r 'Als een kind heel erg angstig is voor Sinterklaas, zit er vaak meer achter.' Kinderpsycholoog Jan Feenstra PZC Woensdag 5 december 2007 1 1 Sint St cijfers Ruim 50 procent van de Nederlanders viert sinterklaas met cadeaus, volgens TNS NIPO. De helft daarvan viert het feest met een gedicht in de hand. Slechts eenderde maakt surprises. Nederland geeft een half miljard euro uit aan sinter klaas. 50 tot 150 miljoen euro daarvan gaat verloren aan ongewenste cadeaus. Dat heeft de Postbank vastgesteld nadat 25.000 klanten via de website van de bank een aantal vragen beantwoordde. Uit ander onderzoek blijkt dat de uitgaven dit jaar 20 procent hoger zijn dan in 2006. Veel Nederlanders krijgen dit jaar het liefst geld voor sin terklaas of kerst. Bij ruim een derde van de consumen ten staat contant geld hoog op het verlanglijstje. Boven aan het verlanglijstje staan boeken, gevolgd door kle ding of schoenen, en op de derde plek geld. Op vier staat een vakantiereisje. Het aantal Nederlanders dat dit jaar cadeaus voor sinter klaas en kerst online koopt, is hoger dan ooit: 20 pro cent van de mensen die sinterklaas vieren, schaft ca deaus via het internet aan. Favoriete cadeaus Sinterklaas koopt nog altijd veel boeken en bordspelletjes, maar elektronische cadeautjes hebben steeds vaker de voorkeur van de goedheiligman. De top vijf in enkele categoriën: Voor kleine kinderen: 1Lego (de City Line) 2. Playmobil 3. Bordspellen (b.v. Het Huis Anubis) 4. Digitale camera's (V-tech Kidizoom) 5. Wii en DS Lite (interactieve spellen) Elektronica voor volwassenen: 1. Navigatiesystemen 2. IPod 3. Digitale fotolijstjes 4. Wake-up light (voor langzaam 'natuurlijk' ontwaken) 5. Wellnessproducten (energizer, voetmassage) Boeken: 1. De Relieken van de Dood - (Harrie Potter - J.K. Rowling) 2. De Vliegeraar (Khaled Hosseini) 3. Duizend schitterende zonnen (Khaled Hosseini) 4. Sinterklaas komt (Annie M.G. Schmidt) 5. ledereen is eigenaar van iets (Youp van 't Hek) hun hutten als offer voor Wodan in de hoop goede oogsten van deze god door te verkrijgen. KAPOENTJE. Het lied 'Sinterklaas Kapoentje' is algemeen bekend en zeer populair. 'Kapoentje' kan een verbastering zijn van 'patroontje' en dat betekent 'beschermheilige'. Aan gezien vele groeperingen (zeelui, veerlui, kooplui, banketbakkers, ban kiers, dieven enz.) Sint Nicolaas als beschermheilige hadden gekozen, ligt de toevoeging van 'patroon' voor de hand. Maar rooms-katholie- ke geestelijken die geen omgang met vrouwen mogen hebben, wa ren vooral in vroeger tijden daar door zeer gesteld op lekker eten en drinken, ze zagen er vaak kogelrond uit en kregen de scheldnaam 'ka poen', omdat ze volgens velen le ken op een kapoen, dat is een ge castreerde haan, die voor de slacht wordt vetgemest. SINT IS GEEN TURK Hoewel Sinterklaas afstamt van Nico laas, bisschop van Myra, een stad die nu in Tur kije ligt, kun je hem geen Turk noemen. Want Turkije be stond in die tijd nog helemaal niet. Myra lag toen (derde/vierde eeuw na Christus) in het oost-Romeinse rijk, waar voorname lijk Grieken woonden, die christelijk waren. En Nicolaas van Myra was een bisschop van deze vroegchriste lijke gemeenschap. 3- S DECEMBER. De 6e decem ber is de feestdag van de heili ge Sint Nicolaas. Het is ook zijn sterfdag. Omdat de viering van een heiligenfeest de avond voor de feestdag begint, begint het Sint-Nicolaasfeest op de avond van de vijfde. GEDICHTEN EN SURPRISES. Sinter klaasgedichten vin den we pas in het begin van de 19e eeuw. Ze komen voort uit onze traditie om ter gele genheid van allerlei feesten (verjaar dagen, huwelijken, herdenkingen en dergelijke) gedichten te maken Sur prises vinden we al in de 17e eeuw op een schilderij van Jan Steen. Daar wordt het sinterklaasfeest in een gezin afgebeeld en op een tafel tje ligt een appel waaruit een geld stuk steekt. Men verraste toen el kaar met een vrucht met daarin geld verstopt. Pas in de 19e eeuw wordt de surprise algemeen ge bruik. VAN HEIDENS NAAR CHRISTE LIJK RITUEEL. De vruchtbaarheids- gebruiken rond de verering van de Germaanse oppergod Wodan zijn langzamerhand versmolten met de gebruiken rond het sinterklaasfeest. De vroegchristelijke kerk was zo ver standig om de pas tot het christen dom bekeerde Germanen niet met een hun heidense goden, feesten en gebruiken af te nemen, maar die van lieverlee te vervangen door christelijke figuren, feesten en ge bruiken. Welnu, de heilige Nicolaas bleek heel goed als vervanger van Wodan te kunnen dienen. Met dank aan Frits Booy, sinter- klaasdeskundige van de Stichting Nationaal Sint Nicolaas Comité Eindhoven. Dertig jaar geleden, in 1977, kocht Sinterklaas ook al elektronica, maar wel minder. De Elektroni sche Experimenteerdoos van Philips was wel een hit en ook nog 'Speelgoed van het jaar'. Het midden- en kleinbedrijf maakte toen nog geen lijstjes, maar uit de analen blijken de volgende produkten popu lair: stripboeken van Peppi en Kokki; de sjoelbak (kosten rond de 260 gulden); speelgoedauto's van Tonka, de Skippybal, modeltreinen van Lima, het spelletje Othello, Ur van Ravensburger, de boekjes van Sesamstraat, zachte plastic figuurtjes van Plastifigura.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11