Sport Kader is schaken met ballen Willy Kanis grijpt drie medailles in eerste wereldbekerweekeinde baanwielrennen 30 I Maandag 3 december 2007 PZC Boerenzoon Tilleman in Domburg tot beste biljarter gekroond. Renster wint sprint en teamsprint en wordt derde op 500 meter. Rinus van de Ven wordt weer prins Vierde wereldtitel rallyrijder Loeb Theo Bos en Ireen Wüst weer genomineerd Tijdrit op laatste dag van Ronde van Italië Topcompetitie voor vrouwen uitgebreid Henri Tilleman verslaat de Tsjech Marek Faus in de finale van het EK kader 71/2. foto Lex de Meester door Frits Bakker DOMBURG - De meester van het subtiele kaderspel blies in zijn hand, kriebelde aan zijn neus en strekte de vermoeide rug. „Wilt u mijn bal nog eens oppoetsen", vroeg hij aan de scheidsrechter die geconcentreerd was op een serie van boven de honderd. De ballen lagen in een perfecte positie op de middelste kaderlijn. En de arbiter had net a cheval partout geannon ceerd. Henri Tilleman, een 39-jarige boe renzoon uit Dronten, baande zich als een ijskonijn een weg naar de zege op het Europees kampioen schap kader 71/2 in Domburg. Twee biljarters waren nog over uit de schifting die vijf dagen eerder was ingezet. De Tsjech Marek Faus (33), biljart instructeur uit Brno, was de ande re finalist. Hij zat met een aimabe le blik al bijna een uur op zijn stóel, vreesde een snelle afstraf fing, maar kreeg onverwacht toch nog een kans, omdat zijn tegen stander een plaatsingsstootje te zacht had ingezet en op de losban- der die volgde een restée-dedans had laten noteren. Het was een uitstel van de execu tie, die twee beurten later toch nog werd uitgevoerd. Tilleman haalde met een slotbeurt van 26 als eerste de finish. Zijn tegenstan der kon nog gelijkmaken, maar raakte verkrampt door de span ning en bleef steken op zestien punten: 250-234. Het was voor de Flevolander zijn vierde Europese ti tel, in totaal is hij grossier van na tionale titels. Volgens de telling heeft hij er 41 nu, één minder dan titelhouder Hans Vultink. Kader spelen, zo heeft vooral Tille man in Domburg laten zien, is zo iets als schaken met ballen. De ope ning van een partij is van groot be lang, de opbouw van de serie, de strategie en het ver vooruit den ken. Het wordt vooral beheerst door de specialisten, zoals Tille man, Gretillat, Niessen en de jon ge Spanjaard Cuenca. Zijn beste vorm liet Tilleman in de aanloop naar de finale zien, in een Domburg krijgt over twee jaar ook het EK bandstoten sprankelend gevecht tegen de Zwit serse titelverdediger Xavier Gretil lat, die tot dan het beste kader had laten zien en series van 247, 244 en 243 uit zijn keu had getoverd. Maar met een volmaakt gespeelde openingsserie van 211 zette Tille man zijn tegenstander onder zwa re druk. Drie beurten later ging hij uit en was de basis gelegd voor een finaleplaats. De Tsjech Faus speelde zich verras senderwijs ook in de eindstrijd, want nooit eerder had hij geschit terd op het EK. Twee keer werd hij laatste, vier jaar geleden haalde hij de halve finale. „Maar hij is een speler in opkomst, met veel tech niek", roemde Tilleman zijn be minnelijke opponent. Voor Jean Paul de Bruijn, die zel den meer traint op kader, eindigde het toernooi zaterdagnacht om kwart over drie. De Hulstenaar trof in de langharige Spanjaard Raul Monrabal Cuenca een weer barstige kwelgeest, die de 250 pun ten in vijf beurten uitspeelde. In de nachtelijke nabeurt kwam De Bruijn op 212 uit. De organisatie van het EK kreeg tijdens de huldi ging een prachtige vorm van waar dering. De Europese vertegenwoor diger Frans Tusveld maakte be kend dat Domburg over twee jaar het EK bandstoten mag organise ren. Daarin zal vrijwel zeker De Bruijn zijn titel verdedigen. door Alexander van Eenennaam SYDNEY - Willy Kanis was namens Nederland de grote winnaar van het eerste wereldbekerweekeinde baanwielrennen, maar Peter Schep en Jens Mouris scoorden ook in Sydney. Het duo won gisteren goud op de koppelkoers. Voor Schep en Mouris vergroot dit resul taat de kans op olympische deelna me. Bondscoach Peter Pieters wisselt met de samenstelling van de duo's voor de koppelkoers, Schep en Mouris hebben met hun