iifc Markt van kleinschalige kantoorpanden is een vergeten segment BOG Overgrote deel Nederlandse bedrijven is kleinschalig NVM BOG BRENGT HUISVESTINGSWENSEN BEDRIJFSLEVEN IN KAART Kantoorgebruikers gaan voor centrumlocatie of kantorenpark onroerend goed NVM BOG onderzocht de markt van kleinschalige kantoorruimten in de zeven tig grootste kantoorgemeenten in Neder land. Aan de aanbodzijde is de rol van ge meenten, projectontwikkelaars en beleg gers onderzocht. Aan de vraagzijde is ge keken naar voorkeuren van kantoorge bruikers en hun beoordeling van de vesti- gingsmögelijkheden. Met de uitkomsten van een enquête onder NVM-makelaars is een bééld geschetst van de Nederlandse markt van kleinschalige kantoorruimte. ling, een goede bereikbaarheid en vol doende parkeermogelijkheden. Driekwart van de ondervraagde bedrijven geeft aan dat het aanbod kwalitatief niet helemaal aan hun eisen voldoet. Vooral de ligging, de grootte van het pand, parkeermogelijkheden en de mogelijkheid om een eigen identiteit uit te stralen scoort bij veel bedrijven onvoldoende. Er bestaat hierdoor in veel van de gemeenten een blijvende vraag gericht op nieuwere, klei nere zelfstandige panden. Gemeenten en ontwikkelaars spelen echter onvoldoende Zelfstandige kleinschalige kantoorruimten zijn verspreid door gemeenten te vinden in zowel geschikte als minder geschikte panden en locaties. Kantoorgebruikers hebben voorkeur voor single tenant kan toorpanden, op een centrumlocatie of op een kantorenpark. Maar in zeventig pro- in op deze behoefte. Een grote meerder heid van de kantoorgebruikers zou graag een pand voor zichzelf willen hebben (single tenant), terwijl slechts de helft van de bedrijven dit weet te bereiken. cent van de steden is een tekort aan derge lijke gebouwen, terwijl er aan zo'n ruimte in multi tenant gebouwen in de meeste steden een overschot is. Dit is de belang rijkste oorzaak waarom bedrijven moeilijk een kleinschalig kantoorpand met een ei gen identiteit kunnen vinden. De markt van kleinschalige kantoorpanden, tot vijfhonderd vierkante me ter, wijkt aanzienlijk af van de markt van grotere panden. Dit verschil uit zich onder meer in een veel kortere looptijd van kleinschalige kantoor panden. Er is kwantitatief voldoende aanbod, maar dit aanbod sluit niet aan bij de vraag van het bedrijfsleven. Kleine bedrijven kunnen de gewenste kwa liteit kantoorruimte vaak niet vinden. En dat in een economie waarin de ge middelde grootte van bedrijven, mede door het uitbesteden van werkzaam heden, afneemt en het aantal kleine bedrijven toeneemt. De markt van klein schalige kantoorpanden is een vergeten segment. Eigen identiteit De vraag naar kleinschalige kantoorruimte nam de afgelopen tien jaar m meer dan ze stig procent van de kantorensteden toe, terwijl de vraag naar grotere kantoorpan den (vanaf vijfhonderd vierkante meter) in 28 procent van de steden toenam en in dertig procent van de steden afnam. De kleinere kantoorgebruiker is op zoek naar panden met een eigen identiteit en uitstra- Het overgrote deel van de bednjven in Nederland is kleinschalig van omvang. Van de bedrijven werkzaam in de sectoren 'Financiële instellingen' en 'Zakelijke dienstverlening' heeft 97 procent minder dan twintig werkzame personen. De kleinschalige bedrijvigheid vormt daarmee een stabiele factor op de kantorenmarkt. Daarnaast neemt de gemiddelde grootte van bednjven af, waardoor een blijvende en zelfs toenemende vraag wordt verwacht vanuit kleine bedrijven. Zowel voor de overheid als voor marktpartijen betekent dit dat er voordeel valt te halen uit het creëren van passend aanbod voor kleine bedrijven. Het aanbod van kantoorruimte op de markt wordt vooral bepaald door gemeenten, projectontwikkelaars, beleg gers en makelaars. Dit zijn de partijen die zorg dragen voor de beleidsmatige (plano logische) mogelijkheden, de financiering van de ontwikkeling, de daadwerkelijke bouw en de afzet van de panden. Uit het onderzoek blijkt dat deze vier partijen hoofdzakelijk gericht zijn op grotere pan den en grootschalige ontwikkelingen. De verantwoordelijkheid voor de ontwikke ling van kleinschalige kantoorruimte leg gen ze, ieder afzonderlijk, bij de andere partijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 101