eeland Hartapparaat in dorpshuizen Borsele 'Tante Koos' gaf haar liefde op andere manier enquête'naar Sdi^ekwarderOverleg nodig OVCT ViSSeTS Jacoba Adriana van der Weele-Stoel viert honderdste verjaardag. Dorpsraad Nieuwdorp zet ook eigen initiatief voor defibrillator door. Kerstfeest senioren en alleenstaanden Kerststukjes kopen tijdens orgelconcert Teams gezocht voor wijktoernooi in Tholen Barbershopkoor zingt in De Hoogte in Goes Urker visserskoor te horen in Middelburg Bestaan toeristenveer staat op de tocht Sociaal-democraten Vlissingen ontkennen beschuldiging. Burgemeester wil geen visverbod; klager begrijpt standpunt niet. 22 Dinsdag 4 december 2007 PZC Mevrouw Van der Weele-Stoel krijgt ter ere van haar honderdste verjaar dag een taart van burgemeester Cees van Liere. foto Willem Mieras door Lilian Dominicus COLIJNSPLAAT - De vlag hing spe ciaal voor haar uit, het hele verzor gingshuis kreeg een borreltje en taart en ze mocht zelf zeggen wat er op het menu kwam te staan. Niemand kon er gisteren omheen: Jacoba Adriana van der Wee le-Stoel, door velen liefkozend 'tan te Koos' genoemd, werd honderd jaar. Een dag met heel wat hoogtepun ten, zegt ze in haar ruime, lichte kamer van zorgcentrum Cleijen- borgh in Colijnsplaat. „Het begon al om zeven uur vanochtend." Slin gers werden opgehangen, de voor deur versierd en mensen kwamen af en aan om haar te feliciteren. Burgemeester Cees van Liere was er, de dominee en de pers. Wat het menu betreft: dat werd paling, friet, bouillonsoep, appelmoes en ijs. 's Middags groot feest en 's avonds nog een warm en koud buffet voor familie en vrienden. Het is overigens nog niet zo lang geleden dat 'tante Koos' haar eigen woning opgaf voor een kamer in Cleijenborgh. Pas drie jaar geleden kwam ze er wonen. Eerder was niet nodig, want eigenlijk functio neert ze nog prima. Het hele ver zorgingshuis is dol op haar. De enige echte ouderdomskwaal is haar gehoor. Dat is in de loop der jaren verschrikkelijk achteruit ge gaan. Hollands verstaan lukt bijna niet meer, maar het Zeeuws geeft haar nog genoeg vertrouwde klan ken om te 'verstaan wat ze zeg gen'. Oorspronkelijk komt 'tante Koos' van 'Briepe', Brijdorpe op Schou- wen-Duiveland. „Met de oorlog ben ik naar Kamperland ver huisd", herinnert ze zich nog goed. „Ik trouwde in 1946 en ben in gaan wonen. Zo waren we in eens met z'n vieren. Ik heb jaren voor de broer en de moeder van mijn man gezorgd." Ze beleefde 'goede en kwade da gen', zoals ze het zelf zegt. Zo werd ze 27 jaar geleden weduwe. „Mijn man was in juli jarig en in september is hij op zijn zeventig ste overleden." Het echtpaar is kin derloos gebleven, maar 'tante Koos' gaf haar liefde op een ande- 'U hebt die taart dubbel en dwars verdiend, mevrouw Van der Weele!' re manier. Zoals aan de 'kinderen van Piet Meulenberg', waarvan een portretje in de kamer prijkt. En de vuilnismannen van Kamper land. Ze wist op welke dag en welk tijdstip die langskwamen en zorgde er jarenlang voor dat er al tijd koffie voor ze klaar stond. En dus kon burgemeester Van Liere gisteren zeggen: „U hebt die taart dubbel en dwars verdiend, me vrouw Van der Weele!" door Rob Paardekam NIEUWDORP - De gemeente Borsele gaat onderzoeken of het mogelijk is in elk dorpshuis een defibrilla tor te plaatsen. Een verzoek van de dorpsraad in Nieuwdorp om er gens in het centrum van het dorp zo'n apparaat te plaatsen, is door het college afgewezen. Secretaris Hans van Dam van de dorpsraad Nieuwdorp vindt dat jammer. Volgens hem is het geen goed idee om een defibrillator