'We leveren een dienst aan een organisatie en vervolgens krijg je een internationaal arrestatiebevel aan je broek Michael Polman van internetprovider Antenna 'Je verwacht ieder moment de politie' 'We leveren niet uit PZC Dinsdag 4 december 2007 11 vuile handen Michael Polman, directeur van de in Nijmegen gevestigde internetprovider Antenna, is een van degenen tegen wie een arrestatiebevel is uitgevaardigd. Het is duidelijk een arrestatiebevel, zegt Polman. „En niet zoals hier en daar wordt gesuggereerd een oproep om als getuige te verschijnen. Je wordt nu enorm beperkt in je vrijheid." Hij zegt van het arrestatiebevel geschrokken te zijn. „We leveren een dienst aan een organisatie en vervolgens krijg je een internationaal arrestatiebevel aan je broek. Het betekent dat als er iets op internet wordt gepubliceerd, in het Nederlands en voor een Nederlands publiek, je toch door iemand in een ander land vervolgd kunt worden wegens smaad omdat het hem onwelgevallig is wat er wordt gepubliceerd. Ook werknemers van organisaties worden daarmee vogelvrij. Normaal gesproken ben je als provider alleen mede-aansprakelijk als je illegale informatie verspreidt en je daar kennis van hebt. We krijgen nu uit de hele wereld van bedrijven en wetenschappers verzoeken om informatie, want dit is een principiële zaak." Polman en de anderen tegen wie een arrestatiebevel is uitgevaardigd zitten in een dilemma. Polman: „Er wordt nu niet inhoudelijk naar de zaak gekeken. Als we niet naar India gaan wordt het niet duidelijk dat er geen sprake is van smaad. Maar dan blijft het arrestatiebevel ook in stand. We gaan de beslissing van de rechter wel aanvechten bij het Hooggerechtshof van de deelstaat." Intussen worden de acht Nederlanders in hun bewegingsvrijheid beperkt. Het is niet verstandig nu naar het buitenland te gaan, want het risico bestaat dat ze dan worden gearresteerd en uitgeleverd aan India. Polman is er zelfs niet zeker van dat hij in eigen land veilig is. „Er wordt wel gezegd dat we niet zullen worden uitgeleverd, maar ik hoor van advocaten dat er allerlei gaten in verdragen zitten waardoor uitlevering toch mogelijk wordt. Dus je verwacht ieder moment een politiebusje voor de deur. Dat geeft een unheimisch gevoel. De overheid steunt ons niet ondubbelzinnig. Ze zeggen wel dat de mensenrechten belangrijk zijn, maar we krijgen geen concrete steun." De acht Nederlanders tegen wie een arrestatiebevel is uitgevaardigd, zullen niet aan India worden uitgeleverd. Dat zegt Sonja van der Meer, woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Er is geen WOTS-verdrag (Wet Overdracht Tenuitvoerlegging Strafvonnissen, red.) met India, dus we leveren niet uit." Schone Kleren Kampagne, Landelijke India Werkgroep en internetprovider Antenna willen dat Nederland er bij India op aandringt geen internationaal arrestatiebevel via Interpol uit te laten gaan. Van der Meer kan nog niet zeggen of Buitenlandse Zaken dit verzoek honoreert. „We hebben de zaak tot nu toe wel op de voet gevolgd. Bij alle zittingen was een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade aanwezig. Op politiek niveau is de zaak ook met India besproken, tijdens het staatsbezoek en het bezoek van de handelsdelegatie", zegt Van der Meer. „Als Nederland willen we ons niet bemoeien met de rechtspraak van een ander land, maar dit is wel een zaak die de minister zorgen baart. Want het gaat hier om de bewegingsvrijheid van Nederlandse staatsburgers en vrijheid van meningsuiting." Mensenrechtenstrijders die nu zelf voor de rechter moeten verschijnen, het lijkt de wereld op zijn kop. Toch vaardigde de Indiase rechter zaterdag een arrestatiebevel uit tegen acht Nederlanders die opkomen voor betere arbeidsomstandigheden in een kledingfabriek in Zuid-lndia. „In deze zaak zijn er alleen maar verliezers." door Joost Bosman en Joost Sijtsma illustratie Ronald Visser Nooit had Christa de Bruin van de organisatie Schone Kleren Kam pagne (SKK) verwacht dat de zaak