Binnenland Hulp voor oudere bij lastige kruispunten Hirsi Ali zamelt bewakingsgeld in 'Compensatie hoge energiekosten' 4 I Dinsdag 4 december 2007 PZC 'Neem vrij vanwege pakjesavondfiles' Dichteres Elisabeth Eybers overleden Vrouw reed jongetje op zebrapad aan 'Bouwvakkers moeten af van overgewicht' Nieuwe oorzaak psoriasis ontdekt Scholiere Helmond overleden aan tbc Navigatiesysteem zou aantal slachtoffers in verkeer doen dalen. Minister Cramer van Milieu verwacht steun aan lage inkomens. □2 DEN HAAG - De ANWB adviseert automobilisten morgen vrij te ne men van hun werk om 'pakjes avondfiles' te voorkomen. In 2006 stond er de middag van 5 decem ber ruim 500 kilometer file. Veel mensen hoopten de spits voor te zijn en vertrokken daarom twee uur eerder van hun werk. Het eni ge resultaat was dat de spits vroe ger begon dan gebruikelijk. Werkgeversgroep VNO-NCW is niet blij. „Er zal ook op 5 decem ber gewoon moeten worden ge werkt in Nederland." DEN HAAG - Dichteres Elisabeth Ey bers is zaterdag overleden, zo is gis teren bekendgemaakt. De in Zuid-Afrika geboren Eybers werd 92 jaar. Eybers, in 1991 winnares van de P.C. Hooftprijs, wordt don derdag in Amsterdam begraven. Zij verruilde Zuid-Afrika in 1961, na haar echtscheiding, voor Neder land. Zij nam ook de Nederlandse nationaliteit aan, maar zij schreef in het Afrikaans en in het Engels. Zij schreef onder meer de bundel Rymdwang. Met die titel gaf zij aan dat zij wel móest dichten. MAASTRICHT - Het 8-jarige jongetje uit Maastricht dat vrijdag de dood vond bij een verkeersongeval, blijkt die avond door de bestuur ster van een auto aangereden te zijn op een zebrapad in Maas tricht. Dat maakte de politie giste ren bekend na onderzoek. De bestuurster reed na de aanrij ding door en parkeerde de auto in haar garage in Eijsden, tien kilome ter verderop. Zij had naar eigen zeggen niet gemerkt dat het leven loze jongetje onder de auto lag. ROTTERDAM - Om bouwvakkers langer gezond aan het werk te hou den, pakt de sector het bovenma tig overgewicht onder het perso neel aan. Gemiddeld kampt 64 pro cent van de werknemers in de bouw met overgewicht, tegen circa de helft van de Nederlandse vol wassenen. Bovendien heeft 15 pro cent van de bouwvakkers obesitas. Een gezonde leefstijl is volgens de sector nodig om met de vergrij zing de gemiddeld steeds oudere bouwvakkers in Nederland langer aan de slag te houden. NIJMEGEN - Onderzoekers van het Universitair Medisch Centrum St Radboud hebben een nieuwe erfe lijke oorzaak van de huidziekte psoriasis ontdekt. Sommige men sen maken veel 'defensines' aan, antibiotica die huidcellen zelf pro duceren, en zijn daardoor gevoeli ger voor de ziekte. Psoriasis is een ontstekingsziekte van de huid, waaraan 2 tot 3 pro cent van de bevolking lijdt. Zowel erfelijke eigenschappen als omge vingsfactoren spelen een rol bij het ontstaan van de ziekte. HELMOND - Een 19-jarige scholiere uit Helmond is zondag overleden aan de gevolgen van tuberculose. Dat heeft de school waar zij op zat gisteren bekendgemaakt. De leer ling werd vorige week in het zie kenhuis opgenomen. „Het overlijden van een leerling op een school heeft altijd zeer veel invloed", aldus de school in een brief aan de ouders van de leerlin gen. „Als school zullen wij alles in het werk stellen om de leerlingen goed op te vangen." VAN STRAATEN door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Voormalig WD-politi- ca Ayaan Hirsi Ali heeft gisteren een website gelanceerd om geld binnen te halen voor haar beveili ging (www.ayaanhirsiali.org). In het buitenland moet zij sinds 1 oktober van dit jaar voor haar ei gen beveiliging zorgen. Op de nieuwe website meldt zij niet dat zij volledige bewaking krijgt van de Nederlandse over heid, zodra zij binnen de lands grenzen is. Hirsi Ali heeft er voor gekozen om in de Verenigde Staten te wonen en te werken, waar zij haar eigen bewakers moet inhuren. Vanwege haar uitlatingen over de Koran, de islam en de profeet Mohammed wordt zij al jaren bedreigd. Behalve bij het oprichten van haar eigen fonds, was Ayaan Hirsi Ali betrokken bij het oprichten van een andere stichting: de 'Founda tion for Freedom of Expression'. Die steunt andere moslimdissiden ten als deze in de knel komen door hun opvattingen. De stich ting zal onder meer hun werk uit geven en hen desnoods bescher men als dat voor hun veiligheid nodig is. Eerder riep de Amerikaanse publi cist Sam Harris al op om geld te storten voor de persoonlijke bewa king van Hirsi Ali. De donaties zijn in Amerika overigens niet af trekbaar