Zeeland Wietkwekers zien zich 'Versnel waterbeleid' Volksheld y PZC 1 De krant 5 weken voor 15 euro! Zorg SGP om Kreekraksluis 'Schaarste heerst. Daardoor schieten prijzen omhoog' 2 Woensdag 5 december 2007 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL DEN HAAG - Het debat in de Tweede Kamer over ontpoldering heeft tot grote opwinding geleid in oostelijk Zeeuws-Vlaande- ren. Dat de onteigening van de Hedwigepolder van de baan lijkt, wordt helemaal op het conto geschreven van SGP-Kamer- lid Kees van der Staaij, anti-ontpolderaar van het eerste uur. Hij lijkt uit te groeien tot een volksheld. Zo heeft Denise Deur- ganck-Dok uit Graauw het idee opgevat een straat naar hem te noemen. Zij verzamelt steunbetuigingen via de website www.keesvanderstaaijstraat.nl. „Ik hoorde vanochtend op de ra dio dat Frank Zappa zijn eigen straat moet krijgen, omdat hij een even grote componist zou zijn als Beethoven en Mozart", verklaart ze. „Nou, voor ons is Van der Staaij van het kaliber Willem van Oranje en Van Speijck." Weerstond die laatste de Vlaam se dreiging met de uitroep 'Dan nog liever de lucht in', Van der de zotte dat dit Staaij deed dat met de gevleugel de woorden 'Het is toch van de ZO ZOU motte zotte dat dit zo zou motte'. Van Camiel den Afplagger uit Hulst verschijnt nog deze maand een carnavalshit met die titel. Intussen werkt beeldend kunstenaar Hedwiges Beau Dredge uit Kloosterzande aan een standbeeld van Van der Staaij. „Een rots in de branding die het kabinet over onze akkers wilde la ten spoelen", aldus de beeldhouwer. „We zetten het op de dijk die de Hedwigepolder voor eeuwig zal scheiden van de Wes- terschelde. Met de rug naar Den Haag, natuurlijk." Wat hulpkapelaan Hugo Prosper uit Walsoorden betreft zou Rome Van der Staaij zalig mogen verklaren, maar hij beseft dat het Kamerlid van de Staatkundig Gereformeerde Partij daar niet op zit te wachten. „Ik heb er wat op gevonden. Van der Staaij heeft ons van de week het mooist denkbare cadeau bezorgd. Daarom roep ik iedereen in Zeeuws-Vlaanderen op vanavond niet Sinterklaas te vieren, maar Sinterkees." Het is toch van COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend. een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v De hennep wordt duur betaald. Tot dusver dit jaar zijn er in Zeeland 89 (thuis)kwekerijen opgerold. Het aanbod slinkt, met als gevolg dat prijzen stijgen. door Marcel Modde Zierikzee, 26 november: twee hennepkwekerijen opgerold in de binnen stad. Samen goed voor 681 planten en 394 stekjes. Colijns- plaat, 22 november: bij een inval in een oude buurtsuper vindt de politie 600 planten. Rilland, 22 no vember: 145 planten in een bedrijf spand. En Middelburg, 1 en 13 no vember: respectievelijk 202 en 32 planten op slaapkamers in wonin gen. Gisteren rolde een team van 35 politiemensen nog eens kweke rijen in Zierikzee, Burgh- Haamste de, Kerkwerve en Wissenkerke op. Politie en justitie hebben de laat ste weken hebben goed geoogst. Koffieshophouder Gerard Aarden (met vestigingen in Goes en Vlis- singen) wordt nog niet echt ze nuwachtig van de strop die steeds strakker wordt aangetrokken rond de nek van leveranciers. Maar een paar zweetdruppeltjes parelen toch al wel op zijn voorhoofd, con stateert hij tot z'n eigen weerzin. „Het wordt voor koffieshophou ders steeds moeilijker aan hun waar te komen. Daardoor schieten de prijzen omhoog." Een kilo wiet is in een jaar tijd ruim 500 euro duurder geworden en kost nu rond de 4000 euro, al dus Aarden. „Shops sluiten en steeds meer klanten nemen hun toevlucht tot eigen kweek thuis. Een averechts effect dus! "Aarden rijdt zelf stad en land af om zijn voorraad op peil te houden. Ook hij haalt het van de zolderkamers, schuurtjes en loodsen. „Ik probeer al tien jaar de kweek gedoogd of legaal te krijgen, zodat er meer grip komt op de kwaliteit. Maar die race is helaas gelopen. Als dit beleid zo doorgaat, zijn we straksl terug bij af. Liggen coke en softdrugs in een achterkamertje weer op één tafel. Uiteindelijk ko men we negatiever uit dan waar we in de jaren tachtig zijn begon nen." Naar zijn overtuiging werkt de huidige ontwikkeling eerder cri minaliteit in de hand, dan dat het dat bestrijdt. Immers, hoe hoger de prijzen des te lucratiever het is een leuke slag te slaan. Voor je het weet krijg je een klap op je kop. Of Aarden daar zelf bang voor is? Hij aarzelt een moment. „]a", klinkt het dan zacht. Tot