v Dromen van de NBA in West-Brabant Sport s' W 4 b --.l Basketbalclub Giants drijft op Amerikaanse inbreng. Tour Down Under vier jaar in ProTour Weer vrije doorgang volleybalsters Morres Tuitert treft Fabris op de 1500 meter Coach Zuid-Afrika laat McCarthy vallen Roy Hodgson neemt ontslag bij Finland De Amerikaanse basketballer Maurice Sumter is druk in de keuken. foto Robert van den Berge/CPD door Jan Martens BERGEN OP ZOOM - Woensdaga vond, kwart voor negen. In de meeste Nederlandse huiskamers slingert de tv voetbalbeelden de woonkamer in. Zo niet in die ene woning in de Tuinwijk in Bergen op Zoom. Daar hangen drie Ameri kanen van bijna of zelfs meer dan twee meter lang op de bank. De tv is afgestemd op MTV. Het gesprek gaat over basketbal. En hiphop. Maurice Sumter, Tim Blue en Andre Harris, drie vroege twinti gers uit drie verschillende streken van de Verenigde Staten. Samenge bracht in West-Brabant. Samenge bracht door hun favoriete sport: basketbal. Maurice - 'Mo' - Sumter grijnst. „Dit is een ervaring die ik nooit zal vergeten." Hij heeft het gevoel dat hij nog steeds in een droom leeft. Nog geen half jaar geleden zat hij op school, in Virginia. En speelde daar college basketball. Nu verdient hij de kost met zijn sport. Ver weg. In Europa. In Nederland, in Bergen op Zoom. Hij werd naar Nederland gehaald door de plaatse lijke basketbalclub West-Brabant Giants. Het is een club met ambi ties. Sinds vijf jaar actief in de ere divisie, waar Giants het niet nalaat steeds te benadrukken dat de club wil doorgroeien naar de Neder landse top. En daarvoor zijn Ame rikaanse spelers nodig. Profbasketbal in Nederland, het is wat het is. Een eredivisie van twaalf clubs die allemaal voor een belangrijk deel teren op de talen ten van Amerikaanse spelers. Net als in veel andere Europese landen trouwens. Giants beschikt dit sei zoen over vijf Amerikanen: Devon- ne Giles, die ook vorig jaar al in de Markiezenstad speelde, Patrick Po pe, die begin dit seizoen, samen met coach Erik Braai overkwam van Rotterdam, én de drie nieuw komers. Drie jongens die, stuk voor stuk, nog nooit eerder het Noord-Amerikaanse continent ver laten hadden. En die zich ook nu nog bijna dagelijks verbazen over de verschillen tussen de westerse samenlevingen in Nederland en de States. Sumter wijst op de tv. „Dat is bij jullie wel anders dan bij ons. Er wordt veel meer gevloekt. En er is veel meer naakt te zien. Bij ons wordt dat allemaal weggebliebt en -geblokt." Een oordeel wil hij niet meteen geven. Of toch: „Ja, het is goed dat jullie samenleving meer open is." De sfeer in de Bergse woning is re laxed. Normaal wonen Andre Har- ris en Patrick Pope hier. Sumter, Giles en Blue leven even verderop. Maar ook tijdens hun vrije avon den brengen de basketballers veel tijd samen door. Want dat de da gen in het teken staan van basket bal, spreekt voor zich. Maar hoe brengen deze Amerikaanse in vre desnaam hun avonden door op da gen dat zij geen wedstrijden hoe ven te spelen? Harris antwoordt: „Chilling, man. Chilling." Chilling? „Yeah, op de bank zitten, tv kijken en videospelletjes spe len." Vooral dat laatste. Tim Blue grijnst. Hij is de onbetwiste kam pioen als het om die games gaat. Zowel in het basketbal als in het American football, de twee video- spellen die het meest gespeeld wor den in de Bergse woning. Harris leunt nog eens achterover. Op de tafel voor hem ligt de krant, opengeslagen op de pagina waar op het verslag staat van de laatste competitienederlaag van de Giants. Lezen ze dat zelf ook? „Na tuurlijk niet. Nederlands is voor ons niet te volgen. We kijken naar de foto's." Het niveau van het basketbal in Nederland valt de Amerikanen niet tegen. Met Giants beleefden de drie nieuwkomers dit seizoen een bliksemstart, maar inmiddels staat de Bergse ploeg na een aantal nederlagen op de plek waar de ploeg momenteel wellicht thuis hoort: rond de vijfde en zesde plaats in de eredivisie. Sumter, Harris en Blue zien hun tijd bij Giants als een verrijking van hun basketballeven, als een avontuur. Want bij alle drie is er natuurlijk de droom: spelen in de NBA, het Noord-Amerikaanse mekka van de basketbalsport. De droom die ze ook nog dromen hier in Nederland. Alle drie heb ben ze alleen een contract voor dit seizoen. „Maar misschien blijven 'Mensen fietsen hier altijd, weer of geen weer. Daar snap ik dus niks van' we wel langer. Wie zien wel hoe het gaat, we plannen niks." Dat ze uiteindelijk terug zullen gaan naar de Verenigde Staten, staat voor het trio als een paal bo ven water. Want dat de verschillen de tussen het westerse Amerika en het westerse West-Europa verras send groot zijn, daar zijn ze inmid dels wel achter. En niet alleen op tv, maar ook in het dagelijks leven. „In alles, man. Wij