n w Zet bakstenen om in geld Hoe vertel ik mijn baas dat ik Gure wind op de beurzen 16 Dinsdag 4 december 2007 PZC GELDZAKEN door Corné van Zeijl De Tokkie-hypotheek, voor mensen die lage inkomsten hebben. Op de beurzen stak de afgelopen maand een gure wind op. Die is veroorzaakt door de crisis op de Amerikaan se hypothekenmarkt. Hoe is deze crisis eigenlijk ont staan? Toen de vorige bubbel, die van de internetaandelen, in- eenklapte, gingen de aandelenkoersen hard omlaag. De porte feuilles van veel pensioenfondsen en verzekeraars werden flink minder waard. Men vreesde dat het financiële systeem onderuit zou gaan. Dus verlaagde de toenmalige voorzitter van de Centrale Bank, Greenspan, de rente naar het ongeken de lage niveau van t procent. Dat zorgde weer voor de huidige bubbel, in de Amerikaanse huizenmarkt dit keer. Immers als je tegen t procent kan lenen, kan iedereen een huis kopen. Het probleem is dat ook iedereen een huis kocht. Ook mensen die misschien maar beter geen hypotheek konden nemen. Mensen die geen vaste baan hadden of mensen met lage inko mens. Deze hypotheken kregen de sticker subprime mee, of in populair Nederlands: een Tokkie-hypotheek. "Maar op een gegeven moment was de crisis voorbij en ging de rente weer omhoog. Veel van die subprime-leningen met va riabele rente moesten geherfi- nancierd worden tegen een flink hoger percentage. Dan blijken veel nieuwe huiseigenaren niet aan hun financiële verplichtin gen te kunnen voldoen. Het aantal mensen dat de hypotheek niet meer kan betalen, is in 2007 verviervoudigd. En één op de zes heeft een betaalachterstand. De grote beleggers die deze hypotheken kochten, zien daar door de waarde van de beleggingen in deze hypotheken flink dalen. Immers, als er niet betaald wordt, heeft de uitlener van het geld een probleem. 6,6 procent van de totale Amerikaanse hypotheekmarkt a 10.000 miljard dollar zijn dit soort Tok- kie-hypotheken met variabele rente. In deze 660 miljard dollar zit het probleem. De beleggers hebben momenteel 70 miljard dollar op deze leningen afgeschreven. Dan is er nog heel wat te gaan. De financiële wereld vraagt zich af waar deze leningen alle maal zitten. Bij onzekerheid prijzen ze het maar overal in. De financiële sector heeft daardoor sinds begin oktober liefst 1.200 miljard dollar aan marktwaarde verloren. Op zich is het wel bijzonder om te zien hoe snel de beurs dit soort evene menten inprijst. Alleen jammer dat het zoveel geld kost. Een oplossing ligt in het verlagen van de FED-rente. Daardoor wordt de te betalen rente lager en dan zullen hypotheekproble men automatisch verkleinen. Een andere mogelijkheid is dat de Amerikaanse regering een soort noodfonds opricht. Een derde manier is dat de banken verder afschrijven en een finan ciële injectie krijgen van partijen als de grootste Chinese of Arabische staatsfondsen. Het zijn geen uitkomsten die uitblin ken in schoonheid, maar waarschijnlijk zullen we in het ko mende jaar een combinatie van deze oplossingen zien. Nu maar hopen dat we er van geleerd hebben. Waarschijnlijk niet. Bij veel senioren zit het grootste deel van hun kapitaal in hun koopwoning. Wie zonder te verhuizen de winst op zijn huis wil omzetten in geld, kan kiezen uit enkele mogelijkheden. door Irene van den Berg illustratie Job van Celder Een prachtige vrijstaande bungalow om in te le ven, maar wel van een heel klein pensioen. Vijf jaar geleden besloten Ka- rel Liefhebber (80) en zijn vrouw uit het Gelderse Hall dat ze hun 'stenen rijkdom' te gelde wilden maken. Ze verkochten hun huis en kregen het woonrecht en een flinke zak geld terug. Voor wie de waarde van zijn (afbetaalde) wo ning wil gebruiken om lekker van te leven, zijn er verschillende ma nieren om bakstenen om te zetten in geld. „Een eigen huis brengt veel kosten voor onderhoud met zich mee. Toen we dat enkele jaren geleden niet meer konden opbrengen, zijn we op zoek gegaan naar een oplos sing", vertelt Liefhebber. Hij werd op zijn 48e afgekeurd en moet het dus doen met een klein pensioen. „Toen we hoorden dat er een ma nier was om ruimer te kunnen le ven en toch in ons huis te blijven wonen, zonder ons zorgen te ma ken over het onderhoud, leek dat bijna te mooi om waar te zijn", al dus Liefhebber. Hij en zijn vrouw kozen voor To- renstad Verzilverd