Van de sonde naar de wortelcake PZC Maandag 3 december 2007 [45 Het kost moeite maar het lukt: anorexiapatiënte Saskia van Ruiten eet in Stockholm een stuk wortelcake. Tien weken geleden vertrok de blinde Saskia van Ruiten naar een anorexiakliniek in Stockholm. Opgelicht door een nepmiljonair die zei dat hij haar behandeling wilde betalen, gekluisterd aan een rolstoel en uitbehandeld in Nederland. Ze leek ten dode opgeschreven, maar ze eet weer. En ze loopt. door Jantien de Boer foto Niels Westra Er wordt op strikte tijden ge geten in de Mandometer kliniek in Stockholm. Zes keer per dag, zoals het ei genlijk hoort. Het is tien uur 's ochtends, de patiënten hebben hun ontbijt twee uur achter de kie zen als rammelende etenskarren de komst van de snacks aankondi gen. Sanna, een blond mager meis je snijdt een appel. Net als je denkt dat het niet kleiner kan, hakt ze de toch al minieme partjes in nog petieteriger stukjes. Ook Saskia van Ruiten goochelt met een mes. Tien weken geleden kwam ze doodziek in Stockholm aan. Ze kroop door het oog van de naald: de toezegging van een 'mil jonair' om de 150.000 euro kosten de behandeling te betalen, bleek vals. Maar financiering kwam er toch, via wegen die ze geheim houdt. En nu ligt op Saskia's bord een bruine boterham met kaas, met ernaast dobbelsteentjes kom kommer en tomaat. Ze schuifelt er mee naar de eetkamer. Het is een enge kamer, de eetkamer. Want je moet er eten en niemand in de Mandometerkliniek doet dat in het begin uit vrije wil. n de Mandometerkliniek moet je kauwen. Over je jeugd, je trauma's of je extra kilo's wordt niet gepraat. Het draait er om eten, ook al neem je piepklei ne hapjes. „We nemen de verant woordelijkheid voor het eten van de schouders van de patiënten af', zegt Monica Callmar, de begeleid ster van Saskia. In de wc's hangen daarom geen spiegels en patiënten die braken, gaan onder begelei ding naar het toilet of onder de douche. Want anorexiapatiënten bezwijken bijna onder hun schuld gevoel als ze eten. „Het is daarom belangrijk dat wij zeggen dat ze moeten. Het is niet hun keuze. Dat vermindert de last van het eten." Saskia vloog languit op drie vlieg- tuigstoelen naar Stockholm. „In een waas van pijn, ik weet er bijna niks meer van." Ze had een jaar niet gegeten en bleef in leven met behulp van een sonde in haar maagwand. Maar meteen de eerste week in Zweden nam ze drie lepel tjes yoghurt. „Ik was helemaal in paniek. Gelukkig ging de yoghurt die ik binnenkreeg, van de sonde voeding af, en twee begeleiders za ten liefdevol met hun armen om me heen." Het ging wonderwel, vindt Cobi Sollie, de moeder van Saskia. Het scheelt enorm, zegt ze, dat Saskia mocht beginnen met eqn paar hapjes yoghurt. „In Ne derland moest de sonde eruit en moest ze meteen aan de boterham men. Hier zijn ze veel beter in het wegnemen van angst." Saskia wordt gedecideerd, maar voorzichtig aangepakt. Alles gaat in overleg. Bange patiënten zitten eerst met een begeleider aan een lege eettafel in een tweepersoons Anorexia behandelen eetkamertje. De dag erna worden ze tegenover een leeg bord gezet. En als dat goed gaat, mogen ze de volgende dag kijken of ze een lege vork in hun mond durven stop pen. Pas daarna krijgen ze te ma ken met voedsel en met de mand- ometer, een weegschaal die aan geeft hoeveel je eet, hoe snel je eet en of je verzadigd bent of niet. Het is half twaalf Saskia leest een brief van een vriend, in de verte rammelen alweer de etenskarren. Saskia heeft gekozen voor kipker- rie met rijst, kokosmelk en rauw kost. Ze zucht als ze door Monica wordt opgehaald. Daar gaan ze weer, naar het piepkleine eetka mertje vijf. Put your plate on the scale, vraagt de mandometer. Sas kia moet 75 gram rijst en 75 gram Saskia