Zeelan PZC Bestaan toeristenveer op de tocht Molenaar Jelle blaast nieuw leven in Windlust 21 Maike mag niet in Belfort Dubieuze kap in Philippine ZEEUWS-VLAANDEREN 33 27 Provincie wil geldkraan voor exploitatie 'Rondje Pontje' dichtdraaien. Jelle de Groot (38) nieuwe molenaar van Windlust in Hoek. Zuid-Korea geeft Nederlandse hockeyers pak slaag Dinsdag 4 december 2007 Goese apparatuur voor Roemeens ziekenhuis Tip? redtern@pzc.nl door Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - Het voortbestaan van een aantal toeristische veerver- bindingen in Zeeland loopt gevaar. Volgens bestuurslid Laurens de Brouwer van de stichting Fiets een Rondje met een Pontje is de pro vincie niet langer bereid bij te dra gen in de exploitatiekosten. Voor enkele veerdiensten, waaron der Perkpolder/Hansweert van De Brouwer, valt dan het doek. Maar ook de toeristische fietsvoetveer- dienst tussen Terneuzen en Hoede- kenskerke kan volgens de schipper uit Ossenisse 'absoluut niet blijven bestaan'. „De provincie zou zich er nog een keer over buigen, maar heeft tijdens onze laatste vergade ring wel laten weten dat ze geen exploitatiebegrotingen meer wil steunen." Medio januari hopen de zeventien deelnemers aan Rondje met een Pontje definitieve duide lijkheid te krijgen. Het pontje dat in de zomermaan den tussen Perkpolder en Hans- weert vaart, kan volgens de schip per niet blijven bestaan zonder subsidie van de provincie. Tegen vallende bezoekersaantallen zijn daar de belangrijkste oorzaak van. De Brouwer kreeg de afgelopen drie jaren in totaal zo'n zestigdui- IRN Het voortbestaan van een aantal toeristische veerdiensten in Zee land staat volgens schipper Lau rens de Brouwer uit Ossenisse op de tocht. zend euro subsidie van de provin cie om de toeristische dienst tus sen Oost-Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland in de vaart te hou den. Hij koesterde aanvankelijk zelfs plannen om de veerdienst uit te bouwen tot een permanente ver binding over water tussen de twee Zeeuwse gebiedsdelen. De realiteit is echter dat het zelfs niet lukt om van de veerdienst in de zomermaanden een levensvat bare onderneming te maken. Het eerste jaar maakten achttienhon derd mensen de overtocht, vorig jaar waren dat er maar dertienhon derd. Dit jaar spreekt De Brouwer opnieuw van een 'beroerd sei zoen' als gevolg van de slechte zo mer. De Brouwer mikte op een jaarlijks bezoekersaantal van drie duizend of meer om de toeris tische veerdienst rendabel in de vaart te kunnen houden. De tegen vallende cijfers hebben bij hem in middels de hoop doen vervliegen dat het mogelijk is zonder subsidie de veerdienst voort te zetten. Ook is hij bang dat de permanente veer- verbinding niet haalbaar is. door Joeri Wisse HOEK - Honderdvijftig jaar wordt je niet elke dag, maar het bijzonde re jubileum van stellingmolen Windlust in Hoek is dit jaar in alle stilte voorbij gegaan. Zonde eigen lijk, vindt Jelle de Groote, kersver se molenaar van Windlust. „De molen is het oudste stukje Hoek. I De laatste vier jaar is de deur dicht Lgeweest en heeft de molen niet ■meer gedraaid." Kot genoegen van de dorpsraad in tMfcek draait Windlust weer, en dat is vooral te danken aan Jelle. „Twee jaar geleden las ik in de krant dat er maar geen molenaar gevonden kon worden voor Wind lust en dat een restauratie hard no dig was. Ik heb naar de gemeente Terneuzen gebeld en gezegd dat ik wel molenaar wilde worden." Daarvoor moest hij wel de oplei ding volgen tot molenaar, een cur sus die twee jaar in beslag heeft ge nomen. „Ik heb in het westen op een aantal molens geoefend, maar ik ben ook elders in het land ge weest. In Zeeuws-Vlaanderen heb je alleen maar korenmolens, ter wijl je voor het diploma ook ken nis moet hebben van bijvoorbeeld olie- en papiermolens." Helemaal toevallig is het niet dat Jelle uitgerekend molenaar ge worden is van Windlust. „Ik heb meer dan dertig jaar in Hoek ge woond." Windlust heeft zelfs bij Jelle de fascinatie voor molens ge wekt. „Eind jaren zeventig, ik was 'Toen ik twaalf was, werd de molen gerestaureerd. Ik was toen elke vrij middag hier' twaalf, werd de molen gerestau reerd. Elke vrije woensdagmiddag was ik er te vinden. Op den duur hebben ze me zelfs een klusje gege ven, zodat ik kan zeggen dat ik heb meegeholpen aan de restaura tie." Half oktober slaagde Jelle voor zijn molenaarsexamen. Na een grote schoonmaak, de molen zat vol met vogelnesten en stof, draait Windlust sinds twee weken weer op zaterdagen, van 13.00 tot 17.00 uur. De molen is dan ook open voor bezoek. De molenaar weet ondertussen ook alles van de ge schiedenis van de molen én van Hoek. „Zo zitten hier balken in van de oude kerk." Ook kent hij de namen van alle molenaars. Ook die van de voorgangers, uit de vijf tiende eeuw." Toeval of niet, het blijkt dat zijn oma uit het mole naarsgeslacht van Hoek komt. door Frank van Cooten SLUIS - Musicalster Maike Boerdam mag niet optreden in het Belfort in Sluis. Haar verzoek voor een concert in dit monumentale ge bouw is geweigerd door het ge meentebestuur. In het Belfort mogen geen com merciële activiteiten worden ge houden, luidt de verklaring van het college. „Als we toestaan dat Maike Boerdam optreedt in het Belfort schept dat een precedent. Dan kunnen we andere verzoeken niet weigeren. Dat willen we voor komen", zei Saskia de Vries van de gemeente Sluis gisteren. Maike Boerdam trad zaterdag op in de kerk in Retranchement. On der de noemer 'Maike komt thuis' wilde ze ook in het Sluise Belfort optreden. De musicalster komt im mers uit Sluis. In het raadsprogramma staat welis waar dat het Belfort voor commer ciële en representatieve activitei ten ingezet kan worden maar dat is nog geen beleid, lichtte De Vries gisteren de afwijzing van het ver zoek toe. „Zo lang daar geen besluit over is genomen, mag het Belfort niet voor commerciële doelen worden gebruikt." Het houden van een kinderdisco in het Belfort is om de zelfde reden afgewezen. PHILIPPINE - Omwonenden zetten grote vraagtekens bij de voorgeno men kap van bomen langs de Zandstraat in Philippine. Omdat het volgens kenners om kerngezon de bomen gaat wordt in het dorp gegist naar de werkelijke reden. „Het kan immers niet de bedoe ling zijn dat de bewoners, na het verdwijnen van de bomen, van het uitzicht op het Spamixterrein gaan 'genieten' betoogt raadslid Cees Freeke (LCF) in schriftelijke vragen aan B en W. Volgens het raadslid hebben de bewoners er ook lucht van gekregen dat het plantsoen voor de mosselrestau rants moet wijken voor parkeerha vens. „Zo langzamerhand wordt Philippine van al haar groen ont daan", aldus het raadslid. Jelle de Groot bij de Windlust: „De molen is het oudste stukje Hoek. De laatste vier jaar heeft de molen niet meer gedraaid. Dat is zonde."foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45