7nAlnfirl lans in Zeeland is begonnen Liefhebber van Engels voetbal schrijft herinneringen op it de wereld om dans 'Van dit beroep zal je nooit miljonair worden' Verpleegafdelingen veranderen bezoektijd Uitleg over curatele bij geestelijke handicap Op je hoede voor je woede voor jongeren Eucharistieviering van oud-katholieken DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR mCCI d II Wl PZC Zaterdag 1 december 2007 43 programma voor studenten die zo goed zijn en zo'n goed lijf hebben, dat ze ook professioneel kunnen dansen in een gezelschap", zegt Sluijs. „Maar dat is een klasje van misschien 12; per jaar nemen we 160 cursisten aan. Het is niet ons uitgangspunt. Wie zo getalenteerd is, komt er toch wel." Mbo dans in Goes De opleiding mbo dans begint augustus 2008 in het ROC-ge- bouw aan de Bessestraat in Goes. »- Toelatingseisen: vmbo-diplo- ma of een overgangsbewijs naar havo- of vwo-4. s> Wie zich aanmeldt, moet audi tie doen. Er wordt gekeken naar de dans- en fysieke vaar digheden van de kandidaten. Ook een medische test hoort bij de aanmeldingsprocedure. Sluitingsdatum is 1 maart 2008. Er is plaats voor zo'n 25 studenten. De opleiding duurt vier jaar. Het eerste jaar is basisjaar, in het tweede jaar worden hoofd en bijvakken gekozen. Open dagen zijn op vrijdag 25 januari van 16.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 26 januari van 10.00 tot 13.00 uur in Sport- punt Zeeland in Goes. »- Meer informatie: www.cios- goes.nl en www.roczeeland.nl. show/musicaltraining. Alles bij el kaar zeker zo'n tien uur dansen en daar zijn de trainingsuurtjes voor Stichting Dansz er nog niet bij op geteld. De semi-professionele Zeeuwse dansgroep onder leiding van Lia Sorber repeteert elke zater dag een paar uur. Daarnaast volgt ze van tijd tot tijd nog eens work- 'Eigenlijk vind ik alle vormen van dans wel leuk: musical, jazz...' shop voor 'erbij': Afrikaanse of Spaanse dans. Toen Dominiek een kleutertje van vier was, zat ze al op twirling, een combinatie van turnen, ballet, rit mische gymnastiek en diverse vor men van dans. Dansen bleef het meeste trekken, dus besloot ze om op haar twaalfde op jazz-dans te gaan. „Dat is de leukste dans die er is." Maar de basis van dansen, bij voorbeeld voor de juiste houding en het maken van draaien, leer je toch in klassiek ballet. Dus nam ze van lieverlee steeds meer lessen er bij en bereidt ze zich nu voor op de audities van haar beoogde ver volgopleiding. Voor iemand als Dominiek komt de oprichting van mbo-dansoplei- ding in Goes als geroepen. Ze is laatstejaars aan de vmbo-theater- school van het Goese Lyceum, wil van dansen haar beroep maken, maar kan vanwege haar vooroplei ding niet terecht bij de dansacade- mies (hbo-niveau). En andere mbo's zitten op hele andere uit hoeken van het land, zoals Haar lem, Arnhem of Sittard. Zekerheid dat ze wordt aangeno men op de opleiding heeft ze nog niet, maar ze de komende maan den zet ze alles op alles op om door de audities te komen. Om haar droom na te jagen. Wie weet, zien we haar binnenkort schitte ren in een van de musicals waar ze al van jongs af aan naar keek: Cats, Grease of Fame. door Lilian Dominicus Leuk, zo'n opleiding dans. Machtig mooi. Maar is daar wel een boterham mee te verdienen? Veel professionele dan sers hebben naast hun baan als do cent een parttime bijverdienste om rond te komen, was de opmer king van een van de dansdocenten gisteren tijdens de startbijeen komst van de mbo dans in Goes. „Miljonair zul je als danser nooit worden", erkende directeur Ron Sluijs van de mbo dansopleiding gisteren, na afloop van zijn betoog. „En een baangarantie geven we ook niet. Maar als ik in onze stu dio's rondloop, krijg ik al een blij gevoel. Deze studenten willen dan sen, een grote auto of luxe huis zijn minder belangrijk. Al onze af gestudeerden zijn doorgestroomd naar hbo-opleidingen of ze heb ben werk bij balletstudio's. We hebben een samenwerking met de dansacademie van Fontys Hoge scholen in Tilburg." Sluijs verwacht dat de komende ja ren de vraag naar beroepskrachten in de recreatieve sector groter wordt. „Er is becijferd dat er 