bron van de kunsten WD ijvert voor aanleg Veerse deel N57 kopers io.ooo euro per jaar is geen vetpot Gwendolyn van Gooi in finale kinderdictee Vrouw gewond bij aanrijding CS 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' Liberaal voorstel voor extra geld uit budget ontpoldering. PZC Maandag 3 december 2007 3 Een oud beroep In Nederland werken bijna 96.000 mensen als kunstenaar, de meesten in vormgeving en bouwkunst. Zeeland telt bijna 1100 men sen in creatieve beroepen, waaronder zo'n 180 beeldend kunstenaars. Bijna zestig procent van de beeldend kunstenaars is ouder dan 45 jaar. Meer dan de helft werkt als zelfstandige; vaak met een bij baantje om rond te komen. ►- Wat inkomen betreft moet zo'n dertig procent het doen met ongeveer tienduizend eu ro per jaar. De middenmoters verdienen tien- tot dertigdui zend euro per jaar (bruto). Meer dan zeventig procent van degenen met een diploma van een kunstopleiding op zak, werkt niet als kunstenaar. (Bron: Kunstenaars in Nederland, Centraal Bureau voor de Statis tiek, 2007) het Platform Ter Bescherming Van De Bron Van De Kunsten. „Voor kunstenaars is de situatie verslechterd, maar er zijn veel meer ambtenaren en instellingen voor kunst bij gekomen. Het zou interessant zijn eens te kijken hoe veel geld die in hun overhead ste ken: in reiskosten, vergaderingen, de hele rimram. En dan eens te kij ken wat het de kunstenaars zelf op levert." door Ondine van der Vleuten Vijf reusachtige aardappels zweven in de hal van het oude schoolgebouw waar het Goese kunstenaarsinitiatief G2a zetelt. „Die worden straks ver werkt tot een aardappelboom met landschappen erop", licht Coen Wieman (31) toe. De gemeente Goes biedt de kun stenaars van G2A in het pand, dat op de nomatie staat om gesloopt te worden, ruimte voor ateliers, ex posities en projecten. Wieman werkt met vingerloze handschoe nen en een bodywarmer aan. In een belendend lokaal zorgt een straalkacheltje nog voor wat warm te. Het is er koud, maar Wieman is blij met dit plekje. Zijn eigen huis, een bescheiden arbeiderswo ninkje, is niet geschikt voor groot werk. In 2000 verliet Wieman de kunstacademie in Groningen en keerde terug naar Goes. Sindsdien probeert hij het hoofd boven wa ter te houden als kunstenaar. „De eerste vier jaar viel ik onder de WIK-regeling. Als beginnend kun stenaar kreeg ik een uitkering van zo'n 500 euro per maand, op voor waarde dat ik elk jaar een paar maal exposeerde en aantoonbaar inkomen uit kunst had. Die rege ling bestaat nog steeds, maar is zo aangescherpt dat je alleen met de grootste moeite aan de eisen kunt voldoen." Wieman verdient zijn geld nu met werk in opdracht, voornamelijk portretten en landschappen in een figuratieve, realistische stijl. Hij komt aan zijn opdrachten door mond-tot-mondreclame, door net werken en exposeren. „Netjes wer ken helpt ook. Je moet altijd probe ren goed werk af te leveren." Het levert hem gemiddeld 10.000 euro bruto per jaar op. Geen vetpot. „Ik zoek naar nieuwe wegen om mijn werk te verkopen. Via bedrijven bijvoorbeeld. Het vrije kunstenaar schap brengt financiële risico's met zich mee. Je moet het met minder luxe doen. Daar kies ik voor. Luxe in materiële zin mis ik niet, maar wel de luxe om meer te experimenteren, meer met vrij werk bezig te zijn. Met werk dat ik niet in opdracht maak. Want je ei gen gedachten gaan dóór, die moet je kunnen uiten om te blij ven groeien." Dinsdag 11 december VOORNAME KUNSTVEILING Aanvang 14.00 uur. Stadsschouwburg Middelburg Kijkdagen: Ma. 2 juli 15.00 tot 20.00 uur Di. 3 juli 10,00 totl 1.