Het is nu eenmaal een superieure sport de Braintapperij Christmas Fair Trade bij Poppendamme Actiegroep in Terneuzen blij over plan shops Plan waterskiën Westkapelle in de prullenmand Middelburgse biljartclub bestaat honderd jaar. Eerlijke handel is dit jaar het thema van de Christmas Fair. LIOCÖRNO 0800 - 54626766 w PZC Maandag 3 december 2007 1 5 VERZEKERD VAN EEN ZORGELOOS LEVEN Erelid Ab Lichtendahl van de biljartclub in sociëteit De Vergenoeging. foto Lex de Meester door Dewi Gigengack MIDDELBURG - Zeven mannen zit ten op donderdagmiddag rond de tafel in sociëteit De Vergenoeging. Eerst met koffie, daarna met een rood wijntje. Het is hun oefenmid dag. „Biljarten, het is een mooie, span nende sport." Bert Doornekamp is sinds tien jaar lid van biljartclub De Vergenoeging. Vandaag is het precies honderd jaar geleden dat de club werd opgericht. „Door een bepaalde techniek toe te passen kan je punten maken", vertelt de gepassioneerde wedstrijdsecreta ris. „Het heeft allemaal met logica te maken." Biljarten is eigenlijk een individue le sport waarbij het draait om tac tiek. „Je wilt zó stoten, dat je het je zelf gemakkelijk maakt voor de vol gende beurt", legt voorzitter Ko Abrahamse uit. Tegelijkertijd wil je het je tegenstander zo moeilijk mogelijk maken. „Maar dat gaat wel ver. Niet iedereen kan dat." Het is ook een sociale sport. Want als twee spelers 'aan de bal' zijn, zitten en staan de anderen erom heen. Tijdens het kijken en wach ten praten de mannen volop over de plaatselijke politiek en actuali teit ('de N57') en over voetbal. „En op onze leeftijd gaat het ook over gezondheidsproblemen", voegt Rob le Cocq toe. Hij is al 12 jaar lid, en penningmeester van de club. Het valt inderdaad wel op: de le den zijn allemaal al wat ouder. Het jongste lid is zestig jaar, de oudste is 93. En het zijn allemaal mannen. „Tot voor kort was er één dame lid. Maar ze is gestopt. We weten 'Tot voor kort was er één dame lid. Maar ze is gestopt. We weten niet waarom' niet waarom", vertelt erelid Ab Lichtendahl. Hij is lid sinds 1966. „Daarvoor was er een biljartklasje van vijf of zes vrouwen, maar zij zijn ook gestopt." Het blijkt dus toch een mannen- aan speciale debatavonden voor al leen bewoners van een stad of voor bedrijven." Het Cine Café is volgens Van Vel- zen de ideale locatie voor een eve nement als de Braintapperij. „Het Cine Café ligt in het centrum maar niet precies tussen andere ho recagelegenheden waardoor het ge makkelijk te bereiken is. Verder is het een gezellig café waar ook an dere activiteiten georganiseerd worden." Thema van de eerste Braintapperij op woensdag 12 december is veilig heid. Het panel van deskundigen bestaat uit: Hans Codee (directeur Covra), Dick Fundter (lector fysie ke veiligheid Hogeschool Zeeland) en Magchiel Dierckx (lector sociale veiligheid Hogeschool Zeeland). De Braintapperij De eerste editie van de Brain tapperij vindt woensdagavond 12 december plaats in het Ci ne Café (het café naast bio scoop Cine City) Spuikomweg 3 in Vlissingen. Het thema is veiligheid. De stellingen zijn: 'ik bepaal zelf wel of ik me veilig voel op straat', 'internet is een grote vir tuele misleiding - afschaffen' en 'Zeeland is veel onveiliger dan jullie denken'. De avond begint om 19.45 uur (19.15 uur zaai open) en duurt tot ongeveer half tien. De toe gang is gratis. GRIJPSKERKE - Op het terrein van Imkerij Poppendamme bij Grijps- kerke wordt tot en met 22 decem ber de Christmas Fair Trade gehou den. Van de dinsdag tot en met de zaterdag is deze 'markt' tussen 13.00 en 17.00 uur te bezoeken. Het is de zestiende maal dat deze wordt gehouden. Het thema is dit keer 'eerlijke handel'. Op verschillende dagen zijn er spe ciale presentaties en activiteiten. Woensdag bijvoorbeeld is er een presentatie van de Internationale Wij gaan u niet vertellen dat we de goedkoopste hypotheek hebben. Wij rekenen het u voor. www.uocorno.nl e1ndstraat 46 5801 cr venray TERNEUZEN - De Terneuzense actie groep 'De grens is bereikt' is ver heugd over het actieplan voor ver plaatsing van de koffieshops, maar wil dat de toezeggingen die in het plan worden gedaan concreter wor den gemaakt. In een brief aan B en W van Terneuzen zegt de actie groep dat de inzet van buitengewo ne opsporingsambtenaren niet in cidenteel mag zijn maar op vaste piekmomenten, zoals de weeken den en Belgische en Franse feestda gen. Ook moet structureel de wiel klem worden gebruikt. „Alleen dan kan er effectief en zichtbaar re sultaat worden behaald." sport, al benadrukken de heren dat ze wel degelijk openstaan voor vrouwelijke leden. Misschien komt het doordat veel mannen, ook uit deze groep, de technische sport in militaire dienst hebben geleerd. Anderen leerden het in de kroeg. „Ik leerde biljarten toen ik bij een studentenvereniging zat", zegt Rob le Cocq. „Dat was in de jaren vijftig, in Rotterdam." Dat jongeren tegenwoordig meer aan snooker en poolbiljart doen, daar maken de heren zich niet zo druk om. Bovendien denken ze dat die populariteit van tijdelijke aard is. „De jeugd gaat vanzelf wel weer biljarten", denkt Henk van Hunnink, voorzitter van de socië teit. „Het is nu eenmaal een superi eure sport." Kinderhulp met onder meer een jamsessie en een workshop 'win terlicht'. Zaterdag 8 december in formeren studenten van de Roose velt Academy de bezoekers over Namibië, een land in het zuidwes ten van Afrika waar ze stage gaan lopen. Vrijdag 14 december doen studen ten verpleegkunde van de Hoge school Zeeland verslag over hun stage in het West-Afrikaanse Gha na. Op deze markt werken de Wal- cherse wereldwinkels samen. Elke dag is er ook een film te zien en is er een programma voor jongeren. www.christmasfair.info WESTKAPELLE - Nee, er glijden de ze zomer geen waterskiërs over de kreek bij Westkapelle. Een plan om in de kreek een kabel baan van driehonderd bij honderd vijftig meter aan te leggen strandt op het bureau van het dagelijks ge meentebestuur van Veere. De bestuurders verwijzen het plan van een zekere meneer Rozemond zonder veel discussie naar de prul lenmand. Niet omdat de vier be stuurders nu zo tegen waterskiën zijn. Wel omdat die bewuste kreek een beschermd natuurgebied is waar het vogelleven niet verstoord mag worden door langszoevende waterskiërs. Ook het plan van Ro zemond om langs de kreek een pa viljoen te bouwen komt niet ver der dan de eerder genoemde verga dertafel. Zo'n gebouw betekent vol gens de bestuurders een verderf verstening van het gebied. En d? is iets wat ze niet willen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15