van de belasting, waar schuwt de schrijver. Dat is niet toe gestaan als de gift slechts ten goe de komt aan één persoon. Hirsi Ali schat de kosten van haar bewaking jaarlijks op 2 miljoen eu- door Rudi Buis DEN HAAG - Het aantal verkeersge- wonden en -doden daalt als in au to's van oudere automobilisten aangepaste navigatiesystemen wor den geïnstalleerd. Die moeten be stuurders helpen bij het overste ken van lastige kruispunten. Dat blijkt uit promotieonderzoek van Ragnhild Davidse van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid. Volgens Davidse kunnen sprekende hulp systemen, verwerkt in navigatieap- paratuur, een positief effect heb ben op het rijgedrag van 75-plus- sers en (dodelijke) ongelukken hel pen voorkomen. De 'spraakkastjes' informeren bestuurders tijdig over de geldende voorrangsregelingen. Ook waarschuwen zij ouderen wanneer het veilig is om in te voe gen of over te steken. Davidse liet veertig proefpersonen ritjes van een half uur vol kruisin gen afleggen in een rijsimulator. Zowel de groep bestuurders tus sen de dertig en vijftig jaar als de groep 75-plussers legde het par cours beter af met technische on dersteuning. Omdat de oudere bestuurders wat trager reageerden dan de overige proefpersonen, heeft een sprekend navigatiesysteem bij hen meer zin. Veel oudere bestuurders hebben moeite bij het oversteken van lastige kruis punten. foto Rutger Pruijm/GPD Want oudere autorijders hebben meer tijd nodig om informatie te verwerken en te beslissingen te ne men. Ook hebben zij meer moeite om de aandacht te verdelen en presteren zij slechter onder tijds druk. Daardoor gaat het op kruisin gen relatief vaak mis, stelt Davidse. „En juist ouderen rijden vaker op stads- en provinciale wegen met veel kruisingen omdat zij snelwe gen mijden." Het aantal verkeersslachtoffers daalt als auto's van oudere be stuurders aangepaste navigatie systemen hebben. Die moeten hen helpen bij kruispunten. De onderzoekster stelt dat het ver keer voor ouderen ook veiliger wordt als kruisingen overzichtelij ker worden. Dat kan door marke ringen goed zichtbaar te maken en bestuurders middels borden vroeg tijdig te informeren. „Dan kunnen ouderen langer mobiel blijven en dat is goed voor hun sociale le ven." Bestuurders die ouder zijn dan 75 jaar hebben een verhoogd overlij- densrisico. Zij zijn lichamelijk kwetsbaar en raken vaker bij een verkeersongeval betrokken, vooral als zij op een kruispunt linksaf wil len slaan. Het aantal ouderen stijgt de komende jaren fors. L/ATtN Wf A4AAI3- WEER N/A4f- HUIS* C'AAN -J>) MINPT TOcH fSErtOfNT IE-W AAN DEN HAAG - Minister Jacqueline Cramer van Milieu verwacht dat het kabinet lagere inkomens finan cieel blijft compenseren als de energiekosten stijgen. Volgens de FVdA'er moet het kabinet 'in de ga ten houden dat energiekosten niet uit de hand lopen'. Lagere inko mens mogen volgens haar niet de dupe worden van de explosief ge stegen olieprijzen. 'Meer draag- krachtigen' moeten daarentegen zelf opdraaien voor de kosten. Het kabinet gaf vorig jaar alle huis houdens een energiecompensatie van 52 euro, in verband met de enorm gestegen kosten voor gas en elektriciteit. Vooralsnog lijkt er geen reden om die tegemoetkom- ding in 2008 te herhalen. Nuon verhoogt zijn tarieven volgend jaar met slechts 1,6 procent. Eneco kon digt zelfs een verlaging met 1 pro cent aan. Gisteren werd bekend dat de dure energienota bij steeds meer huis houdens voor problemen zorgt. Le veranciers treffen steeds vaker een betalingsregeling. Dat heeft Dirk Meijer gezegd. Hij is bij energieconcern Nuon belast met schuldsanering. „Ik maak me vooral zorgen om de ouderen. Die Minister Cramer verwacht dat het kabinet lage inkomens blijft compenseren als de energiekos ten stijgen. Vooral ouderen red den het financieel niet meer. groep redt het nu gewoon niet meer. Dat is écht schrijnend." Sinds vorig jaar is het aantal aan vragen bij Nuon voor een beta lingsregeling met ruim 20 procent toegenomen. Onder de achttien duizend mensen die vragen om 'minnelijke schuldsanering' zitten veel 65-plussers met alleen AOW en uitkeringsgerechtigden die heb ben verzuimd huur- en zorgtoe- slag aan te vragen. Mensen die ge woon te veel uitgeven, nemen drie kwart van de aanvragen voor hun rekening, aldus Meijer. „Die me nen overal recht op te hebben. Een pc, drie huisdieren, een flat- screen-tv en vier mobieltjes." Nuon verwacht dat de trend door zet door de hoge energieprijzen en de stijgende kosten voor levenson derhoud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4