Zeeland PZC Goes zet in op bouw tunnel Op het Calvijn ben je geen nummer 21 Chilenen huizen op de vliegbasis BEVELANDEN-THOLEN 33 27 Ophogen Ringbrug lost files op ringwegen Goes onvoldoende op. Havo-afdeling van reformatorische school is beste van Nederland. Vuilnis Zuid-Korea geeft: Nederlandse hockeyers pak slaag Dinsdag 4 december 2007 Goese apparatuur voor Roemeens ziekenhuis Tip? redgoes@pzc.nl door Frank Balkenende GOES - Het Goese college van B en W krijgt ruim baan voor een on derzoek naar de aanleg van een tunnel onder het kanaal Goes-Goe- se Sas. De tunnel moet de Ring brug vervangen. De brug en twee kruispunten met trage verkeers lichten werken nu files in de hand. Een tunnel zorgt ervoor dat het verkeer vlot doorstroomt. De tunnel is volgens het college en de raadsfracties noodzakelijk om dat het verkeersaanbod op Ring baan-West de komende vijftien jaar met 25 tot 30 procent stijgt. Dan is nog geen eens rekening ge houden met de ontwikkeling van de wijk De Goese Schans (voor heen Waterstad) op het huidige havenindustrieterrein (tweedui zend woning) en de wijk Mannee (vierhonderd woningen). Al die toekomstige bewoners moe ten hun wijk in en uit en dat leidt tot een enorme verkeersdruk op Ringbaan-West. De Ringbrug vormt dan een onnodige flessen hals. De tunnel is niet opgenomen in het voorontwerp-bestemmings plan Waterstad. Ook niet in de ex- ploitatieopzet voor het, naar Goe se begrippen, megaplan. Er is 3,5 miljoen euro gereserveerd voor het verhogen van de Ringbrug, waaronder fietspaden kunnen wor den aangelegd, zodat fietsers van en naar de binnenstad geen krui singen hoeven te passeren. Zowel het college als de Goese raadsfracties vinden een tunnel een betere oplossing voor files op de Ringbaan dan het verho gen van de Ringbrug. Tunnel Deze variant lost het fileprobleem onvoldoende op, vinden raad en college. De tunnel kost echter vijf tien miljoen euro en dat geld heeft Goes niet op de plank liggen. Er is wel een beginnetje. Van de partners in het project Waterstad (Woningcorporatie RWS, project ontwikkelaars Van Garderen Dekker en Proper Stok) mag de ge meente de gereserveerde 3,5 mil joen euro inzetten voor de finan ciering van het aquaduct. Goes moet dus 11,5 miljoen euro bijeen zien te sprokkelen. Wethouder M. Dieleman verwacht begin 2009 hierover knopen door te hakken. Ringbaan ftingbaan PZC Felix Binicewicz door Lilian Dominicus GOES - De havo-afdeling van het Goese Calvijn College: de beste van Nederland, bleek dit weekein de uit het jaarlijkse schoolpresta tie-onderzoek van dagblad Trouw. Echt verbaasd zijn ze er zelf niet over. De sfeer is goed op school, vinden de leerlingen. „Hier ben je geen nummer." Het is tekenend voor de verhou dingen op het Calvijn College: de leerlingen eten elke dag in de klas, samen met hun leraar, hun boter hammen. Pas daarna gaat een ie der zijns weegs. „Het voorkomt dat leerlingen in de pauze alleen komen te zitten", verklaart ha vo-leerlinge Marleen Eerland (15). 'Samen' is een belangrijk thema op het Calvijn College, dat voort komt uit de reformatorische grond slag van de school. Als iemand pro blemen heeft, moet hij of zij altijd bij iemand aan kunnen kloppen. „Omdat", zegt locatiedirecteur ha vo en vwo G. Kamerik, „een kind dat zich veilig voelt en gewaar deerd wordt, automatisch beter kan presteren." Dus is er onder meer een Teerling voor jou'-groep (Ivj) in het leven geroepen. „Als je problemen hebt maar het gat tussen jou en een do cent is te groot, dan kun je naar zo'n lvj'er gaan, die van ongeveer dezelfde leeftijd is", zegt Elisabeth 'Uit respect voor de andere stromingen dragen we allemaal rokken' Luiten (18), zelf een lvj'er. Lvj'ers krijgen training om hun medeleer lingen te kunnen begeleiden. De conservatieve manier van on derwijs vormt volgens de leerlin gen geen belemmering om zich zelf te ontwikkelen. „Mensen heb ben vaak het beeld dat we hier aan heel veel regels zijn gebonden, dat we geen vrijheid hebben, maar we worden echt wel vrijgelaten. Hier ben je geen nummer", vindt Harm van den Hoek (18). Ook de verplichte rokken voor de meisjes zien ze niet als een beknot ting van hun vrijheid. Joalyn Egge- been (16), schoolkrantredacteur: „Er komen hier veel stromingen bij elkaar. De ene stroming heeft geen probleem met vrouwen in broeken, de andere wel. Uit res pect voor elkaar dragen we daar om allemaal rokken." door Rob Paardekam WOENSDRECHT - Op de vliegbasis van Woensdrecht zijn sinds giste ren permanent een aantal mede werkers van de Chileense lucht macht gehuisvest. Dat heeft alles te maken met de verkoop van acht tien F-16 gevechtsvliegtuigen aan Chili. Bij die verkoop zijn afspraken ge maakt over vervolgondersteuning die Nederland aan Chili zal bieden over onder meer het onderhoud van de Fi6's. De Chilenen mogen daarvoor een kantoor op de lucht machtbasis in Woensdrecht gebrui ken. Dat werd gisteren met de no dige plichtplegingen in gebruik ge nomen. Zelfs de ambassadeur van Chili was erbij aanwezig, evenals de hoge Chileense kolonel Leopol- do Porras, die de komende jaren op de basis in Woensdrecht zal ver blijven. Het kantoor is gehuisvest bij het lo gistiek centrum Woensdrecht. De Chilenen - vier in totaal - zullen er naar alle waarschijnlijkheid vier jaar blijven zitten. Samen met vier Nederlanders, die door Chili zijn ingehuurd, gaan ze zorgen dat de overname van de Fi6's - en met na me het gebruik ervan in Chili - vlekkeloos verloopt. Tip? redactie@pzc.nl Zondagavond, uur of acht. Waar een eindje verderop in de straat zich twee zwarte Pieten naar binnen bonsden, zette die Vlissingse in alle eenzaamheid een vuilniszak buiten tegen de gevel. En nog een, en nog een. En nog een kartonnen doos. Morgen zou de vuilniswagen het Vierwindenpleintje aandoen. Ineens klonk er gepiep. Een flits. Een camera. Een fiets. En een agent. Oh nee, schoot het door haar hoofd, het is natuurlijk veel te vroeg om het vuilnis buiten te zetten. Snel en geruisloos haalde ze alles weer binnen. „Wat doet u daar?", vroeg ze voorzichtig. „Een foto maken. Ik heb een nieu we camera! Mooi ding, he?" Leerlingen op het Calvijn College in Goes eten gezamenlijk hun boterhammen in de klas. Pas daarna gaan ze naar buiten. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61