Zeeland PZC Meldplicht toont groei spijbelen Brief over ruimen groen zet de verhoudingen weer op scherp 13 Gewonde bij aanrijding auto met fietsster SCHOUWEN-DUIVELAND Musical Oliver nu al verzekerd van volle zalen 19 Regionaal orgaan komt met actieplannen voor veiliger verkeer 17 Betere regeling vereist voor bijzondere verlofaanvragen. Bewoners Haamstede verwijten gemeente onbehoorlijk bestuur. Sinterklaas Pascalino rommelt in het grote boek van Sint Maandag 3 december 2007 Tip? redzzee@pzc.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het aantal langdurige spijbelaars op Schouwen-Duive- land is het afgelopen jaar gestegen van 93 naar 121. Het gaat vooral om leerplichtige jongeren in de leeftijd van 15,16,17 en 21 jaar, die voortijdig hun school verlaten. Bij het vmbo en mbo zijn relatief de meeste uitvallers genoteerd. Leerplichtambtenaar A. Rentmees ter meldt dit in haar jaarverslag 2006-2007. ..Het beleid om spijbe len tegen te gaan, is nog steeds in de eerste plaats gericht op preven tie", vult beleidsambtenaar J. Star mans aan. Volgens hem komen veel meldingen voort uit gedrags moeilijkheden en psychische pro blemen bij leerlingen tussen 12 en 17 jaar. Met een brede aanpak wordt getracht de oorzaken van het spijbelen te verhelpen. Daar om vindt afstemming plaats tus sen de betreffende scholen, het Openbaar Ministerie, Raad voor de Kinderbescherming, Bureau Jeugdzorg, Jeugdreclassering en It- haka, de organisatie voor geeste lijke gezondheidszorg. Pas als de brede aanpak niet het ge wenste effect oplevert, kan de leer plichtambtenaar besluiten pro- ces-verbaal op te maken. „In het af gelopen jaar is dat zeven maal ge beurd. In vier gevallen heeft het proces-verbaal het gewenste resul- Het aantal voortijdige schoolver- laters op Schouwen-Duiveland is weer gestegen. Brede samenwer king zet in de eerste plaats in op preventie en aanpak oorzaken. taat gehad: opnieuw naar school en deelname aan de hulpverle ning", laat Rentmeester weten. Dat het spijbelen vooral voorkomt binnen het vmbo en mbo heeft volgens Starmans te maken met de praktijk van lesgeven. „Vaak is het te theoretisch voor jongeren die niet al te lang achtereen stil kunnen zitten luisteren." Star- mans zegt zich goed te kunnen vinden in hetgeen voetbaltrainer Foppe de Haan daar recent over heeft benadrukt. Volgens hem creëert vooral al dat sms'en, msn' en en bellen grote onrust onder jongeren, waardoor ze juist op be langrijke momenten niet goed ge concentreerd zijn. Overigens geeft de stijging van het aantal voortijdige schoolverlaters ten opzichte van vorig jaar volgens Starmans een iets vertekend beeld. De leerplicht is met ingang van 1 augustus dit jaar namelijk ver hoogd van 16 naar 18 jaar. Met de beschikbare formatie van 32 uur per week lukt het volgens Rentmeester niet alle zaken op te pakken. Het tegengaan van school uitval op het voortgezet onderwijs heeft prioriteit. Met enige verrui ming van uren zou volgens haar ook het basisonderwijs wat actie ver aangepakt kunnen worden. Vaak is daar al bekend welke leer lingen extra zorg nodig hebben. Hoe eerder daar iets aan wordt ge daan, hoe kleiner de kans op spij belen later bij het voortgezet on derwijs. Rentmeester bepleit verder een duidelijkere regeling voor bijzonde re verlofaanvragen. Over het al of niet toekennen van verlof buiten de schoolvakanties om krijgt de leerplichtambtenaar veel vragen van schooldirecties en -besturen. ZIERIKZEE - Om lekkere taai taai-koekjes mee te bakken is clown Pascalino best grappig. En hij kan ook wel leuk jongleren met ballen en zelfs met grote messen. Maar het gaat natuurlijk mis als die stoute clown zomaar wat gaat veranderen in het grote boek van Sinterklaas. Hij vond dat in zijn koffer zaterdagmiddag tijdens het Sint en Pietfeest in de tent op het Havenplein in Zierikzee. De kleinsten keken gespannen toe hoe Pascalino alle verlanglijstjes op zijn naam toverde. Sint zelf bracht al les uiteindelijk weer in orde. foto Dirk-Jan Cjeltema BURCH-HAAMSTEDE - Een 51-jarige vrouw uit Nijmegen is zaterdag middag rond 14.00 uur op de Burghseweg in Burgh-Haamstede gewond geraakt toen zij op haar fiets in aanrijding kwam met een 44-jarige automobiliste uit Burgh-Haamstede. De bestuurster van de auto sloeg op het kruis punt nabij de Albert Heijn linksaf en verleende daarbij geen voor rang aan de fietsster. De automobiliste verklaarde de vrouw op de fiets niet gezien te hebben vanwege de laagstaande zon. De fietsster is met verwondin gen aan haar hoofd en schouder overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - De gemeente heeft de verhouding met de bewo ners van de Grevelingenstraat en omgeving in Burgh-Haamstede weer op scherp gezet. De gemeen te en de bewoners strijden al enige tijd over de herinrichting van groenstroken in de straten. Woens dag aanstaande hebben de advo caat van de gemeente en de advo caat van een deel van de bewoners een gesprek om te kijken of ze in onderling overleg uit de impasse kunnen komen. Tot verbazing ech ter van de betrokken bewoners plofte afgelopen vrijdag een brief op de deurmat waarin de gemeen te schrijft dat donderdag (daags na het gesprek) de groenstroken zul len worden leeggehaald. „En dat noem ik onbehoorlijk bestuur", zegt H. Kievit, één van de inwo ners die te hoop lopen tegen de handelwijze van de gemeente. De bewoners onderhouden sinds jaar en dag stroken openbaar groen tus- PJ* De strijd over herinrichting groenstroken in Haamstede tus sen bewondrs en gemeente laait weer op. Advocaten praten woensdag met elkaar. sen hun tuin en de straat. Dat is destijds begonnen met toestem ming van de voormalige gemeente Westenschouwen. Nu, bijna dertig jaar later, eist de gemeente de stro ken weer op om ze te voorzien van gras en bomen. Op die manier komt er meer eenheid in het open baar groen. Een deel van de bewo ners legt zich daar niet bij neer. De betrokkenen beroepen zich op het feit dat de situatie al zo lang ge doogd is. De gemeente heeft ge vraagd om dat te bewijzen. De be woners zeggen dat te kunnen en daarover gaat het gesprek aanstaan de woensdag tussen beide advoca ten. Kievit overlegt vandaag met zijn advocaat over de brief. WmfEm ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Dat Vlissingse echtpaar en zijn twaalfjarige dochter rijden op een middag per auto door het centrale park in hun woon plaats. Uit een van de talrijke ho- reca-etablissementen stapt Sinter klaas met enkele pieten naar bui ten. Jolig, en luid claxonnerend, groet de vader van het trio Sin terklaas. Die op zijn beurt vrien delijk terugzwaait. Waarop de moeder haar eega vraagt: „Ken jij die vent?" Quasi verbaasd luidt het ant woord: „Ja natuurlijk, dat is Sin terklaas!" Waarna het even bedenkelijk stil wordt. Vader en dochter hebben die mid dag nog lang de slappe lach.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53