Zeeland 'Molenpolderoorlog' wordt lange strijd Reuzenheilbot op menu van restaurant Zangkwartet Splendid maakt Kortgene in ban van fluittoon Hotel Renesse blij met 120 kilo zware vis, Greenpeace verdrietig. Over verplaatsting pallethandel is laatste woord nog niet gezegd. Zorgstroom en Ter- Weel gaan fuseren Oude Mercedes brandt uit in Heinkenszand Opbrengst gaat naar dolfijntherapie voor kinderen met handicap. Kledingbeurs en kerstmarkt Poortvliet Oecumenische bijeenkomst Ellesdiek Oprit A58 bij Bergen op Zoom gestremd Winter Fair en open huis in Arnemuiden 22 I Woensdag 5 december 2007 PZC door Ton van den Nouweland RENESSE - Eters in hotel De Zeeuw se Stromen in Renesse kunnen even vooruit. Vishandel Van As uit Yerseke leverde daar gistermid dag een 120 kilo zware en 2,15 me ter lange heilbot af. Greenpeace is er niet blij mee. De vis staat name lijk op de rode lijst van bedreigde diersoorten. Het gaat om een ongeveer veertig jaar oud vrouwtjesdier dat voor de noordelijke kust van Noorwegen is gevangen. De vis werd gistermid dag meteen gefileerd. Kok Jasper Veenman en vishandelaar Arie Schot hadden er een hele klus aan. Daarna werd de vis geportioneerd, vacuüm verpakt en ingevroren. „Ik denk dat er zo'n driehonderd porties uit komen," schat Veen- man in. En hij ziet 'm al op de kaart staan: „Gegrild met Zeeuwse mosterd en zuurkool of in een combinatie met king crab en grote garnalen. Koken aan tafel slaat bij ons goed aan. Kunnen we de gast meteen het verhaal vertellen." Voor zowel De Zeeuwse Stromen als Van Ast is het de eerste keer dat ze met een dergelijk grote vis handelen. „Ik kreeg twintig minu ten om te beslissen of we wilden kopen," zegt Veenman. „We heb ben mensen teleur moeten stellen, want iedereen wil zo'n grote heb ben," reageert Schot. „De vis is vrij- KORTCENE - Diverse inwoners van Kortgene hebben melding ge maakt van een piepend geluid in het dorp. Bij de politie zijn sinds maandagavond diverse meldingen daarvan binnen gekomen. Dalta en de gemeente Noord-Beve land hebben gisteren de herkomst van de fluittoon proberen te ach terhalen. Maar dat is tot op heden niet gelukt. De gemeente ver moedt dat een openstaande klep van een oude rioolleiding het pie pende geluid veroorzaakt. dag aangeland bij Rorvik Fisk ten noorden van het Noorse Trond- heim. Zondagnacht lag-ie bij ons in de koeling." Dat het om de bedreigde, Atlan tische variant gaat, was Schot ook al duidelijk geworden. „Tja, dat heb ik gezien. Daar zit je dan ook mee. Maar we kregen 'm aangebo den en moesten snel handelen." Greenpeace Nederland vindt het jammer dat de vis is gevangen. „Die grote vrouwtjes noemen wij de 'big mama's'. Ze leveren de bes te eitjes voor de voortplanting." De vangst van Atlantische heilbot is niet verboden. De milieuorgani satie maakt er dan ook geen hals zaak van. Woordvoerster Mariëlle van Schaik: „De consument hoeft zich niet schuldig te voelen, maar restaurants en supermarkten zou den dergelijke vis moeten weige ren. Wij zetten momenteel vooral in op de supermarkten. Door duur zame vis te eisen, beïnvloeden zij de markt, zodat de niet-duurzame visserij uiteindelijk stopt." Arie Schot is ex-visserman: „Duur zaam? Wat heet duurzaam? Ik vind deze grote vis duurzamer dan al die kleine slibtongetjes. En bovendien: deze vis is bijvangst. Die zat in het net. Heilbot is meest al kweekvis. Drie tot vijf kilo is de gangbare maat." Hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse heeft een reuzenheilbot op het menu staan. Creepeace is niet blij: de vis staat op de lijst van bedreigde diersoorten. door Luc Oggel KRUININGEN - Het is zo goed als ze ker dat de pallethandel van D. van der Jagt ruimte krijgt in de Molen polder in Yerseke. Een meerder heid in de Reimerswaalse gemeen teraad gaf gisteravond aan voor dat plan te zijn. Maar het zou nog wel eens heel lang kunnen gaan duren voor het zover is, want aangekon digde juridische procedures van be zwaarmakers zullen de boel jaren ophouden. De plannen van Van der Jagt kwa men gisteravond voor de tweede keer binnen een maand tijd aan de orde in de opinieraadsvergade ring. De vorige keer werd het colle ge nog door verschillende fracties verzocht om eerst nog eens naar andere locaties dan de Molenpol der te kijken. Dat gebeurde nadat goes - De zorgorganisaties Zorg stroom (Walcheren) en Ter Weel (Bevelanden) fuseren per 1 januari van het volgend jaar. W. Hurkens, de huidige directeur van de zorg groep Ter Weel, wordt bij de nieu we organisatie voorzitter van de Raad van Bestuur. Zorgstroom is op Walcheren de grootste thuis zorgorganisatie. Ter Weel is vooral bekend van zijn verschillende zorg centra op Zuid-Beveland. heinkenszand - Op de kruising van de Drieweg en de Sint Pieters- dijk in Heinkenszand is gistermid dag rond 15.00 uur een oude Mer cedes in brand gevlogen. De be stuurder kon zichzelf in veiligheid brengen. Omstanders gingen met een met brandblussers in de weer, waarna de brandweer het