in een een dorpshuis te hangen. Met zo'n apparaat kan het hart in geval van een hartstilstandmet een schok weer op gang worden ge bracht. „Het moet 24 uur per dag beschikbaar zijn, maar dorpshui zen zijn niet altijd open", meent Van Dam. Toch gaat de gemeente de mogelijkheid bekijken of de dorpshuizen van een defibrillator voorzien kunnen worden. De be heerders zouden het apparaat kun nen leren bedienen. Het college zegt overigens niet negatief tegen over het idee uit Nieuwdorp te staan, maar liever voor een brede re aanpak kiest. De dorpsraad in Nieuwdorp wei gert desondanks haar eigen initia tief in de ijskast te zetten en gaat op eigen houtje verder. Nu het col lege niet mee wil betalen, zullen wel andere geldschieters gezocht moeten worden. Van Dam denkt daarbij aan de Borselse woningcor poratie Ren B Wonen, de Rabo bank en toch weer de gemeente. „Die heeft een potje 'maak werk van je idee' en daar kunnen we misschien aanspraak op maken." [TJ De gemeente Borsele bekijkt of in elk dorpshuis een defibrillator geplaatst kan worden. Het initia tiefvan de dorpsraad in Nieuw dorp krijgt geen medewerking. De dorpsraad wilde de defibrilla tor in eerste instantie in het ge bouwtje van de Rabobank plaat sen, maar dat blijkt niet mogelijk. Nu heeft ze haar oog laten vallen op een huis van Arduin aan de Ring. Het voordeel daarvan is dat het 24 uur per dag bemand is en het hartapparaat dus een heel et maal beschikbaar is. „Ik heb begre pen dat Arduin positief tegenover ons verzoek staat", zegt Van Dam. „Maar helemaal zeker zijn we daar nog niet van." De dorpsraad wil tien tot twintig mensen hebben die het apparaat leren bedienen. Volgens de secreta ris hoeft dat geen probleem te zijn, integendeel. Hij denkt dat er misschien wel veel meer mensen interesse hebben om een cursus te gaan volgen. „Heel veel dorps bewoners zijn op hun werk be drijfshulpverlener of hebben een ehbo-diploma. Zij zijn bij uitstek geschikt om de defibrillator te gaan bedienen." KRUININGEN - De beheerders en vrijwilligers van Ons Dorpshuis in Kruiningen houden vrijdag 21 de cember van 15.00 tot 19.30 een kerstfeest voor alleenstaanden en ouderen. Behalve een kerstbuffet is er een bingo en een optreden van Jan Pierement. Voorwaarde is dat er minimaal 35 inschrijvingen zijn. Aanmelden kan tot zaterdag 16 december in het dorpshuis of via 0113-381437. BAARLAND - In de kerk in Baarland worden zaterdag 15 december zelf gemaakte kerststukjes en kransen verkocht. Ondertussen kunnen be zoekers luisteren naar een concert op het Moreau-orgel. Kinderen tot en met twaalf jaar zijn welkom in de consistorie, waar ze voor vijftig cent zelf kerststukjes kunnen ma ken. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. THOLEN - Voetbalvereniging Tho- lense Boys wil in mei voor de tweede keer een wijktoernooi hou den. Daarom is ze op zoek naar buurtgenoten die het leuk vinden om een balletje te trappen. Lid zijn van de vereniging is niet no dig en ook individuele voetballers van heel het eiland zijn welkom. Zij worden dan ingedeeld bij een bepaalde wijk. Aanmelden kan via wijkvoetbaltb@zeelandnet.nl. GOES - Barbershopkoor The Gag gling Ganders verzorgt zondag een concert in kerkgebouw De Hoogte aan de Populierenstraat in Goes. Er zijn tevens gastoptredens van The Amstel Rivers Singers uit Am stelveen en de akoestische band The Glorius Defenders of the Malt uit Goes. Het concert begint op 14.00 uur. Kaarten kosten zes euro. MIDDELBURG - Het Urker Vissers koor Crescendo treedt op 8 decem ber op in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. Het