1,2 miljoen dansers in Nederland zijn. Dat is bijna net zoveel als het aan tal voetballers", aldus Sluijs. Ciska van Dijk, oud-directeur van de dansacademie in Rotterdam en voorzitter van de Zeeuwse stich ting Danzee, verwacht de komen de jaren een tekort aan gekwalifi ceerde dansdocenten. „Vanuit de onderwijsraad ligt er een pleidooi voor maar vakleerkrachten in het primair onderwijs", zei ze giste ren. „Op de pabo's wordt tegen woordig helemaal niets meer ge daan aan kunstonderwijs. Het voordeel is dat als dansdocenten het primair onderwijs binnenstro men, ook de passie voor de dans kan worden overgebracht." GOES - Twee verpleegafdelingen van de Oosterscheldeziekenhuizen in Goes hebben hun bezoektijden aangepast. Afdeling S, hartbewaking, is nu da gelijks te bezoeken tussen 14 en 20 uur. Tot nu toe golden daar twee korte bezoekperioden in de voor middag en de avond. Met ingang van vandaag is de be zoektijd voor de afdeling M, KNO en neurologie, beperkt. Bezoekers kunnen daar voortaan terecht van 14.30 tot 16 uur en van 18.30 tot 20 uur. MIDDELBURG - Rechtsbescherming voor mensen die door hun verstan delijke handicap niet voor hun ei gen belang kunnen opkomen. Hoe dat werkt wordt uitgelegd tijdens een bijeenkomst op maandag 10 december bij MEE Zeeland in Mid delburg. Verschillende vormen als mentor schap, curatele en bewindvoering komen aan bod vanaf 20 uur. Aanmelden voor de bijeenkomst vooraf is noodzakelijk en dat kan via zuidwest®» philadelphiasup- port.nl of 078-6133673. GOES - Jongeren vanaf dertien jaar die moeite hebben hun boosheid onder controle te houden en daar door vaak problemen krijgen, kun nen bij Indigo in training. 'Op je hoede voor je woede' heet de sociale vaardigheidstraining die bedoeld is voor jongeren die hun kwade reacties willen veranderen. De training begint maandag aan staande op Walcheren en donder dag 6 december in Goes. Een groep telt acht jongeren. Aanmelden moet op 0118-625113 of via preventie@indigozeeland.nl GOES - De oud-katholieke gemeen schap in Zeeland houdt op zater dag 8 december een kerkdienst in de dagkapel naast de Maria Magda- lenakerk aan de Singelstraat in Goes. Voorganger is pastoor J. van Handenhoven uit Sint-Niklaas. De dienst begint om 10.30 uur. In Zeeland wordt ongeveer tien keer per jaar een oud-katholieke viering gehouden. Oud-katholie ken wonen verspreid over de hele provincie. Behalve vieringen wor den van tijd tot tijd ook huiska merbijeenkomsten gehouden. door Wilma Valk BRESKENS - Aanvankelijk betaalde Jan van der Burgh uit Breskens twee euro voor een toegangskaart je op Highbury, het oude stadion van Arsenal. En een programma boekje kostte dertig pence. „Nu is dat respectievelijk 52 en 3 pond', vertelt de Bressiaander. En dus gaat Van der Burgh niet meer zo vaak naar Engeland. Niettemin heeft hij meer dan honderd wed strijden. Over de eerste honderd schreef hij een boek: 'Van Gun ners, Lillie Whites, Seagulls, Saints, Lions en nog wel andere'. Dat komt, vertelt Van der Burgh, omdat hij bij zijn 77e wedstrijd be loofde een boekje over het Engelse voetbal te schrijven als hij de hon derd haalde. Hij hield woord. Alle programma's en toegangskaartjes bewaarde hij zorgvuldig. „Alle her inneringen komen terug. Het boek vertelt eigenlijk een stukje Engelse voetbalgeschiedenis met veel anek dotes." Het boek werd gisteravond gepresenteerd. Het eerste exem plaar was voor de moeder van Danny Temmerman, een vriend die vaak mee naar Engeland ging maar inmiddels is overleden. Het boekje kost 13,50 euro en is te koop bij Basting in Oostburg en Letoco in Breskens. De opbrengst gaat naar een goed doel. een schitterende collectie meubels van vroeger en nu Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG *0118-634133 zondag 2 december geopend www.depagterantiekeninterieur.nl Kaai 53 VEERE 8 0118-501854 iedere zondag geopend Lia Sorber, artistiek leider van de nieuwe mbo dans, in haar balletstudio Free in Goes: „Docenten moeten gemoti veerde mensen met ervaring in het lesgeven zijn. Bovendien moeten ze hoog gekwalificeerd zijn." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 81