Zeeland ^1,0- Scholieren opgepakt na mishandeling Inschrijving eerste mbo Voor Dominiek van Craenenbroeck dra _L Tweede Kamer maakt haast met aanpak deltawater FORS K E U K t VIJF VRAGEN OVER KOSTEN AWBZ ITALIAANSE KEUKENS Vmbo-leerlinge meldt zich als eerste aan voor de mbo-dans in Goes. 42 I Zaterdag 1 december 2007 PZC Per 1 januari wordt de eigen bijdrage voor ouderen en gehandicapten gelijk getrokken. Sommigen hebben zo een meevaller, velen moeten fors meer gaan betalen. Naam: Peter van den Berg Functie: beleidsmedewerker patiëntenplatform Klaverblad Woonplaats: Middelburg Leeftijd: 55 door jan van Damme De eigen bijdrage in het kader van de AWBZ-regeling (Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten) wordt aangepast. Wat verandert er? In het verleden werd er onderscheid gemaakt tussen verschillende soor ten zorg. De eigen bijdrage werd apart bepaald voor patiënten in de psy chiatrie, in de gahandicaptenzorg en in de ouderenzorg. Nu wordt dat per januari AWBZ-breed gelijk getrokken. In feite zitten we al een een aantal jaren in een overgangsfase. Landelijk is er sprake van 50.000 tot 60.000 ouderen en gehandicapten die hun eigen bijdrage fors zien stijgen. Het speelt ook in Zeeland volop. Wij hebben de afgelopen dagen zeker tien mensen aan de lijn gehad, die hun eigen bijdrage van bijvoorbeeld honderd naar vierhonderd euro per maand zien stijgen. Dat is wel even schrikken. Daar komt nog eens bij, dat het geld voortaan door het Cen traal Administratie Kantoor Bijzondere Ziektekosten wordt geïnd. Wel ke club is dat nu weer, vragen veel mensen zich dan af Hoe kan het, dat mensen zo worden overvallen? De overheid gaat ervan uit dat de operatie over het geheel genomen neu traal verloopt. Zo gaan er ook mensen - landelijk zo'n 40.000 - op voor uit. Neutraal over het geheel betekent dat er individueel uitschieters naar boven en beneden zijn. Van overheidswege wordt met de indivi duen, die meer moeten gaan betalen, niet apart rekening gehouden. De voorlichting is ronduit slecht geweest. Waf kun je als eenzame oudere, die de eigenbijdrage niet kan betalen? Wij adviseren de mensen in elk geval bezwaar aan te tekenen. Dat levert uitstel op. Plus dat er goed gekeken kan worden, of de eigen bijdrage op basis van de juiste gegevens is berekend. Onze indruk is dat er nogal eens fouten worden gemaakt. Onderneemt u als patiëntenplatform actie? We geven samen met zusterorganisaties signalen door aan de politiek. Dat is nodig, want wat nu speelt is één element in een reeks veranderin gen. Volgend jaar staat een bezuiniging gepland op het budget voor per soonlijke verzorging. Dat gaat forse problemen opleveren. OOSTBURG - Politie Zeeland heeft donderdagmiddag vijf leerlingen van het Zwin College in Oostburg aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging. Het gaat om drie zeventienjarige jongens en twee zestienjarige jon gens, allen woonachtig in de ge meente Sluis. Tijdens een uit de hand gelopen grap werd een willekeurige der tienjarige scholier hier het slachtof fer van. Volgens de politie werd in de gar derobe van de school het slachtof fer tegen de grond gewerkt waarna vier jongens 'gestapeld' boven op hem gingen liggen. Deze gewelda- dige actie werd door één van de da ders gefdmd. De vijf aangehouden scholieren hebben één nacht doorgebracht in het arrestantencomplex Torentijd in Middelburg. Zij zullen zich voor hun daden moeten verantwoor den bij de kinderrechter. In de loop van gisteren zijn de jon gens weer in vrijheid gesteld en overgedragen aan hun ouders. Politie zegt dat het slachtoffer het naar omstandigheden redelijk maakt. De school beraadt zich nog op disciplinaire maatregelen tegen het vijftal. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede Kamer wil niet wachten met het gezond ma ken van de deltawateren. Tijdens het begrotingsdebat over Verkeer en Waterstaat zullen CDA en PvdA daarom volgende week een amendement indienen waarmee 500.000 euro wordt vrijgemaakt om volgend jaar al te beginnen met de aanpak van de zuidwestelij ke delta. Aangezien het voorstel vrijwel zeker steun krijgt van de Christenunie is het verzekerd van een Kamermeerderheid. In de Watervisie van het kabinet is de zuidwestelijke delta opgeno men als een 'icoon' van het Neder landse waterbeleid. Ook het kabi net is er dus wel van doordrongen dat oplossingen moeten worden gevonden voor de blauwalgen- plaag in het Volkerak en Zoom meer en bijvoorbeeld ook de zand- honger in de Oosterschelde. Maar pas in 2009 verschijnt het nationa le waterplan, waarin de ambities uit de Watervisie in concrete maat regelen worden vertaald. Dat vin den de Kamerleden Koppejan (CDA) en Roefs (PvdA) te laat. Ze willen dat volgend jaar al een plan van aanpak wordt gemaakt, zodat in 2009 meteen kan worden be gonnen. „Het liefst zouden we morgen al willen beginnen", ver klaart Koppejan. „Iedereen is er van doordrongen dat dit een se