Thai willen niet denken aan tijd na Bhumibol Pieter van Vollenhoven kiest niet zelf de wijn Italiaanse prins ook tevreden met 1 euro Harry en ex-vriendin missen elkaar 14 kleinkinderen voor koning Albert 44 Maandag 3 december 2007 PZC ners hebben ondervraagd over hun favoriete wijn. Ze krijgen van mr. Pieter (68) vooraf een waar schuwing: „Hebt u een goede ver zekering afgesloten tegen een gro te teleurstelling? Want ik weet echt niets van wijn, behalve wat ik lekker vind." Van Vollenhoven: „Ik houd inder daad het meest van droge witte wijn, maar je wilt open staan voor verandering, dus ik raadpleeg soms wat mensen die er verstand van hebben." Zoals zijn 'gevleugel de vrienden' Tonny Eyk en Louis van Dijk. Of de hofmaarschalk. „Die raden wel eens dingen aan die dan aangeschaft worden, zodat we thuis ook wat kunnen varië ren." Prijs is daarbij geen leidraad. „Als je hem lekker vindt, moet je niet zeuren", meent de echtgenoot van prinses Margriet. Het eerste contact met wijn was op de Leidse studentensociëteit Minerva. „Niet dat het eten zo fan tastisch was, maar wijn was er." Zelf koken kwam daarbij niet kij ken. „Ik heb het nooit geleerd", Komende woensdag, 5 december wordt koning Bhumibol van Thailand 80. Zijn onderdanen willen hem nog niet kwijt. Verder met kroonprins Maha Vajiralongkorn? De Thai hebben er 'n hard hoofd in. door Hans Jacobs foto CPD/AP Maha Vajiralongkorn is een naam die deze dagen in Thailand weinig wordt uitge sproken, maar die in ieders gedach ten is. Koning Bhumibol, 's we relds langst regerende staatshoofd, wordt woensdag 5 december 80 jaar. De vorst oogt broos en is pas kort geleden ontslagen uit het zie kenhuis. Dat brengt zijn 55 jaar oude zoon, Vajiralongkorn, na drukkelijker in beeld. Maar de Thai zien de kroonprins niet zit ten. De talrijke lofprijzingen en goede wensen die deze weken in Thailand klinken aan het adres van de 'wijze, geliefde en vereerde koning' hebben een bezorgde on dertoon. Bhumibol zit al 61 jaar op de troon. De Thai kunnen zich het (politieke) leven niet voorstellen door Hans Jacobs zegt Van Vollenhoven over zijn ei gen kookkunsten. „Onze kinderen kunnen allemaal goed koken overi gens. De jongens doen dat goed", voegt hij eraan toe. Kokkerellen behoort ook niet tot de favoriete bezigheden van Mar griet. „Mijn vrouw heeft veel talen ten en interesses, maar die liggen niet zozeer op dit vlak." [Fl Gek op wijn, gids voor beginners en genieters door Astrid Joosten en Thérèse Boer, uitgeverij Promet- heus, 18,95 euro. zonder hem. De ziekelijke koning verschijnt nog maar weinig in het openbaar, al is zijn rol nog niet uit gespeeld. Maar in het 'lang leve de koning' tijdens massale aanhanke lijkheidsbetuigingen schuilt de angst voor het onbekende, voor onrust en voor Vajiralongkorn. De kroonprins heeft eigenlijk een onmogelijke opdracht. Bhumibol is met Thailand vergroeid en de Thai met hem. De koning heeft tientallen staatsgrepen en grond wetten overleefd. Wanneer het po litiek, militair of sociaal echt de spuigaten uitliep, greep Bhumibol in. Overigens niet altijd tijdig en niet altijd louter in het belang van Thailand: eigenbelang speelde ook een rol, aldus Paul Handley in zijn in Thailand verboden biografie The King Never Smiles. De Thaise koning is daarom 'de redder van het vaderland, bescher mer van de Thai' en daarnaast 'half god, half heilige'. Zo niet offi cieel, dan toch zeker in de ogen van de bevolking en, wanneer het zo uitkomt, van de machthebbers. Op majesteitsschennis staan draco nische straffen, ook al vindt Bhu mibol volgens een oud-premier dat die wetten mogen worden afge schaft. Om in de schaduw van de Thaise koning op te groeien en een eigen identiteit te ontwikke len is moeilijk. Vajiralongkorn is het