Winst Wennemars Volleyballers zijn al voor finale zeker van vervolg olympisch traject Amerikanen snel klaar on Davis Cupfinale Hockeyers Oranje blijven ongeslagen Oranje verliest eindstrijd van pre-OKT nipt van Italië. Russische tennissers zijn kansloos in eindstrijd in Portland. Routinier zegeviert op 1500 meter tijdens wereldbeker in Rusland. W PZC Maandag 3 december 2007 31 door Martijn Krullaars DEN HAAC/CATANIA - De slagroom op de taart bleef uit in Catania, maar daar mogen de Oranje-vol leyballers niet heel lang om malen. Het ultieme doel van het pre-OKT, plaatsing voor het échte O KT, werd gehaald en dat was reden ge noeg voor een klein feestje. Daar kon de 2-3-nederlaag in de finale te gen Italië weinig aan afdoen. Het pre-olympisch kwalificatietoer nooi op Sicilië werd voor Oranje net geen ware triomftocht. Na de 3-0-zeges op Roemenië, Grieken land en Kroatië (halve finale) leek gisteren in de finale ook Italië een pak slaag te krijgen. Oranje nam brutaal een 2-o-voorsprong, maar daarna nam de servicedruk af en trok de drievoudig wereldkampi oen voor eigen publiek alsnog de zaken recht: 20-25 21-25 25-20 25-21 15-13. Die minimale nederlaag kwam op dat moment even hard aan, maar eigenlijk was er voor de manschap pen van bondscoach Blangé wei nig reden om te treuren. Oranje was 24 uur eerder immers al zeker van deelname aan het echte OKT, van 7 tot en met 13 januari in Iz mir. Alle resultaten op de World Cup en de drie pre-OKT's pakten zo goed uit, dat toen al duidelijk was dat Nederland de finale niet eens meer hoefde te winnen. Dat drong pas kort voor de finale door. Volgens Kay van Dijk speelde Na drie solide winstpartijen ver liest Oranje de finale van Italië. Desondanks gaan de Nederland se volleyballers door naar het OKT in Izmir. die kennis echter geen rol tijdens de wedstrijd. „Het was hard tegen hard, we zijn er vanaf het begin vol ingekleund", bekende de diagonaal speler, die in Catania zijn rentree in Oranje vierde. „Het is natuurlijk zuur dat we vergaten de wedstrijd af te maken, want we hadden Italië echt een tik kunnen geven. Maar we hebben ons geplaatst. En dat was het enige doel." Van Dijk kijkt inmiddels vol ge noegen uit naar het OKT in Izmir, over vijf weken. Daar vechten acht Europese landen om één olym pisch startbewijs. De grootmach ten Rusland en Bulgarije ont breken (zij plaatsten zich gisteren al voor Peking), maar er blijven genoeg geduchte tegenstanders over voor Oranje: Turkije, Servië, Spanje, Italië, Duitsland, Polen en Finland. Alleen Turkije staat lager dan Nederland op de wereldrang lijst. door Jeroen Mascini DEN HAAG/PORTLAND - Andy Rod dick beet zijn nagels stuk, Bob Bryan had last van knikkende knie ën en de maag van Mike Bryan draaide om van de zenuwen, maar na de derde partij was de Davis Cupfinale tegen titelverdediger Rusland al beslist in het voordeel van de Amerikaanse tennissers. Voor de 32e keer en voor het eerst sinds 1995 won het team van Pa trick McEnroe de Davis Cup. Het kon ook niet misgaan voor de Ver enigde Staten. Alles was in het voordeel van de Amerikanen, die voor razendsnel hardcourt als on dergrond hadden gekozen, ge steund werden door twaalfdui zend man publiek en de op papier sterkste Rus, Nikolai Davidenko, al leen in het dubbelspel troffen. Captain Sjamil Tarpisjev, al jaren de baas in het Russische tennis, had de nummer vier van de we reld gepasseerd voor de enkelspe len. Op het eerste oog een verras sende keuze van Tarpisjev die be kend staat om zijn strategische zet ten. Maar de coach zal in zijn hoofd hebben gehad dat Daviden ko nog nooit van Roddick of Ja mes Blake had gewonnen. Dimitri Toersoenov mocht vrijdag de eerste partij spelen tegen Rod dick. Vorig jaar versloeg Toer soenov de Amerikaanse nummer zes van de wereld in de halve fina le nog op Russisch gravel, maar nu was hij kansloos: 6-4 6-4 6-2. De sleutelwedstrijd was die tussen Blake en Mikhail Joesjni. Na een gevecht van bijna drieënhalf uur won de Amerikaan in 6-3 7-6 6-7 7-6. „Dit is de belangrijkste zege uit mijn loopbaan", zei Blake, die in de vierde set