zo'n bizarre wending zou nemen. Volgens haar heeft SKK van meet af aan de kledingfabriek Fibres Fa brics International (FFI) opgeroepen samen met lokale arbeidsorganisaties de problemen te bespreken. „Maar FFI heeft direct de agres sieve benadering gekozen: de lokale vakbon den via de rechter een spreekverbod opgelegd en ons een proces wegens smaad aangedaan. De weg van de dialoog kent FFI niet", zegt De Bruin. Naar de motieven kan SKK slechts gissen. „Ze willen gewoon geen vakbonden in hun fa briek, ze zijn bang voor onderhandelingen, bang voor onmogelijke eisen. Daarnaast voe len ze zich in hun eer aangetast en in diskre diet gebracht." De Bruin spreekt onomwonden van een 'schijnproces' tegen SKK en de Landelijke In dia Werkgroep (LIW), met wie haar organisa tie half 2006 een rapport de wereld inhielp. Daardoor kwam de hele smaadzaak aan het rollen. „Inhoudelijk is de zaak nog niet door de rechter behandeld. Het is de tactiek van FFI: door deze intimidatie wordt ons het wer ken onmogelijk gemaakt." De Bruin stelt dat FFI ook eigenlijk niet met SKK zou moeten praten, maar met de lokale arbeidersorganisaties. „Wij zijn een campagne organisatie die de organisaties ter plaatse steunt in hun strijd voor betere werkomstan digheden. Door gerechterlijke procedures die nu lopen, zijn de arbeiders uiteindelijk de du pe. Zij hebben het lef gehad hun nek uit te ste ken door zich uit te spreken. In deze zaak zijn er alleen maar verliezers." De Bruin vreest dat de zaak gevolgen kan hebben voor andere maatschappelijke orga nisaties die overal ter wereld opkomen voor mensenrechten. „Als dit uit de hand loopt, kunnen zij ook in de problemen ko men. Dit is een gevaarlijk precedent." Naast de uitvaardiging van een arrestatie bevel dreigt de Indiase rechter zelfs de in ternationale opsporingsorganisatie Inter pol te laten inschakelen bij een zoekac tie naar de acht medewerkers van SKK en LIW. „Als dat gebeurt kunnen wij niet lan ger vrij reizen", zegt De Bruin. Interpol heeft weliswaar een clausule, waardoor politiek ge motiveerde verzoeken tot arrestaties terzijde kunnen worden geschoven. Maar De Bruin durft niet te zeggen of dat een garantie is voor een vrijgeleide. „Een inschatting maken van het risico is heel lastig. We moeten deze zaak serieus nemen en heel voorzichtig zijn. Want dat het zover kon komen, is al heel bizar." Eén van de belangrijkste afnemers van FFI is het Nederlandse kledingbedrijf G-Star. SKK en LIW hebben de fabrikant van onder meer spijkerbroeken al meerdere keren ge vraagd zijn invloed aan te wenden voor de verbetering van de werkomstandigheden bij FFI. „We zijn er echt niet op uit G-Star defini tief te laten breken met het bedrijf. Maar ze zouden hun orders kunnen opschorten, zo lang de problemen niet zijn opgelost", aldus De Bruin. Maar volgens G-Star is opschorting van de orders helemaal niet no dig. Woordvoerster Frouke Bruin- sma stelt dat haar bedrijf in sep tember nog een onderzoek naar de werkom standigheden heeft laten uitvoeren in Banga lore en dat er toen geen onrechtmatigheden aan het licht zijn gekomen. „De fabriek vol deed aan alle codes en normen van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling, een wereldwijd ver band van 30 landen voor sociaal en econo misch beleid, red.). Bovendien, nu de rechter deze uitspraak heeft gedaan, kunnen wij niets meer ondernemen", zegt Bruinsma. Meer ziet haar bedrijf in de bemiddeling in de smaad zaak, die momenteel gaande is tussen de In diase autoriteiten en onder meer het ministe rie van Economische Zaken. „We hopen dat de problemen uit de wereld worden gehol pen. Want ook wij zijn niet blij met deze rechtszaak." En zo niet? Wat als het ergste scenario werke lijkheid wordt en de acht Nederlanders uitein delijk veroordeeld worden door de rechter in Bangalore? „Dan zal G-Star zijn positie her overwegen. Of dat een breuk met FFI bete kent? Daar kan ik niet op vooruit lopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11