in klederdracht gesto ken koor, opgericht in 1953, is ge specialiseerd in geestelijke koor zang. Tijdens het optreden wordt er ge collecteerd voor de actie 'Zeeland helpt vluchtelingen Cartagena Co lombia'. Het concert begint om 19.00 uur. PERKPOLDER - Het voortbestaan van een aantal toeristische veerver- bindingen in Zeeland loopt gevaar. De provincie niet langer bereid bij te dragen in de exploitatiekosten. Voor enkele veerdiensten, waaron der Perkpolder/Hansweert van De Brouwer, valt dan het doek. Medio januari hopen de zeventien deelne mers aan Rondje met een Pontje duidelijkheid te krijgen. door WEtf^VSLden Hurk VLISSINGEN - GroenLinks in Vlissin gen is bang haar politieke kindje, de raadsenquête naar het woning bouwproject Scheldekwartier, te verliezen. Volgens de partij pro beert de PvdA het aangenomen initiatief te torpederen. Begin november besloten raadsle den dat via een enquête moet wor den uitgezocht hoe colleges beslis singen namen over het Scheldeter- rein. Ook personen die weigerden mee te werken aan het onderzoek van Intégis als Henk de Haas, Tine ke Verhage en Leny Poppe moeten onder ede worden gehoord. De PvdA en WD waren tegen. De PvdA betrekt de enquête bij de coalitiebesprekingen, zegt Peter Kruizinga (GroenLinks). „Henk de Haas heeft in het presidium ge zegd dat 'we gewoon een andere beslissing kunnen nemen'. Tobias Meijers van de WD die dat presi dium voorzat, zei 'dat er toch geen meerderheid is'. Terwijl dat niet waar is. Ik vind dat heel ondemo cratisch." „Wij blokkeren niks", reageert Henk de Haas. „Wel den ken we dat we wel wat beters te doen hebben." GroenLinks gaat echter gewoon door. „We zijn bezig een werk groep te vormen. Met de rekenka mercommissie gaan we vervolgens vragen opstellen." door Frank Balkenende GOES - Goesenaar Simon van Strien vindt het vreemd dat burge meester Dick van der Zaag de over last van 'nachtvissers' aan de Goe- se Westvest weigert aan te pakken. „Ik ben bij buurtbewoners langs de deur geweest om handtekenin gen te verzamelen. Op mijn lijst staan 55 handtekeningen. Mensen die echt overlast ondervinden." Van Strien strijdt al sinds 2002 voor een verbod op nachtvissen. Een groepje hengelaars zou troep achterlaten, lawaai maken op tij den dat buurtbewoners slapen en zwanen en ganzen het leven zuur maken. Van der Zaag liet vorige week in een commissievergadering weten dat de aangiftes in de afgelopen drie, vier jaar op één hand te tel len zijn. Hij concludeerde dat de 'Op mijn lijst staan 55 handtekeningen. Mensen die echt overlast ondervinden' klachten overwegend van de Van Strien afkomstig zijn. Dat leek hem geen basis om een verbod op nachtvissen af te kondigen: „Het is allemaal zwaar overtrokken." Van Strien, voor wiens huis de vis sers 's morgens vroeg af en toe te vinden zijn, vindt dat nogal kort door de bocht. „Afgelopen zomer ben ik anderhalve maand met va kantie geweest. Logisch dat ik dan minder overlast ondervind. Van de zomer heb ik niettemin enkele malen aangifte gedaan, onder meer van vernielingen. Bovendien is er twee, drie keer gevist met le vend aas. Dat is verboden in Ne derland. Maar los hiervan zijn er ook veel oudere bewoners van de Westsingel en het Ravelijn en de Grenadier die niet zo snel bellen, maar wel hinder ondervinden. An ders hadden ze niet getekend." Van Strien wenst een gesprek met Van der Zaag en hengelsportvere niging EGHV, aan wie de wateren in de binnenstad zijn verpacht. „We moeten afspraken maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62