dusver werden dit jaar in Zee- Goes en Vlissingen doen van zich spreken. Wat overigens niet bete kent dat het aandeel in andere ker nen minder hoeft te zijn. Zo werd bijna zeven jaar geleden in Bruinis- se een kwekerij ontmanteld met maar liefst 1800 planten. Ook Delta houdt een lijstje bij van invallen waar monteurs worden in geschakeld. Het nutsbedrijf komt dit jaar uit op 150 gevallen. Bij 75 adressen (nog niet alles is bere kend) werd daadwerkelijk stroom- diefstal geconstateerd, een schade post van 122.000 euro. Daarvan kon tot dusver 68.000 euro via de rechtbank worden teruggevorderd, aldus Delta-woordvoerder Jaap Ne lemans. In 2006 ging het om 68 za ken, waarbij Delta voor 174.000 eu ro werd benadeeld en vooralsnog 61 mille kon worden verhaald. In 2005 wist het nutsbedrijf 67.000 van de gestolen 90.000 euro aan land 94 kwekerijen ontmanteld, waarvan bijna de helft in grensre gio Zeeuws-Vlaanderen. Dat lijkt veel, relativeert politiewoordvoer der Esther Boot, maar ten opzich te van het totaal in 2006 is er toch sprake van een lager resultaat. Hoe veel precies, kan ze niet aangeven. Door het 'convenant hennepkwe kerijen' dat vorig jaar werd aange gaan met nutsbedrijf Delta, wo ningbouwverenigingen en gemeen ten voor een doeltreffende aan pak, gebeurt de registratie op een andere manier. De verschillende cijfers laten zich lastig vergelijken. „Maar het kan ook zomaar zijn dat we de kwekerijen nu goed in de klauwen hebben", geeft ze een eveneens plausibele verklaring voor de terugloop. In Terneuzen gaan onbetwist de meeste illegale kwekerijen schuil achter anonieme gevels, maar ook v 1 t;r M&> In een loods in Bruinisse werden 1800 planten gevonden. foto Marijke Folkertsma stroom te claimen. Het aftappen van stroom gebeurt door vóór de elektriciteitsmeter een draad aan te sluiten. Dat is niet zonder risico. Maar minstens zo brandgevaarlijk zijn de hete kweeklampen in combinatie met een waterdruppelaar. De helft van het aantal woning- en schuurbran- den in Terneuzen komt door kort sluiting schets Nelemans een niet onbelangrijk neveneffect van de il legale bedoening. Daarnaast zijn er ook kwekers die braaf hun rekening betalen. „Ook al is die aan de hoge kant, dan is er voor ons geen aanleiding tot actie over te gaan." De pakkans is in die gevallen een stuk kleiner. Volgens Aarden zijn er legio ma nieren een kwekerij voor de bui tenwereld te verbergen. De mees ten lopen tegen de lamp door 'ge babbel', is zijn ervaring. Illegale kweek Bij meer dan vier plantjes is thuisteelt strafbaar. Aanwijzingen voor de aanwe zigheid van een illegale kweke rij in een pand: wietlucht, war me muren, aftappen van stroom, overmatig energiege bruik, smeltende sneeuw op verder wel bedekte daken. Het aantal tips over drugs, wiet- en hennepkwekerijen staat bovenaan de lijst van ge melde misdrijven bij de tiplijn Meld Misdaad Anoniem. De meeste telefoontjes gaan over misbruik van elektriciteit en brandgevaar. DEN HAAG - De SGP heeft staatsse cretaris Huizinga (CU, Verkeer en Waterstaat) gevraagd om een noodstroomvoorziening voor de Kreekraksluizen. Via een amenden- dement op waterstaatsbegroting stelt SGP-Kamerlid Van der Staaij voor daar 800.000 euro voor vrij te maken. De sluizen zijn een be langrijke schakel in de binnenvaart- route tussen Rotterdam en Ant werpen, maar beschikken nog niet over een vervangende voorziening als de stroom uitvalt. DEN HAAG - CDA-Kamerlid Koppe- jan wil dat de veiligheidsnormen voor hoogwater eerder worden aangepast. Dat heeft hij gisteren ge vraagd bij het debat over de begro ting Verkeer en Waterstaat. De vei ligheidsnormen voor overstromin gen zijn meer dan dertig jaar oud, aldus Koppejan. „In de Deltanor men is geen rekening gehouden met zaken als klimaatverandering, zeespiegelrijzing en bodemdaling." Hij vroeg staatssecretaris Huizinga (CU, Water) of daarmee geen schijnveiligheid wordt gecreëerd. Het kabinet heeft al aangegeven dat de normen worden aangepast. Daarvoor verschijnt volgend jaar een nota Waterveiligheid. Koppe jan vreest dat daar pas in 2009 maatregelen uit voortvloeien. Dat vindt hij te laat. Hij wilde ook we ten of er na 2011 genoeg geld is voor - een mogelijk aangescherp te- waterveiligheid. Samen met PvdA-Kamerlid Roefs diende hij ook een voorstel in om de verbetering van de waterkwali teit in de zuidwestelijke delta ver sneld aan te pakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2