Belg in problemen door dure mazout 'Desi Bouterse was gezagsdrager' Welshe vrouw Engelse noemen is racisme IHOUTEN VLOERENll Toiletzoeker' BK BAX -TERHEIJDEN Advocaat betwist direct bevoegdheid van krijgsraad. PZC Zaterdag 1 december2007 |9 Een olieboer vult voor een klant in Tervuren de stookolie bij. Een Belgisch gezin is per jaar al gauw twee keer zoveel geld kwijt aan stookkosten als een modaal gezin in Nederland. foto Wim Beddegenoodts/GPD Meer en meer Belgen kunnen door de hoge olieprijs hun stookolie niet betalen. Sociale diensten, een bank, zelfs leveranciers proberen te helpen. door onze correspondent Max Steenberghe Ze duiken overal in de Belgische media op. In- en inzielige verha len van goedwillende lieden die door één enkele rekening de komende maanden geen warm eten kunnen betalen. Of mensen die die ene re kening niet kunnen betalen en daarom letterlijk en figuurlijk in de kou zitten. Triest turen ze, gekleed in versle ten vesten, voor zich uit. De ener gierekening breekt steeds meer Bel gen op. Anders dan in Nederland, waar meer dan negentig procent van de woningen aangesloten is op het aardgasnet, verwarmen Bel gen hun huizen veelal met stook olie. Nu de olieprijs in anderhalf jaar tijd vrijwel is verdubbeld, wordt ook deze 'mazout' voor mi nimumloners bijkans onbetaal baar. Vooral omdat ze per tank beurt moeten betalen in plaats van, zoals in Nederland, verspreid over het jaar. Die grote financiële aderlatingen worden doodsklap- pen. Staatshulp is sowieso uitgeslo ten, omdat er geen regering is. Dus klimmen de gemeenten op de bres voor hun kleumende mini ma. De sociale diensten, OCMW's, verzinnen van alles, vooral variaties op eigen gespreide betaling. Een pijnlijk onderwerp in België: vorig jaar had de toenmalige rege ring die mogelijkheid algemeen aangeboden, maar de leveranciers werkten niet mee omdat zij hün le veranciers wel direct moeten beta len. Dat had de regering over het hoofd gezien. De gemeenten doen het anders. Maasmechelen en Lummen stel len zich garant en tekenen voor de rente bij gespreide betaling. Maar lang niet elke OCMW heeft zoveel geld op de plank liggen. De ge meente Mol springt bij als het echt te gek wordt en geeft pre mies. Hasselt schiet de helft van de fac tuur voor en laat die dan rentevrij aflossen. De Gemeente Antwer pen leent ook rentevrij en neemt in echt schrijnende gevallen de he le schuld over. Dat geldt allemaal enkel voor de geregistreerde mini ma. Anderen moeten de markt maar op. De Citybank biedt als eerste een speciale 'energielening' voor parti culieren. De klant kan tussen de vijfhonderd en 2500 euro krijgen tegen een speciale minimale rente van 2,9 procent, enkel op vertoon van zijn olierekening. De brancheorganisatie BRAFCO, waar achthonderd van de pakweg vijftienhonderd Belgische olieboe- ren bij zijn aangesloten, praat ook met een bank. Die zou eveneens de betaling voorschieten en in twaalf maanden laten afbetalen. Anderen kiezen voor massaal inko pen, waarbij korting kan worden bedongen. Zo gaat de socialis tische vakbond ABW voor dui zend van de vijfduizend perso neelsleden van de Fordfabriek in Genk anderhalf miljoen liter be stellen. Het probleem geldt inmid dels niet meer alleen voor stook olie, ook bij aardgas en elektra gaat het fout. België heeft daar een op zich fijnmazig vangnet voor ge vlochten. Wie zijn energiefactuur niet kan betalen, komt bij een so ciale leverancier terecht. Loopt ook die soepelere regeling fout, dan gaat de kwestie naar een commissie waarin ook de OCMW zit. Samen beslissen die over nood maatregelen als een gasmeter met strippenkaart of weekrekeningen en pas als allerlaatste stap eventue le afsluiting. Toch zijn dit jaar al ruim 55.000 mensen doorverwe zen, de helft meer dan vorig jaar en nog voordat de winter echt is begonnen. In de gemiddelde Bel gische woning wordt per winter zo'n drieduizend tot vijfduizend li ter verstookt. Omdat er nogal wat oudere en relatief veel meer vrij staande woningen staan dan in Ne derland, kan dat oplopen tot bijna het dubbele. Mazout kost nu zeventig cent per liter bij afname van tweeduizend liter of meer. Als de tankwagen