Binnenland Felle reacties na aanval op Wilders WD wil af van kleine boetes Vrouw sleept achtjarig jongetje tien kilometer onder auto mee Besluit nieuwe kerncentrale bij volgend kabinet PW-leider vindt tegenbeweging 'onverantwoordelijk'. De Krom: Mensen ergeren zich aan deze bonnenschrijverij. De oude roep klinkt weer Vrouw uit Eijsden verdacht van aanrijding met dodelijke afloop. 4 Maandag 3 december 2007 PZC DEN HAAG - Doekle Terpstra, voor malig vakbondsleider (CNV) en nu hoofd van de HBO-raad, vindt dat de Nederlandse samenleving zich krachtdadiger moet verzetten tegen de 'kwade boodschap van Geert Wilders'. „Samenleving wordt wakker, zou ik zeggen." Op persoonlijke titel schreef het CDA-lid een opiniestuk voor dag blad Trouw. Hij heeft het geweten. Aanhangers van Geert Wilders rea geren woedend. Terpstra: „Aan de galg met die man, is de teneur. On gelooflijk dat je dit soort reacties krijgt wanneer je pleit voor rede lijkheid. Als we niet willen dat we een gepolariseerde samenleving krijgen, die is gebaseerd op angst en confrontatie, moeten we het ge sprek wel aangaan. Dat is wat die storm aan reacties mij duidelijk maakt." Ook Geert Wilders is kwaad. Hij beticht Terpstra van 'demonise- ring' en dat is 'walgelijk en gevaar lijk'. Volgens Wilders is Terpstra een 'bange dhimmi (niet-mos- lim)', die mensen mogelijk aanzet tot gebruik van geweld tegen hem. Terpstra ontstak in woede toen hij vernam dat Geert Wilders aan een voor moslims beledigende film over de Koran werkt. Volgens hem PVV-leider Geert Wilders vreest dat een tegenbeweging aanzet tot geweld tegen hem. Hij is ook woest over kritiek van oud-vak bondsleider Terpstra. misbruikt Wilders de islam en moslims om 'over de rug van men sen een platform te scheppen voor zichzelf. „Hij drijft op polarisatie terwijl er zoveel fantastische din gen gebeuren in de samenleving, waar moslims bij betrokken zijn. Dat is niet meer zichtbaar." Zelf wil Terpstra geen leiding geven aan een tegenbeweging. „Maar ik wil wél mijn verantwoordelijk heid nemen." Gisteren vertelde René Danen van 'Nederland bekent kleur' dat ker ken, vakbonden en migrantenorga nisaties de krachten willen bunde len tegen Wilders. Mohammed Si- ni van de stichting Islam en Bur gerschap neemt het voortouw. Terpstra juicht dit initiatief toe. Tot nog toe lag, naar zijn mening, de bal veel te veel bij de politiek. „De discussie over de islam blijft te veel hangen in het parlement. Het gaat mij erom: hoe breng je de Wilders-aanhangers tot zinnen? Als Wilders nou eens met oplos singen kwam. Maar hij zoekt be wust de polarisatie en levert ver der geen enkele zinvolle bijdrage aan het debat. Hij wil alleen schof feren." Wilders noemt het oprichten van een buitenparlementaire bewe ging tegen zijn Partij voor de Vrij heid 'onverantwoordelijk'. „Het is ook gevaarlijk omdat het mensen zou kunnen aanzetten tot een rechtvaardiging van het gebruik van geweld tegen mij, nu ik vol gens Terpstra immers het kwaad vertegenwoordig dat blijkbaar ge stopt moet worden." De fractie van de PPV steunt op ruim een half miljoen kiezers. PETER DEN HAAG - De WD in de Tweede Kamer wil dat snelheidsovertredin gen op de snelweg onder tien tot twaalf kilometer worden ge schrapt. Fractiespecialist Paul de Krom brengt dit voorstel morgen in tijdens de behandeling van de begroting van verkeersminister Ca- miel Eurlings. „Mensen ergeren zich aan deze bonnenschrijverij. De politie moet de aandacht richten op de topdrie van ergernissen van automobilis ten: linksplakkers, bumperklevers en zachtrijders", stelt De Krom. Vorig jaar werd ruim een half mil jard aan verkeersovertredingen be boet. „Ongeveer 65 procent daar van slaat op snelheidsovertredin gen onder de tien kilometer." Daar komt volgend jaar negentig mil joen bij, waarmee het kabinet gra tis schoolboeken in het voortgezet onderwijs wil financieren. „Dat hebben wij niet verzonnen", aldus de WD'er. Hoeveel inkomsten het Rijk zou derven, weet hij niet precies. „Maar de dekking komt wel, als ik maar eerst een Kamermeerderheid heb." De liberaal is niet bang voor meer ongelukken. „In Duitsland en Frankrijk mag op de snelweg 130 kilometer worden gereden. De meeste slachtoffers vallen op pro vinciale en andere wegen: vijftien procent van de verkeersdoden en 9 procent van de gewonden valt op de snelweg." De VVD wil boetes voor snel- heidsovertredingen onder de tien kilometer schrappen. „De po litie moet zich met belangrijkere