Zeeland Zelfs Sinterklaas feest mee in dialect de Braintapperij Veel spijbelaars op Schouwen-Duiveland CSW en Calvijn College blinken uit Eerste editie Dialect bie de Zee (uwen) trekt aardig wat bezoekers. Brede aanpak moet oorzaken van het spijbelen verhelpen. 0800 - 54626766 CSW heeft beste vwo van het land, Calvijn College beste havo. B PZC Maandag 3 december 2007 1 5 VERZEKERD van een zorgeloos leven Zanger Erik van Liere van de Kettalanka's zaterdag tijdens de eerste editie van Dialect bie de Zee(uwen). door Rob Paardekam HEINKENSZAND - „Hé, kom is wa dichterbie. Ik biet nie." Zanger Erik van Liere van de nieuwe for matie de Kettalanka's probeerde het publiek zaterdag in beweging te krijgen tijdens de eerste editie van het festival Dialect bie de Zee(uwen) in De Stenge in Hein- kenszand. Zoals de meeste festivals begon het wat gezapig, maar daar kwam al snel verandering in. De Kettalan ka's maakten er namelijk een gezel lige boel van. De formatie speelde een hoop nummers van andere Zeeuwse bands en zangers, waar onder Peter Dieleman, de Schom- pen en natuurlijk de onlangs opge heven band de Lamaketta's (daar op is de naam Kettalanka's geïnspi reerd). Ook de liedjes van de populaire Zuid-Bevelandse troubadour En gel Reinhoudt mochten natuurlijk niet ontbreken. Maar ja, zijn liedje 'Een bolus bie de koffie', hoe ging dat ook weer?, vroeg de zanger zich af De band gaf er toen maar een geheel eigen draai aan. „Reg gae", werd er vanuit de zaal geroe pen. En dus werd er een reggae-va- riant gespeeld. Daarna klonk het liedje van Engel Reinhoudt nog in een hardrock-, een tango- en een carnavalsversie. En ja hoor, bij die laatste zetten en kele festivalgangers de polonaise in. De sfeer zat er meteen goed in. Zelfs Sinterklaas (met een flesje bier in de hand) en zwarte Piet (met een dikke sigaar in de mond) liepen feestend over het podium. Behalve de Kettalanka's gaven ook het populaire Surrender en Bestel 'Er waren iets minder bezoekers dan waar we op gehoopt hadden' Mè acte de présence tijdens het fes tival in Heinkenszand. Die laatste band speelt nummers van de Lim burgse formatie Rowwen Hèze, maar dan in het Zeeuws. Feest ge garandeerd dus. aan speciale debatavonden voor al leen bewoners van een stad of voor bedrijven." Het Cine Café is volgens Van Vel- zen de ideale locatie voor een eve nement als de Braintapperij. „Het Cine Café ligt in het centrum maar ligt niet precies tussen ande re horecagelegenheden waardoor het gemakkelijk te bereiken is. Ver der is het een gezellig café waar ook andere activiteiten georgani seerd worden." Thema van de eerste Braintapperij op woensdag 12 december is veilig heid. Het panel van deskundigen bestaat uit: Hans Codee (directeur Covra), Dick Fundter (lector fysie ke veiligheid Hogeschool Zeeland) en Magchiel Dierckx (lector sociale veiligheid Hogeschool Zeeland). De Braintapperij De eerste editie van de Brain tapperij vindt woensdagavond 12 december plaats in het Ci ne Café (het café naast bio scoop Cine City) Spuikomweg 3 in Vlissingen. Het thema is veiligheid. De stellingen zijn: 'ik bepaal zeif wel of ik me veilig voel op straat', 'internet is een grote vir tuele misleiding - afschaffen' en 'Zeeland is veel onveiliger dan jullie denken'. De avond begint om 19.45 uur (19.15 uur zaal open) en duurt tot ongeveer half tien. De toe gang is gratis. