Zeeland 'Het middelpunt zijn, daar geniet ze van' Meer hulp voor Veerse scholieren Debatteren in Cine Café met Aanhouding Begraafplaats Biggekerke wordt vergroot 14 Maandag 3 december 2007 PZC Taart, bloemen en felicitaties voor 103-jarige Vlissingse. Schoolmaatschappelijk werk verviervoudigt op basisscholen Veere. Splendid maakt voor het eerst een kerst-cd Jaco Simons signeert in De Drukkerij Geestelijke liederen zingen bij De Fontein Gymvereniging houdt jaarlijkse kerstmarkt René Brasser GRATIS Zeeuwen gaan met elkaar in discussie over diverse onderwerpen. W Lena van der Burght-Kalle is 103. Ze vierde zaterdag haar verjaardag in ver pleeghuis Weijevliet in Vlissingen. foto Lex de Meester door Selma Osman VLISSINGEN - Haar eigen moeder had het altijd al voorspeld: „Leen- tje, jij wordt wel honderddrie!" Af gelopen zaterdag was het zo ver. In een versierde rolstoel en zicht baar ontroerd nam de jarige Lena van der Burght-Kalle alle geluk wensen in ontvangst. „Geweldig!", Dat ene woordje blijft de oudste bewoonster van het Vlissingse verpleeghuis Weije vliet zaterdag maar herhalen. Een stralende blik gericht op de drukte om haar heen: familie, bekenden, loco-burgemeester Ellie Walra- ve-Troost en een tafel vol bloe men. „Het middelpunt zijn, daar geniet ze van", zeggen haar kinde ren. „Dat is altijd zo geweest." Zo dra schoondochter Jenny het lied Ouwe taaie, jippie jippie jee inzet, bewegen haar lippen mee. Ze kent de tekst, net zoals ze vorige week in de huiskamer van haar afdeling nog alle Sint-Nicolaasliedjes uit volle borst meezong. „De volgen de dag", zo vertelt dochter Magda de Nooijer, „was ze heel moe en moest ze bijtanken." Zo verloopt het leven van de 103-jarige. Op goede dagen gaat ze nog enthousiast naar schilderclub én de zang. Lena van der Burght was jarenlang dirigente van het be jaardenkoor Jubilate Deo. „Regel matig bakte ze in die tijd grote ca kes waarmee ze de zangers ver wende", memoreert zoon Henk. Hij typeert zijn moeder als een ty pische boogschutter: „Haarfijn en altijd heel scherp; een ridder van de gerechtigheid." Zo herinnert hij zich hoe ze op andere moeders af stapte als die hun kind een tik ga ven. „'Dat is niet de manier om ze op te voeden', zei ze dan." De 103-jarige werd in Middelburg geboren, maar woont al bijna haar hele leven in Vlissingen. Vier zoons bracht ze ter wereld en op haar 43ste, tot groot geluk, nog een dochter. Magda (60) bezoekt haar moeder elke dag. Vader Jan, vertelt ze, is ruim 94 geworden. „Moeder was vier maanden alleen, is gevallen en toen is het goed mis gegaan." Zo kwam Lena van der Burght acht jaar geleden in Ter Reede terecht. Afgelopen voorjaar maakte ze daar haar zesde verhui zing mee naar het tijdelijke onder komen in Weijevliet. Ze vond het er meteen fijn. „Dat kenmerkt haar grote aanpassingsvermogen", merkt Magda op. De jarige knikt enthousiast als haar dochter vraagt hoezeer ze nog van het le ven geniet. Goedkeurend luistert ze mee als zoon Henk haar levens motto citeert: „'Tel je zegeningen, een voor een. En vergeet er geen', zegt moeder altijd." door Maurits Sep VEERE - Kinderen die op school een probleem hebben, krijgen voortaan meteen hulp. Het school maatschappelijk werk op de twin tig basisscholen in de gemeente Veere groeit per 1 januari volgend jaar van 10 naar 43 uur per week. „Dat is inderdaad heel veel meer, maar we hadden dan ook maar heel weinig uren", zegt André de