Zeeland Eerste koffieshoploze periode TWclcllf voor Middelburg is aangebroken meter Dit jaar geen kerstmarkt in Veere Samenspraak maakt lesboeken overbodig Politie pakt drie mannen zonder rijbewijs op Komende weken moet blijken of illegale softdrughandel opleeft. Ondernemer verbaasd over afwijzing voor kerstkraampjes. Gilde Walcheren brengt koppeling allochtoon autochtoon tot stand. Fotozaak Back schenkt vele tienduizenden negatieven aan archief. 22 I Dinsdag 4 december 2007 PZC W door Emile Calon MIDDELBURG - Middelburg is het koffieshoploze tijdperk ingegaan. Roxy sloot gistermiddag voorgoed de deuren. Sixty Two mag pas op 23 januari weer skunk en andere nederwiet verkopen. Daarmee neemt Middelburg een unieke po sitie in. Het is de eerste stad waar daadwerkelijk bekeken kan wor den wat voor effect het totaal slui ten van de koffieshops heeft op het gedrag van de klanten en de (straat)handei. De beide koffieshops zijn dicht, omdat ze de gedoogregels overtra den. Rocky voor de vierde maal in een paar jaar tijd. Sixty Two ging in juni voor de derde maal in de fout. De shop in de Sint Janstraat werd bestraft met een sluiting van zes maanden. Roxy (Zandstraat) is voorgoed dicht, tenzij het eigenaar Benhabbou lukt om samen met advocaat Beckers bij bezwarencom- missie en rechters de juiste argu menten naar voren te brengen om die sluiting ongedaan te maken. De eerste juridische slag verloor door Selma Osman VEERE - Veerenaar Jan Mosmans laat het er niet bij zitten dat hij van de gemeente geen kerstmarkt mag organiseren in zijn woon plaats. Het dagelijks gemeentebe stuur wees zijn verzoek af, omdat er in het stadje onvoldoende draag vlak voor een kerstmarkt zou zijn. Verbaasd over zo'n reactie peilde de ondernemer vervolgens zelf zijn plaatsgenoten. Uitkomst van de bliksemsnelle mi ni-enquête is volgens Mosmans door Henk Postma MIDDELBURG - Met haar Nederland se man spreekt ze Engels, met de kinderen Portugees. De Braziliaan se Monica Torres Homem (44) woont nu twaalf jaar in Middel burg. Maar Nederlands praten, dat ervaart ze nog steeds als een kwel ling. Toch blijft ze het proberen. Ie dere week een uurtje. Als deel neemster aan het project Samen spraak van het Gilde Walcheren. Er komt geen lesboek aan te pas. Deelnemers aan Samenspraak krij gen het Nederlands onder de knie, terwijl ze alledaagse dingen doen of bespreken met een vaste begelei der: iemand die het leuk vindt we kelijks een uurtje op te trekken met een plaatsgenoot uit een ande Roxy anderhalve week geleden. De kort-geding-rechter bepaalde toen dat Middelburg juist handel de door sluiting op te leggen. Het personeel had volgens de politie immers drie Fransen binnen een kwartier tweemaal voorzien van de maximale hoeveelheid van vijf gram wiet per persoon. Benhabbou wil alle juridische we gen bewandelen om zijn zaak her opend te krijgen. Dat betekent dat hij zeker nog anderhalf jaar kan procederen. Pas daarna kan de ge meente in gesprek met onderne mers die de vrijgekomen plaats willen innemen. Volgens gemeen telijk beleidsambtenaar J. Groenen- berg hebben al acht kandidaten zich gemeld. De gemeente praat pas met hen als Roxy definitief uit beeld is. Dat houdt in dat op z'n vroegst over twee jaar een nieuwe koffieshop in Middelburg wordt ge opend. Vanaf eind januari zijn de Middel burgers voor de aanschaf van hun genotsmiddelen afhankelijk van Middelburg zit momenteel zon- der koffieshop. Beide koffie shops zijn dicht, omdat ze de ge doogregels overtraden. Sixty Two gaat 23 januari weer open. dat hij wél kan rekenen op steun van de bevolking. Van de 261 for mulieren kreeg hij er 133 ingevuld terug. Geen hoge score, erkent Mosmans. „Maar de mensen die dit weekend thuis waren, leverden hun formulier in." Hij laat het oor deel van Markt-bewoners zwaar der wegen, omdat de kerstmarkt bij hen voor de deur zou zijn. „Van