Cultuur Volle zalen voor Zeeuwse Olivers Delta Brass Zeeland opnieuw derde op NK Mooie en gevarieerde proeve van creativiteit en vakmanschap Musical van gezelschap GOV is nu al zo goed als uitverkocht. PZC Maandag 3 december 2007 1 9 door Lilian Dominicus GOES - Ze zijn er nu al van verze kerd dat ze voor volle zalen spelen. Een luxepositie, waar veel arties ten alleen maar van kunnen dro men. Boudewijn Boonman (li) en Bram Houg (12) uit Goes spelen om beurten de hoofdrol in de jong ste productie van het Zeeuwse mu ziektheatergezelschap GOV: de mu sical Oliver. En bijna alle voorstel lingen zijn al uitverkocht. Toch maakt het feit dat straks hon derden mensen naar hun zang-, dans- en acteurkunsten kijken, de twee jongens nog niet echt zenuw achtig. „Misschien dat ik bij het be gin van de voorstelling wel even moet bibberen, maar nu heb ik nog nergens last van", zegt Boude wijn. Hij speelt Oliver in de twee de, vierde, zesde en laatste voorstel ling. In de andere voorstellingen heeft hij rolletjes in de boevenben- de en het weeshuiskoor. Colle ga-acteur Bram mag het spits afbij- 'Drama, humor, romance, eigenlijk zit het allemaal wel in dit stuk besloten' ten met de première van musical Oliver. Boudewijn en Bram zijn fervente zangers. Zo zingt Boudewijn in de Zeeuwse Koorschool en werd Bram in 2005 eerste in de Zeeuw se finale van Kinderen voor Kinde- rensongfestival. Nu leren ze acte ren, zingen en dansen tegelijk. Al een jaar geleden zijn ze begon nen met de voorbereidingen voor de musical. Het is hard werken. Er zijn veel repetities en alle teksten moeten ze uit het hoofd kennen. Ze moeten danspasjes instuderen en kostuums passen. Maar volgens de jonge acteur-zangers is dat geen enkel probleem. Bram haalt zijn schouders op: „Je leest het een Bram Houg (links) en Boudewijn Boonman hebben nog geen vlinders in de buik voor de voorstelling. foto Willem Mieras paar keer en het helpt enorm als je de film al eens hebt gezien." Pro ductieteamleider Eddie Boogaert nuanceert het optimisme van de jongens enigszins. „Nou, bij som mige repetities weten ze het niet meer. Maar dat is gezond. Als de tekst nu al helemaal gebakken zou zitten, zijn ze niet meer scherp tij dens de voorstellingen." De komende tijd dus worden de puntjes op de i gezet voor de pro ductie, waaraan zo'n 120 Zeeuwen, voornamelijk amateurs, meedoen. De decors, die in een boeren schuur in Ovezande zijn gemaakt, worden klaargemaakt voor trans port. Naaisters leggen de laatste hand aan de vele kostuums die no dig zijn. Acteurs zijn bezig met de laatste repetities. Tot nu is alles in aparte scènes gespeeld, maar nu moet gerepeteerd worden zoals de voorstelling op het toneel komt, zodat iedereen weet op welke mo menten hij of zij moet opkomen. De musical speelt zich af in de stad Londen in de negentiende eeuw. Het weeshuisjongetje Oliver vraagt om extra pap en daarom wordt hij verkocht aan een begrafe nisondernemer. Dan moet hij op een matje slapen in de winkel en voelt zich hele maal alleen op de wereld. Voor Boudewijn is het een van de ont roerendste scènes uit de hele musi cal. „Oliver zingt: 'Waar zou liefde zijn?'. Dat is best een zielig mo ment." Boogaert beaamt dat: „Het is een aangrijpend lied. Je ziet ook dat het elke keer weer wat doet met het koor." Dan loopt Oliver weg en komt Glipper tegen. „Die vraagt hem: 'Hé sluit je aan bij onze familie.' Dat stuk heeft weer heel veel sfeer." Boogaert: „Hij sluit zich dan aan bij de jeugdbende. Het is het eerste moment dat Oliver zich ergens bij voelt horen. Dat is wel mooi. Drama, humor, romance, ei genlijk zit het allemaal wel in dit stuk besloten." Uitverkocht: Goes, Theater De My- the vrijdag 21, zaterdag 22, zondag 23, woensdag 26, donderdag 27 en vrijdag 28 dec. en Middelburg, Stadsschouwburg zaterdag 5 jan. Nog kaarten beschikbaar: Terneu- zen, Scheldetheater, zondag 30 dec. om 15.00 uur. Informatie: www.mu- ziektheatergezelschapgov.nl door Rolf Bosboom GRONINGEN - Delta Brass Zeeland is zaterdag in Groningen als derde geëindigd tijdens het