Buitengebied De strijd tegen het water in 8,5 uur PZC Dinsdag 4 december 2007 31 swsiESMHKr. 'UÊ&mi Winter 1962/63: schepen ingesloten door ijs bij Zierikzee foto archief PZC Winter 1962/63: maanden schaatspret op de Goese vesten foto archief PZC niet meer zullen voorkomen. En dan loopt het ganse raderwerk snel vast. Denk maar aan de korte winterse opbloei, die in november 2005 delen van Zeeland zonder stroom zette. Statistisch gezien is het trouwens weer tijd voor een (zeer) koude winter. Daar gaat de Zeeuwse weeramateur Eric Chavanu uit Ga- pinge niet van uit. „Kijkend naar de verschillende seizoenverwach tingen van de meteorologische or ganisaties lijkt komende winter voor Zeeland met redelijk normale temperaturen te gaan verlopen, al lijkt de kans op meer neerslag - mogelijk winterse - wel groter." Zoals een goede weerman be taamt, houdt hij een slag om de arm. „Ik zeg altijd: het weer is gril lig genoeg om zich niet aan de ver wachting te houden. Dus bij de sei zoenverwachtingen is de onzeker heid groot." Huib Lievense uit Domburg herin nert eraan dat altijd veel gespecu leerd wordt over een komende winter. „Zeker als er een paar zachte winters zijn geweest, gaat het weer kriebelen." Hij meet sinds 1980 de temperaturen, maar kan er geen enkele lijn in ontdekken of con- clusies uit trekken. „Toch hoop ik altijd weer op een strenge winter met veel sneeuw en schaatsplezier, maar ik heb voor de komende geen goed voorgevoel." De generatie van na 1987 heeft nauwelijks koude, strenge winters meegemaakt, stelt Marchal van La- re van Regioweer in Nieuwvliet. Hij wijst op de dalende temperatu ren van de laatste tijd, maar vraagt zich af of sprake is van een blijven de verandering. Goed vergelijkings materiaal ontbreekt. „We moeten afgaan op volksvertellingen, ge schriften en verschijnselen in de natuur." Van Lare merkt op dat de winter van 2006/07 de warm ste was sinds 1706, die van 2005/06 was kouder en langer, maar kende nau welijks strenge vorst. Hij geeft aan dat strenge winters als die van 1962/63 eerder uitzondering zijn dan regel. Zijn voorspelling: als ho- gedrukgebieden boven de Britse ei landen uitbreiden naar Scandina vië, zit de stroming direct in de oosthoek. Als er dan ook voldoen de vrieskou voorradig is in Oost-Europa en Rusland, kunnen we weer eens koud winterweer verwachten. Hoe dat vroeger uitpakte, is te le zen en te zien in het boek Winters van toen, van weerkundi gen Harry Otten, Reinout van den Born en Tom van der Spek (uitga ve Kosmos, Utrecht, prijs 19,95 euro). Ook zij schatten de kans op een échte winter in de toekomst kleiner in. Namen kunnen nog zo mooi zijn, ze krijgen een extra di mensie als ze voor meerdere uitleg vatbaar zijn. Zo'n naam is mouternest. De voormalige boerderij van de Buysrogge's en de Mannee's in Klooster- zande heette zo omdat er voorheen een mouterij in ge vestigd was. Dat is nu weer het geval. (Mout is geweekte en gekiemde gerst die daarna gedroogd wordt om er bier van te brouwen). Zodoende gaf de naam van de hoeve de vorige bestemming van de ge bouwen en het erf aan. Maar mouternest is ook een open gemaakt plekje in het hooi dat warm en verborgen is. Daarin liet men vruchten rij pen. Speciaal mispels gaan in het warme verborgen plekje dat het mouternest is, om daar lang te rijpen. Hiervan af geleid is nog een betekenis van mouternest: een verbor gen voorraad - een appeltje voor de dorst. Mouternest heeft ook nog een erotische betekenis: nadere uitleg is denk ik niet nodig... Mouteren (rijpen dus) en mouternest zijn typisch Vlaamse woorden, vooral uit het Land van Hulst, hoewel het vroeger rond Domburg op Walcheren ook wel ge bruikt werd. Het Zuid Beve- landse synoniem is muke of muukje. Een muukje was een verborgen plaats in het hooi, waar je in februari de (over)rijpe mispels uithaalde. Die gaven je midden in de winter, als vers fruit en groen te schaars waren, een geweldi ge stoot vitamine C. Ook ap pels die niet of maar moei zaam rijp werden, gingen in februari nog in het mouter nest of muukje, om alsnog eetbaar te worden. Mouter nest of-nist; een prachtig woord en benaming voor een boerderij. Gerard Smallegange De kroon op het deltaplan: stormvloedkering Oosterschelde. door Rinus Antonisse Het is veel terugkieke en een beet je vöóruutkieke. Beelden van ruim een halve eeuw omgaan met water zijn samengebracht op zes dvd's. Van de Februariramp 1953 tot de klimaatverandering, die ons van daag en morgen nadrukkelijk bepaalt bij het feit dat half Nederland onder de zee spiegel ligt. Uitgever Strengholt MultiMedia noemt de dvd-box Strijd tegen het water. Het eer ste deel gaat over de Februariramp en het rampherstel. Bijzonder is een amateurre portage van een dag in het rampgebied. Op de tweede box is de klassieker De Stem van het Water van Bert Haanstra uit 1966 te zien. Die maakt duidelijk dat Ne derlanders behalve strijd voeren tegen het water, er ook van weten te profiteren. Het derde deel is gewijd aan de deltawer ken. Ook hierop een film van Haanstra, Delta Phase 1, over sluiting van het Veerse Gat. De delen vier en vijf bieden histori sche documentaires over de inpolderin gen in de Zuiderzee, met documentaires van Herman van der Horst, Anton van Munster en Haanstra. De viering van 75 jaar Afsluitdijk, met de televisie-uitzen ding die de NOS daaraan afgelopen mei wijdde, sluit dit onderdeel van de water bouwkundige historie af De toekomst komt aan de orde op de laatste dvd. Met name waterbeheer in de 21ste eeuw en de aanpak van de klimaatverandering. Beeld van Nederland - Strijd tegen het wa ter 1953-2050. Zes dvd's in box, speelduur 8,5 uur. Uitgave Strengholt MultiMedia. Prijs 49,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33