de 21 Markt-bewoners die reageerden waren er 18 voor en 3 tegen." Over heel de kern gere kend kreeg Mosmans 14 bezwaren en 114 steunbetuigingen. Voor een kerstmarkt op 15 en 16 december is het inmiddels te laat. Wel wil de ondernemer, eigenaar van zes winkels in Veere, in janua- re cultuur. Het Gilde Walcheren brengt het contact tot stand. Deel nemers blijven gedurende een jaar aan elkaar gekoppeld. Sinds de start van het project, drie jaar geleden, bracht het Gilde op Walcheren al meer dan honderd koppels bij elkaar, al met al bijna twintig nationaliteiten omvattend. De Braziliaanse Monica Torres Ho- mem krijgt iedere week een uurtje haar Nederlandse leeftijdgenote Corien van Liere op theevisite. De twee delen dan zoveel lief en leed dat ze elkaar als echte vriendin zijn gaan zien. Ook al verloopt de communicatie moeilijk. Nederlands lezen, schrijven en be grijpen, is voor Monica geen enkel probleem. Maar het zoeken en uit spreken van Nederlandse woorden kost haar nog steeds zoveel ener gie dat ze zichzelf, haar man en kinderen daar niet mee wil belas ten. Sixty l\vo. Eigenaar Kinkelder weet uit ervaring hoe moeilijk het is de gedoogregels te handhaven. De sluiting van zes maanden heeft hij immers te danken aan de ver koop aan een zeventienjarige. Te genover deze krant stelde hij dat die jeugdige klant 'er doorheen was geglipt'. Dat gevaar ligt nadrukkelijk weer op de loer als Sixty Two heel Mid delburg moet voorzien van soft drugs. Lukt het dan om klanten te herkennen zodat ze niet 'per onge luk' tweemaal worden voorzien van de maximale hoeveelheid? Vooral omdat blijkt dat buitenland se klanten niet alleen Terneüzen aandoen maar soms een hele Tour de Zeelande maken om her en der in te kopen. Zij schrikken er ook niet voor terug om na de eerste aankoop even van jas te wisselen om zo herkenning door het perso neel te voorkomen. Tijdens deze korte koffieshoploze periode moet ook blijken of de ille gale straathandel in softdrugs op leeft. Groenenberg is wat dat be treft niet erg bezorgd. Van de kant van de politie is hem verzekerd dat het niet zo'n vaart zal lopen. De komende weken moet blijken of dat daadwerkelijk klopt. ri al een aanvraag indienen voor een kerstmarkt in 2008. „Dan gaan we er iets moois van maken." Wethouder Jaap Melse staat niet onwelwillend tegenover dat idee. „Zo'n kerstmarkt kan natuurlijk best tot verhoging van de gezellig heid leiden." Maar dan wil Melse wel de tijd krijgen om het verzoek uitgebreid te kunnen beoordelen. „Nu kregen wij pas op 19 novem ber een mail. Dat is te laat." Om Mosmans dit jaar ter wille te zijn, heeft de wethouder in allerijl zijn voelsprieten uitgestoken in Veere. „Mede door een negatief ad vies van de stadsraad hebben we besloten niet mee te werken aan zijn verzoek." Als Samenspraak-partner Corien op visitie is, lukt het haar al beter om ook in het Nederlands gedach ten en gevoelens te uiten. Maandagmiddag bezocht het twee tal de Samenspraak-serre in zorg centrum Buitenrust, een nieuw ini tiatief dat de mogelijkheid biedt andere koppels te ontmoeten. Wet houder Albert de Vries verrichtte officieel de opening. Gangmaak door Dewi Gigengack VLISSINGEN - Fotozaak Back in Vlis- singen stopt ermee. Vanaf 1 janua ri 2008 sluiten de eigenaren Albert Bosma en Melanie Koning de win kel. Het archief met negatieven uit de periode van 1964 tot 1997 heb ben zij geschonken aan het ge meentearchief van Vlissingen. Melanie Koning is blij dat de nega tieven bewaard blijven in het ge meentearchief „Ik had het zonde gevonden om ze weg te doen. Maar zelf hadden we er geen plaats voor." Deze oplossing vindt ze dan ook 'heel fijn'. „Iedereen heeft er nu wat aan. Foto's hebben toch een historische waarde." De collectie bestaat vooral uit per soonlijke foto's, zoals studio-opna men en bruidsreportages die ze voor anderen hebben gemaakt. Ook