konden in de winkels hier eerst helemaal niet vinden wat we allemaal nodig heb ben." Blue knikt. „En dan de auto's hier, zo klein. Of nog veel gekker, al die fietsers. Mensen fietsen hier altijd, weer of geen weer. Daar snap ik dus niks van." En dan is er natuurlijk het verschil in historie. Sumter: „In Amerika is iets al oud als het uit de negentien de eeuw is. Maar hier is alles zo oud man. Al die gebouwen. Onge lofelijk." Sumter heeft het niet alleen over Bergen op Zoom zelf Hij heeft, met zijn maten, al van de gelegen heid gebruik gemaakt om inmid dels ook Amsterdam, Antwerpen en Brussel te bezoeken. „Prachtig." En ook 's avonds gaat hij wel eens de deur uit. „We zitten hier echt niet altijd voor de tv. We gaan soms ook uit eten of naar de film of zo." Harris doet dat wat minder fre quent. „Ik ben graag thuis en lees ook veel." Tijdschriften, boeken? Harris knikt. „Boeken, vooral het goede boek." De bijbel dus. Harris slaat hem iedere dag minstens een keer open. „Ja, ik ben heel gelovig, ja. Mijn grootmoeder was priester en ik vind in de bijbel vaak ant woorden op zaken die ik in het da gelijks leven tegenkom." Harris is baptist, net als Sumter. Blue is een aanhanger van de Church of Christ. Zoals zoveel Amerikanen zijn ze alle drie prakti serend. „Ja, ik weet wel dat dit hier in Nederland heel anders is. Hier is het alsof niemand gelooft." Har- ris kookt ook geregeld. Net als zijn huisgenoot Patrick Pope. „Beiden maken we dan iets voor ons zelf. Al laten we soms natuurlijk ook een pizza komen." In het huis van de andere drie gaat dat heel an ders. Sumter vertelt dat hij en De- vonne Giles ook graag in de keu ken staan. „Maar degene die dan kookt, maakt iets voor ons alle drie." Blue grijnst. „Ik kook nooit. Maar ik eet wel mee als die anderen ge kookt hebben. Nee, koken is niets voor mij. Ik kan het niet en ik houd er niet van." De Amerikanen proberen hier te eten wat ze ook thuis aten: steaks, kip, pore chops, hamburgers, mashed potatoes en rijst. De opsomming van het voedsel brengt de gedachten op thuis. Toch hebben de drie geen last van heimwee, zegt Blue. „Nee, ik mis het niet. Thuis, dan hè. Wel de mensen thuis. Maar daar houden we veel contact mee, via de e-mail en via de telefoon." PZC Zaterdag 1 december 2007 51 SYDNEY - De Australische etappe koers Tour Down Under is door de internationale wielrenunie UCI voor de komende vier jaar aan de cyclus van de ProTour toegevoegd. De wedstrijd vindt in 2008 plaats van 22 tot en met 27 januari. Het is de eerste wielerkoers buiten Euro pa die de ProTour-status heeft ge kregen. „De organisatoren hebben de toekenning van de licentie voor vier jaar volledig verdiend. Het geeft aan dat het wielrennen zich blijft ontwikkelen, ook buiten Eu ropa", verklaarde UCI-voorzitter Pat McQuaid. HULST - De volleybalsters van Mor res /Hulst zijn zonder te spelen op nieuw een ronde verder in de strijd om de districtsbeker. De Zeeuws-Vlaamse equipe had van daag in de derde ronde thuis tegen Udenhout moeten spelen. De te genstander heeft zich echter terug getrokken. Morres/Hulst plaatste zich daardoor bij de laatste acht zonder ook maar één bekerduel te spelen. De ploeg uit Hulst was in de eerste ronde vrijgeloot. In de tweede ronde trok tegenstander IJVC uit IJzendijke zich terug. KOLOMNA - Mark Tuitert stuit van daag tijdens de wereldbekerwed strijden in Kolomna op olympisch schaatskampioen Enrico Fabris. De Holtenaar werd gisteren samen met zijn Italiaanse concurrent inge deeld in de negende rit op de 1500 meter. Eén race daarvoor komt Er- ben Wennemars in actie. De we- reldrecordhouder bindt in de Rus sische stad de strijd aan met de lo kale favoriet Jevgeni Lalenkov. In de tiende en laatste rit schaatsen Simon Kuipers en de Noor Havard Bokko tegen elkaar. JOHANNESBURG - Bondscoach Car los Alberto Parreira van het Zuid-Afrikaanse voetbalteam heeft topspits Benni McCarthy laten val len. Oud-Ajacied McCarthy is om onduidelijke reden buiten de selec tie gelaten voor de Afrika Cup die in januari 2008 begint in Ghana. De beslissing van Parreira is op merkelijk, omdat hij kort na zijn aantreden in maart van dit jaar Mc Carthy nog wist over te halen te rug te keren in het nationale voet balteam. Coach Parreira gaf geen uitleg over zijn keuze. HELSINKI - Het Finse voetbalelftal zit sinds gisteren zonder bonds coach. De Engelsman Roy Hodgson heeft zijn ontslag inge diend omdat hij er niet in slaagde Finland naar het Europees kam pioenschap te loodsen. De oud-trainer van Internazionale en oud-bondscoach van Zwitser land heeft de Finse bond hulp toe gezegd bij het vinden van een nieuwe bondscoach. Finland eindigde in zijn kwalifica-1 tiegroep voor het EK 2008 als vier de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 89