Zeeland (jOCS Zet lil Dijkstra voor gedegen aanpak op bouw van tunnel O 'Tante Koos' is honderd Ophogen Ringbrug lost files op ringwegen Goes onvoldoende op. Brijdorpse Jacoba Adriana van der Weele-Stoel eeuw oud. Beoogd waarnemer van Vlissingen heeft ervaring met crises. Westerschelde Container Terminal S PZC Dinsdag 4 december 2007 25 door Frank Balkenende GOES - Het Goese college van B en W krijgt ruim baan voor een on derzoek naar de aanleg van een tunnel onder het kanaal Goes-Goe- se Sas. De tunnel moet de Ring brug vervangen. De brug en twee kruispunten met trage verkeers lichten werken nu files in de hand. Een tunnel zorgt ervoor dat het verkeer vlot doorstroomt. De tunnel is volgens het college en de raadsfracties noodzakelijk om dat het verkeersaanbod op Ring baan-West de komende vijftien jaar met 25 tot 30 procent stijgt. Dan is nog geen eens rekening ge houden met de ontwikkeling van de wijk De Goese Schans (voor heen Waterstad) op het huidige havenindustrieterrein (tweedui zend woning) en de wijk Mannee (vierhonderd woningen). Al die toekomstige bewoners moe ten hun wijk in en uit en dat leidt tot een enorme verkeersdruk op de Ringbaan-West. De Ringbrug vormt dan een onnodige flessen hals. De tunnel is niet opgenomen in het voorontwerp-bestemmings plan Waterstad. Ook niet in de ex- ploitatieopzet voor het, naar Goe se begrippen, megaplan. Er is 3,5 miljoen euro gereserveerd voor het verhogen van de Ringbrug, waaronder fietspaden kunnen wor den aangelegd.zodat fietsers van en naar de binnenstad geen krui singen hoeven te passeren. Deze variant lost het fileprobleem onvoldoende op, vinden raad en college. De tunnel kost echter vijf tien miljoen euro en dat geld heeft Goes niet op de plank liggen. Van de partners in het project Wa terstad mag de gemeente de gere serveerde 3,5 miljoen euro inzet ten voor financiering van het aqua duct. Goes moet dus 11,5 miljoen euro bijeen zien te sprokkelen. door Lilian Dominicus COLIJNSPLAAT - De vlag hing spe ciaal voor haar uit, het hele verzor gingshuis kreeg een borreltje. Nie mand kon er gisteren omheen: Ja coba Adriana van der Weele-Stoel, door velen liefkozend 'tante Koos' genoemd, werd honderd jaar. Een dag met heel wat hoogtepunten, zegt ze. De burgemeester is langs geweest, net als de dominee en gis termiddag was het groot feest. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Wim Dijkstra uit Sit- tard heeft ervaring met grote pro jecten én met (interne) gemeente lijke problemen. De beoogd waar nemend burgemeester lijkt in die zin de geschikte kandidaat te zijn om Vlissingen op de rails te krij gen. In Sittard-Geleen stapte Dijkstra in 2005 op na een motie van afkeu ring. Hij was als burgemeester te gen een voorstel dat zijn college had ingediend. Dat voorstel ging over het beschikbaar stellen van miljoenen voor een nieuwe basis school. Toen hij met vervroegd pensioen ging, werd hij waarnemend burge meester in Doetinchem. Zijn voor ganger Margreet Horselenberg liet een volledig politiek ontspoord Doetinchem achter. De gemeente kampte met een 'e-mailaffaire'. Uit uitgelekte e-mails van project ontwikkelaars bleek dat er contac ten bestonden tussen (ex-)wethou- ders en projectontwikkelaars. Een onderzoek naar die affaire liep ver traging op. Dijkstra maakte dat zelf bekend. „De indruk mag niet gewekt wor den dat het college van B en W dit onderzoek niet wil. Er is juist uit drukkelijk voor gekozen om de zaak gedegen aan te pakken", zei hij destijds. Dijkstra's hart ligt bij risicojonge ren. Daar zette hij zich voor in toen hij burgemeester was in Oss en daar ging hij mee verder in Sit tard-Geleen. In het jeugdwerk geeft hij de voorkeur aan duidelij ke afspraken. Geen softe aanpak. Over softdrugs heeft Dijkstra een uitgesproken mening. Als burge meester van Sittard-Geleen pleitte hij bij minister Donner voor een soepeler softdrugsbeleid. Hij vindt W* Dijkstra kreeg eerder een motie van afkeuring voor zijn kiezen, belandde in een politiek ont spoord Doetinchem en stelde daar tevens een blowverbod in. het krom dat de verkoop gedoogd wordt, maar dat de aanvoer ille gaal is. Daarnaast stelde hij wel een blow verbod in voor het centrum van Doetinchem om de overlast in de omgeving van de koffieshops te gen te gaan. Dijkstra begeeft zich graag onder de mensen en niet alleen tijdens werkuren, 's Avonds om een uur of elf als hij de krant uit heeft, gaat hij naar buiten voor een wan delingetje. Vaak ziet of hoort hij dan dingen waar hij werk van maakt. In De Gelderlander zei hij vorig jaar: „Mijn stelling is: je bent bur gemeester en dan moet je door ie dereen kunnen worden aangespro ken." Dijkstra zei toen