Schweertman gaat met sprongen vooruit Experiment Europese biljartbond zorgt voor extreme wachttijden Progressie Koudekerkse squasher (24) leidt tot selectie voor WK. 'Keizer' Haile Gebrselassie legt bliksembezoek af aan Nederland Snelste marathonloper ter wereld start morgen in 's-Heerenberg. Planning van EK kader in Domburg loopt in het honderd. Ui Het EK kader 71/2 in Domburg heeft te kampen met grote tijd problemen. Door het geschuif met partijen wordt het toernooi 48 Zaterdag 1 december 2007 PZC W door Roeland van Vliet VOORSCHOTEN - Sinds de zomer staat squasher Piëdro Schweert man beter te spelen dan voorheen. „Alles lijkt op z'n plaats te vallen", vertelt de 24-jarige Koudekerke naar, die vanaf donderdag in India met Nederland aan het WK voor landenteams meedoet. „Daardoor ga ik ineens hard vooruit, merk ik." Schweertman was natuurlijk al geen slechte speler, maar er zit sinds kort balans in zijn spel. „Het lijkt erop, dat ik nu precies weet wanneer ik wat moet doen tijdens een wedstrijd", vertelt hij op zijn trainingslocatie in het Zuid-Hol landse Voorschoten. „Laat ik één voorbeeld geven. Mijn trainer, Ar thur Smit, zei dat ik meer moest gaan volleren. Daar trainden we dus hard op en in de wedstrijden ging ik opeens elke bal volleren. Maar ja, dat is natuurlijk ook niet goed. Op een gegeven moment viel echter het kwartje en slaagde ik erin een evenwicht te vinden tussen de verschillende slagen. Sindsdien voel ik me lekkerder op de baan." Het spel dat Schweertman graag speelt, is snel en aanvallend. „Dat krijg ik nu beter voor elkaar", ver telt hij. „Ik pak ballen eerder, han teer daardoor een hoger tempo en kan dus met weer wat betere spe lers meekomen. Ik vind dat ik nog steeds niet bij de top van Neder land hoor, maar zit er best dicht te genaan." Bij de Walchenaar, die aan de sportacademie in Den Haag stu deert, gaat niet alles vanzelf. Om dat hij niet overloopt van het ta lent, moet hij veel hebben van zijn werklust. „Ik doe alles op wils kracht", stelt hij. „Ik moet elke dag trainen. Niet om in conditie te blij ven, maar om ritme te houden. Ik moet in een patroon zitten." Schweertman is tijdens de wed strijden ook een knokker. „Of het duel nu belangrijk is of niet, ik houd niet van verliezen", bekent hij. „Als we bijvoorbeeld met mijn Belgische club voor de Europa Cup spelen, kiezen sommige ploeg genoten ervoor om te feesten en de wedstrijden iets minder serieus te nemen. Ik kan dat niet. Ik geef altijd tweehonderd procent. Ik wil een goed resultaat neerzetten." Twee jaar geleden, toen Schweert man kennismaakte met zijn hui dige trainer, stond hij zeventiende van Nederland. Inmiddels is hij door verschillende toernooizeges de nummer vijf Die opmars heeft onder meer geleid tot zijn selectie voor het wereldkampioenschap. Bondscoach Sjef van der Heide neemt hem samen met Laurens Jan Anjema, Dylan Bennett, San der Koek en Tom Hoevenaars mee naar het Indiase Chennai, waar donderdag het toernooi begint. „De bondscoach heeft gekozen voor jonge spelers", vertelt Schweertman. „Lucas Buit, die ho ger op de nationale ranglijst staat dan ik en al veertig is, blijft thuis. Als je er nu bij zit en je blijft jezelf verbeteren, dan zit je voorlopig wel even bij Oranje, vermoed ik. Piëdro Schweertman is opge- klommen naar de vijfde plaats op de nationale ranglijst. Hij is mede daardoor geselecteerd voor het WK voor landenteams. Het komende EK, dat in 2008 in Amsterdam is, zit er voor deze groep dus ook wel in." Op het WK, waaraan 29 landen meedoen, is Nederland als achtste geplaatst. Oranje wordt geacht in de poule met Wales, Zweden, Chi na en Taiwan bij de beste twee te komen en in de knock-outfase mi nimaal één ronde te overleven. Schweertman: „Aan landen als En geland en Frankrijk kunnen wij niet tippen. Maar bij de beste tien moeten we toch wel kunnen ko men. Ons team is in de breedte best sterk. De jongens die mee gaan, doen niet heel veel onder voor elkaar." Piëdro Schweertman Piëdro Schweertman zit voor het eerst bij het grote Oranje. Het WK begint op 6 december met het duel met Taiwan. »- In zijn jeugd deed