Zeeland 'Verkeer in Zeeland moet veiliger' Gevoelens en vragen op tafel tijdens de Tupperwareparty' Vertrouwenspersonen jeugdzorg zoeken jeugdige striptekenaars Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid wil actieplannen. lekker graaien in de kerstballen PZC Maandag 3 december 2007 17 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Zeeland moet op ter mijn de verkeersveiligste regio van Nederland worden. Daarnaar streeft het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) in haar concept-werkplan. Het ROVZ, waarin wegbeheerders, het Openbaar Ministerie en de pro vincie samenwerken aan een veili ge provincie, is pas tevreden als er geen ongevallen meer plaatsvin den die voorkomen hadden kun nen worden. Dat blijkt uit het con cept-werkplan 2008. In Zeeland zijn per honderddui zend inwoners dertig procent meer verkeersslachtoffers te betreu ren dan gemiddeld in andere pro vincies in Nederland. Daarin is geen verbetering te zien. Deels is dat toe te schrijven aan de vele toe risten die naar Zeeland komen. Voor een ander deel is dat te wij ten aan het feit dat er relatief wei nig autosnelwegen zijn, waardoor auto's veel vaker over 60-, 80- en 100-km-wegen moeten rijden. Het ROVZ vindt dat er meer ge daan moet worden om het aantal slachtoffers te verminderen dan al leen wegen reconstrueren. „Was het vroeger zo dat je een grote slag sloeg als je dat ene gevaarlijke kruispunt opnieuw inrichtte, nu is het zo dat je veel meer hele gebie den, omstandigheden en groepen mensen moet aanpakken om resul taat te krijgen", aldus het ROVZ in zijn werkplan. 1*5 Door het gedrag van allerlei ver- keersdeelnemers aan te pakken, wil het ROVZ dat Zeeland op ter mijn de veiligste regio van Neder land is. De nieuwe ambitie van het ver- keersveiligheidsorgaan is dat alle ongevallen voorkomen kunnen worden en dat de organisatie pas tevreden is als die ongevallen niet meer voorkomen. „Het ROVZ stelt dat in beginsel alle verkeersonge vallen vermijdbaar zijn, nu of in de toekomst." Volgens de organisatie zijn veel, zo niet alle ongevallen, te vermijden als mensen hun gedrag aanpassen. Er zijn twee manieren om ongeluk ken te voorkomen: de omstandig heden zo wijzigen dat gedrag van verkeersdeelnemers niet meer ge vaarlijk is en zorgen dat gevaarlijk gedrag niet meer voorkomt. In het eerste geval gaat het om aanleggen van snelwegen en bijvoorbeeld vrijliggende fietspaden. Bij het tweede gaat het om voorlichting en handhaving. Samen met de partners wil het ROVZ per groep verkeersdeelnemers een actieplan opstellen. Zo moet de gemeente Goes iets doen om het aantal onge vallen op rotondes terug te drin gen. Veilig Verkeer Nederland moet zich buigen over de scootmo- bielen. ZLTO moet zich bezighou den met landbouwverkeer en ver voersorganisatie TLN met vracht wagens. GOES - De mooiste kerstmarkt van Nederland, zo werd die in kwamen zaterdag en zondag op de kerstmarkt af. Natuurlijk liep Thea Meppelink uit Goes naar buiten met twee tassen vol de Zeelandhallen aangekondigd. Nou zullen ze dat wel op om eens lekker in de bakken met ballen te graaien, maar ook spullen. „Elk jaar moet er weer een andere kleur ballen in die meer plekken zeggen, maar feit is dat het er de afgelopen om te luisteren naar koren en tips te vergaren voor het versie- boom", bromde manlief. Thea, terwijl ze haar tas in de lucht twee dagen inderdaad erg sfeervol uitzag. Heel veel mensen ren van het huis rond de feestdagen. Met een tevreden blik hield: „Dit jaar wordt het paars." foto Willem Mieras door Claudia Sondervan GOES - De Tupperwareparty met de psycholoog: een kring van acht vrouwen van vijftig-plus die al hun vragen en problemen rond ouder worden bij een vriendin thuis op de bank kunnen voorleg gen aan een deskundige. Dat is het idee waarmee Indigo, de nieuwe instelling voor mentale ondersteu ning in Zeeland, de huiskamers in wil. Het idee is bedacht door het Trim bos-instituut, oorspronkelijk om vrouwen van buitenlandse af komst hun huiver voor de geeste lijke gezondheidszorg te doen ver liezen. Maar die huiver is veelal even groot bij vrouwen van Neder landse afkomst, beaamt Karin Dek, preventiemedewerker bij Emergis. Zij en collega Els van Die- men leiden de huiskamerbijeen komsten voor vrouwen. „De gedachte is dat je je in een kring van bekende vrouwen, leef tijdsgenoten, in een bekende woonkamer veilig voelt om te pra ten over geestelijke gezondheid", zegt Dek. Ze verwacht vragen over depressieve gevoelens, vergeetach tigheid en overmatige zorgelijk heid. „Wij geven adviezen, leiden het gesprek en vertellen als dat no dig is waar mensen voor verdere hulp terechtkunnen." Een vrouw die acht gelijkgestemden heeft ver zameld, kan zich aanmelden bij In digo op 0118-625113. Een bijeen komst duurt twee uur. Indigo kan voor een tolk zorgen als een ande re taal wordt gesproken. door Claudia Sondervan GOES - Welke jongere maakt de beste strip of cartoon? De vertrou wenspersonen jeugdzorg bij Kla verblad Zeeland zoeken tekenaars tussen de twaalf en achttien jaar die de illustratie willen ontwerpen bij de campagne waarmee de orga nisatie zich beter bekend wil ma ken. Pepijn van den Beemt en Sjoek de Vries loven honderd euro uit voor het winnende ontwerp. Bedragen van 75 en vijftig euro gaan naar de nummers twee en drie. Alle jongeren die bij de jeugdzorg betrokken zijn, worden gevraagd mee te doen aan de wedstrijd. De cliëntvertrouwenspersonen voor de jeugdzorg bij het platform voor zorggebruikers zijn onafhan kelijk en helpen kinderen, jonge ren en ouders en verzorgers bij vra gen en klachten over jeugdzorg. Ontwerpen mogen één A4-tje groot zijn. Inzendingen kunnen tot 1 januari gestuurd worden naar antwoordnummer 474, 4460 VB Goes. Meer informatie is te vinden op de website www.jouwjeugd- zorg.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57