Visser van het Schoolmaatschappe lijk Werk Walcheren (SWW). „We hadden nu maar een half uur per school per week te bieden." Volgens Visser was daarom zelfs om nog meer uren uitbreiding ge vraagd. „Maar met die 43 uur ko men we gelukkig een heel eind in de goede richting. De gemeente Veere wil niet dat er volgend jaar toch weer wachtlijsten ontstaan. Dus als het nodig is, gaan we op nieuw met de gemeente praten over uitbreiding." Actuele cijfers over de wachtlijsten heeft De Visser niet. Rond de zo mervakantie stonden volgens hem tien leerlingen op de wachtlijst. Het duurde toen twee tot drie maanden voordat zij de hulp kre gen die ze nodig hebben. Om de extra uren hulp ook daadwerkelijk te kunnen bieden, moet School maatschappelijk Werk Walcheren meer mensen op de scholen in Veere inzetten en mogelijk meer mensen inhuren. De hulp aan leerlingen bestaat er uit dat iemand naar hun probleem luistert en in overleg met de school en de ouders helpt een op lossing te zoeken. Als meer des- 1*^ Kinderen die op school een pro- bleem hebben, kunnen sneller hulp krijgen. Schoolmaatschappe lijk Werk Walcheren breidt uit van 10 naar 43 uur per week. HEINKENSZAND - Het zangkwartet Splendid presenteert vrijdag 7 de cember zijn eerste kerst-cd. De op brengst gaat naar de stichting SAM, die dolfijntherapie verzorgt voor kinderen met het Syndroom van Down. De presentatie van de cd vindt plaats tijdens de kerstmarkt in Heinkenszand, 's avonds om ze ven uur bij bloemisterij Wisse aan de Zwake 7. MIDDELBURG - Musicus en schrijver Jaco Simons uit Vlissingen sig neert op zaterdag 8 december zijn nieuwste Walcherenboek in De Drukkerij. Hij zit van 10.30 tot 12 uur in de Middelburgse boekhan del om mensen kennis te laten ma ken met Walcheren, wat anders 2. Hierin loodst hij de lezer met fo to's en korte blokjes tekst langs bij zondere plekken of objecten. MIDDELBURG - Baptistengemeente De Fontein in Middelburg houdt donderdagmiddag 6 december een samenzang. Onder begeleiding van muziek worden bekende geestelijke liede ren gezongen. De muzikale mid dag duurt van 14 tot 15.30 uur. Be zoekers hoeven geen entree te be talen. Het gebouw van De Fontein is te vinden aan de Kruitmolen- laan 70. WESTKAPELLE - Gymzaal De Bel- link in Westkapelle is woensdag 12 december omgetoverd tot een kerstmarkt. Van 15 tot 18 uur staat er een kraam vol kerststukjes en worden lekkernijen gebakken. Ver der kan er geknutseld worden. Gymnastiekvereniging Hygiëa or ganiseert de markt en is ook dit jaar het kerstballen vissen en enve loppen trekken niet vergeten. kundige hulp nodig is, kan de me dewerker van het schoolmaat schappelijk werk die zoeken bij de grotere jeugdinstellingen. „Wij le veren alleen kortdurende hulp", legt De Visser uit. Het schoolmaatschappelijk werk wordt ook gegeven op basis- en middelbare scholen in Middelburg en Vlissingen. Daar verandert niets aan het aantal uren. Sinds dit schooljaar krijgen ook leerlingen van het ROC Zeeland hulp als ze die nodig hebben. Medewerkers van Schoolmaat schappelijk Werk Walcheren zijn op de school zelf aanwezig, Dat is volgens de organisatie ook de kracht ervan. De medewerkers kunnen meteen reageren als een leerling ergens mee zit. Zij kunnen direct overleggen met de onderwij zers, de leerlingen en de ouders. Dat ze op school aanwezig zijn, maakt het voor kinderen ook ge makkelijker om hulp bij hen te zoeken, aldus SWW. Verkeersschool MOTORRIJLES: 