met begeleidster Monica in het eetkamertje in de kliniek. vlees met saus wegwerken en ze krijgt er een half uurtje voor, ver telt de mandometer. Saskia ziet het niet, maar de gele saus druipt over de rijst. Lijdzaam drukt ze op de knop 'ok'. Per onge luk prikt ze twee stukken vlees op haar vork. Langzaam schraapt ze er eentje af Ze neemt een hap, veegt haar mond af met haar ser vet en schuift de rijst heen en weer. You are eating too slow, knerpt de mandometer. En nog een keer: You are eating too slow. Na de maaltijd loopt ze bedrem meld en met vochtige ogen het eet kamertje uit. „Ik voel me een oli fant. Ik weet dat ik door het eten weer kan lopen, en toch vind ik mezelf hartstikke dik." Het is de anorexia, hoort ze keer op keer in de kliniek. Saskia is niet gek, ze moet alleen de anorexia van zich afschudden. Om kalm te kunnen blij ven, moet ze nu met de kipkerrie in haar buik in een warmtekamer gaan liggen. Straks moet ze naar dokter Sigbritt Werner, die de wond die Saskia's sonde heeft achtergelaten zal con troleren. De zeventigjarige, gepen sioneerde professor in de endocri nologie werkt al dertig jaar met anorexiapatiënten en is laaiend en thousiast over de mandometer-me- thode. „De aanpak is geniaal in al zijn Patiënten die braken, gaan onder begeleiding naar het toilet of onder de douche eenvoud", roept ze stralend. „Want hier gaan we ervan uit dat anorexia of boulimia nervosa een lichamelijke oorzaak heeft. Hier le ren onze patiënten gewoon weer eten. Zodra ze aankomen, zie je de problemen verdwijnen." De resul taten spreken voor zich, vindt ze. De tegenstand van traditionele art sen, die ervan uitgaan dat ziekelij ke magerzucht of boulimia nervo sa wel degelijk psychiatrische stoor nissen zijn, lacht ze weg. „Kijk naar Cecilia", zegt ze en ze wijst naar de directrice van de kli niek die er ravissant uitziet in een Chanelpakje. „Ze oogt niet als de gemiddelde arts of wetenschapper, alleen dat maakt haar al verontrus tend anders. Ze doet onderzoek bij het gerenommeerde Karolinska Insitituut, ze kan geweldige cijfers laten zien en ze heeft deze privékli- niek uit de grond gestampt." Theetijd. Saskia van Ruiten rijdt met Monica naar een tearoom, waar ze chocolademelk met slag room moet drinken en een taartje moet uitzoeken. Saskia kiest voor wortelcake. Ze snuit haar neus, en werkt de hele punt weg, met een ernstig, bijna grimmig gezicht. Ze ontdekt weer smaken die ze al lang was vergeten, zegt ze. „Som mige vind ik ook lekker. Al voelt dat bijna zondig." „Ze wordt langzaam weer de oude", zegt Cobi. „Maar ik ben er nog niet", voelt Saskia. Daarom wil ze ook na december nog in Stockholm blijven. Ze is in beroep gegaan tegen Univé, de zorgverze keraar die niet voor haar behande ling wil betalen, want ze gelooft net als haar Zweedse artsen dat ze volledig gezond kan worden. Voorzichtige schattingen spreken van zo'n 5.000 mensen in Nederland met een langdurige eetstoornis. Ruim 55 procent van alle anorexiapatiën ten herstelt niet of slechts deels. Een op de 18 opgenomen anorexiapa tiënten is na tien jaar overleden, zo meldt het Nederlandse Trimbos Insti tuut. Dat kan door ondervoeding zijn, maar ook door zelfmoord. De Nederlandse praktijk gaat uit van de grondgedachte dat anorexia een psychiatrische stoornis is, in Zweden vermoeden ze dat de ziekte een neu- robiologische oorzaak heeft en pas daarna psychiatrische klachten veroor zaakt. De Zweedse behandelaars claimen dat de behandeling met de 'mandome ter' bij 75 procent van de patiënten tot herstel leidt. In het Centrum voor Kinder- en Jeugdpsychiatrie in Amsterdam worden jongeren experimen teel met de mandometer behandeld. Deze proef is onlangs afgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47