Zeeland sentiment tegen ontpoldering Natuurherstel door wegzuigen zand in Saeftinghe m Zee Land Zeeuwse vissers boos over straf HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' PZC Dinsdag 4 december 2007 I 3 Dinsdag 11 december VOORNAME KUNSTVEILING Aanvang 14.00 uur. Stadsschouwburg Middelburg Kijkdagen: Ma. 10 dec. 15.00 tot 20.00 uur Di. 11 dec. 10.00 totl 1.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl door Rinus Antonisse Verlaag het Verdronken Land van Saeftinghe door het wegzuigen van het onder de schorren aanwezige (schone) zand. Er ontstaat dan jong schor, dat voor de natuur waardevoller is dan het huidige hoog opgeslibde schor. Dit idee presenteerde Stich ting De Levende Delta gisteren aan de Tweede Kamer. Ze ziet het als een goede mogelijkheid voor na tuurherstel, in plaats van ontpoide- ren. Het vrijkomende zand kan (ge deeltelijk) worden hergebruikt voor herstel of uitbreiding van slik en schor elders in de Westerschel- de, of worden verkocht. De Levende Delta heeft aannemer Boskalis Westminster een tech nisch onderzoek laten doen naar de mogelijkheden om Saeftinghe leeg te zuigen. Het bedrijf beschikt over een vernieuwende vorm van bodemverlaging, BeauDredge ge naamd. Uitgaande van een boven- laagdikte van drie meter en een bo demverlaging met drie meter, lijkt de methode in Saeftinghe toepas baar. Obstakels in de vorm van puin, grote houtresten, lagen klei en brokken veen, worden niet ver wacht. Tijdens het wegzuigproces moet de bovenlaag worden afge dekt met een laag zand (zodat het maaiveld kan zakken). Die kan la ter weer weggehaald worden. De Levende Delta stelt dat bodem- verlaging een betere optie is dan het verdiepen van de geulen (zoals wel is voorgesteld). Dat leidt tot verstoring van het evenwicht, of wel zandhonger en plaatafslag. De partijen in de gemeenteraad van Hulst bevalen de Tweede Ka mer aan om op een aantal plekken langs de zuidkant van de Wester- schelde schor te maken, door te gen de dijk het slik op te hogen met klei. De raad won hierover ad vies in van waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Er is 332 hec tare slikken opgespoord, waarvan 166 hectare kan worden ingericht tot schor. Genoemd worden dijk vakken bij de Elisabeth- en Hans van Kruiningenpolder, Hoofdplaat polder, 's Heer Arends- en Nijspol- der, Noorddijkpolder, Wilhelmus- en Kruispolder. In een voorlopige reactie noemt di recteur Marten Hemminga van stichting Het Zeeuwse Landschap (beheerder van Saeftinghe) het plan van De Levende Delta om drie meter zand weg te zuigen 'bi zar'. Hij omschrijft het als 'het ver woesten van topnatuur.' Hemminga acht het ondenkbaar dat met alle beschermende regels die voor Saeftinghe gelden, zoiets kan. „Het getuigt van een totaal ge brek aan inzicht in de kwaliteiten van Saeftinghe." Hij betreurt het dat bij mensen nog altijd de oude opvatting bestaat dat het grootste brakwaterschor van West-Europa maar onbelangrijk 'onland' is. „En nog afgezien van de vernietiging van de natuur, is het verlagen een tijdelijke maatregel, die in verloop van jaren weer ongedaan gemaakt wordt door aanslibbing. Ga je dan weer opnieuw aan de slag?" COMMENTAAR Kabinet en parlement doen hun uiterste best om het lastige dossier Ontpoldering goed af te sluiten. Alle trucs worden toegepast. Zo liet minister Gerda Verburg gisteren plot seling haar manhaftige aanpak varen. Eind van de zomer waarschuwde zij nog dat de tijd van rekken en trekken voorbij is. Nu doet zij alsnog een poging om met België tot een aanpak te komen waarbij niet wordt onteigend. Mocht dat lukken, dan heeft zij wel wat uit te leggen. Waarom kon dat niet twee jaar eerder? Ondertussen moet Zeeland alternatieven aandragen. Als die van het kaliber zijn van de gisteren gepresenteerde ideeën, zal de discussie verder verzan den. Want het ondergraven van Saeftinghe is uitruil van de ene natuur voor de andere. Dat geldt ook voor de voorgestelde verandering van slikken in schorren. Natuurherstel is echt wat anders. Tenzij iedereen - dus ook Europa - deze kwestie zó netelig vindt, dat de begrippen wel wat mogen worden opgerekt. Maar ook als dat gebeurt, zal de vraag zijn: waarom nu pas? BenZeker De goedkoopste autoverzekering van Nederland? BenZeker. 1 vergelijkt en helpt u op weg! DEN HAAG - Twee visserijbedrijven uit Breskens en Arnemuiden vin den het geen stijl dat ze dubbel zijn gestraft voor een overtreding van de Europese visserij regels, zei de raadsman gisteren bij de Raad van State. Behalve een forse boete, trok de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit drie weken de vergunning van de vissers in. Reden voor de forse aan pak is dat er gevist werd met te kleine mazen en dat er ondermaat se tong was aangetroffen. vervuild slib onderlaag Alternatief voor ontpolderen Verdronken Land van Saeftinghe ZEEUWS-VLAANDEREN Q Horizontaal gerichte, roteren de waterstraal spuit grond los. Binnenhuis zuigt grond/water mengsel op. water grond/water mengsel AAS' 1ST - - V nn Bodem is verlaagd, bovenlaag w en laag met vervuild slib zijn behouden. 8^ - Proef met bodemverlaging bij Vlijmen. PZC Donja Odijk bron Boskalis deklaag Bodemverlaging kan op land en water gebruikt worden om grond weg te zuigen onder een laag onbruikbaar (vervuild) materiaal, of materiaal dat vanwege de bestaande natuurwaarden behouden moet blijven. Dat maakt het volgens Stichting De Levende Delta geschikt voor het Verdronken Land van Saeftinghe, waar herstel van de Westerscheldenatuur een alternatief voor ontpolderen kan zijn. Q Buis, bevestigd aan kraan of ponton, gaat de grond in, tot onder het vervuilde slib. Protest in het Kamergebouw tegen ontpoldering. foto Jos van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3