20 motorrijlessen examen voertuigenbeheersing examen verkeersdeelneming 795,- Theorielessen AUTORIILES: le 10 autolessen €225,- Autorijles Opfriscursus (cat. A en B) Aanhanger (EAB) RIS (rijden in stappen) Motorrijles Training/Training verhoogde rijvaardigheid (cat. A) Voor uw auto- en motorrijlessen 0118-471950/417464 www.renebrasser.nl GOES - In een horecagelegenheid in Goes zijn gisteren om 2.35 uur twee Goesenaars (18 en 19) opge pakt. Ze bemoeiden zich met een conflict waarbij de politie de twee herhaaldelijk verzocht zich te ver wijderen. Ze gaven daaraan geen gehoor en werden aangehouden. GwechtsDeurwaordereKantoor Zeeland Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder B.J. Meijering d.d. 27-11-2007 blijkt, dat t.v.v. Farid El Farissi, wonende te Vlissingen, aan HASNA EL FARSAOI, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een beschikking van de recht bank te Middelburg d.d. 21-11-2007 waarbij (ondermeer) de echtscheiding is uitgespro ken in het tussen partijen gesloten huwe lijk. Genoemde Hasna El Farsaoi kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrij gen op één van onderstaande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes BIGGEKERKE - De begraafplaats van Biggekerke wordt vergroot. De uit breiding heeft geen gevolgen voor de parkeerplaatsen en voor de au la, zo blijkt uit het voorstel van het dagelijks bestuur van de gemeente Veere. De toekomstige uitbreiding is in middels al opgehoogd. De grond die daarvoor is gebruikt, komt van verschillende werken elders in de omgeving. Volgens het plan komen de graven op het nieuwe gedeelte in de oost-west-richting te liggen. Het pad dat over het nieuwe ge deelte van de begraafplaats loopt, wordt verhard met gebakken ste nen. door Forra de Jong VLISSINGEN - Het Cine Café moet een Zeeuws debatpodium worden waar over culturele, maatschappe lijke en andere onderwerpen wordt gediscussieerd. Om dit te be reiken, worden bijeenkomsten ge houden onder de naam Braintap- perij. Woensdag 12 december vindt de eerste discussieavond plaats. De Braintapperij kan gezien wor den als een debatwedstrijd waar ie dereen zijn mening kan laten ho ren en waar deskundigen uitwei den over een onderwerp. De initia tiefnemers zijn: het Cine Café en Stichting Denkkracht in samen werking met de Hogeschool Zee land. Hoewel met name de jonge ren moeten worden aangetrokken voor de avonden, staat de Braintap perij open voor iedereen. Bestuurslid van Stichting Denk kracht, Jaap van Velzen, heeft grootse plannen voor de debat avonden. „Het is de bedoeling dat deze debatwedstrijd een maande lijks terugkerend evenement wordt." „Wij willen vooral jongeren trek ken, omdat zij met verfrissende ideeën komen en discussies vaak over hen gaan. Nu gaan zij zelf in discussie. Het evenement is voor alle Zeeuwen bedoeld en wij ho pen van het Cine Café het debat podium van Zeeland te maken." „De eerste avond verwachten wij ongeveer honderd tot 150 mensen. Studenten van de HZ gaan met el kaar in discussie over het thema 'veiligheid'. Drie deskundigen zul len hen beoordelen op hun discus- 'Wij hopen van het Cine Café het debatpodium van Zeeland te maken' siekunsten en toelichting geven over de onderwerpen. Natuurlijk heeft het publiek ook een inbreng in het debat." „Als deze avond goed verloopt, kan de Braintapperij verder groeien. Je zou kunnen denken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14