depressief ben? Dialectsprekers maken moeilijker carrière Vriendennetwerk Hyves valt in de prijzen Internetsites klaar voor ongewenste surprises Sites grote webwinkels liggen er vaak even uit PZC Dinsdag 4 december 2007 17 de 50-plussers met een eigen huis driekwart (74 procent) de over waarde van de eigen woning niet benut. Het merendeel laat de over waarde ongebruikt uit voorzichtig heid, omdat ze geen nieuwe schul den willen aangaan. Van de onder vraagden bleek 22 procent niet te weten of ze overwaarde hadden. Voordeel van de krediethypotheek is dat de rente aanmerkelijk lager ligt dan die van een doorlopend krediet. De hypotheekrente ligt momenteel rond de 5 procent. Voor een doorlopend krediet be taal je al snel 10 procent rente. Een nadeel van de krediethypotheek is dat je de rente meestal niet voor een lange re periode kunt vastzetten. De ren te is dus variabel, waardoor de maandlasten sterk kunnen schom melen. Bovendien kun je de rente niet aftrekken omdat het geld niet in het huis wordt gestopt. Wie bang is dat hij de rente niet kan op brengen, kan bij veel kredieten een speciale reservering (rentepot) maken om de rente uit te betalen. „Wij zullen een krediethypotheek nooit af- of aanraden. Voor sommi ge mensen is het een noodzakelij ke keuze, omdat ze bijvoorbeeld geld nodig hebben voor een medi sche ingreep of echt niet rondko men van hun pensioen. Anderen kiezen ervoor nu wat lekkerder te leven en dat is ook heel begrijpe lijk. Puur een persoonlijke keuze dus", stelt André de la Porte. Wie zijn eigen huis opeet, in wel ke variant dan ook, laat zijn kinde ren wel minder na. Liefhebber: „Wij hebben dan ook eerst met de kinderen overlegd voor we kozen voor Torenstad Verzilverd Wonen. Maar zij zeiden meteen: het zijn jullie spaarcenten, geniet ervan. Een fantastische reactie, toch?" geldverstrekker af wat de kredietli miet wordt. Je kunt vervolgens bij voorbeeld maandelijks of jaarlijks een bepaald bedrag opnemen tot dat de afgesproken limiet bereikt is. Brengt zo'n hypotheek nog risi co's met zich mee? „Niet als je ge woon de rente betaalt. Het is eer der een emotionele keuze. Men sen die hun huis hebben afbe taald, vinden het soms vervelend weer opnieuw een lening aan te gaan", zegt Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis. Dit werd onlangs bevestigd in een enquête van de Van Bruggen Ad viesgroep. Daaruit bleek dat van Wie tijdens zijn jeugd dialect spreekt, kan daarvan tijdens zijn loopbaan negatieve effecten onder vinden. Dat blijkt uit onderzoek van socioloog Gerbert Kraaykamp. Hij vroeg 3.500 mensen of zij tus sen hun 12e en 15e jaar dialect spra ken. Degenen die dat hebben ge daan, bleken een lager opleidings niveau te bereiken. Zij volgden ge middeld een jaar korter onderwijs. In hun latere carrière blijken de dialectsprekers minder makkelijk door te stromen naar hoge func ties. (ManagementTeam) Sociaal netwerk Hyves van Ray mond Spanjar is door de jury van de Media Entertainment Inno vation Awards verkozen tot meest innovatieve bedrijf. Vorige week riep weekblad HP/De Tijd Spanjar al uit tot één van de honderd meest invloedrijke Nederlanders. Sellaband van Pim Betist kreeg de prijs voor het meest innovatieve concept. Op Sellaband kunnen be ginnende bandjes proberen een re corddeal in de wacht te slepen door 5.000 micro-investeerders achter zich te krijgen. (Bizz.nl) Huson: „Aard en inhoud van werk zijn veranderd. De baan voor het leven bestaat niet meer. Iedereen moet flexibel zijn. Er is ook veel te kiezen, de verant woordelijkheid is groter. En ie dereen wordt ook nog geacht ge noeg tijd voor gezin en zinvolle, interessante hobby's te hebben. Ook doen mensen meer werk met hun hoofd. Het aantal licha melijke klachten neemt af, de psychische belasting neemt toe." Bij een aanhoudend depressief gevoel komen veel mensen tot niets meer, ze zien overal tegen op, maar moeten op het werk blijven functioneren. Dat kan flink wringen. „Het is belangrijk eerst zelf zo concreet mogelijk vast te stellen wat er aan de hand is", zegt Huson. „Waar heb ik last van, hoe komt het, waar heb ik baat bij, en wat verwacht ik van collega's en leidinggeven den? Want 'stress' of'psychische klachten' zijn nogal vaag en ab stract. Door klachten helder op een rij te zetten, worden ze min der 'groot' en eng. Je kunt ze dan beter begrijpen en beheersen en aan anderen vertellen." Klachten die aanwijsbaar door het werk komen, kun je het bes te ter plekke aankaarten. Zij het met mate, zegt Huson. „Op psy chische klachten rust een taboe. Mensen zijn bang datze niet meer serieus worden genomen." In de leidraad 'Aanpak verzuim om psychische redenen' wordt erop gehamerd er heel open over te zijn. „In de praktijk is dat las tig, ook al omdat de machtsver houding tussen leidinggevende en werknemer ongelijk is. Wij zullen dus nooit adviseren alles te vertellen. Wees voorzichtig met je helemaal bloot te geven. Maar enige openheid is wel be langrijk." Een van de adviezen: ver wacht niet dat iedereen het begrijpt. „Dat hoeft ook niet. Je bent werkne mer, volledig begrip zoals een vriend of vriendin zou hebben, is er op het werk lang niet altijd. Als je nog nooit een crisis hebt meegemaakt of een ouder hebt verloren, is het misschien ook moeilijk voor te stellen hoe dat voelt. Probeer dus realistisch te blijven." Andere tips gaan over gebruik van antidepressiva, wat te doen bij een terugval, praten met de bedrijfsarts of andere professio nals en wat je zelf kunt doen aan herstel. Actief blijven, is es sentieel. „Als je depressief of overspannen bent, heb je de nei ging je terug te trekken en je bed niet uit te komen. Dat is een val kuil waarin je langzaam weg glijdt. Je krijgt er geen energie van, integendeel. Blijf liever in beweging, breng structuur aan in je tijd. Ga bijvoorbeeld min stens een of twee keer per dag de deur uit voor boodschappen. Dat soort kleine dingen helpt toch." Tweedehandssites maken zich op voor de gevolgen van het sinter klaasfeest. De site 2dehands.nl heeft een aparte rubriek ingericht waar ongewenste cadeaus kunnen worden geruild. Daar staan nu al een kleine 600 onwelkome pre sentjes vermeld. Het aanbod zal in december en januari zeker groter worden. Marktplaats.nl meldt dat de laatste weken het aantal zoekop drachten naar Baby Bjorn-artike- len, Duplo-speelgoed en Ninten do- en Sony-spelcomputers met elk circa 200 procent is gegroeid. (Emerce.nl) 23 van de 38 grote Nederlandse webwinkels is maandelijks zeker een uur niet te bereiken. Bruna.nl spant de kroon en blijkt geduren de de maand een volledige dag offline te zijn. Dat blijkt uit de jaar lijkse steekproef die meetbedrijf Watchmouse in de aanloop naar sinterklaas en kerst houdt onder de grootste Nederlandse webwin kels. Slechts vier van hen - Con- rad.com, eBay.nl, Marktplaats.nl en Otto.nl - zijn 100 procent be reikbaar voor de consument. (Emerce)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17