zitten er luchtfoto's en be drijfsreportages bij. Het gemeen tearchief gaat zorgvuldig om met de privacy van de mensen op de foto's. Volgens gemeentearchivaris Adri Meerman gaat het om 'tienduizen den' negatieven. „Ik schat zo'n veertig- tot zestigduizend." De fo to's zijn cultureel erfgoed voor Vlissingen. „Ik moet er niet aan denken dat dit archief op straat komt te liggen", zegt Meerman. „Er was in de negentiende eeuw een Vlissingse fotograaf, Preunin- ger, die zijn oude glasplaatnegatie ven bij het vuilnis zette. Van zo'n verhaal lopen de rillingen over mijn rug. Daarom zijn wij ook zo blij dat de eigenaren aan het ge meentearchiefhebben gedacht." Albert en Melanie wilden de zaak Foto Back ster Floor van Kan heeft al vele blij vende vriendschappen zien op bloeien. Het geheim achter het suc ces: „We proberen steeds, op basis van taalniveau, opleidingsniveau en gezamenlijke interesses, goed passende koppels te maken. Het staat ze daarna vrij zelf inhoud aan het contact te geven. Als kop pel kan je naar het museum, maar ook naar de markt of de kroeg." eigenlijk overdoen aan een volgen de eigenaar, maar er was geen kan didaat. Dit komt volgens Melanie doordat de branche het moeilijk heeft. „Onze spullen zijn tegen woordig overal te koop. Ook op het internet", vertelt ze. Daar komt bij dat klanten een breed as sortiment willen zien. „We zou den met tien camera's wel kunnen draaien, maar de klant wil kunnen kiezen uit honderd camera's. Ter wijl ze uiteindelijk wel vaak kie zen voor één van die tien. Dat maakt het voor een speciaalzaak heel lastig om te overleven." „Vooral het contact met de klan ten ga ik missen", vertelt Melanie Koning. Ze hebben een informele sfeer gecreëerd in de winkel. „Twaalf jaar geleden hebben wij deze zaak overgenomen en sinds dien hebben we een leuke klanten- 'We hebben een leuke klantenkring. Er zijn zelfs vriendschappen ontstaan' kring opgebouwd. Daar zijn zelfs vriendschappen uit ontstaan." Toch zien de eigenaren de beslis sing om te stoppen als positief. „We hebben zin om iets anders te doen, om te kijken wat er verder in de wereld is." Doordat ze vrij wel altijd met zijn tweeën in de winkel hebben gestaan, hebben Al bert en Melanie bijna geen vakan tie gehad. „Dat gaan we nu inha len", lacht Melanie. Het gemeentearchief gaat de nega tieven inventariseren op jaar en naam. „Dat zal wel even duren, aangezien het om twaalf strekken de meter aan ordners gaat", zegt Meerman. „Maar de kwaliteit er van is in ieder geval fantastisch." WAARDE - De politie heeft gister nacht drie jonge Vlissingers aange houden die zich ophielden in een auto bij het BP-pompstation aan de A58 bij Waarde. De drie - in de leeftijd van zeven tien tot twintig jaar - werden ge zien door enkele agenten. Die von den het verdacht dat de drie jonge ren in een auto zaten zonder een duidelijk doel. Bij controle bleek dat geen van hen een rijbewijs kon tonen. Ook deden de drie Vlissingers wel heel erg vaag over hoe ze dan bij het be wuste tankstation van BP waren gekomen. Evenmin wilden ze duidelijkheid geven over de auto. Noch van wie het voertuig was noch wie hem naar dat tankstation had gereden. Later bleek dat die auto eigendom is van een vriend van het drietal. De mannen zijn in verzekering ge steld. k- In 1933 opent jacobus Jan Back het 'Zeeuws Photohuis' in Vlissingen. Tijdens de watersnood van 1953 wordt de winkel zwaar getroffen en gaat het grootste deel van de negatieven verloren. In 1967 volgt Hans Back zijn vader op. Hij bouwt de zaak verder uit en opent winkels in Middelburg en Goes. De negatieven van Foto Back in Vlissingen uit de periode van 1998 tot he den worden overgenomen door Foto Back in Goes. Samenspraak-koppels ontmoeten elkaar in de serre van Buitenrust. Met pakjesavond als onderwerp van 'Nederlandse les'. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24