Binnenland in Uruzgan geen bezwaar OM incasseert meer crimineel geld i r BI j Groot-Brittannië D 0 spa mm overtref jezelf International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan ST ZUID OST f Politicus Jami verhuist toch naar Voorburg Man bedreigt tandarts na behandeling Buurman trapt deur in om ratelende wekker Beloning voor gouden tip over stenengooiers Opbrengst ontnemen is verdubbeld tot 22 miljoen euro. 19.00 - 21.30 uur PZC Zaterdag 1 december 2007 7 In totaal leveren 38 landen circa 41.000 militairen voor ISAF. De VS hebben nog ruim 7.000 manschappen in Afghanistan voor Operation Enduring Freedom. m Regio Noord ca. 3.300 manschappen, vijf Provinciale Reconstructie Teams (PRT's) o.l.v.van Noorwegen, Zweden, Hongarije en Duitsland (2). Regio West ca. 2.500 manschappen, vier PRT's o.l.v. Italië, Spanje, Litouwen en de Verenigde Staten. Regio Zuid ca. 11.600 manschappen, vier PRT's o.l.v. Canada, Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Nederland. arif (mwi 0 Qala-eJN r*~ DehRawod i Lashkar Gah Uruzgan 8 0 Kandahar O Haf Bamyan Tarin Kowt f -r Kunduz Kabul pP Wm v ■ear'.^y Kabul hoofdkwartier, j 4 800 man_ j schappen. Regio Oost ca. 13.900 manschappen, twaalf PRT's, o.l.v. Turkije, Nieuw-Zeeiand en Verenigde Staten (10). leiding Provinciale Reconstructie Team (PRT) O regionaal hoofdkwartier Totaal aantal manschappen j Verenigde Staten 15.108 7.740 Duitsland 3.1 SS Italië 2.395 1*1 Canada 1.730 Nederland 1.649 Turkije 1.220 fte.". Spanje 715 4 EG Noorwegen 508 erssa Zweden 340 Hongarije 225 tea Litouwen 19S Nieuw-Zeeland 138 overige landen 6.026 •olographic; JD, GN bron; international Security Assistance Force (ISAF) leken met andere Navo-landen is ons incasseringsvermogen ook nog nauwelijks op de proef ge steld. De 'lucky Dutch' komen er met twaalf doden relatief goed van af Van de Canadezen bijvoor beeld, gelegerd in de buurprovin cie Kandahar, zijn al 73 soldaten ge sneuveld. Onder de Britten in het zuidwestelijke Helmand vielen 84 doden. Volgens Pronk is de impact in Ne derland beperkt gebleven doordat de doden één voor één zijn geval len, en niet allemaal tegelijk in een vuurgevecht of bij een grootschali ge zelfmoordaanslag van de tali- ban. „Maar met de verlenging van de missie onder de huidige voor waarden, lopen we tegen de grens van ons incasseringsvermogen aan." Cultuurhistoricus Thomas von der Dunk wijst op een andere reden voor de lauwe reactie op de Neder landse doden in Afghanistan. Het overbrengen van stoffelijke over schotten haalde de televisiejour naals, maar gewonden met ver minkte ledematen blijven buiten beeld. „Je léést alleen over gewon den, maar we zien niet dat een sol daat aan flarden wordt geschoten. Zo'n beeld heeft natuurlijk een veel grotere impact op de publieke opinie." Dat is een bewuste keus van Defensie, vermoedt Von der Dunk. Zo houdt het kabinet het beeld in stand dat we daar zijn om 'arme Afghaantjes' te helpen. Dat geeft nabestaanden tenminste het gevoel dat de dood van hun dierba re zin heeft gehad, stelt de cultuur historicus. Als er dan toch oorlogsdoden val len, kunnen het maar beter be roepsmilitairen zijn, is een veelge hoorde opmerking. Kees Homan, generaal majoor b.d. en momen teel werkzaam als researcher bij Clingendael herkent dat: „Als er twaalf dienstplichtigen waren om gekomen, was er veel meer discus sie geweest. Er wordt toch gerede neerd: 'Deze mensen zijn profes sionals, die hebben voor het be roep gekozen, worden er goed voor betaald'." Die eigen-schuld-dikke-bultmenta- liteit schiet de nabestaanden wel in het verkeerde keelgat. Mike Strik reageert bijzonder veront waardigd als hij hoort dat zijn broer Cor de dood over zichzelf zou hebben afgeroepen. „Je kan ook over een verongelukte vracht wagenchauffeur zeggen: 'Had-ie maar geen chauffeur moeten wor den'. Dat slaat ook nergens op." Voor veel mensen is de missie in Uruzgan een ver-van-mijn-bed- show, is zijn ervaring. „Als ik in de stad loop, hoor ik vaak: wat zoe ken we daar. Het kost alleen maar geld. Dan zeg ik: we helpen die mensen." VOORBURG - De omstreden politi cus Ehsan Jami mag verhuizen naar de Prins Bernhardlaan in Voorburg. Dat heeft de gemeente Leidschendam-Voorburg gisteren besloten na overleg met woning corporatie Woonlnvest. Buurtbe woners hadden een protestbrief aan de gemeente gestuurd om zo de komst van Jami tegen te hou den. De bewoners hebben niets te gen Jami, maar zij maken zorgen