Nederlands Brassband Kampioenschap. De band evenaarde daarmee haar pres tatie van vorig jaar. In 2005 werd zij vierde. Delta Brass komt uit in de eerste divisie, de op een na hoogste afdeling. Het streven was dit jaar minimaal opnieuw de derde plaats te berei ken en liefst nog hoger te komen. De ontwikkeling die de brassband de afgelopen tijd heeft doorge maakt en het feit dat zij eerder dit jaar de open Franse brassbandkam pioenschappen in Amboise op haar naam wist te schrijven, zorg den ervoor dat het Zeeuwse gezel schap dit jaar tot de favorieten werd gerekend. Het kampioenschap bleek echter nog te hoog gegrepen. Onder lei ding van haar Belgische dirigent Luc Vertommen behaalde Delta Brass in de Martiniplaza een score van 88 punten en moest het daar mee afleggen tegen de Friese con currenten Heman uit Zuidwolde (winnaar met 92 punten) en De Spijkerpakkenband uit Opsterland (tweede met negentig punten). „We wilden opnieuw op het po dium komen en dat is gelukt", zei Henk Kramer van de brassband na afloop. „Het zat allemaal heel dicht bij elkaar. Natuurlijk hoop je op het hoogste treetje, maar hier mee zijn we ook zeer tevreden. Bo vendien moesten we vorig jaar nog mensen van buitenaf inhuren. Deze keer hebben we het volledig op eigen kracht gedaan." De deelnemers aan het kampioen schap moesten allemaal hetzelfde werk uitvoeren: A tribute to Henk Badings van de Nederlandse com ponist Rob Goorhuis. Hij zat ook in de jury, samen met Jan de Haan en de Brit Frank Renton. Zij beoor deelden de muzikale prestaties van de kandidaten 'blind": ze za ten afgeschermd in de concertzaal en konden dus niet zien welk or kest speelde. Het is weer zover, zei Robert Jan Stips, nadat hij zaterdag het po dium op was gestapt. „Het lijkt wel een traditie te worden." Voor het vierde jaar speelde hij in De Wegwijzer, dit keer als onderdeel van een Zeeuws weekendje (met gistermiddag ook een optreden in Porgy en Bess in Terneuzen). In Nieuw- en Sint Joosland is hij een vaste waarde in de programme ring geworden. De formule is even simpel als doel treffend: Stips achter de piano, ont spannen en innemend grasdui nend in zijn repertoire, met vaak verrassende versies van vertrouw de nummers. Naarmate de avond vordert, groeit het besef hoe rijk zijn muzikale palmares is. Mede door zijn goed geconserveerde voorkomen vergeet je wel eens dat hij al veertig jaar popmuziek maakt. „Er valt dus het een en an der te kiezen." Lang niet alles heeft zich onwrik- ROBERT JAN STIPS Concert Robert Jan Stips (zang, piano). Gezien: za. 1/12, De Wegwijzer, Nieuw en Sint Joosland door Rolf Bosboom baar genesteld in het collectieve ge heugen. Het had zelfs iets tragisch toen op zijn vraag 'Wie kent Su persister nog?' slechts een enke ling reageerde. Desondanks slaag de Stips er wel in de zaal de bege leidende partij te laten zingen bij Spiral staircase, de B-kant van Su persisters hitsingle She was naked (1970), die aan het slot van de avond ook voorbij kwam. Hij liet van vrijwel alle bands en projecten waarbij hij betrokken is (geweest), wel iets horen: van Sweet d'Buster tot Freek de Jonge en van Golden Earring (pianover sies van Facedancer en Twilight zo netot The Nits. Stips gaf op die manier een mooie, gevarieerde proeve van zijn creativiteit en vak manschap, al neigde hij na de pau ze even in de richting van flauwi teiten, met onder meer een vrij wel onherkenbare variant op Una paloma blanca. Een verrassing was dat hij ook twee nummers speelde van het ko mende album van The Nits, dat net afgerond is. Een 'spontane rechttoe-rechtaan-plaat', noemde hij het zelf Een van de nummers gaat over hoe moeilijk het is zaken terug te brengen tot waar het écht om gaat. Dat geldt soms ook voor Stips, erkende hij zelf meteen. Hij heeft de neiging elk nummer over vol te maken, uitbundig en virtu oos pianonoten rond te strooien, terwijl juist de meer sobere uitvoe ringen de meeste indruk maakten. Zoals, in de toegift, Ik sta hier en jij zit thuis van Neerlands Hoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59