Flankspelers Sport Ideale middag voor jonkies Feyenoord PSV maakt het zichzelf lastig in Doetinchem Plek bij de eerste vijf geen abc'tje voor AZ 26 Maandag 3 december 2007 PZC Sterker FC Twente wijst Alkmaarse ploeg met 2-1 terug. Eindhovense formatie verzuimt in eerste helft het verschil te maken. Ploeg beëindigt duel met Heracles Almelo (6-0) met drie tieners. Amsterdamse ploeg heeft geen antwoord op tactiek van NAC. TOPSCORER HESE 1. Huntelaar 13 2. Alves 10 3. Makaay (foto), Nelisse, N'Kufo 9 Blaise N'Kufo door Theo Brinkman ENSCHEDE - Met een opmars in de maand november leek AZ weer hard op weg naar een playoff- plaats. In Enschede bleek gister middag echter dat een plek bij de eerste vijf vooralsnog geen abc'tje is voor AZ. Een beter FC Twente was in een meeslepend duel met 2-i te sterk. In barre omstandigheden - storm en regen joegen over het veld - bleek nog eens wat een sterke ploeg trainer Fred Rutten heeft ge smeed in Twente. Zijn elftal domi neerde, op de beginfase na, de eer ste helft en kon in de tweede helft dankzij een i-o-voorsprong het ini tiatief wat meer aan AZ laten om zelf via de counter gevaar te stich ten. „Ze kunnen de bal in de ploeg houden op momenten dat het moet. Dat vind ik een sterke eigen schap", benoemde Louis van Gaal een van de kwaliteiten van Twen te. „Aan de andere kant creëren ze moeilijk kansen. Ze zijn voorin te afhankelijk van N'Kufo." Gisteren was die afhankelijkheid niet erg, want de Zwitserse spits maakte er twee. Op slag van rust kopte hij van dichtbij raak. Een kwartier na rust rommelde hij zich door het centrum van de AZ-defensie en schoot hij de 2-0 binnen. Daarmee was de wed strijd beslist, al kwam AZ nog wel terug tot 2-1 via invaller Graziano Pellè. Het was de tweede keer dit sei zoen dat AZ onderuit ging in Twente. Twee maanden geleden werd het bij Heracles ook al 2-1, en ook toen stond toevallig genoeg Sergio Romero op doel bij de Alk- maarders. De twintigjarige Argen tijn verving de geblesseerde Boy Waterman. Helaas voor Romero waren er meer overeenkomsten tussen beide duels. Net als destijds in Almelo speelde de Argentijn ook gisteren in Enschede niet ge lukkig. Zo ging hij niet vrijuit bij de 1-0, toen hij de kopbal van N'Kufo liet glippen. Kort na rust leek Romero de thuis ploeg aan de 2-0 te helpen. Eerst gooide hij de bal in de voeten van Romano Denneboom, waarna hij in de daaropvolgende actie N'Kufo onderuit gleed. Romero hield ver volgens zelf de schade beperkt door de strafschop van Luke Wilks- hire te stoppen. door Frank van den Heuvel DOETINCHEM - Danko Lazovic, Jef ferson Farfan, Otman Bakkal, alle drie stonden ze in de eerste helft tegen De Graafschap oog in oog met de doelman van de Doetin- chemmers, Jim van Fessem. „Het had bij rust al 0-4 of 0-5 kunnen zijn", constateerde Jan Wouters dan ook na afloop. De marge bedroeg na 45 minuten slechts één doelpunt, waardoor De Graafschap hoop mocht hou den, PSV het in de slotfase toch nog heel benauwd kreeg en het slotsignaal uiteindelijk als een be vrijding kwam. Met de 0-1 op de Vijverberg boekte PSV zijn derde zege in één week en duwde het de moeilijke fase kort na het vertrek van Ronald Koeman verder naar de achtergrond. Nu bijna iedereen fit is, moet Wouters wekelijks pijnlijke keuzes maken. Zaterdag hield hij, net als in Moskou, Kenneth Perez aan de kant ('Wat niet wil zeggen dat Pe rez even niet in aanmerking komt voor een basisplaats. We kunnen ook op andere manieren spelen. Het is een tactische keuze'). Ook voor Danny Koevermans, toch de clubtopscorer, was op nieuw geen plaats. PSV speelde met Rajkovic en Marcellis als man dekkers en Zonneveld en Méndez door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Na amper twintig se conden was gistermiddag al duide lijk dat Feyenoord tegen Heracles een gewonnen wedstrijd