Zeeland Er klinkt gemor aan de Vrijheid is: niet afhankelijk zijn van Oplossing in conflict stiltecentrum Ambulance PZC 2 I Maandag 3 december 2007 PZC De krant 5 weken voor 15 euro! WIM HOFMAN Lange tijd hadden de buren een hond die, als er een zie kenwagen aankwam, droevig ging janken. Nog voordat iemand de sirene ook maar had opgemerkt, kon je aan het geluid van die hond al merken, dat er weer een ambulance aankwam. Omdat wij in de buurt van het ziekenhuis wonen, hoor je hier nogal eens een sirene en tegelijkertijd dus ook de hond. je kreeg onmiddellijk diep medelijden met het dier dat zo heftig reageerde op de alarmsignalen. Een tijdje terug hadden we onze kleinzoon Willem te logeren. Hij is nu twee jaar en spreekt soms met twee woorden en hij kan al zijn eigen boterham smeren. Zijn lievelingskleur is blauw en het getal dat zijn voorkeur heeft is acht en hij wil graag dat er liedjes gezongen worden. Sinterklaasliedjes zijn nieuw voor hem. Dat de maan en bomen op de een of andere manier iets met elkaar te maken hebben, snapt hij nog niet zo goed. Voor dingen die hij niet begrijpt, is hij soms bang. En voor lawaai. Het woord bang kent hij ook en zo maakt hij duidelijk dat hij bang is voor vuurwerk. Maar hij is ook bang voor ambulances. En ook al leg je uit dat een ambulance in zekere zin het beste met je voor heeft, hij blijft bang. Op een avond was hij na een liedje en een verhaaltje naar bed gebracht en het zag ernaar uit dat hij rustig zou gaan slapen. Tot we hem hoorden huilen. En even later kwam de ambulan ce voorbij. Toen we gingen kijken, zat hij rechtop in zijn bed en hij legde uit dat hij bang was. Tot overmaat van ramp kwam er later nog een ziekenwagen voorbij. Zo'n sirene maakt een doordringend geluid, net als hondengejank, maar kindergehuil mag er ook wezen. Het raakt je in je ziel en dat is natuurlijk ook de bedoeling. Hij zat rechtop in zijn bed en legde uit dat hij bang was COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n v t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegei treft u nadere informatie Zonder kunstenaars geen kunst. Waarom gaan de ondersteunende subsidies dan niet naar hen, in plaats van naar de 'kunstpaleizen', vraagt een groep jonge kunstenaars. door Ondine van der Vleuten Het Platform Ter Bescher ming Van De Bron Van De Kunsten luidt de noodklok. Kunstenares Els Dominicus, één van de oprich ters: „Het geld waarmee overhe den kunst willen ondersteunen, gaat vaak langs de kunstenaars heen naar musea, naar instellin gen als het Bureau Beeldende Kunst en het CBK. Wij waarderen als kunstenaars wel wat deze instel lingen doen, maar blijven zelf met lege handen achter. De redenatie is, dat zij zorgen voor een plat form waar de kunstenaar zijn werk kan laten zien, waardoor hij het kan verkopen. De praktijk is toch anders." In het persbericht van het Plat form wordt verwezen naar een re cent onderzoek naar het inkomen van kunstenaars. Daaruit blijkt dat eenderde van de kunstenaars moet rondkomen van - gemiddeld - amper 900 euro per maand, bru to. Armoede dus, concludeert Do minicus. Maar er moeten wel ma terialen worden aangeschaft en het inrichten van een expositie brengt ook onkosten met zich mee. Dominicus en de haren plei ten dan ook voor een subsidierege ling voor materialen, gratis atelier ruimte, vergoedingen voor het in stalleren van exposities. „Binnen kort willen we de eerste van een serie brainstormsessies van kunste naars houden in het Museum Voor Actuele Kunst Aangaande Het Leven op Aarde in Westkap- pelle. Dat moet uitmonden in een petitie of brandbrief aan de over heid. Het belangrijkste is dat er een dialoog op gang komt tussen instituties en de bron: de kunste naars zelf" Kathrin Ginsberg is directeur van het Centrum voor Beeldende Kun sten, Vormgeving en Architectuur (CBK); één van de 'Zeeuwse kunst paleizen' waar veel van de subsi dies heen stromen. En die het her verdelen. „Ja, ook het Museum voor Actuele Kunst krijgt subsidie. Er zijn hier ongeveer 180 professio nele kunstenaars actief, waarvan zo'n tien, twintig