werk af maakte. De auto moet als verloren worden beschouwd. door Lilian Dominicus heinkenszand - Eigenlijk is het een persoonlijk verhaal. Inger Ou- werkerk, zangeres van kwartet Splendid uit Heinkenszand, is moeder van Rosan, een vijftienja rig meisje met een ernstig verstan delijk handicap en autisme. Ze heeft het niveau van een peuter en zo gedraagt zij zich ook. „Een peu ter in een puberlijf', aldus Inger. Alweer twee jaar terug kreeg Rosan de kans om in Harderwijk dolfijntherapie te volgen. In zes sessies zagen de ouders van Rosan haar veranderen. „Ze heeft er ge- bezwaarmaker en Verwijs, die te genover de beoogde locatie woont, had gewaarschuwd voor zeer grootschalige bebouwing die niet bij de inkom van Yerseke past. Dat deed hij nu weer, maar ook Van der Jagt zelf had zich gemeld als in spreker. Het gevolg was dat de twee kemphanen hun 'oorlog' min of meer voortzetten in de raadszaal. Van der Jagt probeerde de raad te overtuigen van zijn goe de bedoelingen door zijn schijn baar van a tot z dichtgetimmerde plan nog eens uit de doeken te doen. Verwijs rakelde alle nadelen nog eens op en wees de raad op de 'bedrieglijkheid' van de tekenin gen en het gevaar van de 'toekom stige fakkel'. Behalve Verwijs en Van der Jagt Hoewel een meerderheid van de Reimerswaalse raad de Molenpol der als goede locatie ziet voor een pallethandel, kondigen tegen standers procedures aan. poortvliet - Leden van de gerefor meerde ontmoetingskerk in Poort vliet houden zaterdag een kerst markt en een beurs waar tweede hands kinderkleding te koop wordt aangeboden. Dat gebeurt van 10.00 tot 15.00 uur op het ter rein van autobedrijf De Jonge aan de Stoofstraat. De opbrengst van de kerstmarkt is voor de kerk en de campagne '15 cent' van Kerk in Actie. ellewoutsdijk - Zeeuws is zondag de voertaal tijdens een oecumeni sche bijeenkomst in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk. De overdenking wordt verzorgd door Nel Roggeband uit Tholen. Het thema van de bijeenkomst, die om 14.30 uur begint, is 'In 't be gun'. Willy Feijtel en Henk de Buck zin gen tijdens de bijeenkomst. leerd oogcontact te maken, want een dolfijn doet alleen maar iets als je hem aankijkt. En het vergt veel concentratie. Dat was ook goed voor haar: Rosan vliegt van het een naar het ander. Boven dien moest ze heel duidelijk zijn in haar gebaren, want anders rea geert een dolfijn niet. Zo won derlijk te zien hoe ze dat daar heeft opgepakt", zegt Inger. Een unieke therapie, dus, alleen peperduur: vijfduizend euro per kind. Via stichting Sam kunnen ouders een beroep doen op fond sen, zodat ze zelf nog 'maar' tweeduizend euro hoeven te be talen. In het geval van Rosan schoten vrienden en familie te hulp. Inger: „En konden we toch op vakantie. Maar niet iedereen bleken ook coalitie (voor) en oppo sitie (tegen) lijnrecht tegenover el kaar te staan, waarin Verwijs het bewijs zag voor zijn opvatting dat de coalitie al lang akkoord zou zijn met de plannen. „Deze vergade ring en ook de besluitraadsvergade- ring over twee weken is gewoon overbodig." Verwijs, die liet weten al een scha declaim van 'circa twee miljoen eu ro' in voorbereiding te hebben, be tichtte wethouder J. Sinke er bo vendien van de raad te hebben voorgelogen. De enigszins gepi keerde wethouder zei zich zeer aan de insinuaties te storen en leg de andermaal uit waarom het be drijf van Van der Jagt niet naar an dere geopperde locaties kan en dat hij absoluut niet eerder op de hoogte was van diens plannen. Verwijs kondigde nogmaals aan het project met drie andere - indi viduele - bewaarmakers te zullen gaan aanvechten tot aan de Raad van State. bergen op zoom - Zondag 9 de cember voert Rijkswaterstaat on- derhoudswerkzaamheden uit op de A4/A58 bij Bergen op Zoom. De oprit Bergen op Zoom-Zuid (29) is dan 's ochtends van zes tot elf uur afgesloten voor verkeer in de richting Antwerpen/Vlissingen. Er wordt een omleidingsroute aan gegeven. Het verkeer moet reke ning houden met een langere reis tijd. arnemuiden - Winkeliers, vereni gingen en instellingen houden vrij dagavond open huis tijdens de Winter Fair in Arnemuiden. Er is een historische draaimolen, er wor den babbelaars gebakken, het Zuid-Bevelands koor treedt op in het historisch museum, en de kerk op de Markt zijn open. Ook de winkels zijn geopend. De winter- fair duurt van 18.00 tot 21.00 uur. kan dat betalen. Zeker niet als je een uitkering hebt of van een mini muminkomen moet leven." De leden van Splendid besloten om de opbrengst van hun eerste cd te doneren aan de stichting Sam, die de dolfijntherapieën voor 'Zo wondelijk te zien hoe Rosan heeft leren oogcontact te maken' kinderen met een syndroom van Down of met autisme mogelijk maakt. „We gunnen ieder kind met een handicap dolfijnthera pie," zegt Lenny Poortvliet, de an dere zangeres van het kwartet. Het wordt dus een dubbele missie De 120 kilo zware heilbot wordt gefilleerd. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24