Een potje tegen de padjes Brad bouwt huizen in New Orleans Heather Mills open en bloot op de foto Nicole Richie maakt zwangere vrouwen blij Kate en William met kerst gescheiden PZC Woensdag 5 december 2007 1 7 KOOPWAAR door Wouter Klootwijk Het plafond kwam naar beneden. Het was nog geen drama, maar het kondigde zich aan. Loshangen de gipsplaten, het is een oud huis. Toch gaat dit stukje over koffiezet ten. Nog even, stel je voor, de feestda gen. Gasten rond de tafel, blote jur ken, nette pakken, dikke kaarsen, iedereen probeert zo aardig moge lijk tegen elkaar te doen, stort het plafond met kroonluchter en al naar beneden. „Dat moet ik voorkomen", dacht ik en vroeg een aannemer te hulp. Hij stuurde drie vrolijke mannen, die ontdekten dat ook de vloer ver rot was, zodat het werk wat langer duurde. Alle dagen koffie zetten voor de timmerlui. Zo kwam ik er gens achter. Ik had een Senseo klaargezet. Ooit cadeau gekregen, zelden gebruikt. Omdat in de krant staat dat de Sen seo populair blijft en het begrip koffiepad (coffeepet) al bijna in het Nederlandse woordenboek is opgenomen en zelfs Gamma kof- fiepads verkoopt, dacht ik, Senseo- koffie, dat zijn ze gewend, dat schenk ik ze hier ook, dan voelen ze zich thuis. Zelfben ik dik tevreden met een koffiepotje dat, dacht ik, iedereen kent, maar niemand meer ge bruikt want er zit geen snoertje aan. Twee vergissingen tegelijk. Niet iedereen blijkt het te kennen. De jonge timmermannen bij mij over de vloer keken ervan op, maar het potje is wereldwijd popu lair. Ik voorspel een woeste revival van het ding in Nederland. Sluimeren de weerzin tegen lauwe Senseokof- fie komt tot leven en uit protest zal menigeen vandaag of morgen een Moka Express aanschaffen. Ik bood mijn gasten een luxe bak padjeskoffie aan en zette voor me zelf koffie met het potje op het gas. Ze wilden de mijne proeven, want, zeiden ze, die Senseo komt ons eerlijk gezegd, we willen niet onbeleefd zijn, maar evengoed de neus uit. Ze dronken de mijne, wil den meteen niks anders meer en vroegen waar zo een wonder van een snoerloos koffieapparaat te koop is. illustratie Judith Hofmann Het potje is 75 jaar geleden be dacht in Italië door Alfonso Bialet- ti en werd wereldberoemd als de Moka Express. Honderden miljoe nen zijn er inmiddels van gemaakt en niet alleen door het Bialetticon- cern. Er is slechte, maar ook uitste kende namaak. De eerste potjes waren van alumi nium en het model wordt nog al tijd door verschillende fabrikanten gemaakt. Er zijn nu ook roestvrij stalen varianten. Het potje maakt de oerespresso. Het bestaat uit drie delen. Onder in moet water, tussen beneden en bovenkamer zit koffie in een bakje met een buisje naar onder. Boven en onder de koffie in het bakje zitten roosters met kleine gaatjes. Als het water onderin het potje kookt ontstaat boven het wa ter stoom en dus overdruk. De uitdijende stoombel perst het hete water door het pijpje omhoog naar de koffie en door de koffie in de bovenkamer. Geen elektrische koffiemachine kan er tegenop en dit is het enige espres soapparaat dat mee kan met primi tiefkamperen. Ook op een kamp vuurtje doet hij het als de beste. Er zijn er voor 1 kop koffie tot voor wel 10 koppen. In Italië wor den er duizenden per dag gemaakt en volgens importeur Vogels in Valkenswaard die ze onder eigen merknaam Voccelli in Italië laat maken, worden ze ook in Neder land weer populair, ook al staan ze niet zo vaak in de krant als de Sen seo en diens net nieuwe concur rent, de Puc. Warenhuizen verko pen Voccelli's niet allemaal onder die merknaam. De anonieme van de Hema voor zes koppen sterke koffie is ook een Voccelli. De origi nele Moka Express, het potje van Bialetti, was even weg van de Ne derlandse markt, maar wordt sinds drie jaar weer geïmporteerd, nu door Pantrex in Amersfoort. Pantrex wou een antikleefpan van Bialetti gaan importeren. Dat kan, zei Bialetti, als je ook onze Moka's afneemt. Met tegenzin begon Pan trex er aan. De koffiepotjes vliegen weg en de pannen niet. t ALLEMENSEN De Amerikaanse acteur Brad Pitt wil minimaal 150 huurwo ningen laten bouwen in de door de orkaan Katrina getroffen stad New Orleans. Met zijn project Make It Right hoopt Pitt een steentje bij te dragen aan de her opbouw van de gedeeltelijk ver woeste stad. De woningen zijn bedoeld voor ontheemde fami lies. Het eerste huis moet in mei volgend jaar klaar zijn. De wo ningen, die als milieuvriendelijk worden bestempeld, kosten ge middeld zo'n 100.000 euro. New Orleans, waar in augustus 2005 duizenden mensen dakloos raak ten, kampt met een enorm te kort aan huurwoningen. De Britse media spugen alweer vuur richting Heather Mills: er is een niets verhullende foto van haar opgedoken. Op de website van de Britse tabloid News of the World staat een gecensureer de foto waarop de ex van Paul McCartney zonder ondergoed haar benen spreidt. De 39-jarige dierenrechtenactiviste vindt dat de pers vergeet wat zij de afgelo pen twintig jaar voor goede din gen heeft gedaan. Ze zou alleen maar worden omschreven als 'hardcore pornokoningin', klaag de ze in een eerder interview. Mills spreekt zelf liever van een carrière als 'glamourmodel'. Nicole Richie is niets teveel om haar babygeluk met anderen te delen. Zij en haar vriend Joel Ma den hebben ruim 130.000 euro aan cadeautjes weggegeven aan honderd minderbedeelde zwan gere vrouwen. „De blik in hun ogen was onbetaalbaar", aldus een opgetogen Richie in het Amerikaanse blad People. De ve le cadeautjes hadden de toekom stige ouders nog over van een ba- byshower die vorige maand voor hen was georganiseerd. Madden en Richie, die is uitgerekend in januari, hadden hun gasten toen speciaal gevraagd om cadeautjes die ze weer konden weggeven via hun stichting. Kate Middleton en prins Willi am gaan de kerst niet samen doorbrengen. Uitgelekte vakan tieplannen van Kate verraden dat ze medio december een va kantie op het het Caribische ei land Barbados heeft geboekt. Daarmee voorkomt ze een regel rechte weigering om met haar 'schoonfamilie' aan het kerstont- bijt te zitten. „Het is weer hele maal aan tussen Kate en Willi am", zegt een bron. „Maar ze zijn het er over eens dat ze dit jaar niet gezamelijk kerst moeten vie ren." Samen vuurwerk af steken zit er wel in: op 27 december is Kate weer te rug in Enge land. Prins William foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17