Economie Westerschelde veiliger Randstad neemt grote concurrent Vedior over Nederland best aangesloten op het internet Yara wil stoppen met het transport van ammoniak per zeeschip. Uitzendbureaus zijn samen op een na grootste ter wereld. Druilerige zondag houdt Sint niet binnen Werkloosheid EU is stabiel in oktober Fusie leidt tot gigant in computerspellen Akzo Nobel geeft Shell een nieuw likje verf Meeste kans op goede baan na tandheelkunde pzc Dinsdag 4 december 2007 13 TOKIO - Nooit meer een valse snaar, want de Amerikaan- nologie is ontwikkeld in samenwerking met het Duitse se gitarenmaker Gibson heeft een 'robotversie' van het bedrijf Tronical. instrument gemaakt. De zelfstemmende gitaar kost rond de tweeduizend eu- Deze gitaar stemt zichzelf in luttele seconden. De tech- ro. foto Katsumi Kasahara/AP luxemburg - Nederlanders lopen voorop met internet. Geen land in de Europese Unie heeft zoveel aan sluitingen als Nederland. Dat blijkt uit cijfers die Europees statis tisch bureau Eurostat gisteren be kendmaakte. In Nederland heeft 83 procent van de huishoudens een verbinding met het wereldwijde web. Het ge middelde in de EU lag op 54 pro cent in het eerste kwartaal van dit jaar. De minste internetters zijn in Bulgarije te vinden. Daar heeft slechts 19 procent van de bevol king een internetaansluiting. Nederland staat ook aan kop wat betreft het aantal aansluitingen met snel internet, zoals adsl: 74 procent. In de EU is dat gemiddeld 42 procent. Nederlanders bellen ook vaker dan andere Europeanen via internet. Hier is dat 25 procent tegen 15 procent van de Europea nen. Zelf maken van een website of chatten doen Nederlanders ech ter amper meer dan andere EU-in- woners. door Jeffrey Kutterink SLUISKIL - De Westerschelde wordt de komende jaren veiliger. Want kunstmestfabrikant Yara in Sluis kil brengt de ammoniaktranspor- ten per zeeschip drastisch terug. Tussen 2012 en 2015 moet er hele maal geen ammoniak per zeeschip meer over de Westerschelde gaan. Yara timmert aan de weg. Vorige week was de kunstmestfabrikant nog groot in het nieuws vanwege de enorme reductie van de kooldi oxide-uitstoot. Vandaag zet Yara nog een stap en tekent het bedrijf samen met de provincie Zeeland en minister Cramer (Vrom) een overeenkomst. Daarin legt Yara zich op om ook de hoeveelheid ammoniak dat ze per zeeschip transporteert terug te brengen. Ammoniakgas is een belangrijk halffabrikaat voor de productie van kunstmest. Yara produceert ammoniak en exporteert wekelijks een zeeschip naar zusterbedrijven in onder meer Frankrijk en Duits land. Die transporten vormen een groot gevaar voor de veiligheid op en rond de Westerschelde. Doordat er meer schepen over de zeearm varen en de kans op ongelukken statistisch gezien toeneemt, wil de provincie dat het aantal transpor ten van ammoniak sterk wordt ver minderd. Yara zag zich gedwongen om op lossingen te zoeken. Eind oktober kondigde het bedrijf al aan 300 miljoen euro te steken in de bouw van een nieuwe ureumfabriek. Door in Sluiskil meer ammoniak te verwerken tot ureum, vloeibare kunstmest en andere eindproduc ten kan het vervoer van ammoni ak over water en weg fors worden teruggebracht. „Als de fabriek tegen 2011 klaar is, scheelt dat circa dertig ammoniak- schepen per jaar", zegt directeur Marc van Hijfte van Yara Sluiskil. Maar gisteren kondigde hij een nog ambitieuzer doelstelling aan. „Yara gaat zich maximaal inspan nen om het vervoer van ammoni ak per zeeschip langs Vlissingen tussen 2012 en 2015 helemaal stop 1*^ Yara in Sluiskil brengt de ammo- niaktransporten per zeeschip drastisch terug. Op termijn wil het helemaal stoppen met ver voer van de stof per zeeschip. DEN haag - Uitzendbureau Rand stad neemt branchegenoot Vedior over. Door de overname ontstaat het op een na grootste uitzendbu reau ter wereld. Randstad betaalt 3,51 miljard euro om concurrent Vedior in te lijven, zo maakte het bedrijf gisteren bekend. Het bestuur van Vedior steunt het bod, dat neerkomt op 20,19 euro per aandeel Vedior. Randstad be taalt het overnamebedrag deels contant en deels in eigen aande len. Het nieuwe concern krijgt volgens Randstad een leidende positie