Met schieten kun je alle kanten op Extra lossingsdag PROEFRIT Piei EEN GRATIS SPARTA ION Wat de SPARTA ION bijzonder maakt? BELEEF MET ONS EN ONTDEK DE VANAF 1.599.- Schutters strijden in Nieuwerkerk om Open Zeeuwse titel. accu in frame motor in naaf innovatief design nooit meer tegenwind nooit meer heuvel op Ook maandag voortaan optie om duiven hun vrijheid terug te geven. www.pietvoskamp.nl MIDDELBURG - BREEWEG 17 Tel. 0118-61 31 87 36 Dinsdag 4 december 2007 PZC W door Koen de Vries NIEUWERKERK - Darter Raymond van Barneveld zweert bij een paar glazen bacardi-cola voordat hij aan een belangrijke wedstrijd begint. In de schietsport is alcohol echter taboe. „Ten strengste verboden", zegt Cor van Ast zelfs. „Ik kan me trouwens niet voorstellen dat je met een paar glazen op beter gaat schieten." Van Ast (64) is voorzitter van schietvereniging Schouwen-Duive- land, waar dezer dagen de Open Zeeuwse kampioenschappen ge houden worden. Het gaat dan vooral om de 50 meter liggend klein kaliber geweer, vertelt hij. Dat is een mondvol. In de schiet sport blijk je vele kanten op te kunnen. In het fraaie clubhuis in Nieuwer kerk is bijna alles mogelijk. Er zijn drie banen, een bestuurskamer, een computerruimte en de bar, waar je dus pas na afloop van de schietsessie aan het bier mag. Op de 12 meterbaan kun je staand, lig gend en knielend schieten met een pistool of klein kaliber geweer. Klein kaliber betekent dat je met lichte munitie schiet. Een deur verder zijn twee jeugdle den met een luchtdrukpistool in de weer. Ze schieten op een kaart die tien meter verderop hangt. Als ze willen, kunnen ze de kaart ook 25 meter verderop hangen, maar daar is hun wapen niet echt op be- Cor van Ast: 'Banen als deze vind je niet vaak in Nederland' rekend. Pas na hun zestiende mo gen ze met een echt geweer of pis tool aan de slag. In deze ruimte wordt ook met oude wapens geschoten, de zoge naamde zwartkruitwapens. „Die komen nog uit de tijd van Napo leon", weet Van Ast. „Daar komt nogal wat rook vanaf en die wordt door een afzuiginstallatie snel afge voerd. Ja, in dit gebouw kan veel. Als we vinden dat iets beter moet, gaan we aan de slag. We hebben een harde kern die dit gebouw ei genhandig en zonder subsidie heeft neergezet en die nog steeds actiefis als het nodig is." Het gebouw voldoet aan alle eisen, ook die van het milieu. „Dat je hoort dat hier ook getennist en ge voetbald wordt, is geen probleem, maar dat er ook geschoten wordt, mag niet", meldt Van Ast met enig cynisme in de stem. Cor van Ast, garagehouder te Zie- rikzee, is zelf een verstokt schutter. Hij loste 25 jaar geleden zijn eerste schot en sindsdien voerde de sport hem onder meer naar Barbados en Zuid-Afrika. Samen met het in Nederland niet onbekende echt paar Piet en Willie Goetheer uit Oud-Sabbinge greep hij nationale teamtitels op de 10, 50 en 100 me ter liggend kleinkaliber. Met het stijgen der jaren raakt hij minder vaak de roos. „Het gaat steeds wat minder, maar dat wil ik niet we ten. Ik heb nog steeds hoop dat ik mijn records kan verbreken." Het paradepaardje van de schiet- club bevindt zich in de kelder. Daar is de 50 meterbaan, waar je naar behoefte liggend, staand of ge hurkt kunt schieten. En het kan ook met grote kogels, zwaar kali ber dus, want ook hier kan de kruitdamp worden afgevoerd. In deze ruimte is alles computerge stuurd. De schutter kan meteen op de naast hem staande laptop zien of zijn kogel doel heeft getrof fen. En in de computerkamer ko men de resultaten van alle zes ba nen 'live' in beeld en worden de to talen meteen in beeld gebracht. Hetzelfde gebeurt op het scherm in de kantine. De mannen die nu liggen te schie ten, doen een gooi naar de Open Zeeuwse titel. Het inschieten ver loopt niet super, want ze blijken op eikaars kaart te mikken. Na aan vullende instructie van Van Ast gaat het een stuk beter. „Niet gek dat dit gebeurt", vindt de voorzit ter. „Banen als deze vind je niet vaak in Nederland." Erik Daalhuizen uit Domburg is de eerste die de zestig vereiste schoten heeft gelost. Met zijn to taal van 509 punten zal hij niet met de hoofdprijs naar huis gaan. Dat is niet verrassend, want Daal huizen kan in Domburg alleen oe fenen op een 12 meter baantje en het liefst schiet hij in de open lucht, met een zwaarkaliber ge weer. Waarom hij hier dan meedoet? Het is voor hem een training. „Als je de 50 meter klein kaliber be heerst, beheers je eigenlijk alle on derdelen. Zo simpel is het eigen lijk." In de zaal van de 50 meterbaan is bijna alles computergestuurd. foto Dirk-Jan Cjeltema door Fred Rabout kapelle - De lossingen op de Zeeuwse dagfondconcoursen zijn met ingang van het seizoen 2008 ook op maandag mogelijk. Dit be sluit werd genomen tijdens de na jaarsvergadering van de melkers in De Vroone in Kapelle. Voorheen was het de gewoonte om de duiven op zondag de vrij heid te geven als dit in verband met de weersomstandigheden niet op (de gebruikelijke) zaterdag mo gelijk was. Door de extra dag is de kans uitermate klein dat een con cours moet worden afgelast. Als het op maandag niet lukt om de lossing te doen, komen de duiven 'gewoon' terug naar huis. Het concept-vluchtprogramma werd ongewijzigd aangenomen. Er waren hier en daar toch geluiden om er iets aan te sleutelen. Vooral de midfondconcoursen gaven stof tot discussie. Want de Zeeuws-Vlaamse verenigingen ga ven bijna unaniem de voorkeur aan lossingsplaatsen ten westen van Parijs. Dit om te voorkomen dat de duiven verkeerd vliegen als een andere lossing de Zeeuwse los sing kruist. De rest van Zeeland zag om dezelfde reden meer in lo caties oostelijk van Parijs. Aange zien hierover geen overstemming kwam, bleef het bestuursvoorstel gehandhaafd. Er werd ook besloten om de Der by Zeeland voor jonge duiven niet vanuit Creil maar vanuit Suzanne (26 juli) te laten vervliegen. De re servedatum is de Orleans van 6 september. De Autovlucht vanuit Orleans werd op 9 september inge vuld. Ook hiervoor is de reserveda tum de Orleans van 6 september. Bestuurlijk werd de ploeg uitge breid met Jean-Pierre de Lijzer uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38