Wonen. Toren- stad werkt samen met woning bouwcorporaties in het land. Je verkoopt je huis voor de markt waarde aan een corporatie, vervol gens koop je het woonrecht terug voor de rest van je leven. Als je nog betrekkelijk jong bent (60 jaar), betekent dat dat er voor dat woonrecht een hoog bedrag wordt gerekend. Dan houd je niet al te veel over. Maar ben je wat ouder, dan kan dit een interessante con structie zijn. Een groot voordeel is bovendien dat de woningbouwcorporatie het onderhoud op zich neemt. Dat kan een behoorlijke besparing op leveren en voor veel ouderen bete kent het ook een zorg minder. „Vanaf een bepaalde leeftijd ga je niet meer zo gemakkelijk op een ladder staan", zegt woordvoerder Mark van Dooren van Torenstad. Bij woonrecht zijn de rechten en plichten te vergelijken met die van een huurder. Je kunt het recht bij voorbeeld niet verkopen of er een hypotheek op nemen. Daarnaast krijg je een eenmalige of periodie ke uitkering. „Wij laten de vergoe ding over tien jaar uitkeren", ver telt Liefhebber. Als je veel korter dan verwacht ge bruik maakt van het woonrecht, bijvoorbeeld door een verhuizing of overlijden, vervalt het woon recht. Je moet er dus goed over na- Informatie zoeken t- Enkele handige websites: Huis verkopen en woonrecht terugkopen: www.verzilverdwonen.nl Huis verkopen en terughuren: www.amvesthomefree.nl Krediethypotheek: www.robecodi- rect.nl/web/nl/hypotheken/ope ethypotheek.jsp denken of je huis geschikt is om er de rest van je leven te blijven wo nen. „Vergeet niet dat je bij de ge meente subsidie kunt aanvragen als er aanpassingen van je huis no dig zijn in verband met je gezond heid", vult Van Dooren aan. Denk je in de toekomst nog te willen verhuizen, dan kun je bij Torenstad ook kiezen voor de op tie om je huis te verkopen en er een huurrecht voor in de plaats te krijgen. Het echtpaar krijgt dan als koopsom 80 procent van de vrije verkoopwaarde uitgekeerd. Daar naast wordt voor de woning een huurprijs berekend, waarbij je het huurrecht voor de woning krijgt. Hetzelfde kun je doen bij Amvest. Amvest koopt je huis en verhuurt het aan je terug. Afhankelijk van de hoogte van de huur die je wilt betalen, krijg je 60 tot 90 procent van de vrije verkoopwaarde. De huur wordt jaarlijks verhoogd met het inflatiepercentage. Wil je wel eigenaar van je woning blijven, dan is er nog een andere manier om de waarde van je wo ning te verzilveren: de krediethypo theek. Met een krediethypotheek kun je over meer geld beschikken door de overwaarde van je woning te benutten. Overwaarde is het ver schil tussen de hypotheekschuld en de huidige waarde van het huis. De krediethypotheek is een doorlopend krediet met het huis als onderpand. Bij het afsluiten van de hypotheek spreek je met de Concentratiestoornissen, voortdurende moeheid en somberheid kunnen symptomen zijn van psychische klachten als depressiviteit, burn-out of overspannenheid. Hoe vertel je het op je werk? Stichting Pandora geeft adviezen. door Patricia van der Zalm foto CPD Als je als werknemer niet goed in je vel zit, doemen er veel vragen op. Wat moet ik doen, wat moet ik vertellen, hoe doe ik dat, moet ik me ziek melden, hoe vertel ik het mijn baas en/of collega's en wel ke consequenties zou dat heb ben? „Het maakt niet uit of het gaat om overspannenheid, burn out of manisch-depressiviteit", zegt Anneke Huson, projectma nager Werk en Psyche bij de stichting Pandora. „Psychische klachten hebben een gezamen lijk kenmerk: je verliest de grip op wat je doet." Pandora, een onafhankelijke stichting die zich inzet voor men sen met psychische problemen, richt zich met de brochure 'Wat vertel je over psychische klachten op je werk' op werknemers en werkgevers. De brochure, ook te downloaden via www.werken- psyche.nl, is er één in een reeks steuntjes in de rug voor prakti sche toepassing op het werk. Geen overbodige luxe, psychi sche klachten zijn in 30 procent van de gevallen de oorzaak van langdurig ziekteverzuim, dat wil zeggen enkele weken per jaar. Ook bij instroom in de WAO zijn psychische klachten in ruim een derde van de zaken de grootste re den van arbeidsongeschiktheid. De Wereld Gezondheids Organi satie (WHO) verwacht dat de pressie wereldwijd de meest voor komende ziekte wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16