over de veiligheid in de buurt. ZALTBOMMEL - Een 47-jarige inwo ner van het Gelderse Waarden burg is aangehouden, omdat hij zijn tandarts en diens assistente be dreigde. De man deed dat na een behandeling waarover hij niet te vreden was. De tandarts uit Zalt- bommel alarmeerde de politie, na dat hij en zijn assistente dreigtele- foontjes van de ontevreden Waar denburger hadden ontvangen. De man had ook aangekondigd dat hij naar de praktijk zou komen. DEN HAAG - Een 37-jarige man uit Zoetermeer kreeg gisterochtend aan zijn bed bezoek van zijn on derbuurman. Die had om half zes de voordeur ingetrapt, omdat de wekker van de Zoetermeerder vol gens hem al een half uur stond te ratelen. De 34-jarige onderbuur man schreeuwde dat het over moest zijn met de herrie en gaf de man een klap op zijn voorhoofd. Het slachtoffer verklaarde de wek ker niet te hebben gehoord. De po litie hield de onderbuurman aan. EINDHOVEN - Het Openbaar Minis terie looft 15.000 euro beloning uit voor de gouden tip die leidt naar de stenengooiers die dit voorjaar actief waren in en rond Best. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. Op 29 april verongelukte op de Sonseweg in Best een 72-jarige vrouw uit Aarle Rixtel, nadat een steen door de voorruit van haar au to was gegooid. Haar 73-jarige man raakte daarbij zwaar gewond. Twaalf slachtoffers - Sinds juni vorig jaar kwamen de volgende Nederlanders om in Uruzgan: - Juni 2006: Jan van Twist (47) en Bart van Boxtel (29) verongelukken bij een heiikoptercrash. Augustus 2006: F16-piloot Michael Donkervoort (29) stort neer met zijn toestel. - Oktober 2006: Een militair, wiens naam niet is vrijgegeven, pleegt zelfmoord met zijn dienstwapen. April 2007: De 33-jarige sergeant Robert Donkers komt om tijdens een ongeval met een pantservoertuig. April 2007: Cor Strik (21) stapt tijdens een voetpatrouille op een bermbom. Juni 2007: Timo Smeehuijzen (20) wordt in Tarin Kowt gedood door een autobom. - Juni 2007: Tijdens een vuurgevecht in de stad Chora sneuvelt Jos Leunissen (44). Juli 2007: Tom Krist (24) overlijdt na een zelfmoordaanslag in een bazaar. Zeven andere militairen raken gewond. - Augustus 2007: De 30-jarige Martijn Rosier stapt op een bermbom en komt om. September 2007: Tijdens een vuurgevecht bij Deh Rawod wordt Tim Hoogland (20) doodgeschoten. November 2007: Ronald Groen (21) overlijdt bij een patrouillepost door de ontploffing van een bermbom. LEEUWARDEN - Het Openbaar Mi nisterie heeft de afgelopen jaren fors meer crimineel geld geïncas seerd. De opbrengst van ontnemin gen is verdubbeld, van 11 miljoen euro in 2005 tot naar schatting 22 miljoen euro dit jaar. Dat heeft directeur Hessel Schuth van het Bureau Ontnemingen gis teren gezegd. Hij spreekt van een trendbreuk. „We hebben extra in vesteringen gedaan en die zorgen ervoor dat er veel meer in de kassa komt dan voorheen." Hessel Schuth zegt dat de forse stijging van de vorderingen komt doordat zijn bureau sneller beslag laat leg gen bij het begin van een politie onderzoek. „Daar steken we meer mankracht in en hebben we spe ciale vermogenstraceerders voor in dienst." Zij proberen uit te zoeken hoe crimineel geld is weggesluisd, opdat het alsnog geïncasseerd kan worden. Daarnaast wordt meer werk ge maakt van het daadwerkelijk ont nemen van gelden, zodra de rech ter een onherroepelijk vonnis heeft uitgesproken. Dat gebeurt in samenwerking met onder meer het Centraal Justitieel Incassobu reau en de Dienst Domeinen. Het OM heeft fors meer crimi neel geld geïncasseerd. De op brengst van ontnemingen is ver dubbeld, van 11 miljoen euro in 2005 tot 22 miljoen euro dit jaar. Het Bureau Ontnemingen ver wacht dat de stijging van de in komsten geen eenmalige uitschie ter zal blijken. „Dit is een structu rele lijn", aldus Hessel Schuth. Hij pleit voor meer bevoegdheden om naar crimineel vermogen te kunnen speuren, zodat het Bureau Ontnemingen de opbrengsten ver der kan verhogen. Directeur Hessel Schuth wil ook nadat een politieonderzoek is afge sloten, de mogelijkheid krijgen te lefoons af te luisteren, administra ties in beslag te nemen en doorzoe kingen te doen. Dat is nog niet mo gelijk. De belangrijkste bijdrage aan de ontnemingen van dit jaar wordt geleverd door drugshandelaar Charles Z. Hem is 5 miljoen euro ontnomen. kijk voor meer informatie op www.hoqeschoolrotterdam.nl en laat even weten of je langskomt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7