zege pun ten verdiend die van pas komen bij de kwalificatie voor de wereld kampioenschappen. „Dit is heel belangrijk, de meeste landen zijn hier om zich voor te bereiden op de WK en de Olympische Spe len", zei Schep bij de NOS. „We hebben deze punten nodig om de WK te bereiken." Kanis imponeerde in Australië. Zij behaalde vrijdag al goud op de sprint en zaterdag was ze samen met Yvonne Hijgenaar de beste op de niet-olympische teamsprint. Haar derde plak, een bronzen, ver overde Kanis op de 500 meter tijdrit. De voormalig wereldkampioene fietscross uit Kampen kwam sa men met Hijgenaar tot een tijd van 33,958. Het tweetal was een kleine seconde sneller dan het Au stralische koppel Kaarle McCulloch/Kerrie Meares. Op de 500 meter tijdrit moest Kanis de Australische Anna Meares en de Cubaanse Lisandra Guerra Rodri guez voor zich dulden. Haar tijd, 34,141, betekende wel een Neder lands record. Een derde Nederlandse medaille Nederland verovert vijf plakken in Sydney. Willy Kanis valt drie keer in de prijzen, waarvan één keer samen met Yvonne Hijge werd zaterdag veroverd door Theo Bos. Na het teleurstellende optre den vrijdag op de teamsprint, sa men met Tim Veldt en Teun Mul der, was Bos individueel goed voor brons op het onderdeel keirin. In de finale moest de Hier- denaar het afleggen tegen de Brit ten Chris Hoy en Ross Edgar. Hoy demarreerde, waarna zijn landgenoot het gat liet vallen. Bos kwam te laat. „Tactisch een dom me race", mopperde Bos. „Wat wel positiefis: ik voel me in vorm en ik ben nu geplaatst voor de WK. Dat is wel lekker." De Nederlandse achtervolgings- ploeg greep met een vierde plaats net naast de medailles. CHEMNITZ - Rinus van de Ven heeft zijn tweede Prins-titel bijge schreven. In navolging van zijn ze ge in het Duitse Stuttgart was de negentienjarige motorcrosser dit weekeinde de beste in de Super cross van Chemnitz. Hij won de vrijdagrace solide, waarna hij op zaterdag meer moei te had. Door een valpartij in de kwalificatie stelde hij in de laatste bocht zijn deelname aan de finale pas veilig. In die finale kampte hij met een technische probleem, maar hij eindigde toch als tweede. Dat was voldoende voor de over all-winst in Chemnitz en de Prins-titel. In januari volgt de laat ste Supercross in Dortmund. SWANSEA - De Fransman Sebas- tien Loeb heeft voor het vierde jaar op rij de wereldtitel in het ral lyrijden veroverd. De 33-jarige au tocoureur had gisteren aan een der de plaats in de afsluitende rally van Groot-Brittannië genoeg om het kampioenschap binnen te ha len. De Fin Mikka Hirvonen won de laatste rally van het WK. Loeb, die in een Citroën rijdt, zege vierde in acht van de zestien ral ly's. PAPENDAL - Theo Bos en Ireen Wüst 'verdedigen' 18 december tij dens het Sportgala in Amsterdam hun hoofdprijs bij de verkiezing van de sporters van het jaar. De winnaars van 2006 behoren tot de genomineerden van 2007. Baanren ner Bos ondervindt bij de mannen concurrentie van schaatser Sven Kramer en judoka Ruben Houkes. Schaatsster Wüst neemt het op te gen atlete Lornah Kiplagat en zwemster Marleen Veldhuis. MILAAN - De Ronde van Italië ein digt volgend jaar op 1 juni met een individuele tijdrit in Milaan over 23,5 kilometer. Dat werd zaterdag bekend bij de presentatie van het routeschema in Milaan. De start is op 10 mei met een ploegentijdrit in Palermo. Het peloton blijft drie dagen op Si cilië, daarna wordt overgestoken naar het vasteland. Er zijn twee uit stapjes over de grens, naar San Ma rino en Zwitserland. Het hoogste punt bereikt de Giro bovenop de Gavia, een dag voor het einde. NIEUWEGEIN - De Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie heeft de topcompetitie voor vrouwen met een wedstrijd uitgebreid. De Ther- me Kasseien Omloop in Exloo - op 8 juni - wordt dit jaar voor het eerst in deze reeks opgenomen. Begonnen wordt op 19 april met de Ronde van Gelderland, de be oogde slotwedstrijd is de Holland Hills Classic op 10 augustus. Ver der bestaat de reeks uit de Om loop van Borsele (26 april), de Om loop door Middag-Humsterland (7 juni) en de Ster Zeeuwsche Eilan den (19-21 juni).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32