Zeeland Zeeuws EEG helpt zieken in Roemenië Jeugdpsychiatrie voor criminele jongeren Bekendmaking »rie ton Groene Poort Apparaat uit Goes bespaart ernstig zieken en lange reis. De Viersprong begint in Middelburg poli voor gedragsstoornissen. Rijkswaterstaat PZC Dinsdag 4 december 2007 27 i )e Roemeense artsen oefenen met de apparatuur. foto Willem Mieras oor Claudia Sondervan IOES - Veelkleurige hoofdkapjes in ijf maten met vreemde knopjes, (vaaraan dikke bundels net zo kleu- ;e draden worden verbonden, e Roemeense verpleegkundige .suzsanna Böjte weet na vier da- jn stage in het Oosterscheldezie- nhuis in Goes precies hoe ze et die uitrusting hersengolven rop moet meten bij haar patiënten in het ziekenhuis van Baraolt, in de Midden-Roemeese provincie Kovasna. Aan haar wordt de tech niek toevertrouwd van het EEG-onderzoeksapparaat dat re cent van Goes naar het ziekenhuis in Baraolt is verhuisd. Het is tot in de verre omtrek van de stad het ^enige, en in elk geval veruit het modernste onderzoeksapparaat jdat hersenactiviteit kan weerge- iven. [Kinderarts Zsuzsa A'goston van [het ziekenhuis in Baraolt is er dol- gelukkig mee. Zij studeerde de af gelopen vier dagen op het lezen Kan de beelden die het apparaat fvoor hersenfilmpjes maakt. Veroor zaker van de medisch-technische vooruitgang in Baraolt is de Goese kinderneuroloog Frank Visscher, [al meer dan een decennium bin- [nen de Zeeuwse stichting Comité tBaraolt actief voor de medische [zorg in Roemenie. .Visscher is vol lof over de schran- [derheid van zijn Roemeense gas- ten. „Ik heb er zelf wel een jaar over gedaan om de techniek goed r.r René Schrier (.AND-BATH - De Groene Poort, samenwerkingsverband van akkerbouwers en één tuin- een bio-energiecentrale te 2n bij Rilland-Bath, krijgt kn euro subsidie van het mi- l Landbouw. Het geld is voor de haalbaarheidson- i de verdere technolo- door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zeeuwse jongeren met ernstige gedragsproblemen die in de criminaliteit verzeild ra ken kunnen voortaan in Zeeland naar therapie. Psychotherapeu tisch centrum De Viersprong uit Halsteren presenteert maandag to december de nieuwe nevenvesti ging in Middelburg. De polikliniek begint aan het Goudeind en is toe gankelijk via Bureau Jeugdzorg Zeeland. De 'forensische jeugdpsychiatrie' die de kliniek biedt is tot nu toe niet in Zeeland te vinden. Foren sisch duidt op het verband met ge rechtelijk onderzoek, waarbij het vaak gaat om de mate waarin een jongere een daad valt aan te reke nen of in hoeverre een misdrijf is ingegeven door stoornissen. De Zeeuwse instelling voor geeste lijke gezondheidszorg Emergis heeft deze vorm van jeugdpsychia trie niet in huis. Zeeuwse jongeren die ervoor in aanmerking kwamen moesten daarvoor naar Halsteren of verder in het land. De Vier sprong is een topklinisch psychia trisch ziekenhuis dat diagnoses stelt en behandelt bij jongeren en volwassenen met complexe psychi sche problemen en persoonlijk heidsstoornissen. In Middelburg biedt het centrum twee door Justitie erkende thera pie De behandelingen van De Vier- sprong hebben bewezen dat jon geren minder terugvallen in cri mineel gedrag en dat uithuis plaatsing vaak kan uitblijven. pieën die bewezen hebben dat na behandeling minder kans is op herhaling, dat gedragsproblemen verminderen en uithuisplaatsing vaker uit kan blijven. Het ene pro gramma bestaat uit wekelijkse ge sprekken met het hele gezin gedu rende vier tot zes maanden in de polikliniek. Het tweede, intensieve re 'Multi System'-programma ge beurt bij het gezin thuis. De thera peut heeft meerdere keren per week contact met het gezin, ook 's avonds en in het weekeinde. Bij de behandeling van vijf maan den worden ook de bredere fami lie, politie, werkgevers en leraren betrokken. De polikliniek voor fo rensische jeugdpsychiatrie wordt maandag to december vanaf 11.30 uur voorgesteld in De Drukkery in Middelburg. De grondlegger van de Multi System therapie Marshall Swenson is daarbij aanwezig. door te hebben. Zij doet het met een maand college in de theorie in Boekarest en vier dagen praktijk hier." De Goese neurologen blij ven hun Roemeense collega's via e-mail ondersteunen bij de inter pretatie van de onderzoeksbeel- den. Door afdrukken digitaal te versturen kunnen de artsen vanuit Goes meekijken tot hun collega's in Baraolt meer routine hebben in de beoordeling van de resultaten. „We kregen zelf een nieuw EEG-apparaat om hetzelfde in huis te hebben als Ziekenhuis Wal cheren," verklaart Visscher. Hij wist waar het nog jonge apparaat dat in Goes overbleef hard nodig was. Twee technici van het zieken huis reisden in september op ei gen kosten naar Baraolt om het ap- Goese specialisten kijken via e-mail mee naar hersenfilms van ernstig zieke Roemenen. paraat