voor een kleinere levering moet uitrijden, rekent de leverancier 73 tot 75 cent. Een Belgisch gezin is dus gauw 2500 euro kwijt. Een modaal Nederlands gezin ver stookt, volgens Eneco, jaarlijks pak weg elfhonderd euro aan gas, ko ken inbegrepen. LONDEN - Een man uit Noord-Ier- land die een vrouw uit Wales na een aanrijding voor 'Engelse teef uitmaakte, heeft een voorwaardelij ke celstraf van tien weken gekre gen. Volgens een Welshe recht bank maakte de 55-jarige Michael Forsythe zich schuldig aan racis me. Wales vormt met Engeland, Noord-Ierland en Schotland één staat: het Verenigd Koninkrijk. De Welsmen zijn zeer trots op hun ei gen identiteit en taal en doen er al les aan om die te behouden. gelegd en voor de doe-het-zelver Bergen 28 - 076-5932188 www.baxhoutenvloeren.nl www.lamelparket.nl Op maandag 3 december 2007 om 13.00 uur zal in het openbaar wor den verkocht: een zilvergrijze per- sonenbus van het merk: Hyundai, type: H200-9 Seater 2.5 TD met kenteken: 25-DV-DN één en ander ten laste van R.A.B. Verhagen. De openbare verkoop zal plaatsvinden te Oost-Souburg aan het adres Esdoornstraat 29. De ver koop geschiedt bij opbod en uitslui tend tegen contante betaling. Een kwartier voor aanvang is er gelegen heid tot bezichtiging. De kans bestaat overigens dat de verkoop niet doorgaat. Voor nadere inlichtin gen kunt u zich wenden tot: Buys Partners Gerechtsdeurwaarders Ondernemersweg 5 4691 SLTholen Tel. 0166-601020 LONDEN - Het stadsbestuur heeft een nieuwe sms-dienst in gebruik genomen voor mensen met hoge nood. Wie het woord 'toilet' sms't naar het nummer 80097 krijgt ho pelijk op tijd te horen waar de dichtstbijzijnde openbare toilet is gelegen. door onze correspondent Patrick Meershoek PARAMARIBO - Hoofdverdachte Desi Bouterse was gisteren afwe zig tijdens de eerste dag van het proces over de Decembermoorden van 1982. Zijn raadsman, Irwin Kanhai, stelde direct dat de krijgs raad niet bevoegd is om Bouterse te berechten omdat hij destijds vooral gezagsdrager was en niet mi litair. Slechts negen van de 25 verdach ten namen gisteren de moeite om ter zitting te verschijnen. Irwin Kanhai had nog zeer beslist geklon ken toen hij voor aanvang van de zitting in Fort Boxel had verzekerd dat zijn cliënt Bouterse ieder mo ment kon aankomen. Maar toen om half elf de zitting werd geo pend, was Bouterse niet van de partij. Kanhai haalde zijn schou ders op: „Misschien is zijn vrouw ziek." De meeste van de aanwezige ver dachten lieten onmiddellijk na aan komst weten dat ze niets te maken te hebben met de moord op de vijftien vooraanstaande landgeno ten. Etienne Boereveen, indertijd de rechterhand van Bouterse zei: „Voor mij is het een opluchting dat het proces eindelijk begint. Ik ben onschuldig, zeker weten." Bij aankomst bij de zwaar beveilig de marinebasis aan de Surinameri- vier stonden de verdachten zij aan zij met de nabestaanden van wie enkele tientallen naar het gerechts gebouw waren gekomen om de eerste dag van het proces te vol gen. De advocaten van de verdachten gebruikten het inleidend verweer Ondanks uitlatingen van zijn raadsman dat Bouterse elk mo ment kan verschijnen, laat de hoofdverdachte het afweten op de eerste procesdag. om het strafproces onderuit te ha len. De hoofdrol was daarbij weg gelegd voor Kanhai. Hij poneerde de stelling dat de aanklacht tegen Bouterse niet thuishoort bij de krijgsraad omdat deze in 1982 niet zozeer optrad als bevelhebber als wel als gezagsdrager. Na de coup van 1980 was het gezag immers for meel overgedragen aan de legerlei ding. Dat betekent in de ogen van Kanhai dat er sprake is van gelegiti meerd optreden van Bouterse in Fort Zeelandia. Volgens Kanhai dient de krijgsraad zich te buigen over de vraag of de Bouterse indertijd een ambtsdelict pleegde. „Daar draait het hier om." Auditeur (officier van justitie) Mo- hammedamin verzette zich fel te gen deze zienswijze van de raads man. Volgens hem staat vast dat Bouterse in de jaren tachtig mili tair was, en dat de krijgsraad daar om bevoegd is de zaak in behande ling te nemen. Het proces wordt voortgezet op 17 december.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9