speelde. Na het razendsnelle doelpunt van Roy Makaay verzuimden de Rot terdammers meteen door te druk ken, maar de teller stopte toch pas bij een half dozijn treffers (6-0). De ruime cijfers werkten helend, na de 3-2-nederlaag van een week eerder in Groningen. Omdat Ajax onderuit ging tegen NAC schoof Feyenoord gisteren weer wat dich ter naar de top toe. „Het is leuk zo'n overwinning, maar het moet als links- en rechtshalf Afellay en Bakkal bestreken samen de ruimte voor Timmy Simons en vormden de verbinding met Lazovic en Farfan. Otman Bakkal was vaak dreigend met zijn diepgang, 'Ibi' Afellay was simpelweg een genot voor het oog. De Graafschap bleef het ant woord schuldig op de dynamiek die dat duo aan het spel van de landskampioen toevoegt. Telkens werd de defensie van de Achter hoekers verrast door gehaaide steekpasjes. Alleen Van Fessem had er goed het oog in. Bakkal stuitte twee keer in kansrijke posi tie op de keeper. Pas in de blessuretijd van de eerste helft beloonde PSV zich. Opnieuw was de aanvalsopzet prima. Si mons stuurde Lazovic diep en uit de voorzet van de Serviër tikte Farfan zijn vierde van het seizoen in het doel: 0-1. In de tweede helft speelde PSV een tempo lager, maar problemen leken ver weg, totdat Lazovic op bijna lachwekkend knullige wijze rood kreeg. Eerst maakte hij hands, excuseerde hij zich meteen maar tevergeefs. TWee minuten la ter liep Lazovic te vroeg uit bij een vrije trap en was Luinge onverbid delijk. Wouters kon niet anders dan beamen dat de arbiter volgens de regels had gehandeld. „Maar te genwoordig krijg je eerder een gele kaart voor dit soort pietluttige din gen dan voor flinke overtredin gen." geen incident zijn", bleef Bert van Marwijk realistisch. „Het is posi tief dat we tot de laatste minuut ge concentreerd zijn gebleven. Als we vorige week ook zo geconcen treerd waren geweest, dan hadden we niet verloren. Ook die wedstrij den moet je winnen, wil je mee blijven doen om het kampioen schap. Pas als de spelers dat besef fen, kunnen we een stap vooruit maken." Positief en opvallend was ook dat Feyenoord het duel gisteren met drie tieners beëindigde. Het was er ook de wedstrijd naar om jonge ta lenten in te brengen. Leroy Fer (17) mocht vijf minuten voor tijd zijn debuut maken en sloot zich daarmee aan bij Georginio Wijnal- dum (eveneens 17) en Erwin Mul der (18). Wijnaldum speelde als door Jop van Kempen AMSTERDAM - Albert Luque en Luis Suarez zijn Ajacieden met het talent om goals te maken, maar ze blinken niet uit in speldiscipline. Gistermiddag scoorden ze niet en NAC profiteerde optimaal van de geringe verdedigende arbeid van de twee buitenspelers en de pro blemen van Ajax om dat op te van gen: 1-3. Het was lullig voor Jan Vertong- hen dat hij de voorzet van NAC- speler Kurt Elshot in zijn eigen doel schoot, maar het is hem nau welijks aan te rekenen. Kwalijker is immers dat rechtsback Elshot tot aan het strafschopgebied van Ajax mocht opstomen. En net zoals bij de aanvallende acties van bijvoor beeld de Bredase linksback Patrick Mtiliga zijn het vooral de buiten spelers van Ajax die zich dat mo gen aanrekenen. De verdediging van een team be gint bij de voorste linie, maar Lu que en Suarez zijn het type speler dat voetbal veel leuker vindt als de eigen ploeg de bal heeft. Is de te genstander aan zet, dan blinken ze niet uit in speldiscipline en laten ze hun mannetje wel eens lopen. Het middenveld en de verdediging van Ajax waren niet bij machte om die vrijgelaten Bredase spelers goed op te vangen. NAC-trainer Ernie Brandts had zijn huiswerk goed gedaan en maakte met het diep sturen van verdedigers en middenvelders opti maal gebruik van onvolkomenhe den in het spel van Ajax. Waar Ro- da JC (3-2), Feyenoord (2-2) en Vit esse (4-1) eerder dit seizoen ook al gewaagd waren aan Ajax, bracht NAC de Amsterdammers