te installeren. Door het stu diebezoek aan Goes kan het nu ook werken. De kinderarts en ver pleegkundige reizen vandaag te rug. „Als er niet te veel patiënten zijn hoop ik vrijdag de eerste EEG's te kunnen maken," lacht A'goston. Nu moeten patiënten die aan epilepsie, hersentumoren, herseninfarcten of-bloedingen lij den vijftig kilometer reizen voor onderzoek. Er is veel te weinig geld voor gezondheidszorg in Roe menie, verzucht A'goston. „Nu kan ons ziekenhuis voor het eerst EEG's maken én met betere appa ratuur dan in de hoofdstad." Ontgrondingen wet Winnen van oppervlaktedelfstoffen gische ontwikkeling van het inno vatieve concept van de Groene Poort. De Groene Poort heeft plan nen op het gebied van de te ont wikkelen bio-energiecentrale naast een kassencomplex, waar (tros)tomaten worden geteeld. Het biogas wordt gebruikt voor de ver warming van de kassen, in de plaats van aardgas. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat maakt, op grond van de Algemene wet bestuursrecht, het volgende bekend. 1De op 28 oktober 2004 met kenmerk AMU/3722 aan ARGO Maritiem verleende ontgrondingvergunning is gewijzigd bij besluit van 29 november 2007 met kenmerk WSV/2427. De wijziging heeft betrekking op de verlenging van de geldigheidstermijn tot en met 31 december 2008 en het voor een jaar extra winnen van 0,5 miljoen m3 zand op de Noordzee. 2. De op 18 november 2004 met kenmerk AMU/4043 aan N.V. Ch. Kesteleyn te Gent (België) verleende ontgronding vergunning is gewijzigd bij besluit van 29 november 2007 met kenmerk WSV/2428. De wijziging heeft betrekking op de verlenging van de geldigheidstermijn tot en met 31 december 2008 en het voor een jaar extra winnen van 1,2 miljoen m3 zand op de Noordzee. 3. De op 9 maart 2005 met kenmerk AMU/0659 aan S.E.A.M. Oosterlee B.V. te Breskens verleende ontgronding vergunning is gewijzigd bij besluit van 29 november 2007 met kenmerk WSV/2429. De wijziging heeft betrekking op de verlenging van de geldigheidstermijn tot en met 31 december 2008. 4. De op 9 maart 2005 met kenmerk AMU/0661 aan Nieuwe Diep Beheer B.V. te Goes verleende ontgronding vergunning is gewijzigd bij besluit van 29 november 2007 met kenmerk WSV/2430. De wijziging heeft betrekking op de verlenging van de geldigheidstermijn tot 1 maart 2009 en het voor een jaar extra winnen van 280.000 m3 zand op de Noordzee. 5. De op 18 november 2004 met kenmerk AMU/4042 aan N.V. Nieuwpoortse Handelsmaatschapppij te Nieuwpoort (België) verleende ontgrondingvergunning is gewijzigd bij besluit van 29 november 2007 met kenmerk WSV/2431 De wijziging heeft betrekking op de verlenging van de geldigheidstermijn tot en met 31 december 2008 en het voor een jaar extra winnen van 300.000 m3 zand op de Noordzee. Ministerie van Verkeer en Waterstaat De wijzigingen hangen nauw samen met het niet tijdig voor handen zijn van het MER 'winning ophoogzand Noordzee' voor nieuw in te dienen aanvragen. In aansluiting hierop worden nieuwe aanvragen medio 2008 verwacht. Het betreft hier ontgrondingen van eenvoudige aard, waarbij belangen van derden naar verwachting niet of nauwelijks zijn betrokken. Derhalve is conform artikel 10, zesde lid, van de Ontgrondingenwet en artikel 6 van het Rijksreglement Ontgrondingen, de vergunningprocedure verkort en op grond van Hoofdstuk 4 van de Algemene wet bestuursrecht het besluit genomen. De besluiten liggen met bijbehorende stukken van 5 december 2007 tot en met 15 januari 2008 tijdens kantooruren ter inzage bij de bibliotheek van Rijkswaterstaat Noordzee, Lange Kleiweg 34 te Rijswijk (ZH). Desgewenst kan men over de besluiten en de stukken telefonisch informatie inwinnen bij de heer F. de Roo van Rijkswaterstaat Noordzee: 070 - 336 67 35. Bezwaar en voorlopige voorziening Tegen de besluiten kan tot en met 15 januari 2008 een bezwaarschrift worden ingediend. Het bezwaarschrift moet worden gericht aan de hoofdingenieur-directeur Rijkswater staat Noordzee, Postbus 5807, 2280 HV Rijswijk. Tevens is het mogelijk om een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen. Een dergelijk verzoek dient te worden gericht aan de voorzieningenrechter van de rechtbank binnen het rechtsgebied waarvan de indiener van het bezwaarschrift zijn woon- of vestigingsplaats heeft. In verband met het verzoek om voorlopige voorziening wordt griffierecht geheven. Omtrent de hoogte daarvan, de wijze waarop en de termijn waarbinnen u dit dient te betalen, krijgt u na de indiening van het verzoek om een voorlopige voorziening bericht van de griffie. Rijswijk, 29 november 2007. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, namens deze, het hoofd van de afdeling Vergunningverlening Rijkswaterstaat Noordzee, mevrouw ir. E.M, van Grol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51