Best Buddies krijgt vervolg in de kunst Meer ondergrondse opslag afval bepleit Rode Kamer in Zierikzee boekt 'Upf WQC 7,uarp miltp' extra optreden formatie Klezbez nel Wdo CC11 ZWdl C 1U U IC Verbeteren efficiency mag reiniging niet duurder maken. Flakkeese proef van Amerikaanse bodem slaat aan in Nederland. Urker visserskoor te horen in Middelburg Grote koren tijdens kerstconcert van WWZ Gospelkoor In Touch zingt kerstmusical Schouws Kamerkoor treedt op tijdens dienst Creatieve dag voor Schouwse vrouwen Speciaal vuurwerkteam op Goeree-Overflakkee Formule 'Cultuur aan huis' slaat aan op Schouwen-Duiveland. Bert Dolk eindigt in middenmoot van East African Safari-rally. 22 Dinsdag 4 december 2007 PZC De afdeling reiniging is onder meer belast met het ophalen van huisvuil. foto Dirk-Jan Gjeltema. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - In historische kernen op Schouwen-Duiveland moet meer ondergrondse opslag van af valstoffen komen. Dat staat in het plan van aanpak met betrekking tot het optimaliseren van de afde ling reiniging van de gemeente. In het plan van aanpak wordt ver der gepleit voor het uitbreiden van de capaciteit van de afdeling reiniging. Dat kan onder meer door het wagenpark van de ge meentelijke afdeling uit te breiden met een aantal zijlladers. Concrete aantallen worden daarbij niet ge noemd. Voor wat betreft de historische ker nen zou ondergrondse opslag van huishoudelijk afval kunnen in combinatie met in- en uitbrei dingsplannen. Ook wordt in het plan van aanpak gepleit voor het door de gemeentelijke dienst inza melen van oud papier en karton. Op langere termijn - na 2008 - dient, in de visie van de opstellers van het plan, verder kritisch geke ken te worden naar procedures op het gebied van onder meer inkoop en aanbesteding. Daarbij wordt voorgesteld zoveel mogelijk ge bruik te maken van ervaringen van andere gemeenten en deze te vertalen naar de Schouwse maat. Over het lot van de gemeentelijke afdeling reiniging wordt al gerui me tijd gesproken. In 2001 speelde de gemeente al met de gedachte om het ophalen van afval uit te be steden. Een ruime raadsmeerder- heid was daar voorstander van, maar intern onderzoek wees uit dat de gemeente per saldo duur der uit zou zijn. Het idee ver dween in de prullenbak. Vorig jaar werd de positie van de afdeling reiniging wederom ter dis cussie gesteld. Onderzoeksbureau KplusV werd ingehuurd en die kwam met het voorstel om de af deling reiniging samen te laten werken met een commercieel af valbedrijf. Het college van burge meester en wethouders zag daar niets in. Hoewel een raadsmeerder- heid de reinigingsdienst met 14.500 aansluitingen eigenlijk te klein vond, besloot de raad uitein delijk toch de afdeling reiniging ge woon te handhaven als een ge meentelijke dienst. Daarbij werd wel als voorwaarde gesteld dat de prestaties van de dienst omhoog moeten, liefst zonder dat daar een verhoging van de afvalstoffenhef fing tegenover staat. Het plan van aanpak komt van avond aan de orde tijdens de verga dering van de adviescommissie Sa menleving Bestuur. Deze wordt gehouden in het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. De afdeling reiniging van de ge meente Schouwen-Duiveland wordt niet geprivatiseerd, maar moet wel efficiënter gaan wer ken. door Esme Soesman MIDDELHARNIS - Het twee jaar gele den op Goeree-Overflakkee gelan ceerde project Best Buddies krijgt een vervolg met de kunstzinnige variant Art Buddies. Ook in Zee land worden 'kunstmaatjes' ge zocht voor mensen met een (ver standelijke) beperking. Best Buddies koppelt (middelbare) scholieren aan mensen met een be perking. De bedoeling is dat zij mi nimaal een jaar lang twee keer per maand een gezamenlijke activiteit ondernemen en zo een vriend schap opbouwen. Art Buddies is een variant voor een specifieke doelgroep, namelijk kunstenaars met een verstandelij ke beperking. Ook deze tweetallen (niet per se scholieren) gaan gedu rende een jaar twee keer per MIDDELBURG - Het Urker Vissers koor Crescendo treedt op 8 decem ber op in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. Het in klederdracht gesto ken koor, opgericht in 1953, is ge specialiseerd in geestelijke koor zang. Tijdens het optreden wordt er ge collecteerd voor de actie 'Zeeland helpt vluchtelingen Cartagena Co lombia'. Het concert begint om 19.00 uur. MIDDELHARNIS - De stichting WWZ-concerten houdt op zater dag 15 december een kerstconcert in de Hervormde Kerk in Middel- harnis. Mannenkoor Groot Rotter dam en jongerenkoor Jigdaljahu uit Barendrecht treden aan met beiden dik honderd zangers. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te bestellen bij WWZ via 0187-603510. maand met elkaar op stap; zij het in dit geval om één of andere acti viteit op kunstgebied te onderne men, zoals een bezoek aan een mu seum. De oorspronkelijke opzet van Best Buddies is overgewaaid uit Ameri ka. Twee jaar geleden werd deze vriendendienst op Goe ree-Overflakkee geadopteerd. Het idee sloeg aan en liep binnen de kortste keren uit op de oprichting van een landelijke organisatie. On der meer in Zeeland, Brabant en Groningen zijn inmiddels Best Buddies aan de slag, vertelt coördi nator Art Buddies Sarette Bakelaar. Die buddieprojecten zijn broodno dig, weet Bakelaar. Hij werkt bij Zuidwester, een organisatie voor zorg en dienstverlening aan men- In navolging van Best Buddies is nu Art Buddies opgericht. Vrijwil ligers gaan regelmatig op pad met mensen met een beperking. In dit geval kunstuitstapjes. SOMMELSDiJK - Gospelkoor In Touch voert vrijdag 14 december de kerstmusical A time for joy uit in de Hervormde kerk in Sommels- dijk. Het koor staat onder leiding van Ad de Joode. Pianist Pieter Ver hagen zorgt voor instrumentale be geleiding in samenwerking met Jo- han Keuning en Jan de Meij. Voor afgaand aan de musical worden sa men kerstliederen gezongen. Het concert begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Het Schouws Kamerkoor levert zondag een bij drage aan de dienst van de Gerefor meerde Kerk aan de Platboslaan in Haamstede. Op het programma staan enkele soli en samenzang met de kerkbe zoekers. De dienst, met als voorganger do minee Jeroen Hartel, begint om 10.00 uur. sen met een beperking, die onder meer op Zeeuwse bodem ope reert. Uit onderzoek van het So ciaal en Cultureel Planbureau blijkt dat 47 procent van de men sen met een verstandelijke beper king tussen de 18 en 29 jaar geen vrienden heeft. Dit vriendschaps programma kan die leemte opvul len. Buddies gaan samen stappen, shoppen of naar een of ander (cul turele) evenement. Vriendschap staat daarbij voorop. Veelal tot ge noegen van beide partijen. In het geval van Best Buddies le ren scholieren veel van de opzet. Wat betreft Art Buddies is er ook al wat ervaring opgedaan. Eén kun stenaar zegt dat er sprake is van een wisselwerking, en dat hij zelf veel vrijer werkt sinds zijn vriend schappelijk contact. Tekenend is dat veel vriendschappen na het contractjaar voortgezet worden. Art Buddies start deze maand offi cieel. Meer informatie via s.bakelaar@zuidwester.org. BURGH-HAAMSTEDE - De vereniging Vrouwen van Schouwen houdt op dinsdag 11 december een creatief dagje voor de feestdagen, 's Ochtends vanaf 10.00 uur is het kerstkransen maken en vanaf 14.00 uur gaan de deelnemers een tafelkrans maken voor een wind- licht. De dag wordt gehouden in De Schutse in Burgh-Haamstede. Opgeven kan via telefoonnummer 0111-650922. MIDDELHARNIS - De politie op Goe ree-Overflakkee heeft een speciaal team in het leven geroepen dat de komende weken streng gaat con troleren op het vroegtijdig verko pen en afsteken van vuurwerk. Verkopen mag vanaf 28 december, afsteken pas op oudjaarsdag. Vorige week werd op het Goereese Stellendam nog een telefooncel op geblazen met een vuurwerkbom. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het initiatief van Pieter en Anja van Traa om in hun mo numentale pand aan het Haven plein in Zierikzee onder de noe mer 'Cultuur aan huis' kleinschali ge optredens te organiseren, slaat aan. Voor het concert van de groep Klezbez aanstaande zater dag, waren de kaarten in snel tem po uitverkocht. Om te voorkomen dat veel men sen teleurgesteld moeten worden, heeft het echtpaar besloten zater dag een matinee in te lassen. Klez bez wordt gevormd door vijf in strumentalisten: twee zangers en drie vertellers. De groep brengt klezmermuziek, jiddische poëzie en verhalen. Samengaan van mu ziek, zang en vertelling is in de joodse cultuur een gegeven. Psal men, verhalen, studies over het joodse leven, tot aan poëzie en liedjes van de hedendaagse tijd ma ken dat duidelijk. Een keur aan muziekinstrumenten klonk zowel tijdens religieuze bijeenkomsten als bij uitbundige bruiloftsfeesten. Voor wat betreft Klezbez zijn dat: piano, saxofoon, klarinet, accor deon en viool. Het concert van Klezbez zaterdag in Zierikzee is in de Rode Kamer aan het Havenplein 13-15. Aanvang 15.00 uur, kaarten zijn verkrijgbaar via 06-21948516. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Rallyrijder Bert Dolk uit Burgh-Haamstede is gisteren als 31e gefinished in de East Afri can Safari Classic. Aan deze race voor klassieke auto's door Kenia en Tanzania deden zestig equipes mee. „Gezien de problemen die we had den, ben ik best tevreden met dit resultaat," meldde Dolk gistera vond vanuit de Keniaanse finish- plaats Mombassa. Aan de Volvo 122s (Amazone) van Dolk en zijn Rotterdamse navigator Peter van Egmond ging van alles stuk. „Kop peling, versnellingsbak, schokbre- kers en we hebben de hele voor trein er onderuit gereden. Er is flink gelast aan de auto. Probleem is eigenlijk dat ie nog te laag op z'n wielen staat. Er moet nog zeker vijftien centimeter bodemvrijheid bij, want het is een enorm zware route. Overal liggen stenen en we hebben ook veel regen gehad. Maar al met al was het fantas tisch." Deelnemers aan de East African Sa fari overbrugden 4400 kilometer in acht dagen tijd. De overwin ning ging naar de Zweden Björn en Mathias Wildegard in een Ford Escort Mkt. Rallylegende Stig Blomqvist viel op de laatste dag te rug van de derde naar de zesde plaats. Dolk is geen onbekende in het rallycircuit. Hij begon in 1968 in een Daf 55. Won de Tulpenrally in 1973 en werd tweemaal tweede in de rally van Monte Carlo. Afge lopen zomer won hij met een Al- vis - een Britse sportauto uit 1933 - de Alpenrally. Rallyrijder Bert Dolk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54