de eerste nederlaag van het seizoen toe. Ajax verloor zodoende de kopposi tie aan PSV, dat zaterdagavond al won van De Graafschap (1-0). Ajax-trainer Adrie Koster wilde na de onverwachte nederlaag niet al leen met de vinger wijzen naar Lu que en Suarez. „Achterin hebben we een man over, dus als een te genstander doorbreekt, moet de rest van het team het opvangen. Al les moet goed zijn afgestemd op el kaar en dat was bij ons niet het ge- linksbuiten vooral na rust sterk en bekroonde zijn optreden met de zesde treffer. De assist kwam op naam van Makaay, die zich ook tij dens de wedstrijd weer nadrukke lijk bemoeide met de talenten in zijn ploeg. 'Ik wilde schoon in het hoofd beginnen en heb negentig minuten genoten' Onder de vleugels van de topsco rer en andere routiniers als Giovan ni van Bronckhorst en Kevin Hof land ontwikkelen de talenten van Feyenoord zich prima. Van Mar wijk wordt door een lange lijst van afwezigen weliswaar gedwongen ze op te stellen, maar ze bescha- val. Maar het is duidelijk dat we een probleem hebben in de om schakeling aan de zijkanten." Al na de rust greep Koster bij een 1-0-achterstand in door Ajax met dezelfde spelers in een compactere samenstelling te laten spelen. Een kwartier in de tweede helft moest Suarez echter plaats maken voor de trouwer meeverdedigende Den nis Rommedahl. Het Spaanse breekijzer Ismael Urzaiz zat ziek thuis. Waar Luque na een wisselbeurt ook al eens bokte door linea recta naar de kleedkamer te lopen, volg de de Uruguayaan gisteren dat on frisse voorbeeld. Zonder trainer of medespelers een handje te geven beende hij naar de douche, waar na hij in de catacomben op tv naar het vervolg van de wedstrijd keek. „Hij zal wel teleurgesteld zijn", zei Koster over de speler die drie weken geleden werd beboet vanwege een vechtpartij met Lu que. Komende week zal de Zeeuw opnieuw aan de slag moeten om zijn buitenspelers beter te laten renderen. Ondanks het flauwe en onsamen hangende spel kregen de Amster dammers gistermiddag ook kan sen. Suarez was te besluiteloos in de afronding en ook Luque faalde twee keer oog in oog met de goed keepende Jelle ten Rouwelaar. Het was tekenend dat de doelman van NAC een grote kans van Luque on schadelijk maakte en met zijn ver re uittrap aanvaller Matthew Amo- ah bereikte. John Heitinga ging in de fout en liet de bal van zijn bo venbeen springen, waarna de Gha- nees 2-0 scoorde. Kort daarop maakte invaller Ahmed Ammi er na een counter 3-0 van. De golf van optimisme die sinds het aantreden van Koster op 9 ok tober steeds sterker aanzwol, werd gisteren weggefloten door het te leurgestelde publiek. Veel toe schouwers hadden de Arena al ver laten toen Huntelaar in de blessu retijd nog de 3-1 binnenschoot. Het was de vijftigste goal van Hun telaar in dienst van Ajax in 61 wed strijden. 1^ Het Ajax van Adrie Koster gaat in de eigen Arena hard onderuit tegen NAC. De Bredase formatie van trainer Ernie Brandts wint verdiend met 1-3. men het vertrouwen van hun trai ner niet. Doelman Mulder verving gisteren de geblesseerde Henk Tim mer en maakte een solide indruk. Hij was broodnuchter na zijn eer ste optreden in een goed gevulde Kuip. „Vanochtend kriebelde het wel even", bekende Mulder. „Maar daar heb ik weinig last van gehad. Ik wilde schoon in het hoofd aan deze wedstrijd beginnen en heb er negentig minuten lang van geno ten." Mulder zag hoe Makaay na 27 minuten met links prachtig zijn negende treffer van deze competi tie binnenschoot (2-0). Hofland kopte nog voor rust de derde bin nen en na een minder begin druk te Feyenoord halverwege de twee de helft door. Slory, Van Bronck horst en Wijnaldum drukten het klassenverschil uit in zes treffers. Jefferson Farfan was de matchwinnaar tegen De Graafschap. foto Bart Brei/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28