Zeeland Scoren met het Zeeuws Urenlange thriller loopt met sisser af Filemijden PZC 1 De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Dinsdag 4 december 2007 PZC ES MARLEEN BLOMMAERT Blijft u maar lekker een dagje thuis met Sinterklaas", zo zei de ANWB-meneer. „Wij adviseren dat u vrij neemt." Een geweldig idee. U moet dan wel vanavond op stap. Naar diegene bij wie u morgen Sinterklaas viert. Want morgen rijden er dan ook geen bussen en geen treinen, geen taxi's. Dat lijkt me heerlijk. We gooien op 4 december om 12 uur 's nachts de grenzen dicht en we sluiten het land een dag lang. Geen verkeer, geen werk, alleen maar cadeautjes en pepernoten. Geen school voor de kinderen. Zelfs in Hulst zullen de winkels en de cafés dicht zijn. Het zal lijken alsof zich een ramp voltrokken heeft. Maar niets is minder waar, het hele land ligt stil. Misschien be valt het wel zo goed dat we iede re eerste woensdag vrij nemen om het land tot rust te laten ko men van zijn bewoners. Files brengen mensen sowieso op vreemde ideeën. Camiel Eur- lings heeft een plan bedacht in het kader van rekeningrijden. Het plan is geheel in de geest van Sinterklaas. Het gaat om een experiment met een belo ningskarakter. Als u de spits rond de Randstad mijdt ontvangt u een beloning. Dat doe ik dagelijks, meerdere malen zelfs, zo word ik dus slapend rijk. Maar ik werk niet bij een bedrijf in de Randstad, zegt u? Een nulurencontract in de thuiszorg is tegenwoordig standaard, dus dat kan het probleem niet zijn. Ik dacht dat rekeningrijden sowieso allang ingevoerd was. Het regent immers rekeningen van de N.V. tunnel. Maar Zeeuws-Vlaanderen valt niet in het gebied met de proef met het beloningskarakter, zal ik maar zeg gen. Genoeg gezeur over auto's en rekeningen. Geniet morgen van uw Sinterklaas, eet niet te veel pepernoten en als ik u was zou ik vrij nemen. Ik doe het ook. Het zal lijken alsof zich een ramp voltrokken heeft Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld Rekeningnummer van mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie COLOFON HHHHBHÜ Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Daar schiepen zich de Zeeuwen uit schor en slik hun land. Dat geven ze niet aan de zee terug. Die boodschap klonk gisteren luid in de Tweede Kamer. door Rinus Antonisse Het fiere 'wij willen Zee land houen, wij geven Zeeland nooit' gaat in de hoge passage van het Haagse Kamergebouw een beetje verloren. De anti-ontpolde- raars laten zich er niet door ont moedigen. Ze zingen dapper door. Een handvol Tweede Kamerleden luistert wat ongemakkelijk toe. Ze hebben net enkele petities in ontvangst genomen, waarin de weerzin van de meerderheid van de Zeeuwen tegen (gedwongen) ontpoldering centraal staat. Actievoerder Magda de Feijter van Redt onze Polders geeft aan dat ontpolderen in strijd is met de Zeeuwse volksaard. „Natuurher- stel is prima, maar aan ontpolde ren doen we niet mee", luidt haar boodschap, die - zo blijkt later - overkomt bij de politici. Voorzitter Jaap Ventevogel van De Levende Delta presenteert glunde rend wat hij noemt het 'ei van Co lumbus': een plan om Saeftinghe te verlagen. Dankzij de vernieu wingsdrang van de vaderlandse waterbouwers is dat mogelijk, legt hij uit. Ventevogel hoopt dat het al ternatief de Kamerleden uit hun dilemma kan verlossen. De tribune van de Groen van Prin- stererzaal, waar het zogenoemde wetgevingsoverleg over de vier Scheldeverdragen wordt gehou den, stroomt vol. Niet alleen 'ge wone Zeeuwen' die tegen prijsge ven van land aan water zijn, ook bestuurders uit de provincie en veel ambtenaren die zich met de Schelde bezig houden. Het Zeeuwse CDA-Kamerlid Ad Koppejan weet hoe hij de kiezers moet bespelen. Hij gewaagt van de turbulente geschiedenis in de strijd tegen het water en meent dat gedwongen ontpoldering we zensvreemd is aan de Zeeuwse cul tuur. Dat is scoren. Hij onder streept dat ontpolderen te vermij den is. „Zoekt en gij zult vinden", beveelt Koppejan bijbelvast de re gering aan. Ook PvdA'er Lia Roefs gaat op die toer. „Tom Poes, verzin een list", adviseert zij. Bravo-geroep op de tribune valt SGP'er Kees van der Staaij ten deel als hij in een soort Zeeuws opmerkt 'het is toch van de zotte dat dit zo zou motte.' Kamerlid Paul de Krom van oppo sitiepartij WD krijgt veel bijval als hij zich afvraagt wat minis ter-president Balkenende zou moe ten zeggen bij het doorsteken van de dijk in de Hedwigepolder. „Als we ontpoldering niet willen, dan gebeurt het niet", meldt hij ferm. De tribune mort als Wijnand Duy- vendak (GroenLinks) constateert dat de grens van wat de natuur in de Westerschelde kan verdragen, is bereikt. „Als het de volksaard van de Zeeuwen is om altijd ver der te in te polderen, dan moeten we het debat met Zeeland maar aangaan en ze vertellen dat dit niet steeds kan." Wanneer hij op merkt dat voor GroenLinks 1000 hectare natuurherstel eigenlijk een minimum is, moet commissievoor zitter Roland Kortenhorst (CDA) de bezoekers tot rust manen. Ietwat beteuterd ontdekken de Zeeuwen dat er na bijna vier uur praten nog geen knoop is doorge hakt, al overheerst tevredenheid over de opstelling van de meeste Kamerfracties. „Het gaat wat lang zaam in de politiek, maar ik ben wel een beetje tevreden", vertelt Magda de Feijter. ZLTO'er Peter de Koeijer is dat ook, al is hij teleurgesteld dat de re gering zo krampachtig vasthoudt aan ontpolderen van de Hedwige. „De Tweede Kamer is duidelijk. Het zou te zot zijn als het idee van De Levende Delta voor Saeftinghe niet inwisselbaar zou zijn voor de Hedwigepolder." Gedeputeerde Frans Hamelink laat het even bezinken. Minister Ver- burg van Landbouw en Natuur heeft gezegd dat het onderzoek van de nieuwe alternatieven van de gemeente Hulst en De Levende Delta, aan de provincie Zeeland is. Hamelink maakt geen haast. „Laat eerst de Tweede Kamer er maar eens uitkomen." Vincent Klap van de werkgroep Schelde-estuarium, waarin de Vlaamse en Nederlandse milieu- en natuurbeweging samen optrek ken, analyseert de vergadering hoofdschuddend. Hij vreest dat de samenwerking met de natuurbe weging door de houding van de Kamer onder druk komt te staan. Niet alleen voor wat betreft het Scheldebekken, ook voor andere projecten. Klap meent dat Neder land ernstig gezichtsverlies lijdt te genover Vlaanderen, Europa en de rest van de wereld. door Ernst Jan Rozendaal Alfred Hitchcock had het haar niet kunnen verbete ren. Minister Gerda Ver burg (CDA) wist gisteren een thril ler te maken van het debat over de goedkeuring van de Scheldeverdra gen. Drieënhalf uur lang lag ze op ramkoers met de Tweede Kamer. CDA, PvdA, SGP, WD en CU wil den de verdragen 'met gezwinde spoed' goedkeuren, als Verburg maar zou garanderen dat er nooit land kan worden onteigend voor ontpoldering. Dat weigerde ze toe te zeggen. De Hedwigepolder en 't Zwin staan niet voor niets in het verdrag, betoogde ze. Ze moeten onderdeel worden van grensover schrijdende natuurgebieden. Dus is de door het kabinet gewenste ontpoldering daar ook een zaak van Vlaanderen. Natuurlijk doet ze 'haar uiterste best' de grond op basis van vrijwilligheid te verwer ven, maar indien nodig wil ze kun nen onteigenen, 'als stok achter de deur'. En een voorbehoud toe staan op de verdragen? Geen den ken aan. Dan zou opnieuw met Vlaanderen moeten worden onder handeld. Wijnand Duyvendak (Groen Links) zag het met genoegen aan. Ineens deed zich de unieke situa tie voor dat zijn partij als enige de regering steunt, constateerde hij. Waarna hij met scherp schoot op de coalitiepartijen. Dat gejammer over de ontpoldering die ingaat te gen de Zeeuwse volksaard, smaal de hij. Hoe is dat te rijmen met Minister Gerda Verburg, drieënhalf uur op ramkoers, foto Jos van Leeuwen een motie die alleen maar tegen gedwóngen ontpoldering is? „Stel dat een paar grootgrondbezitters morgen plotseling anders wakker worden en hun grond voor 1 euro willen verkopen. Dan bent u in eens allemaal akkoord? Tellen dan de gevoelens van de Zeeuwen niet meer mee?" Net als Duyvendak vreesde SP'er Polderman dat door de motie die Ad Koppejan (CDA) namens de vijf tegenstribbelende partijen had ingediend de natuurontwikkeling in de Westerschelde op de lange baan wordt geschoven. De SP is ook tegen de ontpoldering van landbouwgrond, stelde hij, maar dan omdat die beter kan worden gezocht in het Sloegebied of de Braakman, land dat is ingepolderd voor industrie en havens. „Het is nu alsof in een straat nummer 18 is gesloopt en u zegt dat u num mer 11 gaat opknappen." Maar niemand leek vat te hebben op Verburg, die geharnast in het debat zat. Voor zijn doen onge kend fel zei SGP'er Kees van der Staaij dat het kabinet eerdere mo ties tegen ontpoldering 'aan zijn laars lapt'. Koppejan vroeg bijna wanhopig waarom Verburg alle handreikingen van de Kamer af kapte. „Dat begrijp ik niet." Het was alsof dat haar deed besef fen dat ze het debat niet kon win nen. Ineens zette ze 'de deur open' die twee jaar lang potdicht bleef Waardoor het debat uitein delijk met een sisser afliep. Maar: wordt vervolgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2