niet gelukt. Integendeel. Zijn zoon heeft het goede, deugd De Thai zijn vergroeid met koning Bhumibol, 's werelds langst regerende staatshoofd. foto GPD/ AP www.royalblog.nl zame voorbeeld van Bhumibol niet gevolgd. Tot de troonsbestij ging hebben kroonprinsen ook maar twee taken: een wettige op volger fabriceren en duimen draaien tot vader of moeder sterft. Vajiralongkorn, die bij drie vrou wen in totaal zeven kinderen heeft, voldeed pas laat (in 2005) aan die eerste opdracht. Het feit dat hij in dertig jaar drie keer trouwde en tweemaal scheidde, geeft meteen ook aan dat duimen draaien niet zijn favoriete bezig heid is. Negatieve verhalen over Vaji ralongkorn circuleren: machtsmisbruik, dubieuze handelsactiviteiten, ongepast ge drag. Zijn ouders zouden hem re gelmatig de les hebben gelezen, maar pas de laatste jaren lijkt hij tot rust te zijn gekomen. Vajira longkorn heeft door de broze ge zondheid van zijn vader ook meer representatieve taken gekregen. Of hij er ook voor kan zorgen dat de Thaise monarchie respect af dwingt en de koning de vooraan staande plaats in de samenleving behoudt, zal pas blijken na de troonsbestijging. Maar niemand die daar bij het verjaardagsfeest van Bhumbol al aan wil denken. Mr. Pieter van Vollenhoven foto ANP Pieter van Vollenhoven is liefhebber van droge witte wijn, bij voorkeur gemaakt van het druivenras Char- donnay. Rode wijn drinkt hij veel minder. „Dat geeft regelmatig last van de maag", vertelt hij aan Astrid Joos ten en Thérèse Boer in het boek Gek op wijn. Van Vollenhoven is één van de tien mannen die de twee wijnken- Mtft ALLEMENSEN Prins Emanuele Filiberto, klein zoon van de laatste koning van Italië, is geschrokken van de op hef die is ontstaan over zijn scha declaim bij de Italiaanse staat. „Het gaat mij niet om het geld", zegt de prins, die in de Italiaanse media al is afgeschilderd als har teloze gouddelver. „Misschien is één euro wel ge noeg, als erkenning van schuld." Samen met zijn vader Vittorio Emanuele vroeg de prins om 260 miljoen euro schadevergoe ding en teruggave van het Quiri naal, nu het presidentieel paleis. Dit omdat de mannelijke leden van het koningshuis Savoia na het afschaffen van de monarchie in 1946 Italië tot 2002 niet meer in mochten. In Italië is woedend en onverschillig gereageerd op de eis van de prins. Vandaar dat Emanuele Filiberto nu op zijn schreden is teruggekeerd. Prins Harry (23) en zijn ex-vrien- din Chelsy Davy kunnen niet zonder elkaar. Drie weken na hun relatiebreuk heeft de 22-jari- ge studente weer een nacht bij haar prins doorgebracht, aldus Britse media gisteren. Het stel had drie jaar een relatie. In augustus deed Harry nog een huwelijksaanzoek en zij zou 'ja' gezegd hebben. Toch verbrak Da vy de relatie, vanwege het ge feest van Harry. Het feit dat Har ry op haar 22e verjaardag liever met vrienden de finale van het WK rugby in Parijs bekeek, was voor de blondine de druppel. De Belgische koning Albert krijgt er volgend jaar, als alles goed gaat, twee kleinkinderen bij. De aankondiging van de vier de zwangerschap van schoon dochter prinses Mathilde werd enige tijd geleden gedaan door het paleis. Het nieuws van de zwanger schap van Alberts buitenechtelij ke dochter Delphine Boël (39) daarentegen, was een zaak van de Belgische media. Het hof be moeide zich daar niet mee, maar gelukkig wilde Delphine's part ner Jim O'Hare het wel bevesti gen. Het paar heeft al een dochtertje van vier, Joséphine. Officieel is Delphine nooit erkend als doch ter van de Belgische koning, maar het is een publiek geheim dat zij het resultaat is van een ro mance die Albert in de jaren zes tig had met barones Sybille de Selys Longchamps. Koning Albert. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46