hij aantrad in Zaanstad dat een interim zich an ders moet profileren dan een vaste burgemeester. „Als waarnemend burgemeester doe je een paar klussen, zorg je dat het college van burgemeester en wethouders goed functioneert en dat is het." Provinciale Staten laat twee leden aan het woord Jacoba Adriana van der Weele-Stoel en burgemeester Van Liere van Noord-Beveland. foto Willem Mieras Sinds drie jaar woont ze in zorg centrum Cleijenborgh in Colijns- plaat. Oorspronkelijk komt 'tante Koos' van 'Briepe', Brijdorpe op Schouwen-Duiveland. „Met de oorlog ben ik naar Kamperland verhuisd", herinnert ze zich nog goed. „Ik trouwde in 1946 en ben in gaan wonen. Zo waren we in eens met z'n vieren. Ik heb jaren voor de broer en de moeder van mijn man gezorgd." Ze beleefde 'goede en kwade da gen', zoals ze het zelf zegt. Zo werd ze 27 jaar geleden weduwe en het echtpaar is kinderloos geble ven. Provinciale Staten Provincie Zeeland AL jaren steggelt het provinciaal bestuur over de aanleg van een diepzee-container- terminal in de Westerschelde, de WCT. En of het allemaal al niet ingewikkeld genoeg is, liggen er nu ook plannen voor de aanleg van een terminal in de Sloehaven, de Ver- brugge Container Terminal (VCT). Wat gaat het worden, een grote aanlegsteiger voor diepzeeschepen aan de Westerschelde of komt er een terminal in de haven van Vlissingen-Oost zelf? In de eerstvolgende vergadering van vrijdag 7 december pra ten de statenleden er weer over. De dis cussie tussen de verschillende partijen is via www.zeeland.nl en Omroep Zeeland televisie rechtstreeks te volgen. Hier geven Johan Robesin (Partij voor Zeeland! en Dick Visser (Christenunie) alvast hun mening. Johan Robesin "Onze fractie is absoluut vóór de aanleg van de WCT en wel op een zo kort mogelijke ter mijn. Dat vinden we omdat die terminal van het grootste belang is voor de maritieme toekomst van Zeeland. Leg je die niet aan, dan hebben we op dat gebied onvoldoende of geen toekomst, sterker nog, dan lopen we meer achterstand op dan nu het geval is. Bovendien is de WCT een banenmotor, die een impuls geeft aan zowel de Vlissingse haven als die van Terneuzen. De WCT komt - in tegenstelling tot de VCT - direct aan diep vaarwater te liggen, 's Werelds grootste con tainerschepen kunnen er afmeren en hun lading direct op binnenschepen overladen. En dat is gunstig, want hoe meer containers over water worden vervoerd, hoe minder er over de weg moeten. Zonder hinder aan het milieu heb je dus snel en efficiënt verlading van goederen. We moeten eens knopen doorhakken. Laat Zeeland Seaports eindelijk eens doen wat hard nodig is. Voor de Raad van State hoeft het dagelijks provinciebe stuur niet te vrezen, want we hebben ons huiswerk goed gedaan. Kiezen tussen een WCT en VCT doen wij niet, omdat je geen appels met peren kunt vergelijken. Onze partij zegt wel dat als de terminal er komt, de infrastructuur moet voldoen en dat er geen onacceptabele hinder voor omwonen den mag ontstaan. Maar we zijn nog niet zo ver. Eerst moet het Omgevingsplan nog wor den aangepast. Daar zal onze partij alle medewerking aan verlenen." Dick Visser "De ChristenUnie is voor het realiseren van containeroverslag binnen de Zeeuwse ha vens. Het wordt tijd dat daar een snelle start mee wordt gemaakt. We willen meewerken aan havenontwikkelingen, maar wel naar aard en schaal van de provincie. De WCT lijkt ons weinig kansrijk en heeft at veel te veel geld en tijd gekost. Er ligt er nu een plan om een terminal in de Sloehaven aan te leggen, de Verbrugge terminal. Die gaat de WCT zeker evenaren. Wel maken we ons zorgen over het verdere vervoer van de containers. Op het spoor zit genoeg ruimte, maar elke vijf minuten een trein door woonwijken is een probleem. Wat vervoer over de weg betreft, vrachtwagens zijn grote vervuilers en we willen niet onze toeristische trekpleis ter weggeven. En dan nog iets: het aantal banen dat een WCT lijkt op te leveren valt tegen als je naar de enorme investering kijkt die de overheid moet doen. In het begin was sprake van 2.500 arbeidsplaatsen, inmiddels is dat bijgesteld naar 250 banen. Natuurlijk komen er steeds grotere en dieper stekende containerschepen, dat is een wereldwijde ontwikkeling. Om nu alleen voor die heel grote schepen een WCT aan te leggen in de Westerschelde die door rijk en provincie onder het regime van Natuurbescherming is gebracht? Nieuwe onderzoeken zijn dus noodzakelijk om de plannen af te wegen. Ons huiswerk is dus nog niet klaar." Tunnel tunnel PZC Felix Binicewicz Volg vrijdag de Statenvergadering via www.zeeland.nl of Omroep Zeeland televisie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57