rieus probleem is, dat zo snel mo gelijk moet worden aangepakt. Voor deze regio komt het nationa le waterplan in 2009 echt veel te laat." Bedoeling is ook om uit te dragen dat de Tweede Kamer niet tegen al le natuurherstel is. Koppejan: „Dit is een vorm van natuurherstel waaraan iedereen behoefte heeft." grevelingenstraat 10h 4301 xx zierikzee tel. 0111 - 45 07 10 www.porskeukens.nl De tijd dat professionele dansers-in-spe voor een opleiding de provincie uit moesten is bijna voorbij. Volgend studiejaar begint de eerste mbo opleiding dans van Zuidwest-Nederland. door Lilian Dominicus Voor clusterdirecteur Carin Biesterbosch, coördinator Ans Bij- kerke en artistiek lei der Lia Sorber van de mbo dansopleiding in oprichting breken spannende tijden aan. Gis teren vond in Goes in het bijzijn van de danswereld uit Zuid- west-Nederland de startbijeen komst plaats van de nieuwste op leiding aan het ROC Zeeland. De opgaveformulieren zijn de deur uit, de open dagen vinden eind januari plaats en 1 maart 2008 sluit de inschrijving. Daarna volgen de audities en medische tes ten. De komende maanden zal blij ken of er genoeg talent in Zeeland en West-Brabant rondloopt en vol doende belangstelling vanuit de re gio is om in augustus met de eer ste lichting van start te gaan. Het wordt een klasje van twintig a dertig studenten, meer capaciteit is er voorlopig niet. Het ROC heeft in de Bessestraat één ruime en lichte danszaal ter beschikking. Verder zijn de mogelijkheden om studioruimte te huren in Goes be perkt. Balletstudio Free heeft twee zalen, maar is doordeweeks volle dig volgeboekt voor amateurles- sen. Het bekent dat een op de vier de audities niet zal doorkomen, want artistiek leider Lia Sorber ver wacht zo'n honderd aanmeldin gen. Ook zetten Sorber, Bijkerke en Biesterbosch binnenkort de sol licitatieprocedure voor docenten open. „We zoeken geen mensen die pas van de academie zijn. Die weten nog veel te weinig. Docen ten moeten gemotiveerde mensen met ervaring in het lesgeven zijn. Bovendien moeten ze hoog gekwa lificeerd zijn. Om het beste uit de leerlingen te halen, moeten ze aan mensen kunnen trekken; dat kost enorm veel energie", aldus Sorber. Grote voorbeeld voor de nieuwe opleiding in Goes is het model van de mbo dans in Haarlem. Daar krijgen leerlingen in het eer ste jaar een basisscholing, 'zonder trends', zo legde clusterdirecteur Ron Sluijs van het Haarlemse No va College gisteren uit in het ROC-gebouw in de Bessestraat van Goes, waar de meeste lessen zullen plaatsvinden. „We gaan er van uit dat als iemand een goede basis heeft, het aanleren van een andere discipline relatief makkelijk zal gaan." Het betekent dat leerlingen het eer ste jaar onderricht krijgen in de drie hoofdstromingen binnen de dans: klassiek, jazz en modern. In het tweede, derde en vierde jaar moeten ze uit een van deze disci plines het hoofdvak kiezen. Daar naast kunnen studenten twee bij vakken volgen, zoals modern, jazz, werelddans en flamenco. Voor sommige theorielessen zal de mbo-dans gebruik maken van de knowhow van het Cios, dat van af 2009 alle opleidingen in het Sportpunt aan de Zwembadweg heeft gehuisvest. Nu nog volgen Cios-studenten zowel lessen aan de locatie Bessestraat als de locatie Sportpunt. Sorber: „We denken dan aan lessen blessurepreventie, anatomie en organisatie van evene menten. Het is prettig dat een aan tal lessen valt te combineren met de Cios-opleiding. Aan de andere kant willen we andere theorieles sen in eigen hand houden. Didac tiek bij dansers verschilt enorm van de didactiek die je toepast bij een voetbaltraining." Met het mbo- dans diploma op zak kunnen mensen zelfstandig les ge ven aan groepen of voorstellingen verzorgen in theaters, scholen en productiehuizen. Al vanaf het eer ste jaar moeten cursisten tijdens stageperiodes lesgeven op een dans-, ballet- of muziekschool. Mbo dans leidt dus in principe op tot docent; het accent ligt niet op uitvoerend danser. „In Haarlem hebben we een extra-curriculair Dominiek van Craenenbroeck in de kleedkamers van balletstudio Free in Goes, net voor aanvang van de les klassiek ballet. foto Willem Mieras door Lilian Dominicus De eerste aanmelding voor de mbo-dans in Goes is in middels binnen. Die komt op naam van Dominiek van Crae- nenbroek (15) uit 's-Heerenhoek. Haar hele wereld draait om dans en als je haar vraagt wat ze wil worden: danseres. Met welke spe cialisatie, daar is ze nog niet hele maal uit. „Eigenlijk vind ik alles wel leuk: musical, jazz...", zegt ze, in de kleedkamer van balletstudio Free in Goes, waar ze vrij intensief lessen volgt. Met haar drukke sche ma heeft ze, net voor aanvang van de klassieke balletles, een klein kwartiertje om te praten. Elke dag fietst ze van 's-Heeren- hoek naar de studio's. Na school tijd eerst als een gek huiswerk doen en dan naar dansles: jazz, klassiek, modern, tapdance en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 80