht over de Grevelingen of de haven", somt de Brouwenaar zijn wensenlijstje op. In die wensen staat hij niet alleen. Op verjaardagen en feestjes en na voetbalwedstrijden (Lievense is ac- ten verhogen, waardoor een ge middelde begrafenis of crematie zo'n 28 euro duurder wordt, of een begrotingsmeevaller inzetten. Die ontstaat elk jaar doordat graf rechten vrij massaal worden ver lengd en de vrijgekomen graven snel weer worden uitgegeven. Alleen de PvdA toonde zich voor stander van de eerste optie. „De belasting is nu immers niet kosten dekkend", legde F. Fonteyne uit. De andere partijen wensten geen belastingverhoging. De SGP toonde zich überhaupt te genstander van het hele plan. De partij is principieel tegen creme ren. „Christus is immers ook begra ven", gaf raadslid C. van den Berge aan. M. de Pagter van de Christen- Unie zei het daarmee eens te zijn, maar haar partij stemde toch in met het voorstel. „Iedereen moet de kans krijgen om zelf te kiezen", vond ze. straks in verschillende opzichten op vooruit, weet Muller. „Parkeren is nu dramatisch, dat wordt veel beter. Verder krijgen we een kunst grasveld en een volwaardig trai ningsveld. Nu is dat nog maar een strookje. En we hebben straks goe de verlichting, waardoor er ook avondwedstrijden mogelijk zijn." Het overleg over de verhuizing is in een stroomversnelling geraakt nadat de gemeenteraad in septem ber een motie aannam waarin het wethouder Ad Verseput (sport) op draagt de nieuwe velden uiterlijk 1 augustus 2010 speelklaar te heb ben. De Bruënaren hebben nu wel lang genoeg gewacht, was het idee daarachter. „We moeten dus opschieten", zegt Verseput. „Dat gras moet er een poosje liggen voordat er op ge speeld kan worden." Muller wil nog niet te hard te juichen. „Ik durf er mijn hand nog niet voor in het vuur te steken dat we op die datum over kunnen. We hebben al zo vaak zulke berichten gehad." Voetbalclub Bruse Boys praat morgen met de gemeente over de aankomende verplaatsing van de velden. Die moeten in 2010 speelklaar zijn. tief bij de voetbalvereniging) vangt hij de signalen onder leeftijdsgeno ten regelmatig op. Het zou mooi zijn als de oudjes een eigen plek konden verwerven op de dijk bij de loswal, met zicht over de Greve lingen. Of op de Markt, met uit zicht op de haven. „Er zijn er die op de binnenvaart hebben geze ten. Zelf heb ik achttien jaar op de Oosterschelde gewerkt. Je voelt je dan toch bij water betrokken", geeft Lievense de meerwaarde van deze plekken aan. Met zijn pensioen (Lievense is zes tig-plusser) in het vooruitzicht on derneemt de Brouwenaar nu actie. De stadsraad vergadert begin vol gend jaar. Alertl-raadslid J. Hoeijmakers vroeg het college waarom die kiest voor een tweede muur in Burgh- Haamstede en niet voor meer spreiding van zulke objecten over begraafplaatsen op het eiland. Vol gens wethouder W. Renden is dat puur een geldkwestie. „We krijgen er nu één, relatief grote muur bij. Dat is veel goedkoper dan op iede re begraafplaats een kleintje. Bo door Ton van den Nouweland RENESSE - Eters in hotel De Zeeuw se Stromen in Renesse kunnen even vooruit. Vishandel Van As uit Yerseke leverde er gistermiddag een 120 kilo zware en 2,15 meter lange heilbot af Greenpeace is er niet blij mee. De vis staat namelijk op de rode lijst van bedreigde dier soorten. Het gaat om een ongeveer veertig jaar oud vrouwtjesdier dat voor de noordelijke kust van Noorwegen is gevangen. De vis werd gistermid dag meteen gefileerd. Kok Jasper Veenman en vishandelaar Arie Schot hadden een hele klus aan. Daarna werd de vis geportioneerd, vacuüm verpakt en ingevroren. „Ik denk dat er zo'n driehonderd por ties uit komen," schat Veenman in. En hij ziet 'm al op de kaart staan: „Gegrild met Zeeuwse mos terd en zuurkool of in een combi natie met king crab en grote