de Koude kerkse squasher al mee aan drie EK's en twee WK's voor junioren, in 2002 won hij op het WK voor junioren, even eens in India, de verliezersron de. Schweertman speelt competi tie in Nederland (bij HRSC de Diepput, Den Haag) en in Bel gië (Impuls Lifestyle). Piëdro Schweertman: „Ik vind dat ik nog steeds niet bij de top van Nederland hoor, maar zit er best dicht tegenaan." foto Rob Kamminga door Roy Hammink en Jaap Rademaker 'S-HEERENBERC - Snelheid op de lange afstand is het kenmerk van Haile Gebrselassie, snelheid ken merkt ook het bezoek van 's we relds snelste marathonloper aan Nederland. De Ethiopische atleet landt vanochtend op Schiphol en reist dan meteen door naar 's-Hee- renberg, waar hij morgen om klok slag 12.00 uur van start gaat in de Montferlandrun. Morgenavond zit de 34-jarige Afrikaan alweer in het vliegtuig naar zijn eigen land. Sinds de Montferlandrun zich van betrekkelijk onbeduidend regio naal loopje in 1996 ontwikkelde tot wedstrijd met (inter)nationaal aanzien, kwamen er diverse beken de atleten naar de Achterhoek. /f-i-<f rmnnon -rlo Kol 1 v T !mn "VX/tlU- am Kipsang, Kenenisa Bekele en Si- leshi Sihine, hoe goed ook, moe ten het afleggen tegen de trekpleis ter van 2007: HaUe Gebrselassie. Tweevoudig olympisch kampioen op de tien kilometer, viervoudig wereldkampioen op dezelfde af stand, driemaal indoorwereldkam- pioen op de drie kilometer en nog een handvol medailles op andere toernooien en/of afstanden, het is een conduitestaat om u tegen te zeggen. Op 30 september verbaas de hij de wereld door op de mara thon van Berlijn met 2.04.26 een nieuwe mondiale toptijd neer te zetten. Logisch dat de organisatie de ko ning te rijk is dat de 'De Keizer' morgen de vijftien kilometer door de Achterhoekse heuvels loopt. Or ganisator Carlo Jansen hoopt dat Gebrselassie morgen de toptijd van de Montferlandrun (42.42 van Kenenisa Bekele, in 2001) uit de boeken loopt. „Haile heeft aangege- door Joop van den Oudenhoven DOMBURG - Het EK kader 71/2 in Domburg wordt niet alleen geken merkt door mooie staaltjes biljar ten, maar ook door reusachtige tijdproblemen. Telkens moeten partijen worden verschoven. Zo speelt Jean Paul de Bruijn zijn be slissende partij in de poule tegen Pierre Soumagne vanmorgen om negen uur, terwijl die stond ge pland voor gisteravond acht uur. Kaderspelers zijn geduldige men sen. Dat moet ook wel als je tegen stander het in zich heeft om een serie van een paar honderd caram boles te maken. In Domburg wordt echter wel heel veel ge vraagd van de lijdzaamheid van enplprc pn niiKlipIr Partiipn van drie uur zijn geen uitzondering en het tijdschema loopt dan ook gie rend uit de hand. Donderdag en gisteren werd het schema met tweeënhalf uur over schreden. Hoe kan dit een ervaren organisatie als de CEB (de Europe se biljartbond) overkomen. Frans Tusveld, Sports-director van de CEB, geeft het antwoord: „We heb ben dit jaar het aantal deelnemers bij wijze van experiment van 24 naar 32 deelnemers gebracht, pou les van vier gemaakt en de partij lengte op 250 punten gesteld. Wij dachten dat deze spelers in staat waren om de gevraagde 250 caram boles binnen twee uur te maken. Dat nu is een pertinente misvat- inariinpnH uprtraaarl ting gebleken. Alleen enkele top pers blijken dat te kunnen met als gevolg dat alles op een ingrijpende manier wordt vertraagd." Wed strijdleider Jaap Beenakker: „Onze mensen beginnen de vermoeid heid goed te voelen. Twee of drie dagen achtereen tot in de kleine uurtjes gaat je niet in de koude kle ren zitten. Gelukkig lijdt de sfeer er niet onder, maar leuk is an ders." Na spoedoverleg heeft de CEB gistermiddag al maatregelen getroffen. Tusveld: „Volgend sei zoen wordt pas vanaf de achtste fi nales naar 250 punten gespeeld." Ondanks de vertragingen vielen er toch al een paar beslissingen. Pa trick Niessen, Xavier Gretillat, Ma- rek Faus, lohann Petit en Michael de Vogelaere zijn al zeker van een plaats in de achtste finale, lean Paul de Bruijn hield de deur open door een zege in elf beurten op Ar- nim Kahnfer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 86