Zeeland CSW Middelburg blinkt uit met vwo 'Vlissingen had Scheldeterrein niet moeten kopen' 13 Nehalennia 30e bij finale debat WALCHEREN 19 17 CSW heeft beste vwo van Nederland en ook heel goede havo. Festival met een boodscha Sinterklaas Musical Oliver nu al verzekerd van volle zalen Regionaal orgaan komt met actieplannen voor veiliger verkeer Maandag 3 december 2007 Tip? redwalch@pzc.nl door Rob Paardekam en Selma Osman goes - De Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSW) in Middelburg heeft de beste vwo-af- deling van Nederland en het Goe- se Calvijn College de beste havo. Dat blijkt uit het jaarlijkse over zicht van de schoolprestaties dat dagblad Trouw afgelopen weekend publiceerde. Het onderzoek richtte zich op 481 havo's en 497 vwo's in heel Nederland en is gebaseerd op cijfers van de onderwijsinspectie over het schooljaar 2005/2006. Er is onder meer gekeken naar het ge middelde examencijfer, het aantal zittenblijvers en het aantal scholie ren dat zonder vertraging zijn di ploma haalt. De CSW blinkt overigens niet al leen uit met het vwo. De school staat in het lijstje van beste havo's op een gedeelde tweede plaats, net achter het Calvijn College. Direc teur Benedict Hamans van de havo/vwo-vestiging van de CSW in Middelburg is verguld met zo'n mooi rapport. „Een sportploeg die met goud en brons thuiskomt, daar kun je niet anders dan tevre den mee zijn", reageert hij. Het goede nieuws volgt op een roerige stakingsweek. „Na alle gebeurtenis- De beste havo en vwo van het land staan in Zeeland. CSW in Middelburg is trots op de school prestaties: „Een sportploeg die met goud en brons thuiskomt." sen buiten, is het goed dat we ons weer op 'binnen' concentreren. Daar zijn wij dus heel sterk", con cludeert Hamans. De schooldirecteur schat dat de CSW al zeker zeven jaar in de top van de ranglijst van scholen staat. Toch was hij dit weekend op nieuw verrast. „Nee, je raakt er niet aan gewend om bovenaan te staan. Dit leidt iedere keer weer tot enthousiasme, ook bij de do centen. Vorig jaar de beste havo, dit jaar het beste vwo: dat vervult ons gewoon met trots." Hamans re- MIDDELBURG - Ruim honderd jongeren hebben za terdag in Middelburg kunnen voelen hoe het is om gediscrimineerd te worden. Elke tiende be zoeker van het muziekfestival All different, all to gether in skatepark Meker kreeg een rolstoel of krukken. De rest van het publiek droeg een ge kleurd kaartje, dat op gezette tijden geen toe gang meer gaf tot de bar of een plek bij het po dium. Of erger nog: zittend op de grond een op treden volgen. De organisatoren (vrijwilligers van de Stichting Welzijn Middelburg en jongerencen trum Junit) wilden hiermee duidelijk maken hoe het is om anders te zijn of anders te worden be handeld. „Een goed bedacht plan", vond Vlissin- ger Finn van Rijswijk. „Hier krijg je meer respect door." Zijn 'maat' Thomas Ruissen (17) was de eerste die in een rolstoel moest gaan zitten en zijn vrienden hard nodig had. foto Lex de Meester door Maurits Sep vlissingen - De gemeente Vlissin gen had de grond van het Schel deterrein niet zelf moeten kopen. De keuze voor een actief grondbe leid is de oorzaak van de proble men met het project Scheldekwar- tier. Die conclusie trekt Jorn Matthijsse na bestudering van het Schelde- kwartier. Matthijsse is derdejaars student planologie aan de Rad boud Universiteit Nijmegen en komt oorspronkelijk uit Middel burg. Hij heeft de beslissingen en het beleid van de gemeente ge toetst aan de theorie over grondbe leid. „Hoe de theorie zegt dat het niet moet, precies dat heeft Vlissingen gedaan. Vlissingen heeft de ver keerde keuze gemaakt", oordeelt Matthijsse. „De literatuur over grondbeleid laat zien dat een passief grondbe leid goed werkt. Dat houdt in dat niet de gemeente de grond koopt en de risico's loopt, maar dat de projectontwikkelaars dat doen. De gemeente stuurt dan alleen op hoofdlijnen om een bepaalde kwa liteit in de woningbouw te waar borgen." Vlissingen heeft geen passief maar een actief grondbeleid gevoerd: de grond zelf kopen, het plan maken en daarna projectontwikkelaars de len van het terrein laten kopen en ontwikkelen. „Dat hoeft niet per definitie een fout beleid te zijn, maar wel voor een relatief kleine gemeente als Vlissingen", stelt hij. „De gemeentelijke organisatie be schikt niet over de kennis en de middelen om dat goed uit te voe ren." De keuze om het Scheldeterrein te kopen, is gemaakt door de poli tiek: gemeenteraad en college van B en W. Die zijn dan ook verant woordelijk voor de problemen, vindt Matthijsse. „De les voor de toekomst is dan ook dat Vlissingen de ambities beter moet afstem men op de omvang van een pro ject." fereert aan de onderwijsinspectie, die tegenwoordig ook een oordeel geeft. „Uit de kwaliteitskaart van de inspectie blijkt dat de cijfers van onze schoolexamens nét iets lager liggen dan het centraal lande lijk examen." Dat bewijst volgens hem dat de school niet toegeeft aan de verleiding om.de schoolexa mens net iets makkelijker te ma ken, waarmee je het slagingsper centage verhoogt. „Wij leggen de lat vrij hoog en vragen veel van on ze leerlingen. Dat leidt tot ons suc ces." middelburg - De twee Zeeuwse scholen die zaterdag deelnamen aan de finale van het Nederlands kampioenschap debatteren voor scholieren in Leiden, zijn in de on derste regionen geëindigd. Het Cal vijn College uit Goes werd 24ste, terwijl Nehalennia uit Middelburg het met de dertigste plaats moest doen. Het Utrechts Stedelijk Gym nasium werd kampioen. Docent Frank van Doeselaar van Nehalennia spreekt desondanks van een succes. Volgens hem lag het niveau van de 34 deelnemende scholen erg dicht bij elkaar. „Van de vier debatten die we hebben ge voerd, verloren we er drie. Maar bij twee daarvan zei eigenlijk ieder een dat het net zo goed andersom had kunnen zijn." In Leiden gingen de scholieren - voornamelijk vwo'ers uit de hoge re klassen - in debat over onder meer de reductie van de uitstoot van broeikasgassen, het deelne men aan vredesmissies en ontwik kelingshulp. „Het niveau lag erg hoog", vindt Van Doeselaar, die met Nehalennia al sinds het begin (tien jaar nu) meedoet aan het lan delijke debattoernooi. „Eigenlijk stijgt het niveau elk jaar opnieuw." De docent vindt het al een groot succes dat zijn school weer in de fi nale stond. ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Dat Vlissingse echtpaar en zijn twaalfjarige dochter rijden die middag per auto door het centra le park in hun woonplaats. Uit een van de talrijke horeca- etablissementen stapt Sinter klaas met enkele pieten naar bui ten. Jolig, en luid claxonnerend, groet de vader van het trio Sin terklaas. Die op zijn beurt vrien delijk terugzwaait. Waarop de moeder haar eega vraagt: „Ken jij die vent?" Quasi verbaasd luidt het ant woord: „Ja natuurlijk, dat is Sin terklaas!" Waarna het even bedenkelijk stil wordt. Vader en dochter hebben die mid dag nog lang de slappe lach.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13