een break weggaf, maar zijn zenuwen in bedwang hield in de derde tiebreak. Daarmee was Amerika's kostje ge kocht in de wetenschap dat het sterkste dubbel ter wereld een dag later de klus mocht klaren. De tweelingbroers Bob en Mike Bryan, het beste dubbel ter we reld, versloegen Igor Andrejev en Davidenko in drie sets: 7-6 6-4 6-2. De natuurlijk veel minder op elkaar ingespeelde Russen tennis ten prima, maar de Bryans waren een maatje te groot. De Amerikaanse tennissers win nen voor de 32e keer de Davis Cup. Ze verslaan in een eenzij dige finale titelverdediger Rus land. James Blake (links) en Andy Roddick vieren de winst van de Davis Cup. foto Rick Bowmer/AP KOLOMNA - Voor wie de verwach tingen niet te hoog stelt, kan het resultaat alleen maar meevallen. En dus stonden Erben Wenne mars en Gretha Smit dit weekein de tijdens de World Cup alsnog met een grote grijns langs de hy permoderne schaatsbaan in het Russische Kolomna. Wennemars won de 1500 meter, ondanks een slechte slotronde. Smit mocht slechts in de B-groep starten, maar had aan het einde van de dag wél het baanrecord in handen. Aan de andere kant was er de tries te aftocht van Carl Verheijen. Hij stapte al na één ronde van de lan ge tien kilometer op een blokje en werd met een vleeswond per bran card de Kometa-hal uitgereden. En dat terwijl Verheijen dertig secon- Erben Wennemars den daarvoor van start was gegaan als de grote favoriet. Zijn eeuwige plaaggeest, teamgenoot Sven Kra mer, was op trainingskamp op Cy prus en ook Enrico Fabris, die nog wel eens voor een verrassing kan zorgen op de 'tien', deed niet mee. Hoe anders stond Gretha Smit za terdag op het podium. Buiten het zicht van de camera's en de mees te toeschouwers claimde de Tel fort-locomotief het baanrecord op de vijf kilometer met een race in de B-divisie. Even daarvoor leek de Tsjechische Martina Sablikova ongenaakbaar in de A-groep, de 'eredivisie' van de World Cup. Ze klokte de snelste tijd op de nog jonge topbaan van Rusland: 6.53,67 seconden. Smit schoot daar onderdoor met 6.53,63. Het leverde Smit vanwege het op treden in de lagere divisie nauwe lijks punten voor de wereldbeker op. In tegenstelling tot Erben Wen nemars. De veteraan uit Zwolle lijkt met het naderen van zijn pen sioen (aangekondigd in 2010) al leen maar beter te worden en hij bevestigde dat met een gouden plak op de 1500 meter met 1.47.07. KUALA LUMPUR - De hockeyteams van Nederland en Spanje maakten gisteren in Kuala Lumpur de hoge verwachtingen helemaal waar. Duels tussen de twee Europese toplanden zijn vaak goed voor veel spektakel en doelpunten. In de der de speelronde van de Champions Trophy was het niet anders: 3-3. Daarmee was Spanje het minst te vreden. De ploeg van bondscoach Maurits Hendriks verspeelde twee keer een voorsprong en bleef me de daardoor met slechts twee pun ten in de onderste regionen van het klassement hangen. Nederland daarentegen doet met zeven pun ten volop mee in de strijd om een plaats in de finale. Spanje had tegen Oranje nog iets goed te maken. De Zuid-Europese ploeg verspeelde eind augustus in Manchester de Europese titel aan Nederland. In de finale ging het team van Hendriks met 2-3 onder uit. Eerder had Spanje in de groepsfase ook al van Oranje verlo ren (2-4). Door een snelle treffer van Teun de Nooijer leek Nederland soepel op weg naar de derde zege. Oranje verzuimde echter door te druk ken. Spanje groeide in de bij vla gen grimmige wedstrijd en nam in de laatste vijf minuten het duel in handen door treffers van Victor So- jo en Eduard Tubau. Ook na de rust bleven beide ploe gen prima aan elkaar gewaagd. Met zijn vierde treffer in Kuala Lumpur tekende Rob Reekers voor de gelijkmaker (2-2) waarna David Alegre met een snoekduik Spanje opnieuw op voorsprong zette. Doelman Guus Vogels ging bij die treffer niet vrijuit. Dankzij Ronald Brouwer, die een Spaanse fout in de cirkel koel afstrafte, ontsnapte Oranje aan de eerste nederlaag: 3-3- Middelburg 0118 - 613497 Vlissingen 0118 - 418085 416340 Goes 0113 - 211728

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33