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl KAPELLE - Gwendolyn van Gooi (10), leerlinge van basisschool De Moolhoek uit Kapelle, doet mee aan de finale van het Groot kinder dictee der Nederlandse taal. Haar leraar Herman Clement denkt dat Gwendolyn hoog kan eindigen. „Het is een pientere meid. Ze heeft het groene boekje mee naar huis genomen en is volop aan het oefenen. Gwendolyn is een serieu ze leerlinge die het leuk vindt om zich hierin vast te bijten." Gwendolyn neemt het op 14 de cember in het gebouw van de Eer ste Kamer in Den Haag op tegen 59 andere kinderen uit groep 8 van de basisschool. Het is de vier de keer dat er naast het dictee voor volwassenen ook een dictee voor kinderen is. In tegenstelling tot vorig jaar, toen er ook Vlamin gen bij waren, doen dit jaar alleen Nederlandse kinderen mee. Net als bij het 'echte' dictee draagt nieuwslezer Philip Freriks de tekst voor, die kinderboekenschrijfster Francine Oomen schreef In de ju ry zitten onder anderen Klok huis-presentator Bart Meijer en Jurre Bosman, presentator van het School TV Weekjournaal. Groot Kinderdictee der Nederlandse taal. Zaterdag 15 december 20.00, Nederland 3. GOES - Een 30-jarige vrouw uit de gemeente Borsele is zaterdag aan het begin van de avond gewond ge raakt toen ze op een zebrapad aan de Westwal in Goes werd aangere den door een 31-jarige automobi list uit Goes. Het slachtoffer is met beenletsel naar het ziekenhuis gebracht. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De WD probeert de Tweede Kamer over te halen als nog 20 miljoen euro op tafel te leg gen om ook het Veerse deel van de N57 aan te leggen. Kamerlid De Krom dient daarvoor deze week een amendement in op de begro ting van Verkeer en Waterstaat. Krom stelt voor volgend jaar 17,6 miljoen euro vrij te maken voor de aanleg van de weg en in 2009 nog eens anderhalf miljoen. Met de 2 miljoen die minister Eurlings (Verkeer en Waterstaat) beschik baar heeft zou het tekort zijn ge dekt. De Krom wil het geld wegha len uit het budget om de Hedwige- polder te ontpolderen. „Want daar zijn we toch tegen." Vandaag de batteert de Kamer over de Schelde- verdragen waarin de ontpoldering van de Hedwige is afgesproken. Kan het geld niet worden wegge haald bij het budget voor natuur- herstel in de Westerschelde dan weet De Krom 'nog wel een ander potje'. Of zijn voorstel een Kamer meerderheid haalt, kan hij niet in schatten. „We geven de andere par tijen de kans om met ons mee te WD-Kamerlid De Krom stelt voor geld voor ontpoldering van de Hedwigepolder in aanleg van het Veerse deel van de N57 te steken. gaan." Onlangs zag CDA-Kamerlid Koppejan af van het indienen van een vergelijkbaar amendement, omdat hij voor de aanleg van de hele N57 te weinig draagvlak be speurde bij de gemeente Veere en de provincie. De kans dat De Krom succes heeft, acht hij mi niem. „Als ik had ingeschat dat zo'n voorstel een Kamermeerder heid zou halen, had ik het zelf wel ingediend." Hij sluit niet uit dat hij nog met voorstellen komt over de N57, maar dan over fietsviaduc- ten bij Sint Laurens en Seroosker- ke. De actie van De Krom noemt hij een politieke move. „Hij wil het er nog eens extra inwrijven dat die vernieuwing van de N57 er niet komt. Dit voorstel heeft geen enke le kans op een meerderheid. Ik richt me liever op voorstellen die wel haalbaar zijn." Morgen en woensdag praat de Kamer over de begroting van Verkeer en Water staat; de N57 komt over twee we ken aan de orde tijdens het begro tingsoverleg over infrastructuur. Coen Wieman schildert in opdracht, wat hem in staat stelt daarnaast werk te maken waar hij zijn eigen ideeën en creativiteit in kwijt kan. „Je moet discipline hebben om in vrijheid te leven." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3