garna len. Koken aan tafel slaat bij ons goed aan. Kunnen we de gast met een het verhaal vertellen." Voor zowel De Zeeuwse Stromen als Van Ast is het de eerste keer dat ze met een dergelijk grote vis handelen. „Ik kreeg twintig minu ten om te beslissen of we wilden kopen," zegt Veenman. „We heb ben mensen teleur moeten stellen, want iedereen wil zo'n grote heb ben," reageert Schot. „De vis is vrij dag aangeland bij Rorvik Fisk ten noorden van het Noorse Trond- heim. Zondagnacht lag-ie bij ons in de koeling." Dat het om de bedreigde, Atlan tische variant gaat, was Schot ook al duidelijk geworden. „Tja, dat vendien kunnen er wel urnen op andere begraafplaatsen worden bij gezet, alleen dan onder de grond. Willen mensen per se boven de grond, dan moeten ze inderdaad naar Zierikzee of Burgh-Haamste- de." Renden gaf aan snel met een voor stel te komen voor de bouw van een tweede urnenmuur op de alge mene begraafplaats in Zierikzee. heb ik gezien. Daar zit je dan ook mee. Maar we kregen 'm aangebo den en moesten snel handelen." Greenpeace Nederland vindt het jammer dat de vis is gevangen. „Die grote vrouwtjes noemen wij de 'big mama's'. Ze leveren de bes te eitjes voor de voortplanting." De vangst van Atlantische heilbot is niet verboden. De milieuorgani satie maakt er dan ook geen hals zaak van. Woordvoerster Mariëlle van Schaik: „De consument hoeft zich niet schuldig te voelen, maar restaurants en supermarkten zou den dergelijke vis moeten weige ren. Wij zetten momenteel vooral in op de supermarkten. Door duur zame vis te eisen, beïnvloeden zij de markt, zodat de niet-duurzame visserij uiteindelijk stopt." Arie Schot is ex-visserman: „Duur zaam? Wat heet duurzaam? Ik 'Deze vis is duurzamer dan al die kleine slibtongetjes. Bovendien is het bijvangst' vind deze grote vis duurzamer dan al die kleine slibtongetjes. En bo vendien: deze vis is bijvangst. Die zat in het net. De Noren vissen er niet speciaal op. Heilbot is meestal kweekvis. Drie tot vijf kilo is de gangbare maat." Maar dat vindt de Greenpeace- woordvoerster dan weer geen goed argument. „Ja, bijvangst van kabeljauw. Op zich al een bedreig de vissoort. Dat noemen ze 'mixed-fishery' en die zou niet ge stopt kunnen worden." Vooral Noorwegen, op afstand gevolgd door IJsland en de Faeröer-eilan- den, leveren volgens haar foute heilbot. „Toch een toproofvis waar van er niet veel meer zijn." ZIERIKZEE - De gemeentefractie van het CDA Schouwen-Duive land maakt zich zorgen over de busverbinding tussen het eiland en Rotterdam. Doordat Arriva van af 1 januari het busvervoer op Goe- ree-Overflakkee overneemt van Connexxion, moeten reizigers van af die dag overstappen in Oude- Tonge. Dat betekent ongemak en een langere reistijd. Reizigers kunnen wel gebruik blij ven maken van de Interliner tus sen Zierikzee en Rotterdam. Die stopt onderweg echter alleen in Bruinisse en rijdt niet 's avonds. „We weten dat onze wethouders hier niets aan kunnen doen", gaf fractievoorzitter B. Flach maandag avond tijdens een commissieverga dering aan. „Toch roepen we hen op de gang van zaken in de gaten te houden." Wethouders Ad Verseput en Wij nand Renden zegden dat toe. Grootste heilbot bleef in Noorwegen De gisteren aan hotel de Zeeuwse Stromen geleverde heilbot is niet de grootste die ooit werd verhandeld. Afgelopen zomer kocht het Promenadehotel in Rotterdam een heilbot van 245 kilo, en dat was zonder de kop. Vishandel Verbiest in Antwerpen verkocht vorig jaar juni een heilbot van 290 kilo en 2,60 nieter lengte in delen aan de detailhandel. De grootse vis hielden de Noren 50 jaar geleden zelf. Die woog 320 kilo. De urnenmuur op begraafplaats Vredehof krijgt een binnenplaatsje met bankjes en groen, zoals op deze maquette. foto Dirk-jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30