zaken bezighouden." HEERDE - Albert Wittingen en Coby Scholtens laten de bijzondere na tuurklanken van de midwinterhoorn horen, naast de schaapskooi bij Heerde. Het was gisteren eerste ad vent, voor met name in het oosten van het land het teken om de hoorn weer ter hand te nemen. Na het la ten horen van deze 'oude roep' is het wachten op het antwoord van andere blazers in de buurt. Op veel plaatsen zijn de blazers tot en met Driekoningen, 6 januari, elke avond actief. foto Cees Baars/GPD Net als de SP zal de WD zich in het debat dat morgen begint, ver der keren tegen de plannen voor invoering van een kilometerhef fing vanaf 2011. Het kabinet werd het vrijdag daarover eens. Als eer ste komen de vrachtauto's aan de beurt, vanaf 2012 volgen de perso nenauto's. De Krom vindt dat dis criminerend. „Ik denk verder dat het ministerie van Verkeer en Wa terstaat dit project niet aankan. Zie de niet-opgeloste problemen met de ov-chipkaart en de HSL-Zuid." De SP wil niet aan een heffing zo lang menig automobilist geen alter natief zoals beter openbaar ver voer heeft. Kamerlid Emile Roe mer zal verder pleiten voor een landelijk netwerk van snelle bus sen tussen de plaatsen waar geen treinen rijden. De regering zou het initiatief moeten nemen, omdat er geen nationale vervoersbedrijven meer zijn. HILVERSUM - Minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) wil een volgend kabinet de ruimte geven te besluiten tot het bouwen van kerncentrales. De CDA-bewindsvrouw zei giste ren in het tv-programma Buiten hof dat in het structuurschema elektriciteitsvoorziening aan een nieuwe regering die ruimte wordt gegeven. Ze zei vast te houden aan het re geerakkoord, waarin staat dat er in deze regeerperiode niet besloten wordt tot nieuwe kerncentrales. Volgens haar moet bij het energie beleid niet alleen gekeken worden naar duurzaamheid, maar ook naar zekerheid van levering. „Als je kernenergie uitsluit, zet je jezelf voor problemen." In het huidige structuurschema elektriciteitsvoorziening zijn vijf plaatsen aangewezen als mogelijke locaties: Borssele, waar al een kern centrale staat, Moerdijk, Noodoost- polder, Eemshaven en de Maas vlakte. Of- HAD 06 LlEVER OP KANTüoP. GeLu^HT MAASTRICHT - Een vrouw uit het Limburgse Eijsden die zaterdag middag het stoffelijk overschot van een achtjarige Somalische jon gen in haar garage aantrof, wordt door de politie verdacht van aanrij ding met dodelijke afloop. De jongen is vermoedelijk in Maas tricht door de vrouw overreden en vervolgens meegesleurd naar Eijs den. De achtjarige Amir Moha- med Ibrahim werd vrijdagavond om half zeven voor het laatst ge zien in de Maastrichtse wijk Blauwdorp, waar hij met andere kinderen op straat aan het spelen was. Hij liep daar op zeker mo ment weg en sindsdien werd niets meer van hem vernomen. De jongen zou daarna onder de au to van de vrouw uit Eijsden zijn ge raakt en vervolgens ruim tien kilo meter zijn meegesleurd. De vrouw zette haar auto bij thuis komst in de garage. Pas in de loop van zaterdagmiddag, toen zij weer wilde wegrijden, vond zij het lichaam van de jongen in de gara ge. De vrouw heeft verklaard dat zij niets van een aanrijding heeft gemerkt. De politie heeft de Eijsdense in middels uitgebreid gehoord. „Za terdag was zij geen verdachte, om dat ze zichzelf meldde. Nu wordt ze verdacht van een aanrijding met dodelijke afloop", zegt een po litiewoordvoerster. Of er alcohol in het spel is ge weest, kon de politie nog niet zeg gen. De bij het voorval betrokken auto is geen forse four wheel drive, maar een gewone BMW. De poli tie hoorde gisteren getuigen en on derzocht het voertuig van de vrouw. De politie probeert naar ei gen zeggen de puzzelstukjes in el kaar te leggen. Vrijdagavond was de politie al met een zoekactie begonnen. Op de Ruttensingel in Maastricht werd toen een schoen gevonden die mo gelijk aan de jongen toebehoorde. Een dag later kamde de mobiele eenheid met veertig mensen het nabijgelegen stadspark en de dicht begroeide oevers van de rivier de Jeker uit. De technische recherche heeft ook sporen op het wegdek van de Ruttensingel onderzocht. Dit naar aanleiding van een vrij dagavond binnengekomen mel ding van een aanrijding. Amir Mohamed Ibrahim was van Somalische komaf De jongen stond bekend als iemand die bij weer en wind op straat te vinden was. Hij woonde sinds anderhalf jaar met zijn moeder en zusje in de buurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4