in Europa en wordt de nummer één in India. Randstad denkt fors op de kosten te kunnen besparen door de samenwerking. De vak- te zetten." De ammoniak kan dan met kleinere en veiliger binnen vaartschepen het ammoniak naar de eindbestemming brengen. „On ze klanten moeten dat wel willen. Maar ik zie daar grote mogelijkhe den toe", aldus Van Hijfte. De ondertekening van het conve nant vindt vandaag plaats in Den Haag. Gisteren werd er in Sluiskil al even bij stilgestaan. Gedeputeerde Toine Poppelaars zegt trots te zijn op Yara. „Het be drijf is zich bewust dat het duur zaam moet ondernemen. Ook is het bereid fors te investeren. Dat komt niet alleen Yara zelf maar ook de werknemers en de Zeeuw se economie ten goede. Ik ben blij met die inzet. De positie als werk gever in Zeeuws-Vlaanderen is daarmee voor een groot aantal ja ren versterkt." bonden zeggen wel kritisch toe te zien op de gevolgen van de overna me voor het personeel. De uitzend organisaties zeggen echter dat er geen gedwongen ontslagen vallen. Randstad hoopt de overname in maart of april volgend jaar af te ronden. Na overnamegeruchten maakte het aandeel Vedior vrijda gochtend al een koerssprong van ruim twintig procent. Kort daarna werd de handel stilgelegd door beurswaakhond Autoriteit Finan ciële Markten. Door de overname ontstaat een uitzendgigant met een gecombi neerde omzet van zeventien mil jard euro. Alleen de Zwitserse con current Adecco is groter. Een concurrerend bod door Adec co of Manpower kan de deal overi gens nog doen afketsen, denken marktkenners. „Er zijn genoeg ka pers op de kust", stelt Rik Zwane- veld van AFS Brokers. den haag - Ondanks het slechte weer zijn zondag veel mensen op pad gegaan om inkopen te doen voor pakjesavond. De Nederlandse consument deed 1,8 miljoen beta lingstransacties. Dat is anderhalf keer zoveel als een normale koop zondag, liet een woordvoeder van Equens, het voormalige Interpay, gisteren weten. Op de laatste zaterdag voor Sinter klaas registreerde Equens bijna acht miljoen betalingstransacties. Vorig jaar waren dat er nog zeven miljoen. luxemburg - De werkloosheid in de Europese Unie is in oktober sta biel gebleven op 7,0 procent. Euro pees statistisch bureau Eurostat meldde dat gisteren. Nederland heeft na Denemarken de laagste werkloosheid van de EU: 3,1 procent. De hoogste werk loosheid is in Slowakije (11,2 pro cent) en Polen (8,8 procent). Vergeleken met een jaar geleden is het aantal werklozen in de EU flink gedaald. De EU-landen met de euro zagen het percentage da len van 8,0 naar 7,2 procent. parijs - De ontwikkelaars van de populaire computerspellen 'World ofWarcraft' en 'Call of Duty' fuse ren tot 's werelds grootste produ cent van videogames. Het Franse Vivendi Games en het Amerikaan se Activision vormen samen het nieuwe bedrijf Activision Blizzard. Vivendi brengt zijn computerspel activiteiten ter waarde van 8,1 mil jard dollar onder in Activision Bliz zard in ruil voor 295,3 miljoen aan delen van het nieuwe bedrijf Daar naast betaalt Vivendi 1,7 miljard dollar in contanten. amsterdam - Chemie- en verfcon- cern Akzo Nobel gaat verf leveren voor de wereldwijde restyling van tankstations en bedrijfslogo's van olieconcern Shell. Het project, dat vijf jaar duurt, omvat alle circa 45.000 tankstations en de enkele duizenden bedrijfsterreinen van Shell in 130 landen. Akzo Nobel maakte dit gisteren bekend, maar wil verder niets zeggen over het be drag dat ermee gemoeid is. Akzo Nobel levert ook al de verf voor de olieplatformen, pijpleidin gen, tankers en raffinaderijen van Shell. utrecht - Studenten met een tech nische opleiding hebben de beste startpositie op de arbeidsmarkt, zo bleek gisteren uit onderzoek door de vergelijkingssite voor studies, Studiekeuze123.nl. Van alle studies staat tandheelkunde bovenaan, ge volgd door fiscale economie, elek trotechniek, werktuigbouwkunde. Civiele techniek complementeert de top vijf. Studenten die een eco nomische studie volgen, komen steeds moeilijker aan de bak. Da bleek vorige week al uit onderzot van de Universiteit Maastricht. www.pzcadverteren.nl WGGGN6R dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13