het zonder steun redden. Kunstenaarschap is toch vaak een bewuste keuze, waarbij het materiële niet voorop staat. Of je succes hebt, hangt daar bij voor een belangrijk deel af van je netwerk en van goede partners om je werk naar buiten te breng en. Je hebt een platform nodig, lo caties, samenwerkingsverbanden, ruime ateliers, galeries, mensen die je helpen je werk te organise ren en te verkopen. En dan staan wij voor ze klaar. We hebben net een groep 'Zeeuwse Nieuwen' bij elkaar gebracht en gevraagd: wat kunnen wij voor jullie betekenen? Dus we zijn heel benieuwd wat er uit die sessies komt." www.museumvooractuelekunstaan- gaandehetlevenopaarde.nl door Ondine van der Vleuten Marinus Boezem (73) heeft zijn kunstenaarschap goed weten te verzilve ren, getuige zijn monumentale on derkomen in Middelburg, met weids uitzicht over het Molenwa ter. Die riante positie heeft Boe zem niet alleen te danken aan ta lent, maar ook aan de keuzes die hij maakte. „Ik ben niet in een hoekje blijven zitten. Alleen jezelf als spiegel, als reflectiemogelijkheid, dat is moor dend. Na mijn opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunst in Den Haag en Utrecht heb ik al tijd banen gehad in het onderwijs. Vormingsonderwijs, tekenonder wijs, maatschappijleer en uiteinde lijk, een hoogleraarschap Vorm- onderzoek en Creativiteitsontwik- keling voor architecten, aan de Technische Universiteit in Eindho ven. Gewoon vanuit mijn achter grond als kunstenaar. Ik bracht de leerlingen in aanraking met een an dere wereld en andersom leverde dat leraarschap mij een inspireren de ontmoeting op met 'normale' mensen, om het zo te zeggen. Te gelijk bleef ik steeds kunst maken. Zo heb ik altijd met één been in de wereld gestaan en met het ande re in mijn eigen kosmos. Die voor mij perfecte mix garandeerde mijn Marinus Boezem: „Als je het beleid zou toespitsen op de écht vernieuwen de kunstenaars - ik schat een stuk of twintig - zou de subsidie toereikend zijn. Nu is het net te dun uitgesmeerde boter." foto Lex de Meester onafhankelijkheid als kunstenaar. Ik definieer vrijheid als: niet afhan kelijk zijn van kopers. Ik kon ma ken wat ik wilde." Boezem wordt geroemd als net werker. „Ja, ik ben communicatief ingesteld en heb veel georgani seerd met andere kunstenaars. Mijn advies is: concurreer niet, maar zoek elkaar op, respecteer eik aars verschillen en maak er samen iets sterks van. Zeeland is in zekere zin een vacuüm, vergeleken met de Randstad: er is veel niets, en niets is vrijheid om iets te maken." Hij staat zeer positief tegenover door Frank van Cooten SLUIS - Het boeddhistisch stiltecen trum Naropa en de familie Jong man-Provoost kunnen weer in vre de naast elkaar leven. Beiden zijn gevestigd aan de Vierhonderdpol derdijk in Cadzand en lagen met elkaar in de clinch over de legalise ring van een aantal gebouwen van het stiltecentrum. Naropa wil de gebouwen, die ja ren geleden zijn neergezet voor asielzoekers, legaliseren om er gast verblijven te maken. De familie Jongman-Provoost vreest voor slui ting van haar boerderij omdat de gastverblijven dan te dicht bij hun bedrijf staan. De milieuvergun ning zal dan worden ingetrokken, is de vrees. Volgens B en W van Sluis hoeft de familie nergens bang voor te zijn. Door het Besluit landbouw milieu beheer is er geen sprake meer van een milieuvergunning die kan wor den ingetrokken. De leiding van Naropa vond ook dat zij niet mag opdraaien voor de 'problemen' van de familie Jongman-Provoost. Er is daarom volgens Naropa spra ke van onbehoorlijk bestuur. De gemeente trad als bemiddelaar op om beide partijen nader tot elkaar te brengen. „Wij hebben naar eer en geweten onze rol als bemidde laar vervuld. Van onbehoorlijk be stuur is naar onze mening geen sprake." De gesprekken met de fa milie en daarop volgend het amb telijk overleg met de provincie heb ben volgens het college geleid tot een oplossing. Insteek is een ver plaatsing van de boerderij en bouw van een aantal woningen op het perceel of op een andere plek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2