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het aantal langdurige spijbelaars op Schouwen-Duive land is het afgelopen jaar gestegen van 93 naar 121. Het gaat vooral om leerplichtige jongeren in de leeftijd van vijftien, zestien, zeven tien en 21 jaar, die voortijdig hun school verlaten. Bij het VMBO en MBO zijn relatief de meeste uitval lers genoteerd. Leerplichtambtenaar A. Rentmees ter meldt dit in haar jaarverslag 2006-2007. „Het beleid om spijbe- RNO Wij gaan u niet vertellen dat we de goedkoopste hypotheek hebben. Wij rekenen het u voor. www.uocorno.nl eindstraat 46 5801 cr ven ray foto Dirk-Jan Cjeltema Organisator Kees Wondergem van Surrender toonde zich na afloop tevreden over het evenement. Er waren 250 bezoekers. „Dat is iets minder dan waar we op gehoopt hadden, maar het was natuurlijk Sinterklaas en wellicht heeft het slechte weer ook veel potentiële bezoekers thuis gehouden. Maar voor zo'n eerste keer vond ik het goed genoeg hoor." De organisatoren willen het festi val de komende maanden nog in vijf andere gemeenten in Zeeland organiseren. Waar en wanneer is nog niet helemaal duidelijk. Ook lopen ze met plannen rond om een landelijk dialectfestival te orga niseren. Daarover willen ze echter nog niet al te veel kwijt. Wordt on getwijfeld vervolgd. len tegen te gaan, is nog steeds in de eerste plaats gericht op preven tie", vult beleidsambtenaar J. Star mans aan. Volgens hem komen veel meldingen voort uit gedrags moeilijkheden en psychische pro blemen bij leerlingen tussen twaalf en zeventien jaar. Met een brede aanpak wordt getracht de oorzaken van het spijbelen te ver helpen. Daarom vindt afstemming plaats tussen de scholen, het OM, Raad voor de Kinderbescherming, Bureau Jeugdzorg, Jeugdreclasse ring en Ithaka, de organisatie voor geestelijke gezondheidszorg. Pas als de brede aanpak geen effect heeft, kan de leerplichtambtenaar proces-verbaal opmaken. door Rob Paardekam en Selma Osman GOES - De Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSW) in Middelburg heeft de beste vwo-af- deling van Nederland en het Goe- se Calvijn College de beste havo. Dat blijkt uit het jaarlijkse over zicht van de schoolprestaties dat dagblad Trouw afgelopen weekend publiceerde. Het onderzoek richtte zich op 481 havo's en 497 vwo's in heel Nederland en is gebaseerd op cijfers van de onderwijsinspectie over het schooljaar 2005/2006. Er is onder meer gekeken naar het ge middelde examencijfer, het aantal zittenblijvers en het aantal scholie ren dat zonder vertraging zijn di ploma haalt. De CSW blinkt overigens niet al leen uit met het vwo. De school staat in het lijstje van beste havo's op een gedeelde tweede plaats, net achter het Calvijn College. Direc teur Benedict Hamans van de havo/vwo-vestiging van de CSW in Middelburg is verguld met zo'n mooi rapport. „Een sportploeg die met goud en brons thuiskomt, daar kun je niet anders dan tevreden mee zijn", rea geert hij. De schooldirecteur schat dat de CSW al zeker zeven jaar in de top van de ranglijst van scholen staat. Toch was hij dit weekend op nieuw verrast. „Nee, je raakt er niet aan gewend om bovenaan te staan. Dit leidt iedere keer weer tot enthousiasme, ook bij de do centen. Vorig jaar de beste havo, dit jaar het beste vwo: dat vervult ons gewoon met trots." Hamans re fereert aan de onderwijsinspectie, die tegenwoordig ook een oordeel geeft. „Uit de kwaliteitskaart van de in-" spectie blijkt dat de cijfers van on ze schoolexamens nét iets lager lig gen dan het centraal landelijk exa men." Dat bewijst volgens hem dat de school niet toegeeft aan de verlei ding om de schoolexamens net iets makkelijker te maken, waar-- mee je het slagingspercentage ver hoogt. „Wij leggen de lat vrij hoog en vra; gen veel van onze leerlingen. Dat leidt tot ons succes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69